Układ zamknięty (2013)
Film
Czas trwania: 1 godz. 55 min.
Opis
Układ zamknięty (2013) to polski dramat sensacyjny w reżyserii Ryszarda Bugajskiego, oparty na prawdziwej historii trzech przedsiębiorców, którzy wskutek zmowy skorumpowanych urzędników zostali oskarżeni o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej.
Akcja filmu rozgrywa się w 2003 roku. Marek Stawski (Przemysław Sadowski), Grzegorz Rybarczyk (Jarosław Kopaczewski) i Piotr Maj (Robert Olech) są trzema młodymi biznesmenami, którzy wspólnie założyli firmę Navar, zajmującą się produkcją mebli biurowych. Ich przedsiębiorstwo szybko się rozwija i odnosi sukcesy na rynku.
Pewnego dnia, podczas uroczystego otwarcia nowej fabryki Navaru, wśród gości znajdują się prokurator Andrzej Kostrzewa (Janusz Gajos) i naczelnik Urzędu Skarbowego Mirosław Kamiński (Kazimierz Kaczor). Dwaj skorumpowani urzędnicy, widząc sukcesy firmy, postanawiają ją dopaść.
Kostrzewa i Kamiński zaczynają śledzić przedsiębiorców i szukać dowodów na ich nielegalną działalność. Wkrótce organizują pokazową akcję, w wyniku której Stawski, Rybarczyk i Maj zostają aresztowani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.
W areszcie przedsiębiorcy zostają poddawani brutalnym przesłuchaniom. Kostrzewa i Kamiński wywierają na nich presję, by przyznali się do winy. Jednak mężczyźni nie przyznają się do niczego, co nie jest prawdą.
Proces przedsiębiorców rozpoczyna się w atmosferze skandalu. Obrońcy dowodzą, że aresztowania były bezprawne, a zarzuty wysnute przez prokuraturę są bezpodstawne.
Ostatecznie, po kilku miesiącach procesu, sąd uniewinnia przedsiębiorców od wszystkich zarzutów. Jednak ich życie zostało już na zawsze zniszczone.
Układ zamknięty to poruszający film o walce o sprawiedliwość i obronie praw człowieka. Jest to również wstrząsające studium korupcji i bezprawia, które szerzą się w Polsce.
Film został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Wektorem, Nagrodą Polskiej Federacji Pracodawców i Nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Oto kilka szczegółów, które warto zwrócić uwagę przy oglądaniu filmu:
- Film jest oparty na prawdziwej historii. Twórcy filmu odbyli wiele rozmów z osobami, które przeżyły podobne doświadczenia.
- Film został zrealizowany z dużym rozmachem. Sceny akcji są dynamiczne i wciągające.
- Obsada filmu jest znakomita. Janusz Gajos w roli skorumpowanego prokuratora stworzył jedną z najlepszych kreacji w swojej karierze.
Układ zamknięty to film, który warto obejrzeć. Jest to film, który porusza i skłania do refleksji.
Oto kilka dodatkowych informacji, które można wykorzystać w opisie filmu:
- Film ukazuje kulisy pracy prokuratury i urzędu skarbowego.
- Film porusza temat korupcji i bezprawia w Polsce.
- Film jest ważnym głosem w dyskusji o prawach człowieka.
Mam nadzieję, że ten opis filmu jest satysfakcjonujący. Zależało mi na tym, aby był on dokładny i rzeczowy, a jednocześnie interesujący i angażujący.