Wróg / Enemy (2013)
Film
Czas trwania: 1 godz. 30 min.
Opis
Wróg (2013) to surrealistyczny thriller psychologiczny w reżyserii Denisa Villeneuve’a. Film jest luźną adaptacją powieści José Saramago Sobowtór (2002).
Głównym bohaterem filmu jest Adam Bell (Jake Gyllenhaal), profesor historii, który prowadzi nudne i monotonne życie. Pewnego dnia, oglądając film dokumentalny, dostrzega w tle mężczyznę, który wygląda identycznie jak on. Adam zaczyna śledzić swojego sobowtóra, Anthony’ego Claire’a (również Jake Gyllenhaal).
Początkowo Adam jest zafascynowany Anthonym. Czuje, że ten mężczyzna jest w pewnym sensie jego odbiciem, ale też jego przeciwieństwem. Anthony jest bardziej pewny siebie, pewny swoich pragnień i ambicji. Adam natomiast jest zagubiony, nie wie, czego chce od życia.
Im bardziej Adam zgłębia tajemnicę swojego sobowtóra, tym bardziej zaczyna się ona komplikować. Okazuje się, że Anthony jest żonaty z Helen (Sarah Gadon), która jest do złudzenia podobna do Mary (również Sarah Gadon), dziewczyny Adama.
Adam zaczyna podejrzewać, że Anthony jest w jakiś sposób powiązany z jego życiem. Myśli, że może być to jego alter ego, ucieleśnienie jego nieuświadomionych pragnień i lęków.
Film Wróg to dzieło pełne symboliki i metafor. Villeneuve wykorzystuje surrealistyczne obrazy i niepokojącą atmosferę, aby stworzyć wizję świata, w którym tożsamość jest płynna i niepewna.
Film został dobrze przyjęty przez krytyków, którzy docenili jego oryginalny pomysł, świetne aktorstwo i niepokojącą atmosferę. Wróg zdobył m.in. nagrodę za najlepszy film na festiwalu filmowym w Toronto.
Analiza filmu
Tożsamość
Jednym z najważniejszych tematów filmu Wróg jest tożsamość. Adam i Anthony są do siebie identycznie podobni, ale mają zupełnie inne osobowości. Adam jest nieśmiałym i zagubionym intelektualistą, natomiast Anthony jest pewnym siebie i ambitnym biznesmenem.
Relacja między Adamem a Anthonym jest relacją między dwoma tożsamościami. Adam jest zafascynowany Anthonym, ponieważ widzi w nim to, co chciałby mieć w sobie. Anthony jest dla Adama ucieleśnieniem jego aspiracji i pragnień.
Alter ego
Adam i Anthony można interpretować jako dwa aspekty tej samej osoby. Adam jest świadomą tożsamością, natomiast Anthony jest nieświadomą tożsamością.
Adam jest tym, kim się wydaje. Jest profesorem historii, ma dziewczynę i prowadzi normalne życie. Anthony natomiast jest tym, kim Adam mógłby być, gdyby nie bał się swoich pragnień i ambicji.
Lęki i pragnienia
Film Wróg to również opowieść o lękach i pragnieniach. Adam boi się poznać swoją prawdziwą tożsamość. Boi się, że może być kimś innym, kimś, kogo nie lubi.
Anthony natomiast jest ucieleśnieniem lęków i pragnień Adama. Anthony jest tym, kim Adam mógłby być, gdyby nie bał się ich.
Zakończenie filmu
Zakończenie filmu jest otwarte i pozostawia wiele do interpretacji. Czy Adam i Anthony są rzeczywiście dwiema różnymi osobami? Czy może są tylko dwiema stronami tej samej osoby?
Można interpretować zakończenie filmu w następujący sposób:
- Adam i Anthony są rzeczywiście dwiema różnymi osobami. Anthony jest alter ego Adama, które pojawiło się, aby pomóc Adamowi poznać swoją prawdziwą tożsamość.
- Adam i Anthony są dwiema stronami tej samej osoby. Anthony jest tym, kim Adam mógłby być, gdyby nie bał się swoich pragnień i ambicji.
Ostatecznie, interpretacja zakończenia filmu zależy od indywidualnych odczuć widza.
Podsumowanie
Film Wróg to oryginalne i niepokojące dzieło, które porusza ważne tematy, takie jak tożsamość, alter ego, lęki i pragnienia. Film został świetnie zrealizowany i znakomicie zagrany przez Jake’a Gyllenhaala.