Pancernik Potiomkin / Bronenosets Potyomkin (1925)

Film

Czas trwania: 1 godz. 15 min.

Opis

Pancernik Potiomkin – film Siergieja Eisensteina, zrealizowany w 1925 roku, jest jednym z najważniejszych dzieł w historii kina. Opowiada on o autentycznym wydarzeniu, jakim był bunt marynarzy na pancerniku „Potiomkin” w 1905 roku, w czasie rewolucji rosyjskiej.

Film rozpoczyna się od sceny podania załodze zepsutego mięsa na kolację. Marynarze są oburzeni i odmawiają jedzenia. Kapitan rozkazuje rozstrzelać buntowników, ale pluton odmawia wykonania rozkazu. Dochodzi do walki, w wyniku której oficerowie zostają pokonani.

Marynarze podnoszą na pokładzie czerwoną flagę i udają się do Odessy. W mieście dochodzi do masowych demonstracji poparcia dla buntu. Demonstranci są brutalnie rozpędzeni przez wojsko. W jednej z najbardziej znanych scen filmu, zwanej „masakrą na schodach odeskich”, żołnierze carscy strzelają do nieuzbrojonych cywilów.

„Pancernik Potiomkin” jest filmem niezwykle nowatorskim. Eisenstein wykorzystuje w nim nowe techniki montażowe, takie jak montaż asocjacyjny czy montaż równoległy, aby stworzyć wyraziste i emocjonalne obrazy. Film jest także niezwykle realistyczny. Eisensteinowi udało się uchwycić atmosferę rewolucji i buntu, a także ludzkie dramaty, które się z nimi wiążą.

Film Eisensteina miał ogromny wpływ na rozwój kina. Był on wielokrotnie naśladowany i inspirował wielu innych reżyserów. Jest to dzieło, które nadal zachwyca i porusza widzów, zarówno tych, którzy znają historię, jak i tych, którzy oglądają film po raz pierwszy.

Oto bardziej szczegółowy opis poszczególnych scen filmu:

Scena 1: Kolacja na pokładzie pancernika

Scena ta rozpoczyna film i wprowadza widza w atmosferę rewolucji. Marynarze są oburzeni złym wyżywieniem i odmawiają jedzenia zepsutego mięsa. Ich protest budzi na pokładzie nieufność i strach.

Scena 2: Bunt marynarzy

Dochodzi do konfrontacji pomiędzy marynarzami a oficerami. Marynarze są wściekli i gotowi do walki. Oficerowie są zaskoczeni i nie wiedzą, jak zareagować.

Scena 3: Wnieś flagę!

Marynarze zwyciężają i przejmują pancernik. Podnoszą na nim czerwoną flagę, symbol rewolucji.

Scena 4: Przybycie do Odessy

„Potiomkin” przypływa do Odessy. W mieście dochodzi do masowych demonstracji poparcia dla buntu.

Scena 5: Masakry na schodach odeskich

Demonstranci są brutalnie rozpędzeni przez wojsko. W jednej z najbardziej znanych scen filmu, zwanej „masakrą na schodach odeskich”, żołnierze carscy strzelają do nieuzbrojonych cywilów.

Ocena

„Pancernik Potiomkin” jest filmem wybitnym, zarówno pod względem artystycznym, jak i historycznym. Jest to dzieło, które nadal zachwyca i porusza widzów. Eisensteinowi udało się uchwycić w nim atmosferę rewolucji i buntu, a także ludzkie dramaty, które się z nimi wiążą.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Siergiej Eisenstein
scenariusz Siergiej Eisenstein, Nina Agadzhanova
gatunek Dramat historyczny, Niemy, Propagandowy
produkcja ZSRR
premiera (Wznowienie w polskich kinach) 24 grudnia 1925 (Światowa) 16 maja 2014 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $51 198 w USA
dystrybucja Art House /Aurora Films
studio Goskino
tytuł oryg. Bronenosets Potyomkin
inne tytuły El acorazado Potemkin (alternatywna pisownia) Miedzynarodowe Battleship Potemkin Miedzynarodowe Battleship Potemkin USA The Battleship Potemkin USA Battleship Potemkin Wielka Brytania

Pancernik Potiomkin, reż. Siergiej Eisenstein, 1925

Rok 1905. Rosja pogrążona jest w kryzysie. Wśród ludności narasta niezadowolenie z caratu. Do buntu dochodzi również na pokładzie pancernika "Potiomkin".

Film rozpoczyna się od sceny posiłku załogi. Marynarze otrzymują do jedzenia zepsute mięso. Jeden z nich, Aleksiej Matusow, odmawia jego zjedzenia. Kapitan okrętu, Witowt Putiatin, rozkazuje rozstrzelać buntownika. Jednak pluton, do którego należy Matusow, odmawia wykonania rozkazu. Dochodzi do walki między oficerami a załogą. W jej wyniku ginie kilkunastu oficerów, a buntownicy przejmują kontrolę nad okrętem.

Buntownicy podnoszą na maszcie czerwoną flagę, symbol rewolucji. "Potiomkin" wypływa w morze, szukając schronienia przed carską flotą. Okręt przybija do Odessy, gdzie zostaje entuzjastycznie powitany przez miejscową ludność.

W Odessie dochodzi do protestów przeciwko caratowi. Protestujący zostają brutalnie stłumieni przez wojsko. W słynnej scenie masakry na schodach odeskich ginie wiele osób, w tym kobiety i dzieci.

"Potiomkin" odpływa z Odessy, zostawiając za sobą ślad krwi i zniszczenia. Bunt marynarzy staje się symbolem rewolucji i nadziei na zmianę.

Film Eisensteina jest arcydziełem kina. Dzięki nowatorskiemu montażowi i wyrazistym obrazom reżyserowi udało się uchwycić dramatyczną atmosferę rewolucji. "Pancernik Potiomkin" to nie tylko dzieło o charakterze propagandowym, ale również ważne świadectwo historyczne.

Oto kilka szczegółów, które warto podkreślić w opisie filmu:

  • Film opowiada o autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w 1905 roku.
  • Bunt marynarzy był jednym z pierwszych przejawów rewolucji, która doprowadziła do obalenia caratu.
  • Film Eisensteina jest przykładem nowatorskiego montażu.
  • Film jest bogaty w wyraziste obrazy, które zapadają w pamięć widzów.

Oto kilka przykładów, jak można wykorzystać synonimy i zmienić szyk zdania, aby wzbogacić opis filmu:

  • Zamiast "Na pancerniku jest rok 1905" można napisać "Rok 1905 rysuje się na pancerniku".
  • Zamiast "Dwadzieścia lat później Sergiej Eisenstein dba o to, by widzowie filmu znów znaleźli się w centrum rewolucyjnych wydarzeń" można napisać "Sergiej Eisenstein, dwadzieścia lat później, wraca do rewolucyjnych wydarzeń, by pokazać je z bliska".
  • Zamiast "Pokazuje im z bliska słynny bunt na pokładzie okrętu wojennego" można napisać "Pokazuje im słynny bunt na pokładzie okrętu, jakby był tuż przed ich oczami".
  • Zamiast "Eisenstein obserwuje społeczeństwo tuż przed rewolucją" można napisać "Eisensteinowi udaje się uchwycić moment, w którym społeczeństwo jest gotowe do rewolucji".
  • Zamiast "Czuje, że nadchodzi moment, w którym przeleje się szala goryczy" można napisać "Eisenstein wie, że nadchodzi moment wybuchu".
  • Zamiast "Patrzy na uciskanych i wypatruje wśród nich tych, którzy są już gotowi walczyć" można napisać "Eisensteinowi nie umykają ci, którzy są gotowi walczyć z uciskiem".

Mam nadzieję, że ten opis filmu "Pancernik Potiomkin" spełnił Twoje oczekiwania.

Aktor Postać
Grigory Vakulinchuk
Komandor Golikov
Dowodzący oficer Giliarovsky
Młody marynarz wychłostany w trakcie snu
Bojowy marynarz
Małostkowy oficer
Kobieta z binoklami
Student agitator
Matka niosąca rannego chłopca
Ranny chłopiec
Kobieta z dziecięcym wózkiem
Student
Kobieta z jedzeniem dla marynarzy
Mieszkaniec Odessy
Rekrut
Weteran bez nogi
Oficer
Starszy mężczyzna
Kobieta na schodach
Student

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *