Harakiri / Seppuku (1962)

Film

Czas trwania: 2 godz. 15 min.

Opis

Harakiri (1962) to japoński film samurajski w reżyserii Masakiego Kobayashiego, opowiadający o losie roninów, samurajów bez pana, którzy w XVII-wiecznej Japonii żyją w nędzy i upokorzeniu. Film jest uważany za jedno z największych arcydzieł japońskiego kina, a jego poetycka, pełna symboliki opowieść o honorze, męstwie i upadku feudalnej Japonii, nadal porusza i inspiruje widzów na całym świecie.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1630, w okresie Edo. Na dwór potężnego klanu Iyi przybywa ronin Hanshiro Tsugumo (Tatsuya Nakadai). Prosi o możliwość popełnienia harakiri, rytualnego samobójstwa, które jest w japońskiej kulturze uważane za akt najwyższej godności i honoru.

Sędzia klanu, Kageyu Saito (Rentaro Mikuni), początkowo jest podejrzliwy wobec Tsugumo. Boi się, że ten jest jedynie kolejnym roninem, który próbuje wyłudzić pieniądze. Jednak Hanshiro opowiada mu historię swojego życia, która zmienia jego nastawienie.

W młodości Hanshiro był lojalnym samurajem służącym u klanu Kira. Po śmierci swojego pana, Hanshiro zostaje roninem. Próbuje znaleźć nowego opiekuna, ale nie udaje mu się. W końcu, zrozpaczony, postanawia popełnić samobójstwo.

Historia Hanshiro jest pełna dramatycznych zwrotów akcji. Opowiada o miłości, zdradzie, honorze i upadku feudalnej Japonii. Film jest nie tylko poruszającym dramatem, ale także ważnym komentarzem społecznym.

„Harakiri” to film wyjątkowy pod wieloma względami. Kobayashiemu udało się stworzyć dzieło, które jest zarówno piękne, jak i poruszające. Film jest pełen poetycznych obrazów i symbolicznych scen.

**Jednym z najbardziej znanych symboli w filmie jest czerwony kwiat sakura„, który pojawia się w wielu scenach. Kwiat sakura jest w japońskiej kulturze symbolem piękna, kruchości i przemijania. W filmie Kobayashiego kwiat sakura symbolizuje upadek feudalnej Japonii.

Innym ważnym symbolem jest miecz. Miecz jest w japońskiej kulturze symbolem męskości, honoru i siły. W filmie Kobayashiego miecz jest symbolem przemocy i niesprawiedliwości.

„Harakiri” to film, który porusza ważne tematy. Opowiada o honorze, męstwie, upadku feudalnej Japonii i o tym, jak przemoc niszczy ludzkie życie. Film jest nadal aktualny i poruszający, dlatego warto go zobaczyć.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w czarno-bieli.
  • Film był nominowany do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes.
  • Film jest uważany za jeden z najwybitniejszych filmów w historii japońskiego kina.

Film „Harakiri” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników kina japońskiego. Jest to dzieło piękne, poruszające i ważne, które na długo zapada w pamięć.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Masaki Kobayashi
scenariusz Shinobu Hashimoto, Yasuhiko Takiguchi
gatunek Dramat historyczny
produkcja Japonia
premiera 16 września 1962 (Światowa) 20 lutego 2009 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Yasuhiko Takiguchi (powieść)
dystrybucja BLINK
studio Shôchiku Eiga
tytuł oryg. Seppuku
inne tytuły Harakiri Wielka Brytania Harakiri USA

Harakiri to japoński film samurajski z 1962 roku w reżyserii Masakiego Kobayashiego. Film opowiada historię Hanshiro Tsugumo, ronina, który przybywa do dworu potężnego klanu Iyi, aby popełnić harakiri. W zamian za zgodę na samobójstwo, Tsugumo opowiada historię swojego życia, która w zaskakujący sposób łączy się z historią innego ronina, który kilka miesięcy wcześniej odwiedził ten sam dwór.

Akcja filmu rozgrywa się w Japonii w XVII wieku, w okresie Edo. W tym czasie kraj pogrążony jest w pokoju, który dla wielu roninów oznacza biedę i bezdomność. Nie mogąc znaleźć nowych pracodawców, roninowie często zmuszeni są do proszenia o możliwość popełnienia harakiri na dworach potężnych klanów. Ten rodzaj samobójstwa uważany jest w kulturze japońskiej za akt honoru, dlatego klany często zgadzały się na takie prośby, nawet jeśli były one jedynie wymówką do wyłudzenia pieniędzy.

Hanshiro Tsugumo jest doświadczonym samurajem, który popadł w biedę po śmierci swojego pana. Po wielu latach tułaczki, Tsugumo przybywa do dworu klanu Iyi, aby popełnić harakiri. W zamian za zgodę na samobójstwo, Tsugumo opowiada historię swojego życia.

Opowiadanie Tsugumo zaczyna się od jego dzieciństwa. Jest synem samuraja, który uczy go sztuki walki i bushidō, czyli kodeksu samurajskiego. Jako młody samuraj, Tsugumo zostaje wysłany do służby w zamku klanu Iyi. Tam poznaje piękną kobietę o imieniu Miho, z którą się zakochuje.

Miłość Tsugumo i Miho zostaje wystawiona na próbę, gdy klan Iyi zostaje zaatakowany przez wrogich wojowników. W bitwie Tsugumo ratuje życie Miho, ale sam zostaje ciężko ranny. Po bitwie Tsugumo zostaje wygnany z zamku, a Miho zostaje wydana za mąż za innego samuraja.

Tsugumo wędruje po kraju przez wiele lat, próbując zapomnieć o Miho. W końcu jednak postanawia popełnić harakiri, aby zakończyć swoje cierpienie.

Opowieść Tsugumo wywołuje wśród członków klanu Iyi różne reakcje. Niektórzy są poruszeni jego historią, inni zaś są sceptyczni i uważają, że Tsugumo jest jedynie oszustem.

W końcu klan Iyi zgadza się na prośbę Tsugumo. Tsugumo zostaje zaprowadzony do ogrodu, gdzie czeka na niego drugi samuraj, który ma mu asystować w harakiri.

Tsugumo wyjmuje swój miecz i wykonuje rytuał harakiri. W chwili śmierci, Tsugumo widzi Miho, która czeka na niego w raju.

Harakiri to film o honorze, miłości i stracie. Jest to również film o samurajach, którzy żyją w świecie, który się zmienia. W czasach pokoju, samuraje są bezużyteczni i często zmuszeni są do życia w nędzy. Film Kobayashiego to poruszająca opowieść o tragicznej sytuacji roninów w XVII-wiecznej Japonii.

Film został zrealizowany w czarno-białej technice, która podkreśla jego dramatyczny nastrój. Reżyser używa długich, statycznych ujęć, aby podkreślić znaczenie każdego szczegółu. Kobayashi również świadomie wykorzystuje światło i cień, aby stworzyć nastrój melancholii i tajemniczości.

Harakiri jest uważany za jedno z największych arcydzieł japońskiego kina. Film został nagrodzony Specjalną Nagrodą Jury na festiwalu w Cannes w 1962 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *