W ukryciu (2013)

Film

Czas trwania: 1 godz. 43 min.

Opis

W ukryciu (2013) to polski film fabularny w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Film traktuje o miłości homoseksualnej pomiędzy kobietami, z których jedna jest ukrywaną Żydówką, a druga ukrywającą ją Polką. Fabuła rozgrywa się u schyłku II wojny światowej.

Film rozpoczyna się w 1942 roku. Janina (Magdalena Boczarska), młoda Polka, mieszka z ojcem (Krzysztof Stroiński) w niewielkiej wsi na Podkarpaciu. Pewnego dnia do ich domu przybywa Ester (Julia Pogrebińska), młoda Żydówka, która uciekła z getta. Janina, początkowo niechętna do przyjęcia obcej kobiety, stopniowo zaprzyjaźnia się z nią.

Ester jest piękną i inteligentną kobietą. Janina szybko się w niej zakochuje. Ich miłość jest zakazana, ale i namiętna. Dziewczyny muszą ukrywać swój związek, aby uniknąć represji ze strony nazistów.

W międzyczasie narasta zagrożenie ze strony Niemców. W okolicy pojawiają się patrole gestapo, które aresztują Żydów. Janina i Ester muszą znaleźć sposób, aby przetrwać.

Film ukazuje dramatyczną sytuację Żydów w czasie II wojny światowej. Przedstawia również trudności, z jakimi borykały się osoby homoseksualne w tym okresie.

Motyw miłości

Miłość jest głównym motywem filmu. Film przedstawia różne aspekty miłości, w tym miłość między kobietami, miłość rodzicielską i miłość do ojczyzny.

Miłość między Janiną i Ester jest zakazana, ale i namiętna. Dziewczyny muszą ukrywać swój związek, aby uniknąć represji ze strony nazistów. Ich miłość jest symbolem nadziei i oporu w obliczu wojny i prześladowań.

Miłość rodzicielska jest również ważną częścią filmu. Janina kocha swojego ojca i jest mu oddana. Ojciec Janiny również kocha swoją córkę i jest gotowy zrobić dla niej wszystko.

Miłość do ojczyzny jest kolejnym ważnym motywem filmu. Janina jest patriotką i kocha swoją ojczyznę. Jest gotowa walczyć o nią, nawet ryzykując własne życie.

Motyw wojny

Wojna jest drugim ważnym motywem filmu. Film ukazuje dramatyczne skutki wojny, w tym prześladowania Żydów i śmierć milionów ludzi.

Film pokazuje, jak wojna niszczy ludzkie życie i zrywa więzi międzyludzkie. Janina i Ester muszą ukrywać swój związek, aby uniknąć represji ze strony nazistów. Ich miłość jest zakazana, ale i namiętna. Dziewczyny muszą znaleźć sposób, aby przetrwać.

Motyw zakazanej miłości

Film porusza również temat zakazanej miłości. Miłość między Janiną i Ester jest zakazana, ale i namiętna. Dziewczyny muszą ukrywać swój związek, aby uniknąć represji ze strony nazistów.

Ich miłość jest symbolem nadziei i oporu w obliczu wojny i prześladowań. Pokazuje, że miłość jest silniejsza niż wszelkie przeszkody.

Ocena filmu

Film W ukryciu (2013) to poruszająca i wzruszająca opowieść o miłości, wojnie i zakazanej miłości. Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Został nagrodzony m.in. trzema Orłami, polskimi nagrodami filmowymi.

Film jest dobrze zrealizowany pod względem technicznym. Reżyser Jan Kidawa-Błoński stworzył przejmującą atmosferę, która pozwala widzom wczuć się w sytuację bohaterów.

Obie główne aktorki, Magdalena Boczarska i Julia Pogrebińska, stworzyły znakomite kreacje. Ich gry aktorskie są pełne emocji i autentyczności.

Podsumowanie

Film W ukryciu (2013) to ważne i poruszające dzieło filmowe. Film przedstawia dramatyczną sytuację Żydów w czasie II wojny światowej, a także trudności, z jakimi borykały się osoby homoseksualne w tym okresie.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jan Kidawa-Błoński
scenariusz Maciej Karpiński
gatunek Thriller, Romans
produkcja Polska
premiera 14 października 2013 (Światowa) 26 grudnia 2013 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Monolith Films
studio Lightcraft Entertainment (koprodukcja) / Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki (koprodukcja) / Polski Instytut Sztuki Filmowej /
tytuł oryg. W ukryciu
inne tytuły In Hiding Miedzynarodowe

W ukryciu (2013) to polski dramat historyczny w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Film opowiada o miłości homoseksualnej pomiędzy kobietami, z których jedna jest ukrywaną Żydówką, a druga ukrywającą ją Polką. Fabuła rozgrywa się u schyłku II wojny światowej.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1944 roku w Warszawie. Janina (Magdalena Boczarska) jest młodą Polką, która mieszka z ojcem (Krzysztof Stroiński) w niewielkim mieszkaniu na przedmieściach. Pewnego dnia, do Janiny przychodzi jej przyjaciółka, Wanda (Agata Kulesza), z prośbą o pomoc. Wanda uciekła z getta i potrzebuje miejsca, w którym mogłaby się ukryć. Janina, początkowo niechętna, zgadza się pomóc.

Wanda przedstawia Janinie swoją przyjaciółkę, Ester (Julia Pogrebińska), która również jest Żydówką. Ester jest młodą, piękną i inteligentną kobietą. Janina i Ester szybko zaprzyjaźniają się, a z czasem ich przyjaźń przeradza się w miłość.

Miłość Janiny i Ester jest zakazana i niebezpieczna. W okupowanej Warszawie życie Żydów jest zagrożone, a każdy, kto pomaga im, ryzykuje życiem. Janina i Ester muszą zachować swoją miłość w tajemnicy, aby nie narazić siebie i swoich bliskich na niebezpieczeństwo.

Film Kidawy-Błońskiego jest poruszającą opowieścią o miłości, odwadze i poświęceniu. To historia o kobietach, które walczą o swoje szczęście, nawet w obliczu największego zagrożenia.

Film spotkał się z pozytywnym przyjęciem ze strony krytyków i widzów. Został nominowany do wielu nagród, w tym do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Oto kilka ważniejszych scen i wątków filmu:

  • Scena spotkania Janiny i Ester jest kluczowym momentem filmu. To wtedy między kobietami rodzi się uczucie, które będzie miało wpływ na ich dalsze życie.

  • Wątek miłości Janiny i Ester jest jednym z głównych tematów filmu. Reżyser porusza w nim kwestie tabu, takie jak miłość homoseksualna i miłość w czasie wojny.

  • Fabuła filmu osadzona jest w realiach okupowanej Warszawy. Kidawa-Błoński przedstawia w niej dramatyczną sytuację Żydów w czasie wojny.

  • Film jest także opowieścią o odwadze i poświęceniu. Janina i Ester są gotowe ryzykować życiem, aby być razem.

"W ukryciu" to film, który warto obejrzeć. To poruszająca i ważna historia, która na długo zapada w pamięć.

Aktor Postać
Janina
Ester
Dawid
Ojciec Janiny
Feliks Mirski
Wanda
Ubek
Ksiądz
Funkcjonariusz UB
Urzędniczka
Pan Zygmunt
Pan Wiktor
Kobieta
Żołnierz wehrmachtu
Żołnierz wehrmachtu
Rosjanin
Rosjanin
Rosjanin
Chłopiec
Mała Janina
Działaczka partyjna
Kelner
Roman
Kelner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *