Rewers (2009)

Film

Czas trwania: 1 godz. 39 min.

Opis

Rewers (2009) – film o kobietach, które walczą o swoje szczęście

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych – w Warszawie lat 50. XX wieku oraz we współczesności. Główną bohaterką jest Sabina (Agata Buzek), „szara myszka”, która właśnie przekroczyła trzydziestkę. Jej życie jest monotonne i pozbawione emocji. Pracuje w fabryce, mieszka z matką i babcią, a jedynym jej marzeniem jest znalezienie miłości.

Matka Sabiny (Krystyna Janda) jest nieustannie zaniepokojona samotnością córki. Uważa, że Sabina musi się jak najszybciej wyjść za mąż, aby nie zostać starą panną. Babcia (Anna Polony), z kolei, jest bardziej wyrozumiała. Uważa, że Sabina powinna sama zdecydować o swoim życiu.

Pewnego dnia w życiu Sabiny pojawia się Bronisław (Marcin Dorociński). Jest to przystojny i inteligentny mężczyzna, który szybko zdobywa jej serce. Sabina jest zakochana i szczęśliwa.

Jednak idylla nie trwa długo. Bronisław okazuje się być tajemniczym i niebezpiecznym mężczyzną. Jego przeszłość jest pełna sekretów, które mogą zniszczyć życie Sabiny.

Film „Rewers” to historia o kobietach, które walczą o swoje szczęście. Sabina to bohaterka, która nie boi się sięgać po to, czego pragnie. Jest niezależna i silna, a jednocześnie wrażliwa i romantyczna.

Postać Sabiny jest bardzo złożona i interesująca. Jest to kobieta, która przechodzi przez wiele zmian w ciągu filmu. Z początku jest nieśmiała i zakompleksiona, ale z czasem staje się bardziej pewna siebie i niezależna.

Bronisław to postać, która budzi wiele emocji. Jest to mężczyzna, który jest jednocześnie czarujący i niebezpieczny. Jego pojawienie się w życiu Sabiny zmienia jej życie diametralnie.

Obok głównych bohaterów, w filmie występują również inne interesujące postaci. Matka Sabiny jest kobietą, która jest gotowa zrobić wszystko dla córki, nawet jeśli jej działania są nie zawsze właściwe. Babcia Sabiny jest kobietą, która jest niezależna i bezkompromisowa.

Film „Rewers” to dobrze zrealizowane dzieło, które porusza ważne tematy. Jest to historia o miłości, zdradzie, rodzinie i kobiecej naturze.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które warto wspomnieć w opisie filmu:

  • Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie, która jest przedstawiona w dwóch różnych odsłonach – w latach 50., jako miasto zniszczone przez wojnę, oraz współcześnie, jako nowoczesna metropolia.
  • Film ukazuje realia życia w Polsce w latach 50., w tym trudności codziennego życia, atmosferę PRL-u oraz represje władz komunistycznych.
  • Film jest utrzymany w klimacie noir, który podkreśla tajemniczość i niebezpieczeństwo, które otaczają Sabinę.

Film „Rewers” otrzymał wiele nagród, w tym Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2009 roku. Jest to jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat, który warto zobaczyć.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Borys Lankosz
scenariusz Andrzej Bart
gatunek Czarna komedia
produkcja Polska
premiera 13 października 2009 (Światowa) 13 listopada 2009 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Syrena Films
studio Polski Instytut Sztuki Filmowej / Studio Filmowe Kadr / Syrena Films (koprodukcja) /
tytuł oryg. Rewers
inne tytuły Reverse Miedzynarodowe The Reverse Miedzynarodowe

Rewers (2009) to film fabularny w reżyserii Borysa Lankosza, który opowiada o kobiecie, która próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych: w latach 50. XX wieku oraz współcześnie.

W latach 50. Sabina (Agata Buzek) jest młodą kobietą, która właśnie przekroczyła trzydziestkę. Jest samotna i niespełniona. Jej życie toczy się w kółko, a ona czuje się jak "szara myszka". Jej matka (Krystyna Janda) jest zdeterminowana, aby znaleźć córce męża. W tym celu organizuje kolejne randki, na które Sabina uczęszcza z niechęcią.

Współcześnie Sabina jest już staruszką. Mieszka w domu opieki i wspomina swoje młode lata. Pewnego dnia odwiedza ją Bronisław (Marcin Dorociński), mężczyzna, którego poznała w latach 50. Ich spotkanie przywołuje wspomnienia i rozpoczyna serię zaskakujących wydarzeń.

Głównym tematem filmu jest kobieca natura. Sabina jest kobietą, która nie potrafi odnaleźć swojego miejsca w świecie. Jest samotna i niespełniona. Jej matka próbuje ją kontrolować, a babcia (Anna Polony) jest dla niej autorytetem, ale też źródłem sprzecznych uczuć. Sabina jest zagubiona i nie wie, czego chce od życia.

Bronisław jest mężczyzną, który wnosi do życia Sabiny powiew świeżości. Jest przystojny, inteligentny i czarujący. Sabina jest nim zauroczona, ale jednocześnie czuje się przed nim zażenowana. Bronisław jest dla niej symbolem wolności i możliwości zmiany swojego życia.

Film "Rewers" to historia o miłości, zdradzie i poszukiwaniu własnej tożsamości. Jest to film złożony i wielowarstwowy, który porusza ważne tematy społeczne. Film jest dobrze zrealizowany i znakomicie zagrany. Agata Buzek w roli Sabiny stworzyła kreację, która zapada w pamięć.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w Warszawie.
  • Film zdobył wiele nagród, w tym nagrodę za najlepszy film na Festiwalu Filmowym w Gdyni.
  • Film został nominowany do nagrody Orła za najlepszy film.

Ocena filmu:

Rewers to film, który warto zobaczyć. Jest to film dobrze zrealizowany, z ciekawą historią i znakomitymi kreacjami aktorskimi. Film porusza ważne tematy społeczne i może być inspiracją do refleksji.

Oto kilka rekomendacji dla osób, które chciałyby obejrzeć film "Rewers":

  • Osoby, które lubią filmy o miłości, zdradzie i poszukiwaniu własnej tożsamości.
  • Osoby, które cenią sobie dobrze zrealizowane filmy z ciekawą historią i znakomitymi kreacjami aktorskimi.
  • Osoby, które chcą obejrzeć film, który porusza ważne tematy społeczne.

Rewers (2009), reż. Borys Lankosz

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych: wczesnych latach pięćdziesiątych XX wieku oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina Jankowska (Agata Buzek), samotna kobieta, która właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu wyraźnie brakuje mężczyzny. Matka (Krystyna Janda), która jest zaniepokojona samotnością córki, próbuje za wszelką cenę znaleźć dla niej odpowiedniego kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia (Anna Polony), ekscentryczna dama o ciętym języku.

W przedwojennej kamienicy, w której mieszka Sabina, pojawiają się kolejni adoratorzy. Żaden z nich nie wzbudza jednak zainteresowania kobiety. Pewnego dnia, "jak spod ziemi", zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław Toporek vel Falski (Marcin Dorociński). Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury.

Wątek historyczny

Fabuła filmu rozgrywa się w Warszawie w latach 50. XX wieku. Jest to okres tuż po upadku powstania warszawskiego. Kraj jest w stanie ruiny, a życie codzienne jest pełne ograniczeń i niedoborów.

Rewers to film, który w sposób realistyczny przedstawia atmosferę tamtych czasów. Widać to w scenografii, kostiumach i rekwizytach. W filmie pojawiają się również postacie historyczne, takie jak Władysław Gomułką czy Bolesław Bierut.

Wątek obyczajowy

Rewers to również film, który porusza ważne kwestie obyczajowe. Jednym z nich jest kwestia roli kobiety w społeczeństwie. W latach 50. XX wieku kobieta miała obowiązek wyjść za mąż i urodzić dzieci. Sabina jest jednak kobietą niezależną, która nie chce się podporządkować społecznym oczekiwaniom.

Innym ważnym wątkiem obyczajowym jest kwestia relacji międzyludzkich. Film pokazuje, jak trudne i złożone mogą być relacje między matką, córką i babcią.

Motywy

W filmie Rewers można wyróżnić kilka ważnych motywów. Jednym z nich jest motyw miłości. Sabina, która przez całe życie była samotna, wreszcie spotyka mężczyznę, który ją kocha.

Kolejnym ważnym motywem jest motyw tajemnicy. Sabina i Bronisław skrywają przed światem swoje sekrety. Te tajemnice będą miały wpływ na ich relację.

Ostatni ważny motyw to motyw przebaczenia. Sabina musi wybaczyć swojej matce i babci, które nie zawsze były dla niej dobre.

Ocena

Rewers to film, który zachwyca świetną realizacją i aktorstwem. Agata Buzek w roli Sabiny stworzyła kreację, która zapada w pamięć. Marcin Dorociński również jest znakomity w roli Bronisława.

Film jest dobrze napisany i reżyserowany. Borys Lankosz stworzył dzieło, które jest zarówno poruszające, jak i wciągające.

Podsumowanie

Rewers to film, który warto obejrzeć. To historia o miłości, tajemnicy i przebaczeniu. To film, który porusza ważne kwestie obyczajowe i historyczne. To film, który jest dobrze zrealizowany i znakomicie zagrany.

Rewers (2009) to polski film fabularny w reżyserii Borysa Lankosza, z Agatą Buzek, Marcinem Dorocińskim i Krystyną Jandą w rolach głównych. Film opowiada historię Sabiny, skromnej urzędniczki, która pewnego dnia spotyka tajemniczego mężczyznę, Bronisława. Ich romans prowadzi do serii zaskakujących zdarzeń, które rzucają światło na przeszłość Sabiny i jej rodziny.

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych: w latach pięćdziesiątych XX wieku i współcześnie. W pierwszej części poznajemy Sabinę, która mieszka z matką w Warszawie. Sabina jest samotna i nieszczęśliwa w życiu osobistym. Jej matka, Irena, za wszelką cenę próbuje znaleźć dla niej męża. Pewnego dnia w życiu Sabiny pojawia się Bronisław, przystojny i inteligentny mężczyzna. Sabina zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia, a Bronisław wydaje się być idealnym kandydatem na męża.

Jednak z czasem Sabina zaczyna odkrywać, że Bronisław ma wiele tajemnic. Okazuje się, że jest on poszukiwany przez władze komunistyczne. Sabina staje przed trudnym wyborem: czy powinna pozostać z Bronisławem, ryzykując swoją przyszłość, czy też powinna go opuścić?

W drugiej części filmu poznajemy Sabinę jako staruszkę. Jest ona samotna i zgorzkniała. Pewnego dnia do jej mieszkania przychodzi mężczyzna, który twierdzi, że jest jej synem. Sabina nie wierzy mu, ale mężczyzna zaczyna opowiadać jej historię, która rzuca nowe światło na jej życie.

Rewers to film wielowarstwowy, który porusza wiele ważnych tematów. Jest to historia o miłości, zdradzie, rodzinie i historii Polski. Film jest zrealizowany w stylu neonoirowym, który doskonale oddaje atmosferę Warszawy w latach pięćdziesiątych.

Osobowości bohaterów

Sabina to główna bohaterka filmu. Jest to skromna i nieśmiała kobieta, która pragnie miłości i szczęścia. Jednak jej życie jest pełne rozczarowań. Sabina jest również bardzo silna i niezależna. Nie boi się walczyć o swoje szczęście, nawet jeśli oznacza to ryzyko.

Bronisław to tajemniczy mężczyzna, który przynosi do życia Sabiny powiew świeżości. Jest on inteligentny, czarujący i uwodzicielski. Jednak Bronisław ma również ciemne strony osobowości. Jest on niebezpieczny i manipulujący.

Irena to matka Sabiny. Jest to silna i zdecydowana kobieta, która pragnie dla swojej córki jak najlepiej. Jednak jej metody wychowawcze są często zbyt surowe i krzywdzące.

Motyw miłości

Miłość jest jednym z najważniejszych tematów w filmie Rewers. Film opowiada o miłości zakazanej, pełnej pasji i namiętności. Miłość Sabiny i Bronisława jest niebezpieczna i destrukcyjna, ale jednocześnie jest to miłość prawdziwa i bezwarunkowa.

Motyw zdrady

Zdradę można interpretować na wiele sposobów. W filmie Rewers zdrada może dotyczyć zarówno sfery osobistej, jak i politycznej. Sabina zdradza swoją matkę, wybierając Bronisława. Bronisław zdradza władze komunistyczne, stając po stronie Sabiny.

Motyw rodziny

Rodzina to kolejny ważny temat w filmie Rewers. Film pokazuje, jak ważne jest, aby mieć oparcie w rodzinie. Sabina jest samotna i nieszczęśliwa, ponieważ nie ma prawdziwej rodziny. Jej matka jest dla niej ważną osobą, ale ich relacja jest pełna konfliktów.

Motyw historii

Film Rewers rozgrywa się w trudnym okresie historii Polski, w latach pięćdziesiątych XX wieku. Lata te były pełne represji i terroru. Film pokazuje, jak wojna i komunizm wpłynęły na życie Polaków.

Podsumowanie

Film Rewers to poruszający i dojrzały film, który warto zobaczyć. Jest to film o miłości, zdradzie, rodzinie i historii Polski. Film jest zrealizowany w doskonałym stylu i posiada znakomitą obsadę. Agata Buzek w roli Sabiny stworzyła kreację, która zapada w pamięć.

Aktor Postać
Sabina Jankowska
Irena Jankowska, matka Sabiny
Babcia Sabiny
Bronisław Toporek vel Falski / Marek, syn Sabiny
Pan Józef
Barski, dyrektor wydawnictwa "Nowina"
Arkadiusz Jankowski, brat Sabiny
Poeta Marcel Wodzicki
Dostojnik Zygmunt
Dostojnik
Generał Wiktor, sąsiad Jankowskich
Generałowa
Jason, partner Marka
Koleżanka z wydawnictwa
Koleżanka z wydawnictwa
Żulik
Żulik / Ubek
Sekretarka
Sekretarka
Zofia
Portier
Portier
Portier
Sąsiad
Wasilewska
Ubek u generała
Ubek u generała
Ubek u generała
Ubek u generała
Ubek u generała
Ubek w wydawnictwie
Ubek w wydawnictwie
Ubek w wydawnictwie
Ubek ze zdjęciem
Żołnierz radziecki
Dozorca
Kierowca dostojników
Grubas na lotnisku
Pan z Łomży
Pani z Łomży
Mężczyzna przy straganie
Kobieta na biurku
Sabina Jankowska współcześnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *