Carte Blanche (2015)

Film

Czas trwania: 1 godz. 46 min.

Opis

Carte Blanche (2015) to polski film fabularny w reżyserii Jacka Lusińskiego, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia Macieja Białka, nauczyciela historii z Lublina. Film opowiada historię Kacpra, nauczyciela historii, który stopniowo traci wzrok. Aby zachować pracę i doprowadzić swoich uczniów do matury, postanawia ukryć swoją chorobę przed otoczeniem.

Kacper Bielik (Andrzej Chyra) jest uwielbianym przez uczniów nauczycielem historii w lubelskim liceum. Jest oddany swojej pracy i pasjonuje się historią. Ma ukochaną klasę, z którą tworzy wyjątkową więź. Pewnego dnia Kacper zaczyna zauważać, że coraz gorzej widzi. Diagnoza lekarska jest szokująca. Mężczyzna cierpi na wadę genetyczną, która może doprowadzić do całkowitej ślepoty.

Początkowo Kacper jest załamany. Nie może pogodzić się z myślą, że straci wzrok. Boi się, że nie będzie mógł dalej pracować jako nauczyciel, że straci kontakt z uczniami i bliskimi. Ostatecznie jednak postanawia podjąć walkę. Ukrywa przed wszystkimi swoją chorobę, aby zachować pracę i doprowadzić swoich uczniów do matury.

Kacper zmaga się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami. Musi nauczyć się radzić sobie z coraz gorszym wzrokiem. Pomaga mu w tym jego najlepszy przyjaciel, Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper nawiązuje również bliską przyjaźń z koleżanką z pracy, Ewą (Urszula Grabowska). Ewa jest dla niego wsparciem i pomocą.

Kacper próbuje również pomóc zbuntowanej uczennicy, Klarze (Eliza Rycembel). Dziewczyna pochodzi z trudnego domu i ma mnóstwo problemów. Kacper dostrzega w niej potencjał i chce jej pomóc, aby osiągnęła sukces.

Kacperowi udaje się doprowadzić swoją klasę do matury. Uczniowie są dumni ze swojego nauczyciela i wspierają go w trudnych chwilach. Kacper również nie poddaje się. Nie chce, aby choroba zniszczyła jego życie. Chce nadal pracować jako nauczyciel i pomagać innym.

Carte Blanche to poruszający film o walce z przeciwnościami losu. To historia o miłości do pracy, o przyjaźni i o nadziei. Film został doceniony przez krytyków i widzów. Otrzymał liczne nagrody, m.in. wyróżnienie na XLIV Lubuskim Lecie Filmowym i Nagrodę Publiczności na 8. Festiwalu Filmów Polskich w Ameryce.

Oto kilka refleksji, jakie można wynieść z filmu:

  • Życie jest pełne wyzwań. Czasem musimy zmierzyć się z sytuacjami, które są dla nas trudne i wymagają od nas dużo siły.
  • Miłość i przyjaźń są ważne. Mogą nas wspierać w trudnych chwilach i pomagać nam w osiąganiu celów.
  • Nigdy nie należy się poddawać. Nawet w najtrudniejszych sytuacjach warto walczyć o swoje marzenia.

Carte Blanche to film, który warto obejrzeć. To historia, która na długo pozostanie w pamięci.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jacek Lusiński
scenariusz Jacek Lusiński
gatunek Dramat obyczajowy
produkcja Polska
premiera 12 stycznia 2015 (Światowa) 23 stycznia 2015 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Kino Świat
studio Aurum Film (produkcja) / Lightcraft (koprodukcja) / Polski Instytut Sztuki Filmowej (współfinansowanie) /
tytuł oryg. Carte Blanche

Carte Blanche (2015) to poruszający dramat o nauczycielu historii, który stopniowo traci wzrok. Aby zachować pracę i doprowadzić swoją klasę do matury, postanawia ukryć przed otoczeniem swoją chorobę. Film, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, opowiada o sile determinacji i miłości do nauczania.

Kacper Bielik to uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii w lubelskim liceum. Jest oddany swojej pracy i pasjonuje się historią. Pewnego dnia, po wizycie u okulisty, dowiaduje się, że z powodu wady genetycznej traci wzrok. Diagnoza jest druzgocząca. Mężczyźnie grozi całkowita ślepota.

Kacper jest załamany. Nie wie, jak poradzić sobie z chorobą. Boi się, że straci pracę i nie będzie mógł już uczyć swoich uczniów. Ostatecznie, po długich rozmyślaniach, postanawia ukryć przed wszystkimi swoją chorobę. Chce zachować pracę i doprowadzić swoją klasę do matury.

Jedyny powiernikiem tajemnicy Kacpra zostaje jego najlepszy przyjaciel, Wiktor. Mężczyźni są sobie bardzo bliscy i mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji. Wiktor wspiera Kacpra i pomaga mu w trudnych chwilach.

Zmagając się z chorobą, Kacper musi nauczyć się radzić sobie z nowymi wyzwaniami. Musi nauczyć się funkcjonować bez wzroku. Na szczęście, ma wsparcie swoich najbliższych. Wiktor pomaga mu w codziennych czynnościach, a koleżanka z pracy, Ewa, zostaje jego powierniczką.

Kacper nie zamierza się poddawać. Chce dalej uczyć i przekazywać swoją wiedzę uczniom. Wie, że to jego powołanie. Wierzy, że nawet z utratą wzroku będzie w stanie wykonywać swoją pracę.

W międzyczasie, Kacper nawiązuje bliską przyjaźń z Klarą, zbuntowaną uczennicą, która ukrywa swój własny sekret. Kacper rozumie, że dziewczyna przechodzi trudny okres w swoim życiu. Stara się jej pomóc i zbliżyć się do niej.

W miarę upływu czasu, choroba Kacpra postępuje. Mężczyzna zaczyna coraz gorzej widzieć. Jest coraz bardziej zmęczony i przygnębiony. Jednak nie poddaje się. Nadal uczy swoich uczniów i przygotowuje ich do matury.

W dniu matury, Kacper jest bardzo wzruszony. Widział, jak jego uczniowie ciężko pracowali i jak bardzo się starali. Wie, że mają szansę na sukces.

Matura przebiega pomyślnie. Uczniowie Kacpra zdają egzamin z wynikiem pozytywnym. Mężczyzna jest bardzo dumny z nich. Wie, że spełnił swoje marzenie.

Carte Blanche to film o sile determinacji i miłości do nauczania. To historia o tym, jak nawet w obliczu przeciwności losu można osiągnąć swoje cele. Film jest inspirujący i poruszający. Warto go zobaczyć.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w Lublinie i Gdyni.
  • Reżyserem filmu jest Jacek Lusiński.
  • Scenariusz napisał Wojciech Kunicki.
  • W filmie występują Andrzej Chyra, Arkadiusz Jakubik, Urszula Grabowska, Eliza Rycembel i Tomasz Ziętek.
  • Film był nominowany do nagrody Polskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film.

Oceny filmu:

  • Film otrzymał pozytywne recenzje od krytyków.
  • Na serwisie Rotten Tomatoes film ma ocenę 7,6/10.
  • Na serwisie IMDb film ma ocenę 7,2/10.

Carte Blanche to poruszający film dramatyczny, który opowiada historię Kacpra Bielika, nauczyciela historii z lubelskiego liceum, który stopniowo traci wzrok. Film, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, ukazuje walkę bohatera z chorobą, ale także jego determinację w dążeniu do celu i pomoc innym.

Kacper to oddany swojej pracy nauczyciel, który kocha uczniów i swoją pasję. Jest cierpliwym i wyrozumiałym mentorem, który potrafi zmotywować swoich podopiecznych do nauki. W szkole cieszy się dużym szacunkiem i sympatią.

Pewnego dnia Kacper zaczyna zauważać, że ma problemy ze wzrokiem. Po wizycie u lekarza otrzymuje druzgocącą diagnozę: z powodu wady genetycznej grozi mu trwała ślepota.

Kacper jest załamany. Nie wie, jak poradzić sobie z chorobą i jak zachować pracę. Ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi swoje problemy zdrowotne. Chce doprowadzić swoich uczniów do matury, a potem dopiero zdecydować o przyszłości.

Jedyny powiernikiem tajemnicy Kacpra zostaje jego najlepszy przyjaciel, Wiktor. Wiktor wspiera Kacpra w trudnych chwilach i pomaga mu radzić sobie z chorobą.

Kacper, zmagając się z nową sytuacją, musi nauczyć się funkcjonować w ciemności. Nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy, Ewą. Ewa, podobnie jak Kacper, jest nauczycielem historii. Jest również osobą samotną i sfrustrowaną. Kacper pomaga jej odnaleźć sens życia.

Kacper próbuje również pomóc zbuntowanej uczennicy, Klarze. Klara jest nieśmiałą i zamkniętą w sobie dziewczyną. Ukrywa przed światem swój sekret. Kacper pomaga jej odnaleźć się w życiu i uwierzyć w siebie.

Kacperowi udaje się doprowadzić swoich uczniów do matury. Po zdaniu egzaminu odchodzi z pracy. Postanawia rozpocząć nowe życie.

Carte Blanche to film o walce z chorobą, ale także o sile przyjaźni i miłości. To film, który porusza serca i pozostawia po sobie długotrwałe wrażenie.

Oto kilka dodatkowych elementów, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Kacper jest osobą pełną pasji i zaangażowania. Kocha swoją pracę i uczniów. Jest dla nich prawdziwym mentorem.
  • Kacper jest także osobą samotną. W jego życiu brakuje miłości.
  • Choroba Kacpra jest dla niego ogromnym wyzwaniem. Musi nauczyć się radzić sobie w nowej sytuacji i poradzić sobie z lękiem przed przyszłością.
  • Kacper, mimo choroby, nie poddaje się. Walczy o swoje marzenia i pomaga innym.

Oto kilka scen z filmu, które można opisać:

  • Scena, w której Kacper dowiaduje się o swojej chorobie. Jest to scena bardzo poruszająca, która pokazuje, jak bardzo Kacper kocha swoją pracę i jak bardzo jest za nią odpowiedzialny.
  • Scena, w której Kacper uczy swoich uczniów historii. Jest to scena pełna pasji i zaangażowania. Kacper jest prawdziwym mistrzem w swoim fachu.
  • Scena, w której Kacper pomaga Klarze. Jest to scena bardzo wzruszająca, która pokazuje, jak wielką moc ma przyjaźń.

Carte Blanche to film, który warto obejrzeć. To film, który porusza, inspiruje i pozostawia po sobie długotrwałe wrażenie.

Carte Blanche (2015) to polski dramat obyczajowy w reżyserii Jacka Lusińskiego, oparty na prawdziwej historii Macieja Białka, nauczyciela historii, który stopniowo traci wzrok. Film opowiada o Kacprze Bieliku, nauczycielu liceum, który dowiaduje się, że ma postępującą chorobę oczu, która wkrótce doprowadzi do jego całkowitej ślepoty. Kacper postanawia ukryć swoją chorobę przed światem i doprowadzić swoich uczniów do matury.

Fabuła

Film rozpoczyna się od sceny, w której Kacper Bielik (Andrzej Chyra) otrzymuje diagnozę od lekarza. Dowiaduje się, że cierpi na retinopatię pigmentową, chorobę, która stopniowo niszczy siatkówkę oka. Lekarze nie dają mu żadnych złudzeń - w ciągu kilku lat straci wzrok całkowicie.

Kacper jest zdruzgotany diagnozą. Jest nauczycielem historii w liceum i kocha swoją pracę. Boi się, że utrata wzroku uniemożliwi mu dalsze nauczanie. Postanawia ukryć swoją chorobę przed światem, zwłaszcza przed uczniami.

Kacper zaczyna przygotowywać swoich uczniów do matury. Jest to szczególnie trudne zadanie, ponieważ musi nauczyć ich materiału, który sam nie jest w stanie zobaczyć. Pomaga mu w tym jego przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik), który jest nauczycielem informatyki. Wiktor uczy Kacpra, jak korzystać z komputera i innych urządzeń, które ułatwią mu pracę.

Kacper zaczyna również zbliżać się do swojej uczennicy Klary (Eliza Rycembel). Klara jest ambitną i inteligentną dziewczyną, która ma problemy z nauką. Kacper pomaga jej zrozumieć materiał i motywuje ją do pracy.

W miarę upływu czasu choroba Kacpra postępuje. Zaczynają się u niego pierwsze problemy ze wzrokiem. Musi zrezygnować z prowadzenia samochodu i zaczyna posługiwać się laską.

Kacper zdaje sobie sprawę, że jego czas jako nauczyciela jest ograniczony. Stara się jak najlepiej wykorzystać każdą chwilę. Poświęca się swoim uczniom i pomaga im przygotować się do matury.

Motywy

Walka z chorobą

Głównym motywem filmu jest walka z chorobą. Kacper musi zmierzyć się z postępującą ślepotą, która zmienia jego życie. Musi nauczyć się radzić sobie z nową rzeczywistością i znaleźć sposób na to, aby kontynuować swoją pracę.

Film pokazuje, że walka z chorobą może być trudna i pełna wyzwań. Jednak może być również źródłem siły i determinacji. Kacper Bielik jest przykładem człowieka, który nie poddaje się przeciwnościom losu.

Miłość

Kolejnym ważnym motywem filmu jest miłość. Kacper zakochuje się w Klarze, która jest dla niego źródłem wsparcia i inspiracji. Klara pomaga mu odnaleźć radość w życiu i daje mu nadzieję na przyszłość.

Miłość jest siłą, która może pomóc w walce z chorobą. Jest źródłem nadziei i motywacji. Kacper i Klara są przykładem tego, że miłość może zwyciężyć nawet najtrudniejsze przeciwności.

Praca

Film porusza również temat pracy. Kacper Bielik jest nauczycielem z powołaniem. Kocha swoją pracę i jest oddany swoim uczniom.

Praca może być źródłem satysfakcji i spełnienia. Może być również sposobem na realizację własnych pasji i talentów. Kacper Bielik jest przykładem człowieka, dla którego praca jest ważną częścią życia.

Ocena

Carte Blanche to poruszający i inspirujący film. Jest to historia o walce z chorobą, miłości i sile pracy. Film został zrealizowany z dużym wyczuciem i wrażliwością.

Andrzej Chyra stworzył świetną kreację Kacpra Bielika. Jest to postać pełna sprzeczności - z jednej strony jest silny i determinacki, z drugiej strony jest wrażliwy i podatny na zranienie.

Eliza Rycembel również spisuje się znakomicie w roli Klary. Jest to postać inteligentna, ambitna i pełna ciepła.

Reżyser Jacek Lusiński stworzył film, który porusza i inspiruje. Jest to film, który warto zobaczyć.

Aktor Postać
Kacper Bielik
Nauczycielka Ewa
Wiktor, przyjaciel Kacpra
Klara, uczennica Kacpra
Wojtek Madejski, uczeń Kacpra
Dyrektorka liceum
Nauczyciel Jacek Florczak
Matka Kacpra
Profesor okulista
Pan Henio
Magda, żona Wiktora
Megi, uczennica Kacpra
Patryk, syn Ewy
Lekarka
Kupiec lunety
Młody lekarz
Docent
Zosia, córka Wiktora
Wnuk kupca lunety
Taksówkarz
Kierowca trolejbusu
Nauczycielka
Sąsiad Kacpra
Uczennica Kacpra
Uczennica Kacpra
Uczeń Kacpra
Uczeń Kacpra
Uczeń Kacpra
Uczennica Kacpra
Uczennica Kacpra
Uczeń Kacpra
Uczennica Kacpra
Uczennica Kacpra
Uczennica Kacpra
Uczennica Kacpra
Uczennica Kacpra
Uczeń Kacpra
Uczennica Kacpra
Uczennica Kacpra
Uczennica Kacpra
Uczennica Kacpra
Uczennica Kacpra
Uczennica Kacpra
Uczeń Kacpra
Uczennica Kacpra
Uczennica Kacpra
Uczeń Kacpra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *