Easy Rider (1969)

Film

Czas trwania: 1 godz. 34 min.

Opis

Easy Rider to amerykański film drogi z 1969 roku w reżyserii Dennisa Hoppera. Film opowiada historię dwóch hipisów, Wyatta (Peter Fonda) i Billy’ego (Dennis Hopper), którzy wyruszają na motocyklach z Los Angeles do Nowego Orleanu. Po drodze spotykają różne postaci, w tym nadużywającego alkoholu prawnika George’a Hansona (Jack Nicholson). Film jest uważany za kultowy obraz lat 60. XX wieku, który oddaje ducha kontrkultury tamtego okresu.

Wstęp

Film rozpoczyna się od sceny, w której Wyatt i Billy sprzedają dużą ilość narkotyków w Meksyku. Za zdobyte pieniądze postanawiają wybrać się na motorach z Los Angeles do Nowego Orleanu, aby zdążyć na Mardi Gras.

Podróż

Podróż na wschód wiedzie przez Kalifornię, Nowy Meksyk, Teksas i Luizjanę. Po drodze motocykliści wykorzystują życie: biorą narkotyki, uwodzą dziewczyny i jeżdżą po bezdrożach.

Wśród wielu dziwnych postaci, które spotykają, jest pewien nadużywający alkoholu młody prawnik, który bez wahania porzuca rodzinne strony i przyłącza się do wyprawy.

Konflikt

Wraz z postępem podróży motocykliści zaczynają dostrzegać, że świat nie jest tak przyjazny, jak się im wydawało. W wielu miasteczkach spotykają się z wrogością i nietolerancją.

Koniec

Ostatecznie Wyatt i Billy zostają zastrzeleni przez kierowcę ciężarówki. Ich śmierć jest symbolem tragedii kontrkultury, która pod koniec lat 60. XX wieku zaczęła tracić na sile.

Interpretacje

Film Easy Rider można interpretować na wiele sposobów. Można go odczytywać jako:

  • Manifest wolności i niezależności – Wyatt i Billy to przedstawiciele młodego pokolenia, które buntuje się przeciwko konwenansom. Pragną żyć w zgodzie z własnymi ideałami, nie zważając na opinię innych.
  • Krytykę amerykańskiego społeczeństwa – film pokazuje, że świat nie jest tak otwarty i tolerancyjny, jak się wydaje. Motocykliści spotykają się z wrogością i nietolerancją, co jest symbolem kryzysu wartości w amerykańskim społeczeństwie.
  • Epitafium dla kontrkultury – film jest osadzony w latach 60. XX wieku, kiedy to kontrkultura była w rozkwicie. Śmierć Wyatta i Billy’ego można odczytywać jako symbol upadku kontrkultury, która pod koniec lat 60. XX wieku zaczęła tracić na sile.

Wpływ

Film Easy Rider miał ogromny wpływ na kulturę masową. Był pierwszym filmem drogi, który zdobył uznanie krytyków i publiczności. Film przyczynił się do popularyzacji motocykli i stylu życia hipisów.

Easy Rider to kultowy film, który nadal jest aktualny i poruszający. Film oddaje ducha kontrkultury lat 60. XX wieku, a jego przesłanie jest uniwersalne.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Dennis Hopper
scenariusz Dennis Hopper, Peter Fonda
gatunek Dramat obyczajowy
produkcja USA
premiera 8 maja 1969 (Światowa) 31 grudnia 1969 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $60 000 000 na świecie$41 728 598 w USA$18 271 402 poza USA
budżet $360 000
dystrybucja Warner Home Video
studio Columbia Pictures Corporation / Pando Company Inc. / Raybert Productions
tytuł oryg. Easy Rider
inne tytuły The Loners (tytuł roboczy) USA

Easy Rider (1969) to amerykańsko-meksykański film drogi w reżyserii Dennisa Hoppera, który jest również współautorem scenariusza. Film opowiada o dwóch motocyklistach, Wyattze (Peter Fonda) i Billym (Dennis Hopper), którzy wyruszają na wschód Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu wolności i przygody. Po drodze spotykają nietypowe postacie, w tym uzależnionego od alkoholu prawnika George'a Hansona (Jack Nicholson), który dołącza do ich wyprawy.

Film został wyprodukowany w okresie amerykańskiej kontrkultury, w czasie, gdy ruch hipisowski był u szczytu popularności. Reżyser Dennis Hopper był sam członkiem ruchu hipisowskiego, a jego film jest wyrazem jego osobistych doświadczeń i przekonań.

Fabuła

Film rozpoczyna się w Los Angeles, gdzie Wyatt i Billy sprzedają dużą ilość narkotyków. Za zdobyte pieniądze postanawiają kupić dwa motocykle Harley-Davidson i wyjechać w podróż na wschód. Ich celem jest Nowy Orlean, gdzie chcą wziąć udział w karnawale Mardi Gras.

Podczas podróży motocykliści odwiedzają wiele różnych miejsc, w tym Nowy Meksyk, Teksas i Luizjanę. Po drodze spotykają szereg nietypowych postaci, w tym farmera z rodziną, hipisa i jego komunę czy uzależnionego od alkoholu prawnika George'a Hansona.

Większość ludzi, których spotykają motocykliści, jest przyjazna i otwarta. Jednak w niektórych małych miasteczkach spotykają się z wrogością i nietolerancją. Mieszkańcy tych miasteczek boją się wolności, którą reprezentują motocykliści.

Pod koniec podróży Wyatt i Billy zostają zastrzeleni przez kierowcę ciężarówki. Ich śmierć jest tragiczną ilustracją tego, że idea wolności, którą reprezentowali, jest w rzeczywistości bardzo krucha.

Motywy

Wolność

Wolność jest głównym motywem filmu "Easy Rider". Motocykliści Wyatt i Billy są w poszukiwaniu wolności, zarówno osobistej, jak i politycznej. Chcą żyć w zgodzie ze swoimi przekonaniami i nie być ograniczani przez konwenanse społeczne.

Ich poszukiwania wolności są jednak często skrępowane przez rzeczywistość. Spotykają się z wrogością i nietolerancją, które utrudniają im życie w zgodzie z własnymi zasadami.

Kontrkultura

Film "Easy Rider" jest wyrazem amerykańskiej kontrkultury lat 60. XX wieku. Motocykliści Wyatt i Billy są przedstawicielami tego ruchu, który sprzeciwiał się konwencjonalnym wartościom i dążył do zmiany społecznej.

Film przedstawia świat widziany oczami hipisów. Obrazy, które widzimy, są kolorowe i żywe, a muzyka, która towarzyszy filmowi, jest energiczna i pulsująca.

Śmierć

Śmierć jest kolejnym ważnym motywem filmu. Motocykliści Wyatt i Billy zostają zastrzeleni w tragiczny sposób. Ich śmierć jest symbolem kruchości życia i wolności.

Ocena

Film "Easy Rider" jest uważany za jeden z najważniejszych filmów amerykańskiej kontrkultury. Jest to obraz odważny i niekonwencjonalny, który porusza ważne tematy, takie jak wolność, konformizm i śmierć.

Film został doceniony przez krytyków i zdobył wiele nagród, w tym Złoty Lew na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Jest to kultowy film, który nadal inspiruje i fascynuje widzów.

Wpływ

Film "Easy Rider" miał duży wpływ na kulturę popularną. Był inspiracją dla wielu filmów drogi, w tym "Thelma i Louise" (1991) i "Przebudzenie" (1990).

Film przyczynił się również do popularyzacji motocykli Harley-Davidson. Harleye, które jeżdżą Wyatt i Billy, stały się symbolem amerykańskiej wolności i niezależności.

Aktor Postać
Wyatt
Billy
Jesus
Diler narkotykowy
Ochroniarz
Rancher
Nieznajomy z autostrady
Lisa
Sarah
Joanne
George Hanson
Człowiek w komunie
Zastępca
Cat Man
Szeryf
Strażnik
Jack
Żona ranczera
Mary
Karen
Madame
Prostytutka
Prostytutka
Prostytutka
Kobieta w komunie
Mim
Dziewczyna
Dziewczyna
Dziewczyna
Klient
Klient
Klient
Klient
Mim
Mim
Mim
Dziewczyna
Dziewczyna
Dziewczyna
Prostytutka
Mężczyzna w pick-upie
Mężczyzna w pick-upie
Dziecko w komunie
Dziecko w komunie
Tancerka
Kobieta w komunie
Motocyklista
Kobieta w komunie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *