Amy (2015)

Film

Czas trwania: 2 godz. 7 min.

Opis

„Amy” (2015) to poruszający dokumentalny portret jednej z najwybitniejszych postaci współczesnej popkultury – brytyjskiej wokalistki Amy Winehouse. Reżyserem tego przejmującego filmu jest Asif Kapadia, który, paradoksalnie, przed rozpoczęciem projektu nie posiadał zbyt wielu informacji na temat tej artystki. Jednak to właśnie ta niewiedza sprawiła, że Kapadia unikał powszechnych pułapek, skupiając się nie na budowaniu pomnika legendy, lecz na odkrywaniu człowieka, który stał za sławą.

Historia opowiedziana w „Amy” ukazuje nieznaną, autentyczną stronę życia i kariery Amy Winehouse, która zmarła tragicznie w wieku zaledwie 27 lat na skutek zatrucia alkoholowego. Film oparty jest na dotąd niepublikowanych materiałach archiwalnych, co nadaje mu niezwykłą autentyczność. Kapadia z bliska przedstawia fascynującą, a zarazem dramatyczną podróż artystki, która w krótkim czasie stała się światową ikoną, zmagając się z presją globalnego sukcesu, potrzebą ryzykownego życia i trudnymi związkami z mężczyznami.

W filmie przewija się pytanie, kim naprawdę była Amy Winehouse – błyskotliwą, obdarzoną wyjątkowym talentem dziewczyną, która zdobyła sławę w rekordowym tempie? Kapadia stawia także pytanie o to, co skrywała przed światem oraz co doprowadziło do jej tajemniczej śmierci. „Amy” to nie tylko historia wielkiej gwiazdy, lecz także opowieść o inteligentnej, skomplikowanej kobiecie, pragnącej jedynie miłości.

W filmie tym Kapadia ukazuje Amy Winehouse w sposób nieznany dotąd – z dala od kamer, prywatnie i intymnie. To nie tylko sceny na światłach reflektorów, ale także kulisy jej życia, związki, walka z własnymi demonami. Materiały, kręcone ukradkiem, ujęcia z bliska, oraz emocjonalne wyznania tworzą wspólnie filmowe wydarzenie, które poruszyło światową widownię.

Jednym z mocnych punktów „Amy” jest fakt, że Kapadia, będąc początkowo nieświadomym wielu aspektów życia Winehouse, unika wznoszenia na piedestał legendy. Zamiast tego, poprzez imponującą kolekcję archiwalnych nagrań, film przerywa fasadę publicznego wizerunku, ukazując prawdziwą, pełną sprzeczności osobę. Rodzina artystki, choć początkowo niechętna współpracy, musiała zgodzić się na to, aby świat ujrzał prawdziwą Amy – z jej śmiałymi dowcipami, uczuciem zakochania, delikatnością, złośliwością, irytacjami, autodestrukcyjnością i cierpieniem.

Film Kapadii jest jak precyzyjnie skonstruowany mechanizm zegarmistrzowski, w którym poszczególne elementy układają się w płynną i wnikliwą opowieść. Dokument nie usprawiedliwia Amy Winehouse, ale jednocześnie nie wskazuje oskarżycielskim palcem nikogo poza bezlitosnymi mediami, które przyczyniły się do zniekształcania wizerunku artystki. Kapadia zdementował kłamstwa, przywracając słowa piosenek Winehouse do pierwotnej klarowności, a tęsknotę za dźwiękami, które artystka mogłaby stworzyć, uczynił silniejszą niż kiedykolwiek.

„Amy” to nie tylko dokument o życiu i śmierci artystki, ale także hołd złożony jej niepowtarzalnemu talentowi. Film ten nie tylko wzrusza i porusza, ale również prowokuje do refleksji nad ceną sławy i wpływem mediów na życie jednostki. Asif Kapadia stworzył dzieło, które odsłania nie tylko muzyczną ikonę, ale także zwykłą, ludzką duszę, która zmagając się z własnymi słabościami, poszukiwała miłości i

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Asif Kapadia
gatunek Biograficzny, Dokumentalny, Muzyczny
produkcja Wielka Brytania, USA
premiera 16 maja 2015 (Światowa) 7 sierpnia 2015 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $23 653 992 na świecie$8 413 144 w USA$15 240 848 poza USA
dystrybucja Gutek Film
studio Playmaker Films / Universal Music
tytuł oryg. Amy
inne tytuły Amy (III) Wielka Brytania Raw: The Amy Winehouse Story Kanada
Dokumentalna opowieść o zmarłej w 2011 roku w wieku 27 lat brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse. Historia dziewczyny obdarzonej fenomenalnym talentem, która w bardzo krótkim czasie stała się światową gwiazdą. Film zrealizowany z nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych, z bardzo bliska pokazujący jej zawrotną karierę, presję globalnego sukcesu, potrzebę ryzykownego życia i trudne związki z mężczyznami.
Nieznana, prawdziwa historia wielkiej gwiazdy – błyskotliwej dziewczyny, obdarzonej wyjątkowym talentem, która w rekordowo krótkim czasie osiągnęła szczyty sławy. Przejmująca opowieść o inteligentnej i skomplikowanej kobiecie, która chciała tylko, aby ją kochano. Kim była naprawdę Amy Winehouse, która z dnia na dzień stała się ikoną światowej muzyki? Jak odmieniło ją spotkanie z mężczyzną, którego obdarzyła uczuciem silniejszym niż narkotyk? Co ukrywała przed światem? Dlaczego zginęła w tajemniczych okolicznościach w wieku zaledwie 27 lat? "Amy" to trzymająca w napięciu historia, stworzona z nieznanych dotąd materiałów, kręconych ukradkiem ujęć, zbliżeń i wyznań. Przejmujący film, który ukazuje prawdziwą historię, znaną tylko z plotkarskich portali i pierwszych stron gazet. Amy Winehouse – z dala od kamer, prywatnie, intymnie, a także na scenie w świetle reflektorów. Jej talent, miłość i tajemnica w filmowym wydarzeniu, które zachwyciło i wzruszyło światową widownię.
Film o jednej z ikon współczesnej popkultury zrobił człowiek, który nie wiedział o niej nic poza tym, że istniała. Dzięki swojej niewiedzy Asif Kapadia nie wpadł w najczęstszą pułapkę filmowych biografii: nie wznosi pomnika legendzie, lecz odkrywa osobę. Przeciw filmowi złożonemu z imponującej kolekcji archiwalnych nagrań zbuntowała się chętna początkowo do współpracy rodzina artystki. Nic dziwnego. Pozbawione komentarza z offu obrazy układają się w opowieść o dziedziczonej miłosnej patologii i muzycznym geniuszu, którego nie zdążyła w pełni pojąć nawet sama artystka. Z niesionej tekstami kolejnych piosenek narracji wyłania się Winehouse dowcipna i radosna, zakochana i delikatna, złośliwa i irytująca, autodestrukcyjna i cierpiąca. Dokument o Amy jest po zegarmistrzowsku zmontowany i bardzo wnikliwy. Nie usprawiedliwia i nie wskazuje oskarżycielskim palcem nikogo poza bezlitosnymi mediami, których tabloidowa moralność zniekształcała wizerunek artystki przy biernym współudziale słuchaczy i czytelników. Kapadii dementuje kłamstwa. Słowa piosenek Winehouse nigdy nie były tak czytelne, a tęsknota za dźwiękami, które mogłaby stworzyć – tak silna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *