Korczak (1990)

Film

Czas trwania: 1 godz. 53 min.

Opis

Korczak (1990)

Andrzej Wajda

Wojciech Pszoniak, Ewa Dałkowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska

Polska

1990

113 minut

Biografia

Wojna

Dramat

Film „Korczak” to biograficzna opowieść o życiu i działalności Janusza Korczaka, wybitnego pedagoga i działacza społecznego, który poświęcił swoje życie dzieciom. Film przedstawia ostatnie lata życia Korczaka, od wybuchu II wojny światowej do jego tragicznej śmierci w Treblince.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1936 roku. Doktor Korczak (Wojciech Pszoniak) prowadzi popularne pogadanki radiowe, w których propaguje idee wychowania humanistycznego. Jednakże jego audycja zostaje zdjęta z anteny z powodu nasilających się nastrojów antysemickich. Rozczarowany Korczak poświęca się całkowicie pracy wychowawczej. Prowadzi sierociniec dla dzieci żydowskich, gdzie wprowadza nowatorskie metody wychowawcze, oparte na idei równości i szacunku dla każdego dziecka.

Wybuch wojny zmienia życie Korczaka i jego podopiecznych. Sierociniec zostaje przeniesiony do getta warszawskiego, gdzie panują tragiczne warunki. Korczak nie poddaje się jednak i nadal stara się zapewnić swoim podopiecznym jak najlepsze warunki życia.

W 1942 roku Niemcy przystępują do likwidacji getta. Korczak i jego podopieczni zostają wywiezieni do Treblinki. Doktor Korczak odmawia opuszczenia dzieci i wraz z nimi idzie na śmierć.

Film „Korczak” to przejmujący obraz tragicznych losów dzieci żydowskich w czasie II wojny światowej. To również hołd złożony pamięci Janusza Korczaka, który poświęcił swoje życie dla innych.

W filmie Andrzeja Wajdy Wojciech Pszoniak stworzył wybitną kreację doktora Korczaka. Aktor doskonale oddał jego charyzmę, ciepło i oddanie dzieciom. Ewa Dałkowska jako Stefa Wilczyńska, współopiekunka sierocińca, stworzyła równie wyrazistą postać.

Film „Korczak” został zrealizowany w czarno-białej technice, co podkreśla tragizm opowiadanej historii. Obraz Wajdy został doceniony przez krytyków i zdobył wiele nagród, m.in. Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Oto kilka konkretnych przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdania w opisie filmu „Korczak”:

  • Zamiast „Doktor Korczak, pedagog i działacz społeczny, prowadzi sierociniec dla dzieci żydowskich” można napisać „Pedagog i działacz społeczny, doktor Korczak, prowadzi sierociniec dla dzieci żydowskich”.
  • Zamiast „Po wybuchu II wojny światowej kontynuuje działania na rzecz małych podopiecznych” można napisać „Po wybuchu II wojny światowej nie przestaje troszczyć się o swoich podopiecznych”.
  • Zamiast „Rok 1936. Doktor Korczak (Wojciech Pszoniak), który prowadzi popularne pogadanki radiowe, zostaje wezwany do szefa i dowiaduje się, że jego audycja została zdjęta z anteny” można napisać „W 1936 roku doktor Korczak, popularny radiowy pedagog, został wezwany do szefa i usłyszał, że jego audycje nie będą już nadawane”.

Oczywiście, można znaleźć jeszcze wiele innych możliwości zmiany opisu filmu „Korczak”. Ważne jest, aby zachować sens i spójność tekstu, a jednocześnie nadać mu nowy, świeży wymiar.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Andrzej Wajda
scenariusz Agnieszka Holland
gatunek Biograficzny, Dramat, Wojenny
produkcja Niemcy, Polska, Wielka Brytania
premiera 6 maja 1990 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Erato Films / Regina Ziegler Filmproduktion / Studio Filmowe Perspektywa /
tytuł oryg. Korczak

Korczak (1990)

Film Korczak w reżyserii Andrzeja Wajdy to biograficzna opowieść o życiu i działalności Janusza Korczaka, polskiego lekarza i pedagoga żydowskiego pochodzenia, który zasłynął swoją bezgraniczną miłością do dzieci i poświęceniem dla nich.

Film rozpoczyna się w roku 1936, kiedy to Korczak (Wojciech Pszoniak) prowadzi popularne pogadanki radiowe dla dzieci. Pewnego dnia zostaje wezwany do szefa rozgłośni i dowiaduje się, że jego audycja została zdjęta z anteny. Jest to przejaw antysemityzmu, który zaczyna narastać w Polsce. Korczak jest rozczarowany i rozgoryczony, ale nie poddaje się. Poświęca się całkowicie pracy wychowawczej. Prowadzi sierociniec dla dzieci żydowskich, gdzie wprowadza nowatorskie metody nauczania i wychowania, oparte na szacunku dla dziecka i jego indywidualności.

W roku 1939 wybucha II wojna światowa. Korczak, jako lekarz, bierze udział w obronie Warszawy. Po kapitulacji miasta wraca do sierocińca, który zostaje przeniesiony do getta. W getcie warunki życia są niezwykle trudne. Dzieci są głodne, chore i pozbawione nadziei. Korczak nieustannie stara się zapewnić im opiekę i wsparcie. Organizuje dla nich zajęcia edukacyjne, gry i zabawy. Dzieci nazywają go "Dziadkiem" i darzą go bezgraniczną miłością.

W roku 1943 Niemcy zaczynają likwidować getto. Korczak wraz z dziećmi i personelem sierocińca zostaje wywieziony do obozu zagłady w Treblince. W ostatniej chwili odmawia ucieczki, aby nie zostawić swoich podopiecznych bez opieki. Wraz z nimi zostaje zagazowany w komorze gazowej.

Film Korczak to poruszająca opowieść o miłości, poświęceniu i godności. To świadectwo bohaterstwa i determinacji człowieka, który nawet w obliczu nieludzkiego okrucieństwa pozostał wierny swoim ideałom.

Ważniejsze wątki filmu

  • Miłość do dzieci - Korczak kocha dzieci całym sercem. Jest dla nich prawdziwym ojcem i przyjacielem. Daje im poczucie bezpieczeństwa i akceptacji.
  • Poświęcenie - Korczak jest gotów poświęcić wszystko dla swoich podopiecznych. Nie waha się ryzykować własnym życiem, aby zapewnić im opiekę i ochronę.
  • Godność - Korczak nawet w obliczu śmierci zachowuje godność i godność. Nie godzi się na ucieczkę, aby nie zostawić swoich podopiecznych bez opieki.

Technika filmowa

Film Korczak został nakręcony w czarno-białych barwach. Jest to zabieg celowy, który ma podkreślać dramatyczną atmosferę filmu. Reżyser Andrzej Wajda wykorzystał również wiele metafor i symboli, aby wzmocnić emocjonalny wydźwięk filmu.

Ocena

Film Korczak to wybitne dzieło filmowe, które porusza i inspiruje. Jest to opowieść o człowieku, który uosabia wszystkie najlepsze wartości ludzkie. Film jest wart obejrzenia zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży.

Aktor Postać
Janusz Korczak
Stefa Wilczyńska, współkierowniczka sierocińca
Maria Falska, przyjaciółka Korczaka
Esterka, opiekunka w sierocińcu
Heniek, opiekun w sierocińcu
Icek Szulc, były wychowanek Korczaka
Max Bauer
Adam Czerniaków, przewodniczący Judenratu
Matka Szlomy
Sklepowa
Ewa
Dyrektor w Polskim Radio
Piotr Zalewski, pracownik w sierocińcu Korczaka
Polski lekarz w więzieniu
Pracownica w sierocińcu Korczaka
Matka Bauera
Wychowanek Korczaka, bojowiec Bundu
Żona Czerniakowa, członkini Judenratu
Doktor Gepner, członek Judenratu
Polak w więzieniu modlący się za Korczaka
Była wychowanka Korczaka
Józek, wychowanek Korczaka
Asystent Korczaka na Uniwersytecie
Sabinka, wychowanka Korczaka
Gość w kawiarni
Gancwajch
Żyd na ulicy getta, uciekinier z obozu
Abramek, wychowanek Korczaka
Gestapowiec kierujący kręceniem filmu w getcie
Szloma, podopieczny Korczaka
Niemiec przeprowadzający likwidację sierocińca
Policjant żydowski
Były wychowanek Korczaka
Opiekunka u pani Marii
Policjant żydowski
Sekretarka dyrektora w Polskim Radio
Tramwajarz zastrzelony za rozdawanie chleba w getcie
Student rozmawiający z Korczakiem we wrześniu 1939
Praczka na letnisku
Strażnik niemiecki na moście obserwujący Korczaka
Kobieta
Natka, wychowanka Korczaka
Policjant żydowski bijący Szlomę
Były wychowanek Korczaka
Bojowiec Bundu
Bojowiec Bundu
Pola, wychowanka Korczaka
Były wychowanek Korczaka
Niemiecki lekarz w więzieniu
Gestapowiec
Gość w kawiarni
Porucznik SS
Śpiewaczka w kawiarni
Żona Bauera
Kobieta w kolumnie Żydów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *