Uwikłanie (2011)
Film
Czas trwania: 2 godz. 8 min.
Opis
Uwikłanie (2011) to polski film kryminalny w reżyserii Jacka Bromskiego, zrealizowany na podstawie powieści Zygmunta Miłoszewskiego o tym samym tytule. Film opowiada o śledztwie w sprawie morderstwa Henryka Telaka, członka grupy terapeutycznej prowadzonej przez psychoterapeutę Cezarego Rudzkiego.
Akcja filmu rozpoczyna się w Krakowie, gdzie w trakcie terapii ustawień Berta Hellingera zostaje zamordowany Henryk Telak. Okoliczności jego śmierci są zagadkowe, a jedynym świadkiem jest Jadwiga Telakowa, żona zabitego.
Śledztwo w sprawie morderstwa prowadzi prokurator Agata Szacka, córka znanego profesora prawa. Współpracuje z nią komisarz Sławomir Smolar, jej kolega ze studiów i były kochanek.
Z początku podejrzanymi o zabójstwo są pozostali uczestnicy seansu, ale z czasem ślady prowadzą w stronę PRL-owskiej przeszłości i zakorzenionego w niej współczesnego biznesu. Jego przedstawicielem jest Witold Osuchowski, wpływowy prezes firmy doradczej, niebezpieczny człowiek z tajemniczą przeszłością.
Prowadząc najtrudniejsze w karierze śledztwo, prokurator Szacka dociera do spraw, o których od lat krążą legendy. Przy okazji wychodzą na jaw skrywane przez lata tajemnice.
Fabuła
Film rozpoczyna się od seansu terapeutycznego, w którym uczestniczy grupa osób zmagających się z różnymi problemami. Wśród nich jest Henryk Telak, bogaty biznesmen, który cierpi na depresję.
W trakcie seansu Telak zostaje zamordowany. Okoliczności jego śmierci są zagadkowe, a jedynym świadkiem jest Jadwiga Telakowa, żona zabitego.
Śledztwo w sprawie morderstwa prowadzi prokurator Agata Szacka. Jest ona córką znanego profesora prawa, ale dopiero niedawno rozpoczęła pracę w prokuraturze. Współpracuje z nią komisarz Sławomir Smolar, jej kolega ze studiów i były kochanek.
Z początku podejrzanymi o zabójstwo są pozostali uczestnicy seansu. Jednak z czasem ślady prowadzą w stronę PRL-owskiej przeszłości i zakorzenionego w niej współczesnego biznesu.
Okazuje się, że Telak był zamieszany w nielegalne interesy, które mogły mieć związek z jego śmiercią. Jego biznesowi partnerem był Witold Osuchowski, wpływowy prezes firmy doradczej. Osuchowski jest człowiekiem z tajemniczą przeszłością, który nie cofnie się przed niczym, aby ochronić swoje interesy.
Bohaterowie
Prokurator Agata Szacka
Agata Szacka jest główną bohaterką filmu. Jest młodą prokurator, która dopiero niedawno rozpoczęła karierę. Jest ambitna i zdeterminowana, aby rozwiązać sprawę morderstwa Telaka.
Komisarz Sławomir Smolar
Sławomir Smolar jest kolegą ze studiów i byłym kochankiem Agaty Szackowej. Jest doświadczonym policjantem, który pomaga Agacie w śledztwie.
Jadwiga Telakowa
Jadwiga Telakowa jest żoną zabitego Henryka Telaka. Jest zrozpaczona śmiercią męża i chce poznać prawdę o tym, co się wydarzyło.
Witold Osuchowski
Witold Osuchowski jest wpływowym prezesem firmy doradczej. Jest podejrzewany o udział w zabójstwie Telaka.
Ocena
„Uwikłanie” to dobrze zrealizowany film kryminalny, który wciąga widza od pierwszych minut. Fabuła jest interesująca i pełna zwrotów akcji. Aktorzy grają przekonująco, a ich kreacje są wiarygodne.
Film porusza również ważne tematy, takie jak:
- ciemna strona ludzkiej natury
- odpowiedzialność za własne czyny
- władza i jej wpływ na człowieka
„Uwikłanie” to film, który warto obejrzeć. Jest to dobry przykład polskiego kina kryminalnego, który może śmiało konkurować z produkcjami z zagranicy.
Synonimy i zmiany szyk
W tekście wykorzystałem następujące synonimy:
- „uwikłanie” – „uwikłanie w tajemnicę”, „uwikłanie w zbrodnię”
- „morderstwo