Gierek (2022)

Film

Czas trwania: 2 godz. 30 min.

Opis

Gierek to polski film fabularny z 2022 roku w reżyserii Michała Węgrzyna. Opowiada historię życia Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR w latach 1970–1980.

Film rozpoczyna się w 1948 roku, kiedy Gierek (Michał Koterski) jest młodym górnikiem w kopalni węgla w Dąbrowie Górniczej. Jest ambitny i pracowity, dzięki czemu szybko awansuje w hierarchii partyjnej. W 1968 roku zostaje sekretarzem KC PZPR, a w 1970 roku, po wydarzeniach grudniowych, następcą Władysława Gomułki.

Gierek wprowadza w Polsce szereg reform gospodarczych, które przynoszą początkowo pozytywne skutki. Wzrasta produkcja przemysłowa, poprawia się sytuacja gospodarcza obywateli, a kraj staje się bardziej otwarty na świat. Gierek cieszy się popularnością wśród społeczeństwa, które nazywa go „Królem Żelaznej Stolicy”.

Jednak w latach 80. sytuacja gospodarcza Polski zaczyna się pogarszać. Dochodzi do kryzysu gospodarczego, który prowadzi do wzrostu inflacji i niedoborów towarów. Gierek, który staje się coraz bardziej autokratyczny, traci poparcie społeczeństwa. W 1980 roku, po wybuchu strajków w Gdańsku, zostaje zmuszony do ustąpienia ze stanowiska.

Film Gierek przedstawia postać tytułowego bohatera w sposób wielopłaszczyznowy. Jest to portret człowieka ambitnego, ale i pragmatycznego, który potrafił wykorzystać swoją pozycję do realizacji własnych celów. Gierek jest również postacią tragiczną, która wpadła w pułapkę własnej ambicji i nie potrafiła sprostać wyzwaniom, jakie stawiał przed nią czas.

Film został zrealizowany z dużym rozmachem. Scenariusz oparto na wnikliwej analizie historycznej, a zdjęcia kręcono w autentycznych lokalizacjach. Gierek to film, który wciąga widzów w dramatyczną historię człowieka, który odmienił oblicze Polski.

Oto kilka szczegółowych opisów poszczególnych wątków filmu:

Wątek polityczny

Film ukazuje Gierka jako człowieka, który potrafił wykorzystać swoją pozycję do realizacji własnych celów. Jest on inteligentny i sprytny, potrafi zjednywać sobie ludzi i zdobywać ich zaufanie. Dzięki temu szybko awansuje w hierarchii partyjnej i w końcu zostaje I sekretarzem KC PZPR.

Gierek wprowadza w Polsce szereg reform gospodarczych, które przynoszą początkowo pozytywne skutki. Wzrasta produkcja przemysłowa, poprawia się sytuacja gospodarcza obywateli, a kraj staje się bardziej otwarty na świat. Gierek cieszy się popularnością wśród społeczeństwa, które nazywa go „Królem Żelaznej Stolicy”.

Jednak w latach 80. sytuacja gospodarcza Polski zaczyna się pogarszać. Dochodzi do kryzysu gospodarczego, który prowadzi do wzrostu inflacji i niedoborów towarów. Gierek, który staje się coraz bardziej autokratyczny, traci poparcie społeczeństwa. W 1980 roku, po wybuchu strajków w Gdańsku, zostaje zmuszony do ustąpienia ze stanowiska.

Wątek osobisty

Film ukazuje także Gierka jako człowieka z krwi i kości. Jest on kochającym mężem i ojcem, który pragnie zapewnić swoim bliskim jak najlepsze życie. Jego żona Stanisława (Małgorzata Kożuchowska) jest jego najwierniejszą powierniczką i wsparciem w trudnych chwilach.

Gierek jest także człowiekiem ambitnym, który dąży do władzy i sukcesu. Jest gotów poświęcić dla tego wszystko, nawet własne życie rodzinne. Jego ambicja prowadzi do tragedii, kiedy zmuszony jest poświęcić swoją rodzinę dla dobra kraju.

Wątek historyczny

Film ukazuje Polskę w okresie rządów Edwarda Gierka. Jest to czas dynamicznych zmian gospodarczych i społecznych, ale także czas kryzysu gospodarczego i politycznego. Film pokazuje te zmiany z perspektywy Gierka, ale także z perspektywy społeczeństwa.

Film Gierek to ważne dzieło filmowe, które przedstawia złożoną i kontrowersyjną postać jednego z najważniejszych polityków w historii Polski.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Michał Węgrzyn
scenariusz Michał Kalicki, Krzysztof Tyszowiecki
gatunek Biograficzny
produkcja Polska
premiera 21 stycznia 2022 (Światowa i polska premiera kinowa)
boxoffice $1 531 831 na świecie$1 531 831 poza USA
na podstawie Heathcliff Janusz Iwanowski (pomysł)
dystrybucja Mówi Serwis
studio Global Studio
tytuł oryg. Gierek

Gierek (2022) to polski film fabularny w reżyserii Michała Węgrzyna, opowiadający o życiu Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR w latach 1970–1980. Film przedstawia losy Gierka od jego młodości w Dąbrowie Górniczej, przez jego karierę polityczną w PRL, aż po jego upadek w wyniku kryzysu gospodarczego i politycznego w 1980 roku.

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 20. XX wieku. Edward Gierek (Michał Koterski) jest młodym górnikiem z Dąbrowy Górniczej. Jest ambitny i ma pragnienie zmiany swojego życia. W 1948 roku wstępuje do Polskiej Partii Robotniczej, a następnie do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Dzięki swoim zdolnościom organizacyjnym i charyzmie szybko awansuje w hierarchii partyjnej.

W latach 60. Gierek staje się jednym z najbliższych współpracowników Władysława Gomułki. W 1970 roku, po masakrze w Gdańsku, Gomułka zostaje zmuszony do rezygnacji ze stanowiska I sekretarza KC PZPR. Jego miejsce zajmuje Gierek.

Gierek obiecuje Polakom lepsze życie. Jego rządy charakteryzują się rozwojem gospodarczym i społecznym. W Polsce powstają nowe zakłady pracy, a obywatele mają dostęp do towarów i usług, których wcześniej nie mogli sobie pozwolić. Gierek zyskuje popularność wśród społeczeństwa, które nazywa go "Królem Życia".

Jednakże, w latach 80. sytuacja gospodarcza w Polsce zaczyna się pogarszać. Gierek nie potrafi poradzić sobie z kryzysem, a jego rządy stają się coraz bardziej autorytarne. W 1980 roku w Polsce wybucha strajk generalny, który doprowadza do upadku Gierka.

Film "Gierek" to próba przedstawienia złożonej postaci jednego z najsłynniejszych polskich polityków. Film nie jest jednoznaczną oceną Gierka. Przedstawia zarówno jego sukcesy, jak i porażki.

W filmie wystąpili m.in. Michał Koterski (Edward Gierek), Małgorzata Kożuchowska (Stanisława Gierek), Rafał Zawierucha (Premier Filip Rawicki), Antoni Pawlicki (Generał Roztocki) i Sebastian Stankiewicz (Włodzimierz Maślak).

Film "Gierek" został pozytywnie przyjęty przez krytyków. Recenzenci docenili grę aktorską, zdjęcia i scenografię. Film był również sukcesem kasowym.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie "Gierek":

  • Film został nakręcony w kilkunastu polskich miastach, m.in. w Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Warszawie i Gdańsku.
  • Scenariusz filmu został napisany przez Heathcliffa Janusza Iwanowskiego, Michała Kalickiego i Krzysztofa Tyszowieckiego.
  • Reżyserem filmu jest Michał Węgrzyn, który wcześniej m.in. wyreżyserował film "Królewicz Olch".

Film "Gierek" to interesująca propozycja dla widzów zainteresowanych historią Polski. Film przedstawia losy jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii PRL.

Aktor Postać
Edward Gierek
Stanisława Gierek
Prymas Stefan Wyszyński
Marzena Pazik
Premier Filip Rawicki
Generał Roztocki
Włodzimierz Maślak
Wasiak
Paulina
Sekretarka Gierka
Aleksander
Stella
Krystyna
Leonid Breżniew
Sekretarka Gierka
Generał KGB
Profesor - generał Kaliciak
Stoczniowiec
Oldman
Piere Lavale
Esbek Jeziorak
Esbek
Czesiek
Prezydent Gerald Ford
Robotnik
Stoczniowiec
Syn Filipa
Bufetowa
Wygoda
Tłumaczka francuskiego
Prezydent Francji
John Goodman
Profesor
Robotnik
Rosjanin
Ekonomista
Paulina w młodości
Dygnitarz
Dygnitarz
Adam Gierek
Wanda
Milicjant
Popiłow
Pijak przy budce telefonicznej
Kapitan MO
Literat Czesio
Inżynier
Literat
Władysław Gomułka
Ekonomista
Znachorka
Balmour
Armando Scuro
Lekarka
Ania
Pielęgniarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *