Generał Nil (2009)

Film

Czas trwania: 2 godz.

Opis

Tytuł filmu: „Generał Nil (2009)”
Reżyser: Ryszard Bugajski

„Generał Nil” to filmowa opowieść o niezłomnym patriotyzmie i heroicznym życiu generała Augusta Emila Fieldorfa, pseudonim „Nil”, dowódcy Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, który stanął na czele najważniejszych akcji w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej.

Historia tego wybitnego bohatera zaczyna się od jego powrotu z zesłania w głąb Związku Sowieckiego po aresztowaniu przez NKWD w 1945 roku. Generał Nil, będąc dowódcą Kierownictwa Dywersji AK oraz zastępcą dowódcy Armii Krajowej, stał się jednym z najważniejszych przywódców polskiego ruchu oporu przeciwko niemieckiemu okupantowi. Jego działania były kluczowe, a Niemcy obawiali się go jak ognia.

Film ukazuje nie tylko spektakularne akcje Kedywu, takie jak zamach na Franza Kutscherę, dowódcę SS, ale również ukierunkowuje uwagę na życie Nil’a po zakończeniu wojny. Po zesłaniu na Syberię i powrocie do Polski, Nil musi stawić czoła brutalnym metodami Urzędu Bezpieczeństwa, które próbują wymusić zeznania na więźniach.

Narracja filmu prowadzi widza przez dramatyczne chwile życia generała Nil’a, przedstawiając jego bohaterskie czyny podczas wojny, walkę z sowieckim reżimem po zakończeniu konfliktu, aż po tragiczne wydarzenia kończące się wyrokiem śmierci w 1953 roku. Film Bugajskiego jest hołdem dla postaci generała, ukazując jego wyjątkowy charakter, odwagę i niezłomną postawę wobec różnorodnych zagrożeń.

W „Generale Nil” widzowie mają okazję zanurzyć się w historii zapomnianego bohatera, odkrywając nie tylko dramatyczne wydarzenia, ale także złożoną naturę człowieka, który poświęcił życie dla wolności i niepodległości swojej ojczyzny.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Ryszard Bugajski
scenariusz Ryszard Bugajski, Krzysztof Łukaszewicz
gatunek Biograficzny, Wojenny
produkcja Polska
premiera 17 kwietnia 2009 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja Monolith Films
studio Fundacja Filmowa Armii Krajowej / Ministerstwo Obrony Narodowej / Monolith Films (koprodukcja) /
tytuł oryg. Generał Nil
inne tytuły General Nil USA

Generał Nil (2009) to polski biograficzny dramat historyczny, opowiadający historię Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”, legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej. Film w reżyserii Ryszarda Bugajskiego przedstawia ostatnie lata życia Fieldorfa, od jego powrotu z zesłania w Związku Sowieckim w 1945 roku, aż do wykonania wyroku śmierci w mokotowskim więzieniu w 1953 roku.

Film rozpoczyna się od scen ukazujących akcję Kedywu AK na Franza Kutscherę, dowódcę SS i Policji Dystryktu Warszawskiego. Akcja ta, przeprowadzona 1 lutego 1944 roku, była jednym z najważniejszych zwycięstw polskiego podziemia w czasie II wojny światowej. Fieldorf, który był dowódcą akcji, zyskał wówczas przydomek „Nil”, od egipskiego bóstwa Nilu, który jest symbolem życia i odradzającej się natury.

Po wojnie Fieldorf został aresztowany przez NKWD i zesłany na Syberię. W 1947 roku udało mu się uciec z ZSRR i powrócić do Polski. Jednakże jego życie nadal było zagrożone, ponieważ władze komunistyczne oskarżały go o działalność antykomunistyczna.

Fieldorf podjął decyzję o współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa, w nadziei, że będzie mógł w ten sposób ochronić siebie i swoją rodzinę. Jednakże współpraca ta była dla niego bardzo trudna i stresująca. Fieldorf był zmuszany do składania fałszywych zeznań i do współpracy w inwigilacji innych członków podziemia.

W 1950 roku Fieldorf został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. Został skazany na karę śmierci i stracony w mokotowskim więzieniu 24 marca 1953 roku.

Generał Nil to film oparty na faktach historycznych. Film przedstawia życie Fieldorfa w sposób realistyczny i wiarygodny. Reżyser Ryszard Bugajski z dużym pietyzmem oddał atmosferę okupowanej Warszawy, a także okrucieństwo komunistycznego reżimu.

Film został doceniony przez krytyków i widzów. Został nagrodzony m.in. nagrodą za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Oto kilka szczegółowych uwag na temat filmu:

  • Akcja filmu jest dobrze przemyślana i trzyma w napięciu. Reżyserowi udało się stworzyć spójną i wiarygodną narrację, która pozwala widzowi zrozumieć losy Fieldorfa.
  • Olgierd Łukaszewicz w roli Fieldorfa stworzył doskonałą kreację. Aktor doskonale oddał charakter i osobowość bohatera, a jego gra jest pełna emocji i zaangażowania.
  • Film jest bogaty w szczegóły historyczne. Reżyserowi udało się oddać atmosferę okupowanej Warszawy, a także pokazać okrucieństwo komunistycznego reżimu.

Podsumowując, Generał Nil to film, który warto obejrzeć. Jest to dobrze zrealizowana i poruszająca opowieść o życiu jednego z najwybitniejszych polskich patriotów.

Aktor Postać
Generał Emil Fieldorf "Nil"
Janina Fieldorf
Maria Fieldorf
Krystyna Fieldorf
Major Stefan Bajer
Generał Tadeusz "Bór" Komorowski
Pułkownik Józef Różański
Porucznik Kazimierz Górski, oficer śledczy UB
Tadeusz Grzemielewski
Franz Kutschera, dowódca SS i Policji na Dystrykt Warszawski
Prowokator Roman Charewicz "Klemm"
Generał Stanisław Tatar
Sędzia Maria Gurowska
Wiesiek
Michał
Pułkownik Józef Czaplicki
Pułkownik Siemion Dawydow
Minister Stanisław Radkiewicz
Rita Radkiewicz
Bolesław Bierut
Sekretarz Bieruta
Prokurator Benjamin Wajsblech
Mecenas Jerzy Mering, obrońca Fieldorfa
Igor Andrejew, sędzia Sądu Najwyższego
Emil Merz, sędzia Sądu Najwyższego
Gustaw Auscaler, sędzia Sądu Najwyższego
Paulina Kern, wiceprokurator Generalnej Prokuratury PRL
Mieczysław Maślanko, obrońca "Nila" podczas rozprawy w Sądzie Najwyższym
Protokolantka Teresa Zajdler
Towarzysz z zesłania
Helena Błociszewska
Regina Błociszewska
Generał Gustaw Paszkiewicz
Zygmunt "Walter" Janke
Jaworski
Woźniak
Krzyk
Sporenberg, generał SS
Lichtsztajn
Towarzysz w celi zbiorowej
Dyrektor więzienia
Żandarm niemiecki
Pielęgniarka w mieszkaniu
Lekarz
Dorożkarz
Urzędnik
Ubek
Egzekutor
Pomocnik egzekutora
Celowy
Odziałowy w celi śmierci
Kapitan NKWD
Oddziałowy w celi zbiorowej
Major Adam Pług "Borys"
Zosia Fieldorf
Władysław Liniarski
Strażnik więzienny
Łączniczka "Hanka"
A.
Strażnik wprowadzający Grzmielewskiego na przesłuchanie
Kierowca Kutschery
Tajniak przewożący Fieldorfa do Warszawy
Mężczyzna handlujący papierosami
Sierżant w RKU
Handlarz kupujący pierścionek
Ubek przesłuchujący generała
Gospodyni mieszkania, w którym przebywał "Nil" podczas zamachu na Kutscherę
Chorąży na stacji w Białej Podlaskiej
Milicjant na stacji w Białej Podlaskiej
Znajomy Tatara
Porucznik w RKU
Ubek aresztujący Fieldorfa
Ubek przeszukujący mieszkanie Fieldorfów
Adiutant w MBP
"Kruszyna", wykonawca zamachu na Kutcherę
Na literę "Ky"
Kurier z Londynu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *