Faraon (1965)

Film

Czas trwania: 3 godz.

Opis

W filmie „Faraon” z 1965 roku, w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, przenosimy się do starożytnego Egiptu, gdzie na tronie zasiada młody Ramzes, mający zmierzyć się z potężną kastą kapłanów. Ramzes, następca tronu, pragnie wprowadzić reformy i polepszyć los swoich poddanych. Jednak jego plany napotykają opór ze strony wpływowych kapłanów, którzy kontrolują nie tylko życie religijne, lecz także polityczne Egiptu.

Początek filmu ukazuje potęgę religii w ówczesnym społeczeństwie egipskim. Widzimy, jak armie Ramzesa XIII, zmierzające na manewry, zostają zatrzymane przez kapłana Herhora, który dostrzega święte skarabeusze na piasku. Te symboliczne stworzenia są czczone do tego stopnia, że żadna armia nie odważy się ich zdeptać. Jednak to nie tylko religijna hegemonia sprawia kłopoty młodemu Ramzesowi. Kapłani posiadają ogromne bogactwa, skrywane w podziemnych labiryntach, oraz niezwykłą wiedzę, której dostęp mają tylko wybrani. To sprawia, że są oni nie tylko grupą mającą wpływ polityczny, lecz także potężną siłą, która stanowi wyzwanie dla władzy faraonów.

Główny konflikt filmu rozgrywa się pomiędzy Ramzesem a kapłanami, którzy dążą do utrzymania swojej władzy i wpływów. Młody władca próbuje przeciwstawić się ich dominacji, ale napotyka na liczne przeszkody. Kapłani, na czele z Herhorem, starają się skutecznie osaczyć Ramzesa, wykorzystując swoją wiedzę i wpływy. W miarę jak akcja filmu rozwija się, widzimy, jak młody władca, wspierany przez lojalnych sojuszników, podejmuje coraz bardziej zdecydowane kroki, aby odebrać kapłanom ich nadmierne wpływy.

Historia Ramzesa XIII, choć osadzona w odległej starożytności, ma wyraźne odniesienia do współczesnych realiów politycznych i społecznych. Konflikt pomiędzy władzą świecką a religijną, dążenie do reformy i walka o równość społeczną to tematy uniwersalne, które nadal są aktualne. Film „Faraon” nie tylko ukazuje fascynujący świat starożytnego Egiptu, lecz także stawia pytania o naturę władzy, sprawiedliwość społeczną i granice autorytetu religijnego.

W filmie widzimy także romantyczną wątkę, gdy Ramzes spotyka piękną Żydówkę, Sarę. Ich miłość jest jednak zagrożona przez polityczne intrygi i manipulacje kapłanów, którzy pragną kontrolować losy królestwa poprzez manipulowanie władzą i religią.

„Faraon” to epicka opowieść o władzy, miłości i poświęceniu, osadzona w majestatycznej scenerii starożytnego Egiptu. Reżyser Jerzy Kawalerowicz mistrzowsko przedstawia dramatyczne losy młodego Ramzesa, który musi stawić czoła potężnej kastie kapłanów, aby zrealizować swoje marzenia o reformach i sprawiedliwości społecznej. Film porusza głębokie tematy filozoficzne i społeczne, pozostawiając widza z refleksją nad naturą władzy i ludzkiej natury.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jerzy Kawalerowicz
scenariusz Jerzy Kawalerowicz, Tadeusz Konwicki
gatunek Kostiumowy, Dramat historyczny
produkcja Polska
premiera 11 marca 1966 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Bolesław Prus (powieść)
studio Studio Filmowe Kadr
tytuł oryg. Faraon
inne tytuły Pharaoh Miedzynarodowe
Pochód udającej się na manewry armii młodego Ramzesa (Jerzy Zelnik) zostaje zatrzymany przez kapłana Herhora (Piotr Pawłowski), który dostrzegł walczące na piasku skarabeusze - święte wizerunki boga słońca Amona. By ominąć żuki, oddziały muszą przejść przez kanał będący owocem morderczej pracy niewolnika - fellacha. Ramzes na próżno stara się przeciwstawić poleceniom kapłana. Rozwścieczony swoją bezsilnością oddala się. W czasie samotnej wędrówki spotyka piękną Żydówkę, Sarę (Krystyna Mikołajewska). Zauroczony jej urodą obiecuje zabrać ją do pałacu. Herhor zdając raport panującemu faraonowi-ojcu (Andrzej Girtler) sugeruje, że syn nie dojrzał jeszcze do objęcia dowództwa armii. Młody książę po raz kolejny doświadcza, jak silna jest władza kapłanów. Odsunięty od spraw państwowych spędza czas na jałowych zabawach, ciągle popada w finansowe tarapaty, przez co musi zapożyczać się u Fenicjan. Gdy Sara rodzi mu syna, królowa Nikotris (Wiesława Mazurkiewicz) i Herhor postanawiają, że dziecko wychowane zostanie w wierze mojżeszowej, tak by nigdy nie mogło rościć pretensji do tronu. Tymczasem kapłani przygotowują niekorzystny dla Egiptu traktat pokojowy z Asyrią. Zaniepokojeni tym kupcy feniccy zaczynają popierać Ramzesa, który otwarcie głosi konieczność wojny z Asyrią.
Historia Ramzesa XII. Pochód udającej się na manewry armii młodego Ramzesa zostaje zatrzymany przez kapłana Herhora, który dostrzegł walczące na piasku Skarabeusze - święte wizerunki boga słońca Amona. By ominąć żuki, oddziały muszą przejść przez kanał będący owocem morderczej pracy niewolnika - fellacha. Ramzes na próżno stara się przeciwstawić poleceniom kapłana. Rozwścieczony swoją bezsilnością oddala się. W czasie samotnej wędrówki spotyka piękną Żydówkę, Sarę. Herhor zdając raport panującemu faraonowi sugeruje, że Ramzes nie dojrzał jeszcze do objęcia dowództwa armii. Młody książę po raz kolejny doświadcza jak silna jest władza kapłanów. Ramzes zostaje odsunięty od spraw państwowych. Gdy Sara rodzi mu syna, królowa Nikotris i Herhor postanawiają, że dziecko wychowane zostanie w wierze mojżeszowej, tak by nigdy nie mogło rościć pretensji do tronu. Tymczasem kapłani przygotowują niekorzystny dla Egiptu traktat pokojowy z Asyrią. Zaniepokojeni tym kupcy feniccy zaczynają popierać Ramzesa, który otwarcie głosi konieczność wojny z Asyrią...
Starożytny Egipt, XI w. p.n.e. Ramzes XIII. nastepca tronu, pragnie przeprowadzic reformy i poprawić los biednych podwładnych. Uważa, że nalezy rozpocząć wojnę z Asyrią, i dzięki wygranej wzbogacic kraj. Jego planą przeciwni są kapłani, którzy mają znaczący wpływ na politykę państwa. Posiadają oni olbrzymie bogactwa, ukryte w podziemnym labiryncie... Jednak ich najpotężniejszą bronią jest wiedza - dostępna jesynie wybranym. Ramzes podejmuje walkę z kapłanami, której celem jest przywrócenie pełni władzy faraonom.
Film opowiada historię Ramzesa XIII, następcy panującego Faraona. W pierwszych scenach widzimy potęgę religii ówczesnego Egiptu, potęgę, której symbolami są skarabeusze, czczone do tego stopnia, że armie nie śmią przechodzić przez wydeptane przez nie ścieżki, w obawie przed przypadkowym zgnieceniem tych stworzeń. Młody Ramzes stara się przeciwstawiać kapłanom, którzy w ówczesnych czasach stanowili władzę wykonawczą w państwie. Prawie dwuipółgodzinny film pokazuje nam próby odsunięcia ich od władzy za pomocą mniej lub bardziej oficjalnych środków.
Film jest adaptacją głośnej powieści Bolesława Prusa pod tym samym tytułem. Głównym bohaterem jest Ramzes XIII (Jerzy Zelnik). Poznajemy go, gdy jest jeszcze księciem. Już wówczas zarysowana zostaje główna oś konfliktu miedzy faraonem a kastą kapłanów, roszczących sobie coraz większe prawa w strukturach państwa. Ich przywódca, arcykapłan Herhor (Piotr Pawłowski) umiejętnie osacza młodego władcę. Gdy jednak Ramzes, korzystając z pomocy Pentuera (Leszek Herdegen), usiłuje podporządkować sobie kapłanów, ci decydują się na konfrontację. Aby uzyskać poparcie ludu, postanawiają wykorzystać nadciągające nad Egipt zaćmienie słońca...
Starożytny Egipt za panowania Faraona Ramzesa XII. Syn wielkiego władcy, a zarazem jego następca - dąży do poprawienia warunków życia ówczesnego społeczeństwa, przeprowadza reformy i chce doprowadzić do wojny z Asyrią. Jednak na drodze przyszłego Ramzesa XIII stają kapłani...
Aktor Postać
Faraon Ramzes XIII / Lykon
Królowa Nikotris, matka Ramzesa XIII
Kama, kapłanka fenicka, nałożnica Ramzesa
Sara, nałożnica Ramzesa, matka jego syna
Hebron
Herhor
Pentuer
Arcykapłan Mefres
Beroes, prorok chaldejski
Kapłan Samentu
Sargon, poseł asyryjski
Dagon, kupiec fenicki
Fenicjanin Rabsun
Arcykapłan Mentezufis
Arcykapłan - strażnik Labiryntu
Tehenna, dowódca pułków libijskich
Fellach
Hiram, książę Tyru, przewodniczący Rady Fenickiej
Ramzes XII, ojciec Ramzesa XIII
Eunane
Nitager
Tutmozis
Tancerka egzotyczna
Kapłanka przy mumifikacji Ramzesa XII

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *