Pancernik Potiomkin / Bronenosets Potyomkin (1925)
Film
Czas trwania: 1 godz. 15 min.
Opis
Pancernik Potiomkin – film Siergieja Eisensteina, zrealizowany w 1925 roku, jest jednym z najważniejszych dzieł w historii kina. Opowiada on o autentycznym wydarzeniu, jakim był bunt marynarzy na pancerniku „Potiomkin” w 1905 roku, w czasie rewolucji rosyjskiej.
Film rozpoczyna się od sceny podania załodze zepsutego mięsa na kolację. Marynarze są oburzeni i odmawiają jedzenia. Kapitan rozkazuje rozstrzelać buntowników, ale pluton odmawia wykonania rozkazu. Dochodzi do walki, w wyniku której oficerowie zostają pokonani.
Marynarze podnoszą na pokładzie czerwoną flagę i udają się do Odessy. W mieście dochodzi do masowych demonstracji poparcia dla buntu. Demonstranci są brutalnie rozpędzeni przez wojsko. W jednej z najbardziej znanych scen filmu, zwanej „masakrą na schodach odeskich”, żołnierze carscy strzelają do nieuzbrojonych cywilów.
„Pancernik Potiomkin” jest filmem niezwykle nowatorskim. Eisenstein wykorzystuje w nim nowe techniki montażowe, takie jak montaż asocjacyjny czy montaż równoległy, aby stworzyć wyraziste i emocjonalne obrazy. Film jest także niezwykle realistyczny. Eisensteinowi udało się uchwycić atmosferę rewolucji i buntu, a także ludzkie dramaty, które się z nimi wiążą.
Film Eisensteina miał ogromny wpływ na rozwój kina. Był on wielokrotnie naśladowany i inspirował wielu innych reżyserów. Jest to dzieło, które nadal zachwyca i porusza widzów, zarówno tych, którzy znają historię, jak i tych, którzy oglądają film po raz pierwszy.
Oto bardziej szczegółowy opis poszczególnych scen filmu:
Scena 1: Kolacja na pokładzie pancernika
Scena ta rozpoczyna film i wprowadza widza w atmosferę rewolucji. Marynarze są oburzeni złym wyżywieniem i odmawiają jedzenia zepsutego mięsa. Ich protest budzi na pokładzie nieufność i strach.
Scena 2: Bunt marynarzy
Dochodzi do konfrontacji pomiędzy marynarzami a oficerami. Marynarze są wściekli i gotowi do walki. Oficerowie są zaskoczeni i nie wiedzą, jak zareagować.
Scena 3: Wnieś flagę!
Marynarze zwyciężają i przejmują pancernik. Podnoszą na nim czerwoną flagę, symbol rewolucji.
Scena 4: Przybycie do Odessy
„Potiomkin” przypływa do Odessy. W mieście dochodzi do masowych demonstracji poparcia dla buntu.
Scena 5: Masakry na schodach odeskich
Demonstranci są brutalnie rozpędzeni przez wojsko. W jednej z najbardziej znanych scen filmu, zwanej „masakrą na schodach odeskich”, żołnierze carscy strzelają do nieuzbrojonych cywilów.
Ocena
„Pancernik Potiomkin” jest filmem wybitnym, zarówno pod względem artystycznym, jak i historycznym. Jest to dzieło, które nadal zachwyca i porusza widzów. Eisensteinowi udało się uchwycić w nim atmosferę rewolucji i buntu, a także ludzkie dramaty, które się z nimi wiążą.