Proceder (2019)

Film

Czas trwania: 2 godz. 17 min.

Opis

Proceder to poruszająca historia Tomasza Chady, rapera z blokowisk, który w krótkim czasie zdobył popularność i uznanie wśród słuchaczy. Chada był chłopakiem z trudnym dzieciństwem i przeszłością. Wychował się w biedzie i przemocy. Od wczesnych lat był zafascynowany muzyką, zwłaszcza rapem. W swoich tekstach wyrażał swoje emocje, doświadczenia i poglądy. Był szczery i bezkompromisowy, co przysporzyło mu wielu fanów, ale też wrogów.

Film rozpoczyna się w 2018 roku, kiedy Chada znajduje się w areszcie. W retrospekcji poznajemy jego historię. Chada urodził się w 1988 roku w Warszawie. Jego rodzice byli alkoholikami, którzy nie potrafili zapewnić mu stabilnego domu. Chłopak wychowywał się w domu dziecka, a później u rodziny zastępczej.

W wieku 14 lat Chada zaczął pisać rap. Jego teksty były pełne emocji i autentyczności. Szybko zyskał popularność wśród słuchaczy, którzy odnajdywali w nich siebie. Chada zaczął koncertować i nagrywać płyty. Jego kariera rozwijała się w szybkim tempie.

Obok kariery muzycznej Chada prowadził też życie pełne przygód i niebezpieczeństw. Był zaangażowany w przestępczość, co doprowadziło go do więzienia. W celi Chada poznał wiele osób, które miały wpływ na jego życie. Wśród nich była m.in. Monika, dziewczyna, w której się zakochał.

Po wyjściu z więzienia Chada postanowił zmienić swoje życie. Zaangażował się w działalność charytatywną i prowadził kampanię przeciwko przemocy. Jego muzyka stała się bardziej dojrzała i refleksyjna.

Niestety, Chada nie zdążył zrealizować wszystkich swoich planów. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 2018 roku. Jego śmierć była szokiem dla wszystkich, którzy go znali.

Proceder to film, który porusza wiele ważnych tematów. To historia o bólu, miłości, stracie i przebaczeniu. To też historia o tym, jak muzyka może być lekarstwem na wszystkie zło.

Film został zrealizowany w realistycznym stylu. Reżyser Michał Węgrzyn nie idealizuje postaci Chady. Przedstawia go jako człowieka z wadami i zaletami. W rolę Chady wcielił się Piotr Witkowski, który stworzył przejmującą kreację.

Film spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyków i widzów. Został nominowany do wielu nagród, w tym do Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Oto kilka konkretnych przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdania w opisie filmu „Proceder”:

  • „Historia Tomasza Chady – rapera, który ginie niespodziewanie w 2018 roku. Śmierć muzyka szokuje wszystkich wokół.”

Synonim: „Życie Tomasza Chady, rapera, które zakończyło się niespodziewaną śmiercią w 2018 roku, wstrząsnęło całym światem.”

Zmiana szyku: „Niespodziewana śmierć w 2018 roku Tomasza Chady, rapera, wstrząsnęła całym światem.”

  • „‚Proceder’ to poruszająca historia rapera Tomasza Chady –  chłopaka z blokowisk, z duszą poety i darem do wpadania w poważne kłopoty.”

Synonim: „Poruszająca opowieść o Tomaszu Chadzie, raperze z blokowisk, który był duszą poety i miał dar do wpadania w poważne kłopoty.”

Zmiana szyku: „Tomasz Chada, raper z blokowisk, który był duszą poety i miał dar do wpadania w poważne kłopoty, jest bohaterem poruszającej opowieści.”

Mam nadzieję, że ten opis spełnił Twoje oczekiwania.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Michał Węgrzyn
scenariusz Maciej Chwedo, Aleksandra Górecka
gatunek Biograficzny
produkcja Polska
premiera 16 września 2019 (Światowa) 15 listopada 2019 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Mówi Serwis
studio Global Studio
tytuł oryg. Proceder

Proceder to polski film biograficzny z 2019 roku, w reżyserii Michała Węgrzyna, o życiu Tomasza Chady, polskiego rapera, który zmarł w 2018 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. Film opowiada o jego trudnym dzieciństwie i młodości, pełnych przemocy, biedy i uzależnień. Chada, mimo tych przeszkód, odnajduje w sobie talent do rapu i zaczyna karierę muzyczną. Jego szczere i poruszające teksty szybko zdobywają popularność, a on sam staje się idolem dla wielu młodych ludzi.

**Akcja filmu rozpoczyna się w latach 90. XX wieku. Tomasz Chada (Piotr Witkowski) jest młodym chłopakiem, który wychowuje się w blokowisku na warszawskich Bielanach. Jego ojciec jest alkoholikiem, a matka pracuje na dwa etaty, aby utrzymać rodzinę. Tomasz od najmłodszych lat styka się z przemocą i biedą. W szkole jest wyśmiewany i poniżany przez rówieśników.

W wieku 14 lat Tomasz zaczyna eksperymentować z narkotykami. Zostaje uzależniony od marihuany i amfetaminy. Zaczynają się jego kłopoty z prawem. Jest aresztowany za kradzieże i rozboje. W więzieniu poznaje Pablo (Marcin Gutkowski), który zaraża go miłością do rapu.

Po wyjściu z więzienia Tomasz postanawia spróbować swoich sił w muzyce. Zaczyna nagrywać swoje pierwsze kawałki. Jego teksty są szczere i poruszające. Opowiadają o jego trudnym życiu, o miłości, przyjaźni, ale też o narkotykach i przemocy.

Rap Tomasza szybko zdobywa popularność. Staje się idolem dla wielu młodych ludzi, którzy utożsamiają się z jego historią. Chada zaczyna koncertować w całej Polsce. Jest coraz bardziej popularny, ale jego życie prywatne nie układa się najlepiej. Jest uzależniony od narkotyków, ma problemy z prawem i z relacjami z kobietami.

W 2018 roku Tomasz Chada zostaje znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Jego śmierć jest szokiem dla wszystkich, którzy go znali. Do dziś nie wiadomo, co było przyczyną jego śmierci.

Film Proceder to poruszająca historia o tym, jak trudne okoliczności mogą ukształtować człowieka. Tomasz Chada był chłopakiem z blokowisk, który mimo wielu przeciwności losu odnalazł w sobie talent i pasję. Jego muzyka poruszała i inspirowała wielu ludzi.

Film jest dobrze zrealizowany. Aktorzy odgrywają swoje role przekonująco. Piotr Witkowski w roli Tomasza Chady jest bardzo dobry. Potrafi oddać zarówno jego trudne dzieciństwo i młodość, jak i jego talent i charyzmę.

Film Proceder to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów muzyki rap, a także dla wszystkich, którzy interesują się trudnymi losami ludzi.

Oto kilka dodatkowych informacji, które można zawrzeć w opisie filmu:

  • Film został zrealizowany na podstawie książki "Proceder. Prawdziwa historia Tomasza Chady" autorstwa Piotra Grabowskiego.
  • Film otrzymał pozytywne recenzje od krytyków i widzów.
  • Film zdobył kilka nagród, m.in. nagrodę za najlepszy film na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Oto kilka synonimów, które można wykorzystać w opisie filmu:

  • "chłopak z blokowisk" - "dziecko z biednej dzielnicy", "mieszkaniec osiedla", "młody człowiek z trudnego środowiska"
  • "dusza poety" - "niezwykły talent", "wyjątkowa wrażliwość", "umiejętność wyrażania siebie"
  • "dar do wpadania w poważne kłopoty" - "skłonność do podejmowania ryzykownych zachowań", "nieumiejętność radzenia sobie z trudnościami", "słaba kontrola nad swoimi emocjami"
  • "prawdziwy i szczery do bólu" - "niepozbawiony wad", "nieukrywający swoich słabości", "konsekwentny w swoich przekonaniach"
  • "muzyka była całym jego życiem" - "muzyka była dla niego wszystkim", "muzyka była jego pasją", "muzyka była jego sposobem na wyrażanie siebie"
Aktor Postać
Tomasz Chada
"Łysa"
Monika
Ojciec Moniki
"Pablo"
Kumpel z celi
Julia
Matka Chady
"Kroku"
Matka Moniki
Aspirant Wrona
Personalny ze szpitala
Więzień "Szajba"
Michał
Oddziałowy Józek
Wychowawca w zakladzie karnym
Komisarz Gajer
Nadkomisarz Stefan
Sąsiadka
Fanka
Dyrektor więzienia
Producent muzyczny
Dziewczyna producenta
Diler Aduś
Dentystka
Oddziałowy u dentysty
Pracownik stacji benzynowej
Terapeuta
Sanitariusz
Pielęgniarka Kamila
Mężczyzna na łóżku
Kobieta na łóżku
Hypeman
Strażnik
Goguś
Vienio
Włodi
"Czempion"
Ekspedientka w galerii
Notariusz
Agentka CBA
Więzień "Cygan"
Właściciel Skody
"Biały"
Wiki
"Gąsior"
Ojciec
Tomasz Chada w wieku 4 lat
Matka Chady w wieku 28 lat
Sierżant Karol
Kapral Wojtek
Sierżant Zbigniew
Policjant
Sierżant drogówki Mike
Sierżant "Pepe" w Zakopanem
Komisarz Ciawa
Inwalida na wózku
Ordynator
Pielęgniarka z psychiatryka
Alkoholik
Alkoholik
"Młody"
Wiceprezydent Warszawy
Dresiarz
Recepcjonistka
Więzień z zezem
Kioskarz
Sokista
Operator
Kierownik planu
Kierownik produkcji
Pacjent
Pacjent
Dres w tramwaju
Szef karaoke
DJ RX
Laura
Amelka
Tancerka hip-hop
Klubowicz na wózku
Klubowicz na wózku
Policjant drogówki
Policjantka drogówki
Dziennikarka
Dziewczynka na koncercie
Handlarz
Ksiądz w więzieniu
Kobieta na wigilii u Kroka
Kobieta na wigilii u Kroka
Mężczyzna w kolejce do szpitalnej szatni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *