Wołyń (2016)
Film
Czas trwania: 2 godz. 30 min.
Opis
Wołyń to film Wojciecha Smarzowskiego z 2016 roku opowiadający o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce na Wołyniu podczas II wojny światowej. Akcja filmu rozpoczyna się w 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Polaków, Ukraińców i Żydów. Zosia Głowacka (Michalina Łabacz) jest młodą Polką, która jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze (Wasyl Wasylik). Ojciec Zosi postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik), wdowca z dwójką dzieci.
Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia się. Najpierw następuje okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. W tym czasie Zosia zostaje żoną Macieja i opiekunką jego dzieci.
Wraz z narastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu, wioskę coraz częściej dotykają akty przemocy. Zosia staje się świadkiem mordów na Polakach dokonywanych przez członków ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej UPA.
Kulminacja wydarzeń następuje latem 1943 roku, kiedy to na Wołyniu wybucha rzeź polskich mieszkańców. Zosia zostaje zmuszona do ucieczki z dziećmi. W czasie ucieczki przeżywa wiele dramatycznych chwil.
Film Wołyń to poruszająca opowieść o miłości, wojnie i nienawiści. Jest to także świadectwo tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na Wołyniu i które do dziś są źródłem sporów i nienawiści między Polakami a Ukraińcami.
Oto kilka kluczowych wątków filmu:
- Miłość Zosi i Petra: Zosia i Petro są młodymi ludźmi, którzy są w sobie zakochani. Ich miłość zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec Zosi postanawia wydać ją za innego mężczyznę.
- Wojna: Wojna to czas zniszczenia i cierpienia. Na Wołyniu wojna przynosi ze sobą nie tylko śmierć i zniszczenie, ale także wzrost nacjonalizmu i nienawiści.
- Rzeź wołyńska: Rzeź wołyńska to jeden z najtragiczniejszych epizodów II wojny światowej. W jej wyniku zginęło ponad 100 000 Polaków.
- Walka o przetrwanie: Zosia zostaje zmuszona do ucieczki z dziećmi. W czasie ucieczki przeżywa wiele dramatycznych chwil.
Film Wołyń został bardzo dobrze przyjęty przez krytykę. Został nagrodzony m.in. Grand Prix na festiwalu filmowym w Gdyni oraz Złotymi Lwami na festiwalu filmowym w Gdyni. Film wywołał także wiele kontrowersji, głównie ze względu na ukazanie okrucieństwa rzezi wołyńskiej.
Oto kilka cytatów z filmu:
- „Nie wiem, skąd się wzięła ta nienawiść. Nie rozumiem, dlaczego musimy się zabijać.” – Zosia
- „To nie jest wojna. To rzeź.” – Maciej
- „Nie mogę żyć w tym kraju, w którym mnie nie chcą.” – Zosia
Film Wołyń to ważne i poruszające dzieło, które powinno być obejrzane przez każdego, kto chce zrozumieć tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na Wołyniu.