Baza ludzi umarłych (1958)

Film

Czas trwania: 1 godz. 44 min.

Opis

Baza ludzi umarłych (1958) to dramat psychologiczny w reżyserii Czesława Petelskiego, oparty na powieści Marka Hłaski „Następny do raju”. Film opowiada o grupie kierowców pracujących w bazie transportu drewna w Bieszczadach. Bohaterowie to wyrokowcy i życiowi wykolejeńcy, którzy na co dzień ryzykują życie, jeżdżąc na rozpadających się ciężarówkach.

Akcja filmu rozpoczyna się przybyciem do bazy Stefana Zabawy, aktywisty partyjnego, którego zadaniem jest powstrzymanie kierowców przed opuszczeniem placówki. Zabawa ma do dyspozycji żonę Wandę, która ma być jego sojuszniczką w tej misji.

Wśród kierowców panuje atmosfera napięcia i nieufności. Każdy z nich ma swoje własne plany na przyszłość. Apostoł, przywódca grupy, marzy o założeniu własnej firmy. Dziewiątka chce uciec do Ameryki. Warszawiak zamierza rozpocząć nowe życie z Wandą.

Początkowo Zabawa odnosi pewne sukcesy w swoich działaniach. Potrafi zyskać zaufanie kierowców i przekonać ich, że warto zostać w bazie. Jednak sytuacja komplikuje się, gdy Wanda zaczyna romansować z Warszawiakiem. Apostoł, zazdrosny o Wandę, organizuje napad na magazyn broni. W wyniku strzelaniny ginie Buźka, który przywoził wypłaty dla pracowników.

Nad bazą zawisa widmo tragedii. Kierowcy nie mogą dłużej pracować w takich warunkach. Zabawa, który zdążył zmienić swoje poglądy, rozumie, że nie może ich powstrzymać. W ostatecznym rozrachunku to kierowcy sami muszą zdecydować o swojej przyszłości.

Film „Baza ludzi umarłych” to dzieło o złożonej problematyce. Porusza on tematykę egzystencjalną, społeczną i polityczną. Obraz jest także krytyką systemu komunistycznego, który nie był w stanie zapewnić godnych warunków życia nawet tym, którzy byli gotowi poświęcić dla niego swoje życie.

Charakterystyka bohaterów

Stefan Zabawa to aktywista partyjny, który przybywa do bazy z zadaniem powstrzymania kierowców przed opuszczeniem placówki. Zabawa jest człowiekiem idealistycznym, który wierzy, że może zmienić świat. Jednak z czasem zaczyna wątpić w swoje możliwości.

Wanda to żona Zabawy. Kobieta jest znudzona życiem w bazie i marzy o ucieczce. Wanda jest atrakcyjna i uwodzicielska. Jej romans z Warszawiakiem wywołuje w bazie falę napięcia.

Apostoł to przywódca grupy kierowców. Jest to mężczyzna charyzmatyczny i inteligentny. Apostoł ma plany na przyszłość, ale wie, że w bazie nie będzie miał szans na ich realizację.

Dziewiątka to młody mężczyzna, który marzy o ucieczce do Ameryki. Dziewiątka jest ambitny i nie boi się ryzyka.

Warszawak to doświadczony kierowca, który zamierza rozpocząć nowe życie z Wandą. Warszawiak jest cyniczny i nieufny.

Buźka to goniec z wypłatami. Jest to człowiek dobroduszny i życzliwy. Buźka ginie w wyniku strzelaniny.

Motywy i symbole

Baza transportu drewna to miejsce odosobnienia i śmierci. To miejsce, w którym ludzie są skazani na codzienne ryzyko i niebezpieczeństwo.

Kierowcy to ludzie, którzy zostali wykluczeni ze społeczeństwa. Są to ludzie z marginesu, którzy nie mają szansy na normalne życie.

Wanda to symbol wolności i nadziei. Kobieta jest symbolem tego, co kierowcy pragną, ale czego nie mogą mieć.

Zabawa to symbol nadziei i zmian. Mężczyzna jest symbolem tego, że nawet w najciemniejszych czasach można znaleźć światło.

Ocena filmu

„Baza ludzi umarłych” to film ważny i poruszający. Obraz jest dobrze zrealizowany i ma mocny przekaz. Film jest także cennym dokumentem epoki, który przedstawia obraz życia w Polsce w latach 50. XX wieku.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Czesław Petelski
scenariusz Czesław Petelski, Marek Hłasko
gatunek Dramat obyczajowy
produkcja Polska
premiera 10 sierpnia 1959 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Marek Hłasko (powieść)
studio Zespół Filmowy "Studio" (produkcja)
tytuł oryg. Baza ludzi umarłych
inne tytuły The Depot of the Dead Miedzynarodowe Camp of Death Men Miedzynarodowe The Damned Roads Miedzynarodowe The Depot of the Dead USA

Baza ludzi umarłych (1958) to film Czesława Petelskiego, oparty na powieści Marka Hłaski "Następny do raju". Akcja filmu toczy się w latach 50. XX wieku w Bieszczadach, w bazie transportu drewna. Pracują tam wyrokowcy i życiowi wykolejeńcy, którzy ryzykują życie, jeżdżąc na rozpadających się ciężarówkach.

Wprowadzenie

Film rozpoczyna się sceną, w której do bazy przybywa Stefan Zabawa, aktywista partyjny, którego zadaniem jest powstrzymanie pracowników przed opuszczeniem placówki. Zabawa jest człowiekiem młodym, idealistycznym, ale też naiwnym i nieprzygotowanym na to, co go czeka.

Bohaterowie

Głównymi bohaterami filmu są:

  • Stefan Zabawa (Zygmunt Kęstowicz) - aktywista partyjny, który przybywa do bazy z zadaniem powstrzymania pracowników przed opuszczeniem placówki.
  • Wanda (Teresa Iżewska) - żona Zabawy, kobieta piękna i przebiegła, która chce wykorzystać sytuację, aby uciec z bazy.
  • "Apostoł" (Aleksander Fogiel) - przewodnik grupy kierowców, człowiek doświadczony i cyniczny, który nie ufa nikomu.
  • "Dziewiątka" (Leon Niemczyk) - młody, przystojny kierowca, który marzy o ucieczce z bazy i rozpoczęciu nowego życia.
  • "Warszawa" (Emil Karewicz) - doświadczony kierowca, który jest twardy i bezwzględny.
  • "Orsaczek" (Roman Kłosowski) - kierowca, który jest nieśmiały i niepewny siebie.

Konflikty

W filmie rozgrywają się dwa główne konflikty:

  • Konflikt między Zabawą a kierowcami. Zabawa próbuje przekonać kierowców, aby zostali w bazie, ale spotyka się z ich niechęcią. Kierowcy nie ufają mu i uważają, że jest on naiwnym idealistą, który nie rozumie ich sytuacji.
  • Konflikt między kobietami. Wanda i Dziewiątka rywalizują o względy Zabawy. Wanda chce wykorzystać go, aby uciec z bazy, a Dziewiątka jest zakochany w Zabawie.

Tragedia

W finale filmu dochodzi do tragedii. Kierowcy wyjeżdżają na trasę w niesprawnych samochodach. W wyniku wypadku ginie jeden z kierowców.

Interpretacja

Baza ludzi umarłych to film oparty na powieści Marka Hłaski, która jest uznawana za jedno z najważniejszych dzieł powojennej literatury polskiej. Film Petelskiego wiernie oddaje atmosferę powieści, ukazując świat ludzi wykluczonych i skazanych na życie w nieludzkich warunkach.

Film można interpretować na wiele sposobów. Można go odczytywać jako metaforę PRL-u, ukazując świat, w którym ludzie są pozbawieni wolności i praw. Można go też odczytywać jako uniwersalną historię o ludziach, którzy walczą o przetrwanie w trudnych warunkach.

Ocena

Baza ludzi umarłych to film wybitny, który należy do klasyki polskiego kina. Jest to film poruszający, pełen emocji i refleksji. Film został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych, m.in. na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Podsumowanie

Baza ludzi umarłych to film, który warto zobaczyć. Jest to film, który zapada w pamięć i pozostawia po sobie trwały ślad.

Aktor Postać
Stefan Zabawa
Tadek "Warszawiak"
Wanda, żona Zabawy
"Dziewiątka"
"Apostoł"
"Partyzant"
"Orsaczek"
"Buźka", goniec z wypłatami
Marcinkowski
Leśniczy
Dzwonkowiak, amant Wandy w knajpie
Mechanik
Dyrektor
Szatniarz w knajpie
Kościelny
Inspektor z dyrekcji
Mechanik Kowalski
Kelner w knajpie
Kierowca z drugiej bazy
Kelner
Prostytutka
Drwal
Woźny
Kierowca w knajpie
Ksiądz
Prostytutka
Milicjant
Milicjant
Kościelny
Gość

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *