Korczak (1990)
Film
Czas trwania: 1 godz. 53 min.
Opis
Korczak (1990)
Andrzej Wajda
Wojciech Pszoniak, Ewa Dałkowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska
Polska
1990
113 minut
Biografia
Wojna
Dramat
Film „Korczak” to biograficzna opowieść o życiu i działalności Janusza Korczaka, wybitnego pedagoga i działacza społecznego, który poświęcił swoje życie dzieciom. Film przedstawia ostatnie lata życia Korczaka, od wybuchu II wojny światowej do jego tragicznej śmierci w Treblince.
Akcja filmu rozpoczyna się w 1936 roku. Doktor Korczak (Wojciech Pszoniak) prowadzi popularne pogadanki radiowe, w których propaguje idee wychowania humanistycznego. Jednakże jego audycja zostaje zdjęta z anteny z powodu nasilających się nastrojów antysemickich. Rozczarowany Korczak poświęca się całkowicie pracy wychowawczej. Prowadzi sierociniec dla dzieci żydowskich, gdzie wprowadza nowatorskie metody wychowawcze, oparte na idei równości i szacunku dla każdego dziecka.
Wybuch wojny zmienia życie Korczaka i jego podopiecznych. Sierociniec zostaje przeniesiony do getta warszawskiego, gdzie panują tragiczne warunki. Korczak nie poddaje się jednak i nadal stara się zapewnić swoim podopiecznym jak najlepsze warunki życia.
W 1942 roku Niemcy przystępują do likwidacji getta. Korczak i jego podopieczni zostają wywiezieni do Treblinki. Doktor Korczak odmawia opuszczenia dzieci i wraz z nimi idzie na śmierć.
Film „Korczak” to przejmujący obraz tragicznych losów dzieci żydowskich w czasie II wojny światowej. To również hołd złożony pamięci Janusza Korczaka, który poświęcił swoje życie dla innych.
W filmie Andrzeja Wajdy Wojciech Pszoniak stworzył wybitną kreację doktora Korczaka. Aktor doskonale oddał jego charyzmę, ciepło i oddanie dzieciom. Ewa Dałkowska jako Stefa Wilczyńska, współopiekunka sierocińca, stworzyła równie wyrazistą postać.
Film „Korczak” został zrealizowany w czarno-białej technice, co podkreśla tragizm opowiadanej historii. Obraz Wajdy został doceniony przez krytyków i zdobył wiele nagród, m.in. Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Oto kilka konkretnych przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdania w opisie filmu „Korczak”:
- Zamiast „Doktor Korczak, pedagog i działacz społeczny, prowadzi sierociniec dla dzieci żydowskich” można napisać „Pedagog i działacz społeczny, doktor Korczak, prowadzi sierociniec dla dzieci żydowskich”.
- Zamiast „Po wybuchu II wojny światowej kontynuuje działania na rzecz małych podopiecznych” można napisać „Po wybuchu II wojny światowej nie przestaje troszczyć się o swoich podopiecznych”.
- Zamiast „Rok 1936. Doktor Korczak (Wojciech Pszoniak), który prowadzi popularne pogadanki radiowe, zostaje wezwany do szefa i dowiaduje się, że jego audycja została zdjęta z anteny” można napisać „W 1936 roku doktor Korczak, popularny radiowy pedagog, został wezwany do szefa i usłyszał, że jego audycje nie będą już nadawane”.
Oczywiście, można znaleźć jeszcze wiele innych możliwości zmiany opisu filmu „Korczak”. Ważne jest, aby zachować sens i spójność tekstu, a jednocześnie nadać mu nowy, świeży wymiar.