Lincoln (2012)

Film

Czas trwania: 2 godz. 29 min.

Opis

Lincoln (2012) to dramat historyczny w reżyserii Stevena Spielberga, opowiadający o burzliwych ostatnich miesiącach urzędowania szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Abrahama Lincolna. Film koncentruje się na jego staraniach o uchwalenie znoszącej niewolnictwo poprawki do konstytucji.

Akcja filmu rozgrywa się w styczniu 1865 roku. Wojna secesyjna dobiega końca, a Południe jest na krawędzi klęski. Prezydent Lincoln jest zdeterminowany, aby przed końcem wojny uchwalić trzynastą poprawkę do konstytucji, która zniesie niewolnictwo na terenie całego kraju. Do tego celu musi przekonać do swojego pomysłu reprezentantów Izby Reprezentantów, w tym wielu przeciwników niewolnictwa z Partii Demokratycznej.

Lincoln rozpoczyna intensywne negocjacje z przywódcami obu partii. Wykorzystuje swoje polityczne umiejętności i charyzmę, aby przekonać sceptycznych reprezentantów. W swojej argumentacji podkreśla, że niewolnictwo jest moralnie niewłaściwe i że jego zniesienie jest niezbędne do ustanowienia trwałego pokoju na południu.

Prezydentowi udaje się uzyskać poparcie większości reprezentantów. 31 stycznia 1865 roku trzynasta poprawka do konstytucji zostaje przyjęta przez Izbę Reprezentantów. Jest to ogromny sukces Lincolna, który dzięki swojej determinacji i odwadze doprowadził do zniesienia niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych.

Film Spielberga to znakomity dramat historyczny, który przedstawia Lincolna jako wybitnego przywódcę i moralnego bohatera. Daniel Day-Lewis wcielający się w rolę prezydenta stworzył jedną z najlepszych kreacji w swojej karierze.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

 • Film został zrealizowany na podstawie książki Doris Kearns Goodwin „Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln”.
 • Daniel Day-Lewis za rolę Lincolna otrzymał Oscara, Złoty Glob i nagrodę BAFTA dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.
 • Film otrzymał również Oscary za najlepsze kostiumy, scenografię i montaż dźwięku.

Film „Lincoln” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników historii i kina. To fascynujący obraz, który przedstawia ważne wydarzenia w historii Stanów Zjednoczonych i jednego z najwybitniejszych prezydentów tego kraju.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Steven Spielberg
scenariusz Tony Kushner
gatunek Biograficzny, Polityczny, Dramat historyczny
produkcja USA
premiera 8 października 2012 (Światowa) 1 lutego 2013 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $275 293 450 na świecie$182 207 973 w USA$93 085 477 poza USA
budżet $65 000 000
na podstawie Doris Kearns Goodwin (książka)
dystrybucja Imperial - Cinepix
studio DreamWorks SKG (przedstawia) / Reliance Entertainment (przedstawia) / Twentieth Century Fox Film Corporation (przedstawia) /
tytuł oryg. Lincoln

Lincoln (2012)

W 1865 roku, w obliczu zbliżającego się końca wojny secesyjnej, prezydent Stanów Zjednoczonych Abraham Lincoln staje przed najważniejszym wyzwaniem swojego życia. Musi przekonać podzielony Kongres do uchwalenia trzynastej poprawki do konstytucji, która zniesie niewolnictwo.

Lincoln jest człowiekiem niezłomnej woli i nieustannie poszukuje nowych sposobów na osiągnięcie swojego celu. Spotyka się z przedstawicielami różnych grup politycznych, prowadzi długie negocjacje i nie waha się wykorzystywać wszelkich dostępnych środków.

W jego walce o sprawiedliwość wspiera go żona Mary Todd, która mimo osobistych problemów pozostaje jego wierna towarzyszką.

Film Stevena Spielberga to znakomita opowieść o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Stanów Zjednoczonych. Daniel Day-Lewis w roli Lincolna stworzył kreację, która przeszła do historii kina.

Oto kilka szczegółowych wątków, które można poruszyć w opisie filmu:

 • Tło historyczne: Film rozgrywa się w czasie wojny secesyjnej, która była jednym z najkrwawszych konfliktów zbrojnych w historii Stanów Zjednoczonych. Wojna ta miała również istotne znaczenie dla kwestii niewolnictwa.
 • Postać Lincolna: Lincoln był jednym z najwybitniejszych prezydentów Stanów Zjednoczonych. Był człowiekiem o silnym charakterze i głębokich przekonaniach. Jego determinacja w walce o zniesienie niewolnictwa była godna podziwu.
 • Polityczna walka: Film przedstawia kulisy politycznej walki o uchwalenie trzynastej poprawki do konstytucji. Lincoln musiał stawić czoła wielu przeciwnościom, ale jego determinacja i umiejętność negocjacji doprowadziły do sukcesu.
 • Relacje rodzinne: Film pokazuje również relacje Lincolna z żoną Mary Todd. Ich małżeństwo było burzliwe, ale Mary była oddaną żoną i wspierała męża w jego walce.

W opisie filmu można również wykorzystać następujące synonimy:

 • burzliwe życie - trudne, pełne wyzwań, niespokojne, pełne zwrotów akcji
 • starania o uchwalenie - walka, kampania, kampania informacyjna, działania dyplomatyczne
 • znosząca niewolnictwo - abolicyjna, wyzwoleniowa, równościowa
 • rozmach - szerokie spektrum, wielkość, rozmaitość
 • obsada aktorska - obsada, zespół aktorski, aktorzy
 • burzliwe ostatnie miesiące - ostatnie miesiące pełne wyzwań, ostatnie miesiące pełne zwrotów akcji
 • poruszająca - wstrząsająca, przejmująca, wzruszająca

Przykładowy opis filmu:

W 1865 roku, w obliczu zbliżającego się końca wojny secesyjnej, prezydent Stanów Zjednoczonych Abraham Lincoln staje przed najważniejszym wyzwaniem swojego życia. Musi przekonać podzielony Kongres do uchwalenia trzynastej poprawki do konstytucji, która zniesie niewolnictwo.

Lincoln jest człowiekiem niezłomnej woli i nieustannie poszukuje nowych sposobów na osiągnięcie swojego celu. Spotyka się z przedstawicielami różnych grup politycznych, prowadzi długie negocjacje i nie waha się wykorzystywać wszelkich dostępnych środków.

W jego walce o sprawiedliwość wspiera go żona Mary Todd, która mimo osobistych problemów pozostaje jego wierna towarzyszką.

Film Stevena Spielberga to znakomita opowieść o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Stanów Zjednoczonych. Daniel Day-Lewis w roli Lincolna stworzył kreację, która przeszła do historii kina.

Film przedstawia kulisy politycznej walki o uchwalenie trzynastej poprawki do konstytucji. Lincoln musi stawić czoła wielu przeciwnościom, ale jego determinacja i umiejętność negocjacji doprowadzają do sukcesu.

Film pokazuje również relacje Lincolna z żoną Mary Todd. Ich małżeństwo było burzliwe, ale Mary była oddaną żoną i wspierała męża w jego walce.

Film jest poruszającym obrazem człowieka, który poświęcił swoje życie walce o sprawiedliwość.

Lincoln (2012) to amerykański dramat historyczny w reżyserii Stevena Spielberga, oparty na książce Doris Kearns Goodwin "Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln". Film opowiada o ostatnich miesiącach prezydentury Abrahama Lincolna, które poświęcił on na uchwalenie trzynastej poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych, znoszącej niewolnictwo.

Akcja filmu rozgrywa się w styczniu 1865 roku. Wojna secesyjna dobiega końca, a Południe stoi na krawędzi klęski. Prezydent Lincoln jest zdeterminowany, aby wykorzystać ten czas na uchwalenie trzynastej poprawki, która zakończy niewolnictwo raz na zawsze.

Lincoln wie, że przed nim trudne zadanie. Musi przekonać do poprawki nie tylko wszystkich Republikanów w Izbie Reprezentantów, ale także dwudziestu reprezentantów Partii Demokratycznej, którzy są przeciwni jej uchwaleniu.

Prezydent rozpoczyna intensywne działania, aby zdobyć poparcie dla poprawki. Spotyka się z członkami Kongresu, prowadzi negocjacje i składa obietnice. Wykorzystuje również swoją charyzmę i umiejętność przekonywania, aby przekonać do swojego pomysłu nawet najbardziej opornych.

Dzięki determinacji Lincolna i jego współpracowników, trzynasta poprawka zostaje ostatecznie uchwalona 31 stycznia 1865 roku. Jest to zwycięstwo, które ma ogromne znaczenie dla Stanów Zjednoczonych i całego świata.

Film "Lincoln" jest znakomitym dramatem historycznym, który wciąga widza w wydarzenia rozgrywające się w Ameryce w 1865 roku. Daniel Day-Lewis stworzył wspaniałą kreację Abrahama Lincolna, ukazując jego determinację, umiejętność przekonywania i poświęcenie dla sprawy.

Oprócz Day-Lewisa, w filmie wystąpili również Sally Field, Tommy Lee Jones, Joseph Gordon-Levitt, James Spader i Hal Holbrook.

Film został entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków. Otrzymał 12 nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany i główną rolę męską. Ostatecznie zdobył trzy statuetki, w tym za najlepszą rolę męską dla Daniela Day-Lewisa.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

 • Film został nakręcony w Filadelfii, Pensylwanii.
 • Spielberg wykorzystał w filmie technikę IMAX, aby oddać klimat epoki.
 • Film został nakręcony w ciągu 72 dni.

Podsumowując, "Lincoln" to znakomity film, który opowiada ważną historię i ukazuje jeden z najważniejszych momentów w historii Stanów Zjednoczonych.

Aktor Postać
Abraham Lincoln
Mary Todd Lincoln
William Seward
Robert Lincoln
W.N. Bilbo
Preston Blair
Thaddeus Stevens
Robert Latham
Alexander Stephens
Edwin Stanton
Richard Schell
John Hay
Ulysses S. Grant
Fernando Wood
George Pendleton
Tad Lincoln
Elizabeth Keckley
John Nicolay
George Yeaman
Alexander Coffroth
James Ashley
Asa Vintner Litton
Clay Hawkins
William Hutton
Szeregowy Harold Green
Kapral Ira Clark
Pierwszy biały żołnierz
Drugi biały żołnierz
Krzyczący żołnierz w stoczni marynarki wojennej
Pan Jolly
Pani Jolly
Montgomery Blair
Elizabeth Blair Lee
Minerva, służąca Blaira
Leo, służący Blaira
Gideon Welles
James Speed
William Fessenden
John Usher
William Dennison
Senator Bluff Wade
Schuyler Colfax
Hiram Price
Tom Pendel, odźwierny w Białym Domu
Petent w Białym Domu
Jacob Graylor
Edwin LeClerk
Charles Hanson
Giles Stuart
Nelson Merrick
Homer Benson
Oficer armii Unii
Kapitan Nathan Saunders
Oficer uczestniczący w wymianie pokojowej
Senator R.M.T. Hunter
Sędzia John A. Campbell
Oficer Konfederatów pod Petersburgiem
William Slade
Willie Lincoln
Senator Charles Sumner
Major Thompson Eckert
David Homer Bates
Gustavus Fox
Charles Benjamin
Samuel Beckwith
Krzycząca kobieta w Izbie Reprezentantów
Krzycząca kobieta w Izbie Reprezentantów
Krzycząca kobieta w Izbie Reprezentantów
Krzycząca kobieta w Izbie Reprezentantów
Krzycząca kobieta w Izbie Reprezentantów
Ely Parker
Żołnierz Unii
Ranny żołnierz
Ranny żołnierz
Ranny żołnierz
Ranny żołnierz
Ranny żołnierz
Faust
Marguerite
Urzędnik Edward McPherson
Oficer porządkowy
Aaron Haddam
Augustus Benjamin
Arthur Bentleigh
John Ellis
Walter Appleton
Josiah S. "Tyczka" Burton
Nehemiah Cleary
Harold Hollister
Żołnierz w Izbie Reprezentantów
Żołnierz w Izbie Reprezentantów
Sierżant w siedzibie Granta
Kapral w siedzibie Granta
Walter H. Washburn
Myer Strauss
Joseph Marstern
Chilton A. Elliot
Daniel G. Stuart
Howard Guillefoyle
John F. McKenzie
Andrew E. Finck
John A. Casson
Avon Hanready
Rufus Warren
Lydia Smith
Generał Robert E. Lee
Aktor grający rycerza
Aktor Demon Affrit
Leonard Grover
Dr Joseph K. Barnes
Krzyczący rebeliant w Izbie Reprezentantów
Krzyczący rebeliant w Izbie Reprezentantów
Krzyczący rebeliant w Izbie Reprezentantów
Krzyczący rebeliant w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Mężczyzna w Izbie Reprezentantów
Kongresmen Republikanów
Konny Unii
Generał Brygady Seth Williams
Żołnierz Unii
Kongresman
Robotnik
Delegat Demokratów
Harold Green
Skrzypek
Page
Odźwierny w Białym Domu
Żołnierz Konfederacji
Żołnierz Unii
Żołnierz Konfederacji
Żołnierz Konfederacji
Członek Izby Reprezentantów
Petentka
Radykalny republikanin
Urzędnik
Żołnierz Konfederacji
Radykalny republikanin
Radykalny republikanin
Żołnierz Unii
Radykalny republikanin
Urzędnik
Żołnierz Unii
Przemytnik
Przemytnik
Niewolnik pijanego przemytnika
Widz w teatrze
Widz w teatrze
Widz w teatrze
Przemytnik
Urzędnik
Kongresmen Republikanów
Członek załogi Generała Granta
Członek pocztu sztandarowego
Sygnatariusz
Widz w teatrze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *