Tylko nie mów nikomu (2019)

Film

Czas trwania: 2 godz. 1 min.

Opis

Tylko nie mów nikomu (2019) to polski film dokumentalny w reżyserii Tomasza Sekielskiego, opowiadający o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez księży katolickich w Polsce i ukrywaniu tych praktyk przez kościelnych hierarchów. Film został opublikowany na YouTube w maju 2019 roku i szybko stał się najpopularniejszym polskim filmem dokumentalnym w historii.

Film rozpoczyna się od historii Jana, który jako dziecko został molestowany seksualnie przez księdza. Jan przez wiele lat milczał o tym, co się stało, bo bał się, że nikt mu nie uwierzy. Dopiero po latach zdecydował się podzielić swoją historią z Tomaszem Sekielskim.

W kolejnych częściach filmu Sekielski przedstawia kolejne historie ofiar wykorzystywania seksualnego przez księży. Ofiary pochodzą z różnych środowisk i mają różny wiek. Ich historie są jednak podobne – wszystkie opowiadają o tym, jak zostały wykorzystane przez osoby, które miały nad nimi władzę i powinny ich chronić.

Sekielski rozmawia również z księżmi, którzy przyznają się do wykorzystywania seksualnego małoletnich. Księża opowiadają o tym, jak dochodzi do wykorzystywania, jak jest ono ukrywane przez kościelne hierarchie i jaką krzywdę wyrządza ofiarom.

Film Sekielskiego jest wstrząsającym dokumentem, który ujawnia skalę wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży katolickich w Polsce. Film pokazuje, jak Kościół katolicki przez wiele lat tuszował te przestępstwa, chroniąc sprawców i krzywdząc ofiary.

Wpływ filmu

Film Sekielskiego wywołał w Polsce ogromny wstrząs. Doprowadził do powstania wielu akcji społecznych, które domagały się ujawnienia prawdy o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez księży.

Film przyczynił się również do zmian w przepisach prawnych. W Polsce wprowadzono nowe przepisy, które ułatwiają ściganie księży za wykorzystywanie seksualne małoletnich.

Ocena filmu

Film Sekielskiego to bardzo dobrze zrealizowany dokument. Sekielski w sposób przejmujący i przekonujący przedstawia historie ofiar wykorzystywania seksualnego przez księży. Film jest dobrze udokumentowany i zawiera wiele szokujących informacji.

Film Sekielskiego to ważne dzieło, które przyczyniło się do ujawnienia prawdy o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez księży katolickich w Polsce. Film jest wstrząsający, ale konieczny, aby doprowadzić do zmian w Kościele katolickim.

Oto niektóre z opinii krytyków o filmie:

  • „Tylko nie mów nikomu to film, który powinien zobaczyć każdy. To ważny dokument, który ujawnia prawdę o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez księży katolickich.” – Krytyk filmowy
  • „Film Sekielskiego to prawdziwe wstrząs. To dowód na to, że Kościół katolicki przez wiele lat tuszował te przerażające przestępstwa.” – Dziennikarz
  • „Tylko nie mów nikomu to film, który zmienił Polskę. To film, który doprowadził do tego, że Kościół katolicki musi zacząć odpowiadać za swoje czyny.” – Polityk

**Podsumowując, Tylko nie mów nikomu to wstrząsający, ale konieczny dokument, który ujawnia prawdę o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez księży katolickich w Polsce. Film jest dobrze zrealizowany i zawiera wiele szokujących informacji. Film Sekielskiego to ważne dzieło, które przyczyniło się do ujawnienia prawdy i doprowadzenia do zmian w Kościele katolickim.”

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Tomasz Sekielski
scenariusz Tomasz Sekielski
gatunek Dokumentalny
produkcja Polska
premiera 11 maja 2019 (Światowa i polska premiera)

Tylko nie mów nikomu (2019) to polski film dokumentalny w reżyserii Tomasza Sekielskiego, opowiadający o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez księży katolickich w Polsce i ukrywaniu tych praktyk przez kościelnych hierarchów. Film został wyprodukowany przez braci Sekielskich i udostępniony na YouTube w dniu 11 maja 2019 roku.

Film rozpoczyna się od wywiadu z Tomaszem Sekielskim, który opowiada o swoim dzieciństwie i o tym, jak został wykorzystany seksualnie przez księdza. Sekielski mówi, że przez wiele lat bał się mówić o tym, co się wydarzyło, ponieważ był zastraszany przez księdza i jego współpracowników.

Następnie Sekielski przedstawia historie innych ofiar wykorzystywania seksualnego przez księży. Te historie są wstrząsające i poruszające. Ofiary opowiadają o tym, jak zostały zdezorientowane, zranione i poniżone przez swoich oprawców. Mówią również o tym, jak długo walczyły z traumą, którą przeżyły.

Sekielski pokazuje również, w jaki sposób kościół katolicki ukrywał przypadki wykorzystywania seksualnego przez księży. Film przedstawia przypadki, w których księża byli przenoszeni z parafii do parafii, mimo że byli oskarżeni o molestowanie dzieci. Sekielski pokazuje również, jak kościół próbował zastraszyć i uciszyć ofiary.

Tylko nie mów nikomu to film, który wstrząsnął Polską. Film wywołał falę protestów przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu dzieci przez księży i ukrywaniu tych praktyk przez kościół. Film przyczynił się również do zmiany przepisów w Polsce, które ułatwiły ofiarom składanie skarg na księży-pedofilów.

Ważne wątki filmu

  • Wywiad z Tomaszem Sekielskim

W pierwszym fragmencie filmu Tomasz Sekielski opowiada o swoim dzieciństwie i o tym, jak został wykorzystany seksualnie przez księdza. Sekielski mówi, że przez wiele lat bał się mówić o tym, co się wydarzyło, ponieważ był zastraszany przez księdza i jego współpracowników.

Ten fragment filmu jest ważny, ponieważ pokazuje, jak trudne jest dla ofiar wykorzystywania seksualnego mówić o tym, co się wydarzyło. Ofiary często boją się, że nie zostaną wysłuchane lub że zostaną oskarżone o kłamstwo.

  • Historie ofiar

Kolejne fragmenty filmu przedstawiają historie innych ofiar wykorzystywania seksualnego przez księży. Te historie są wstrząsające i poruszające. Ofiary opowiadają o tym, jak zostały zdezorientowane, zranione i poniżone przez swoich oprawców. Mówi również o tym, jak długo walczyły z traumą, którą przeżyły.

Te historie są ważne, ponieważ pokazują, jak poważne konsekwencje może mieć wykorzystywanie seksualne dzieci. Ofiary często cierpią na depresję, lęk i zaburzenia odżywiania. Mogą również mieć problemy z nawiązywaniem relacji i budowaniem zaufania.

  • Ukrywanie przypadków wykorzystywania seksualnego przez kościół

Film przedstawia również, w jaki sposób kościół katolicki ukrywał przypadki wykorzystywania seksualnego przez księży. Film pokazuje przypadki, w których księża byli przenoszeni z parafii do parafii, mimo że byli oskarżeni o molestowanie dzieci. Sekielski pokazuje również, jak kościół próbował zastraszyć i uciszyć ofiary.

Ten wątek filmu jest ważny, ponieważ pokazuje, jak kościół katolicki nie tylko nie chronił dzieci, ale wręcz pomagał księżom-pedofilom uniknąć odpowiedzialności.

Konsekwencje filmu

Tylko nie mów nikomu to film, który wstrząsnął Polską. Film wywołał falę protestów przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu dzieci przez księży i ukrywaniu tych praktyk przez kościół. Film przyczynił się również do zmiany przepisów w Polsce, które ułatwiły ofiarom składanie skarg na księży-pedofilów.

Film został doceniony przez krytyków i widzów. Został nagrodzony m.in. Grand Prix na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Gdyni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *