Młoda i piękna / Jeune & jolie (2013)

Film

Czas trwania: 1 godz. 35 min.

Opis

Młoda i piękna

François Ozon, 2013

Opis filmu

Wakacje Isabelle

Siedemnastoletnia Isabelle (Marine Vacth) spędza wakacje z rodziną w ich domku letnim w nadmorskim kurorcie. Dziewczyna jest piękna, ale nieśmiała i introwertyczna. Jej jedynym przyjacielem jest młodszy brat, Victor.

Pewnego dnia Isabelle poznaje przystojnego Niemca, Felixa. Młodzi ludzie zaczynają się spotykać i szybko zakochują. Podczas jednej z randek dochodzi między nimi do pierwszego seksu. Isabelle jest rozczarowana tym przeżyciem. Seks nie przyniósł jej oczekiwanej przyjemności, a nawet sprawił, że poczuła się zawstydzona i poniżona.

Powrót do domu

Po powrocie do domu Isabelle zaczyna się inaczej zachowywać. Staje się bardziej pewna siebie i niezależna. Zaczyna też interesować się seksem. Wkrótce dziewczyna postanawia zostać prostytutką.

Isabelle wybiera klientów z wyższej klasy społecznej. Starannie dobiera partnerów, tak aby byli dla niej atrakcyjni fizycznie i finansowo. Dziewczyna jest profesjonalna w swojej pracy i zarabia duże pieniądze.

Isabelle prowadzi podwójne życie. Jest przykładną uczennicą i panną z dobrego domu, a równocześnie zarabia duże pieniądze jako ekskluzywna call-girl. Jej rodzina i znajomi nie mają pojęcia o jej tajemnicy.

Spotkanie z klientem

Pewnego dnia Isabelle poznaje nowego klienta, Georgesa (Johan Leysen). Mężczyzna jest zamożnym biznesmenem, który jest zafascynowany Isabelle. Dziewczyna czuje do niego sympatię i zaczyna się z nim spotykać.

Georges jest dla Isabelle bardziej niż tylko klientem. Daje jej poczucie bezpieczeństwa i miłości. Dziewczyna zaczyna się zastanawiać, czy chce zmienić swoje życie.

Śmierć klienta

Pewnego wieczoru Georges umiera podczas stosunku z Isabelle. Dziewczyna jest zszokowana i przerażona. Nie wie, co zrobić.

Isabelle zamierza ukryć śmierć Georgesa. Boi się, że jeśli prawda wyjdzie na jaw, zostanie oskarżona o zabójstwo. Dziewczyna zaczyna żyć w ciągłym strachu i napięciu.

Koniec filmu

W finale filmu Isabelle decyduje się wyznać prawdę swojej matce, Sylvie (Géraldine Pailhas). Sylvie jest zrozpaczona i nie może zrozumieć, dlaczego jej córka zdecydowała się na taką drogę.

Isabelle zostaje odesłana do szpitala psychiatrycznego. W szpitalu dziewczyna zaczyna się zastanawiać nad swoim życiem. Dochodzi do wniosku, że musi coś zmienić.

Analiza filmu

Młoda i piękna to film, który porusza trudny temat prostytucji. Film pokazuje, jak prostytucja może stać się dla młodej dziewczyny sposobem na życie, ale też źródłem wielu problemów.

Film jest także opowieścią o dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. Isabelle jest młodą dziewczyną, która próbuje zrozumieć siebie i swoje miejsce w świecie. Prostytucja staje się dla niej sposobem na poznanie siebie i swoich pragnień.

Film został doceniony przez krytyków. Został nagrodzony m.in. Cezarem za najlepszą aktorkę pierwszoplanową (Marine Vacth) i Cezarem za najlepszą aktorkę drugoplanową (Charlotte Rampling).

Ocena filmu

Młoda i piękna to film, który warto zobaczyć. To dobrze zrobiony film, który porusza ważne tematy. Film jest także bardzo dobrze zagrany, a Marine Vacth w roli Isabelle jest wprost fenomenalna.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria François Ozon
scenariusz François Ozon
gatunek Erotyczny, Dramat obyczajowy
produkcja Francja
premiera 16 maja 2013 (Światowa) 22 listopada 2013 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Kino Świat
studio Canal+ (udział) / Ciné+ (udział) / Cofimage 24 (współudział) /
tytuł oryg. Jeune & jolie
inne tytuły Young and Beautiful (alternatywna pisownia) Miedzynarodowe Young & Beautiful Miedzynarodowe Jeune & Jolie Wielka Brytania Young & Beautiful USA

Młoda i piękna to francuski dramat filmowy z 2013 roku w reżyserii François Ozona. Film opowiada historię siedemnastoletniej Isabelle (Marine Vacth), która po stracie dziewictwa podczas wakacji z rodziną, rozpoczyna pracę jako luksusowa prostytutka.

Pierwsze spotkanie

Isabelle jest piękną, młodą dziewczyną, pochodzącą z bogatej paryskiej rodziny. Jest inteligentna, utalentowana i ma dobre wykształcenie. Jednakże, pod pozorem idealnej córki i uczennicy, kryje się inna, ciemniejsza strona jej osobowości.

Podczas wakacji z rodziną na Lazurowym Wybrzeżu, Isabelle poznaje przystojnego Niemca, Felixa. Młodzi ludzie spędzają razem kilka dni, podczas których przeżywają swój pierwszy raz. Doświadczenie to jest dla Isabelle zarówno ekscytujące, jak i traumatyczne. Z jednej strony, dziewczyna czuje się spełniona i szczęśliwa, z drugiej zaś, odczuwa poczucie winy i wstydu.

Podwójne życie

Po powrocie do domu, Isabelle nie może poradzić sobie z emocjami, które ją targają. Postanawia zacząć pracę jako prostytutka. W ten sposób chce zarobić pieniądze, które pozwolą jej na niezależność i spełnienie swoich pragnień.

Isabelle prowadzi podwójne życie. W ciągu dnia jest przykładną uczennicą i panną z dobrego domu, a wieczorami spotyka się z klientami. Zarabia dużo pieniędzy, ale nie wydaje ich. Wszystkie oszczędności trzyma w sejfie.

Związek z klientem

Jednym z klientów Isabelle jest zamożny mężczyzna, George. Mężczyzna jest zafascynowany dziewczyną i regularnie ją odwiedza. Isabelle czuje do niego sympatię, ale nie pozwala sobie na zaangażowanie emocjonalne.

Niespodziewana tragedia

Podczas jednego ze spotkań z George'em, mężczyzna umiera podczas stosunku. Isabelle jest w szoku. Nie wie, co zrobić. Boi się, że zostanie aresztowana.

Konsekwencje

Śmierć George'a ma dla Isabelle daleko idące konsekwencje. Dziewczyna zaczyna mieć problemy z psychiką. Nie może poradzić sobie z poczuciem winy i lęku. W końcu decyduje się przyznać matce do prawdy.

Ocena

Młoda i piękna to film poruszający i niepokojący. Ozon w realistyczny sposób przedstawia świat prostytucji. Film pokazuje, że prostytucja to nie tylko luksusowy sposób na życie, ale także niebezpieczna i destrukcyjna działalność.

Ogromne brawa dla Marine Vacth, która stworzyła wspaniałą kreację Isabelle. Aktorka doskonale oddała złożoność i wewnętrzne rozdarcie bohaterki.

Film jest wart obejrzenia, ale należy pamiętać, że porusza trudne i kontrowersyjne tematy.

Aktor Postać
Isabelle
Sylvie
Patrick
Victor
Georges
Alice
Véro
Peter
Felix
Alex
Claire
Policjantka
Policjant
Psychiatra
Mouna
Nicolas
Lucie
Mężczyzna w hotelu
Mężczyzna w mercedesie
Pracownik hotelu
Mężczyzna w metrze
Asystentka w labolatorium
Córka Georgesa
Uczennica
Uczennica
Uczennica
Uczennica
Uczeń
Uczennica
Uczennica
Uczennica
Uczeń
Uczeń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *