Człowiek z marmuru (1976)

Film

Czas trwania: 2 godz. 36 min.

Opis

Człowiek z marmuru to film Andrzeja Wajdy z 1976 roku, który opowiada o losach Mateusza Birkuta, przodownika pracy z Nowej Huty, który w latach 50. XX wieku stał się symbolem sukcesu socjalistycznej gospodarki. Film ukazuje również historię Agnieszki, studentki szkoły filmowej, która podejmuje się realizacji dokumentu o Birkucie.

Rok 1976. Agnieszka, młoda i ambitna studentka reżyserii, marzy o nakręceniu filmu, który będzie poruszał ważne tematy społeczne. Jej uwagę przykuwa historia Mateusza Birkuta, który w latach 50. był jednym z najpopularniejszych przodowników pracy w Polsce. Birkut, pochodzący z biednej rodziny, dzięki ciężkiej pracy i poświęceniu osiągnął niebywały sukces. Stał się wzorem do naśladowania dla milionów Polaków, a jego sylwetka była wykorzystywana przez propagandę komunistyczną do krzewienia ideologii socjalistycznej.

Agnieszka rozpoczyna śledztwo, aby dowiedzieć się więcej o życiu i karierze Birkuta. Jej poszukiwania prowadzą ją do Nowej Huty, gdzie spotkała ludzi, którzy znali Birkuta osobiście. Z ich relacji wynika, że sukces Birkuta nie był jedynie wynikiem jego ciężkiej pracy, ale również efektem manipulacji władz komunistycznych. Birkut był wykorzystywany przez władze, aby promować socjalistyczną gospodarkę i utrwalać jej propagandowy obraz.

Agnieszka odkrywa, że Birkut był zmuszany do bicia rekordów pracy, a jego sukcesy były często kreowane. Kiedy Birkut zaczął protestować przeciwko niesprawiedliwościom, został usunięty z pracy i skazany na więzienie.

Z czasem Agnieszka zaczyna rozumieć, że jej film nie jest jedynie opowieścią o jednym człowieku, ale również o gorzkich latach 50. XX wieku. Był to czas, w którym władze komunistyczne wykorzystywały propagandę do manipulowania społeczeństwem i utrwalania swojej władzy.

Film Człowiek z marmuru jest poruszającą opowieścią o ludzkiej determinacji i cenie, jaką trzeba zapłacić za walkę o prawdę. Jest to również ważny dokument historyczny, który pozwala lepiej zrozumieć wydarzenia lat 50. XX wieku.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w czarno-białych barwach, co nadaje mu bardziej realistyczny i dramatyczny charakter.
  • W rolach głównych wystąpili Krystyna Janda jako Agnieszka i Jerzy Radziwiłowicz jako Mateusz Birkut.
  • Film został nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Człowiek z marmuru to jeden z najważniejszych filmów w historii polskiego kina. Jest to film, który porusza i inspiruje, a jednocześnie skłania do refleksji nad historią i współczesnością.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Andrzej Wajda
scenariusz Aleksander Ścibor-Rylski
gatunek Dramat obyczajowy, Polityczny
produkcja Polska
premiera 25 lutego 1977 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Zespół Filmowy "X"
tytuł oryg. Człowiek z marmuru
inne tytuły Man of Marble Miedzynarodowe Man of Marble Wielka Brytania

Człowiek z marmuru to film Andrzeja Wajdy z 1976 roku, który opowiada historię młodej reżyserki Agnieszki (Krystyna Janda), która realizuje film dyplomowy o Mateuszu Birkucie (Jerzy Radziwiłowicz), przodowniku pracy z lat 50. XX wieku.

Film rozpoczyna się w roku 1976, kiedy Agnieszka rozpoczyna pracę nad swoim filmem. Jest pełna zapału i zaangażowania, ale szybko okazuje się, że jej projekt nie będzie łatwy. Władze komunistyczne niechętnie patrzą na próby ujawniania prawdy o przeszłości, a Agnieszka zaczyna spotykać się z oporem.

Agnieszka rozpoczyna swoje śledztwo od archiwów państwowych, gdzie znajduje materiały filmowe i prasowe o Birkucie. Z czasem odkrywa, że jego historia jest znacznie bardziej skomplikowana, niż początkowo przypuszczała. Birkut nie był jedynie zwykłym robotnikiem, który osiągnął niesamowite wyniki. Był także ofiarą systemu, który wykorzystał go do własnych celów.

Agnieszka spotyka się z ludźmi, którzy znali Birkuta. Dowiaduje się od nich, że był on człowiekiem szlachetnym i pracowitym, który nie bał się walczyć o swoje prawa. Wkrótce jednak staje się on niewygodnej dla władz, które zaczynają go uciskać.

Agnieszka jest coraz bardziej zaangażowana w swoją pracę. Nie chce pozwolić, aby prawda o Birkucie została ukryta. Nie zraża się nawet wtedy, gdy władze odcinają jej dostęp do materiałów i próbują ją zmusić do przerwania prac.

W końcu Agnieszka odnajduje Maćka (Andrzej Seweryn), syna Birkuta. Maćko opowiada jej o tym, co stało się z jego ojcem. Birkut został aresztowany i skazany na karę więzienia. Został zwolniony dopiero po październikowej odwilży w 1956 roku, ale nigdy nie odzyskał dawnej pozycji.

Film kończy się w roku 1976. Agnieszka prezentuje swój film w Telewizji Polskiej. Jej film wywołuje ogromne poruszenie. Agnieszka zostaje uznana za bohaterkę, która odważyła się stawić czoła władzom i opowiedzieć prawdę o przeszłości.

Człowiek z marmuru to film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Historia Mateusza Birkuta jest inspirowana historią Piotra Ożańskiego, przodownika pracy z Nowej Huty. Film jest jednak uniwersalną opowieścią o totalitaryzmie i o tym, jak władza może wykorzystać ludzi do własnych celów.

Film Wajdy został nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. Zdobył m.in. Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz nagrodę FIPRESCI na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Omówienie

Motywe

Film Człowiek z marmuru porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • Totalitaryzm - władza komunistyczna wykorzystuje ludzi do własnych celów, a tych, którzy się jej sprzeciwiają, ucisza.
  • Prawda - prawda o przeszłości może być niebezpieczna, dlatego władze starają się ją ukryć.
  • Odwaga - Agnieszka jest odważną kobietą, która nie boi się stawić czoła władzy i opowiedzieć prawdę.

Styl

Człowiek z marmuru jest filmem realistycznym, który ukazuje rzeczywistość lat 50. XX wieku w Polsce. Film jest utrzymany w czarno-białej kolorystyce, co podkreśla jego historyczny charakter.

Wajda zastosował w filmie wiele innowacyjnych rozwiązań formalnych. Jednym z nich jest użycie materiałów archiwalnych, które zostały wplecione w fabułę filmu. Dzięki temu widzowie mogą zobaczyć, jak wyglądała rzeczywistość przedstawiana w filmie.

Wpływ

Człowiek z marmuru to jeden z najważniejszych filmów w historii polskiego kina. Film był przełomowy pod względem formalnym i tematycznym. Wajda stworzył film, który porusza ważne kwestie społeczne i polityczne.

Film wywarł duży wpływ na polską kulturę. Był inspiracją dla wielu innych twórców, którzy podejmowali tematy totalitaryzmu i prawdy o przeszłości.

**Podsumowanie

Aktor Postać
Mateusz Birkut / Maciek Tomczyk
Agnieszka
Jerzy Burski
Jerzy Burski w latach 50-tych
Wincenty Witek
Michalak
Towarzysz Jodła
Hanka Tomczyk
Montażystka
Ojciec Agnieszki
Fotoreporterka robiąca zdjęcia Burskiemu na Okęciu
Pułkownik Urząd Bezpieczeństwa
Sekretarka pułkownika Urząd Bezpieczeństwa
Sędzia na procesie Witka
Blondynka na castingu striptizerek
Kierowca i oświetlacz Agnieszki
Redaktor TV
Właściciel "Ostoi" w Zakopanem
Pracownica Muzeum Narodowego
Dźwiękowiec Agnieszki
Leonard Zajączkowski
Marcin Pawlusiak
Przedstawiciel dyrekcji obrzucony rybami
Przewodniczący zebrania Związku Młodzieży Polskiej
Prokurator na procesie Witka
Współoskarżony wraz z Witkiem
Inżynier Moniak
Technik z budowy
Relacjonujący bicie rekordu przez Birkuta
Dźwiękowiec Kroniki
Architekt
Towarzysz gratulujący Birkutowi rekordu
Nagrodzony reżyser na Okęciu
Opiekunka Marysi, córeczki reżysera Burskiego
Robotnik
Towarzysz z Warszawy
Prowadząca pokaz Birkuta w Żabince Małej
Sędzia na procesie Witka
Mężczyzna rozmawiający z Burskim na Okęciu
Głos osoby rozmawiającej z Birkutem na nagraniu oglądanym przez Agnieszkę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *