Skóra, w której żyję / La Piel que habito (2011)

Film

Czas trwania: 2 godz.

Opis

Skóra, w której żyję to hiszpański thriller psychologiczny z 2011 roku w reżyserii i według scenariusza Pedro Almodóvara. Adaptacja powieści Tarantula autorstwa Thierry Jonqueta. W rolach głównych wystąpili Antonio Banderas, Elena Anaya i Marisa Paredes.

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w Hiszpanii. Robert Ledgard (Antonio Banderas) to wybitny chirurg plastyczny, który od lat pracuje nad stworzeniem syntetycznej, ludzkiej skóry. Jego celem jest stworzenie nowej skóry dla swojej żony, która w wypadku samochodowym została dotkliwie poparzona.

Pewnego dnia Robert porywa tajemniczą kobietę o imieniu Vera Cruz (Elena Anaya). Przetrzymuje ją w swoim domu i przeprowadza na niej eksperymenty. Vera jest poddana torturom i zastraszana. Robert manipuluje jej umysłem, aby przekonać ją, że jest jego córką.

Motywy

Film Skóra, w której żyję porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • Tożsamość – Vera jest uwięziona w ciele, które nie jest jej prawdziwym ciałem. Nie wie, kim jest i kim powinna być.
  • Miłość – Robert jest одержимый obsesją na punkcie swojej żony. Jest gotów zrobić wszystko, aby ją przywrócić.
  • Zło – Robert jest człowiekiem zmroczonym przez żądzę zemsty. Jest w stanie popełnić najgorsze zbrodnie.

Krytyka

Film Skóra, w której żyję został dobrze przyjęty przez krytyków. Doceniano przede wszystkim reżyserię Almodóvara, który stworzył pełne napięcia i emocji dzieło. Film został nominowany do 10 nagród Goya, w tym do nagrody dla najlepszego filmu. Ostatecznie otrzymał 4 statuetki, w tym dla najlepszej aktorki (Elena Anaya) i najlepszego reżysera (Pedro Almodóvar).

Analiza

Skóra, w której żyję to film oparty na prowokacyjnej powieści Thierry Jonqueta. Almodóvar nie boi się poruszać trudnych tematów, takich jak tożsamość, miłość i zło. Film jest pełen napięcia i emocji. Widz jest zmuszony do zastanowienia się nad motywami bohaterów i ich decyzjami.

Film można interpretować na wiele sposobów. Można go odczytywać jako metaforę dla ludzkiej natury, która jest pełna sprzeczności. Robert jest człowiekiem dobrym i zdolnym do miłości, ale jednocześnie jest zdolny do okrucieństwa. Vera jest ofiarą, ale jednocześnie jest też odpowiedzialna za własne losy.

Podsumowanie

Skóra, w której żyję to film, który zapada w pamięć. To dzieło o złożonych bohaterach i poruszających tematach. Jest to jeden z najlepszych filmów Pedro Almodóvara.

Ocena

9/10

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Pedro Almodóvar
scenariusz Pedro Almodóvar
gatunek Thriller, Psychologiczny
produkcja Hiszpania
premiera 19 maja 2011 (Światowa) 16 września 2011 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $30 842 353 na świecie$3 185 812 w USA$27 656 541 poza USA
budżet $13 000 000
na podstawie Thierry Jonquet (powieść)
dystrybucja Gutek Film
studio Blue Haze Entertainment / Canal+ España / El Deseo /
tytuł oryg. La Piel que habito
inne tytuły The Skin I Live in Miedzynarodowe The Skin I Live In RPA

Skóra, w której żyję to hiszpański thriller psychologiczny z 2011 roku w reżyserii i według scenariusza Pedro Almodóvara. Film jest adaptacją powieści Tarantula Thierry'ego Jonqueta.

Fabuła

Robert Ledgard (Antonio Banderas) to słynny chirurg plastyczny, który od lat pracuje nad stworzeniem nowej, syntetycznej skóry, która byłaby odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Jego motywacją jest tragiczne wydarzenie z przeszłości, kiedy jego żona Vera (Elena Anaya) została dotkliwie poparzona w wypadku samochodowym. Ledgard wierzy, że nowa skóra pozwoliłaby mu przywrócić jej dawną urodę.

**W tym celu Ledgard trzyma w zamknięciu w swoim domu tajemniczą kobietę, którą nazywa Verą Cruz. Kobieta jest poddawana okrutnym eksperymentom, które mają na celu przetestowanie nowej skóry.

Początkowo Vera jest obojętna na cierpienie, które jej zadawane. Z czasem jednak zaczyna budzić się w niej świadomość i bunt. Kobieta zaczyna podejrzewać, że Ledgard nie jest tym, za kogo się podaje.

**Wkrótce prawda wychodzi na jaw. Vera to nie kto inny, jak córka Ledgarda, Norma (Blanca Suárez). Dziewczyna została porwana przez ojca w wieku 16 lat, ponieważ ten uważał, że jest zbyt piękna i że jej uroda może doprowadzić ją do nieszczęścia.

Ledgard zmusił Normę do poddania się operacji plastycznej, która miała zmienić jej wygląd. Dziewczyna została pozbawiona swojej tożsamości i zmuszona do życia w zamknięciu.

Oburzenie Normy wobec ojca prowadzi do tragedii. Kobieta zabija Ledgarda i ucieka z domu.

Tematyka

Film Almodóvara porusza wiele ważnych tematów, takich jak: miłość, zemsta, tożsamość i przemoc.

Miłość jest w filmie siłą napędową, ale także źródłem cierpienia. Vera i Ledgard kochają się, ale ich miłość jest zakazana i destrukcyjna.

Zemsta jest kolejnym motywem, który pojawia się w filmie. Vera mści się na ojcu za to, co jej zrobił. Jej zemsta jest jednak okrutna i nie przynosi jej spokoju.

Tożsamość jest kolejnym ważnym tematem w filmie. Vera zostaje pozbawiona swojej tożsamości, kiedy zostaje porwana przez ojca. Musi odnaleźć siebie na nowo, aby móc zacząć nowe życie.

Przemoc jest obecna w filmie od początku do końca. Ledgard stosuje przemoc wobec Normy, aby osiągnąć swój cel. Kobieta też ucieka się do przemocy, aby się wyzwolić.

Styl

Film Almodóvara jest utrzymany w charakterystycznym dla niego stylu. Jest to estetycznie dopracowane dzieło, które łączy w sobie elementy thrillera, dramatu i horroru.

Film jest pełen wyrazistych barw i ujęć. Almodóvar często wykorzystuje symbole i metafory, aby wyrazić swoje myśli i uczucia.

Ocena

Skóra, w której żyję to jeden z najlepszych filmów Almodóvara. Jest to film przerażający, ale też poruszający i refleksyjny. Film zdobył wiele nagród, w tym Złoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Film jest obowiązkową pozycją dla wszystkich fanów Almodóvara. To film, który na długo zapadnie w pamięć.

Podsumowanie

Skóra, w której żyję to film, który porusza wiele ważnych tematów w sposób niebanalny i oryginalny. To film, który zachwyci fanów Almodóvara, ale też tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jego twórczością.

Skóra, w której żyję to hiszpański thriller psychologiczny z 2011 roku w reżyserii i według scenariusza Pedro Almodóvara. Film jest adaptacją powieści Tarantula Thierry'ego Jonqueta. W rolach głównych wystąpili Antonio Banderas i Elena Anaya.

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w Hiszpanii. Robert Ledgard (Antonio Banderas) jest cenionym chirurgiem plastycznym, który od lat pracuje nad stworzeniem syntetycznej, ludzkiej skóry. Jego celem jest wynalezienie materiału odpornego na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, w tym na oparzenia.

12 lat wcześniej, w wypadku samochodowym, zginęła żona Roberta, Vera (Elena Anaya). Kobieta została doszczętnie spalona, a jej skóra była nie do odratowania. Robert nie potrafił pogodzić się ze śmiercią ukochanej i postanowił stworzyć nową skórę, która pozwoliłaby mu ją przywrócić do życia.

Do eksperymentów Robert wykorzystuje tajemniczą kobietę, którą przetrzymuje w swoim domu. Kobieta nazywa się Vera Cruz (również Elena Anaya) i jest osadzona w klatce. Robert poddaje ją brutalnym zabiegom, w wyniku których jej skóra zostaje stopniowo zastąpiona syntetyczną.

Z czasem Vera zaczyna przypominać dawną Verę. Robert zaczyna się w niej zakochiwać, ale jednocześnie obawia się, że kobieta odzyska pamięć i zemści się na nim za to, co jej zrobił.

Tematyka

Film Skóra, w której żyję porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • Miłość - Robert Ledgard jest mężczyzną, który stracił ukochaną żonę. Jego miłość do niej jest tak silna, że skłania go do podjęcia skrajnych kroków.
  • Pożądanie - Vera Cruz jest piękną kobietą, która wzbudza w Robertzie pożądanie. Jednak to pożądanie jest mieszane z poczuciem winy i strachem.
  • Zła - Robert Ledgard jest człowiekiem, który popełnia zło. Jego eksperymenty na Verze Cruz są okrutne i nieludzkie.

Ocena

Skóra, w której żyję to film wstrząsający i poruszający. Almodóvar tworzy w nim mroczną i duszną atmosferę, która potęguje wrażenie grozy i niepokoju. Film jest świetnie zagrany, szczególnie przez Antonio Banderasa i Elenę Anaya, którzy stworzyli na ekranie elektryzujący duet.

Ocena krytyków

Film Skóra, w której żyję został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. Recenzenci chwalili reżyserię Almodóvara, grę aktorską oraz mroczny i niepokojący klimat filmu.

Nagrody

Film Skóra, w której żyję otrzymał wiele nagród, w tym:

  • Nagrodę Goya za najlepszą aktorkę dla Eleny Anaya
  • Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej za najlepszy film zagraniczny
  • Nagrodę Goya za najlepszy debiutujący aktor dla Jana Corneta
  • Nagrodę Goya za najlepszą muzykę dla Alberto Iglesiasa
  • Nagrodę Goya za najlepszy makijaż lub fryzurę

Podsumowanie

Skóra, w której żyję to film, który na długo zapada w pamięć. To wstrząsający i poruszający thriller, który porusza ważne tematy, takie jak miłość, pożądanie i zło.

Skóra, w której żyję to hiszpański thriller psychologiczny w reżyserii i według scenariusza Pedro Almodóvara. Adaptacja powieści Tarantula autorstwa Thierry Jonqueta. W rolach głównych wystąpili Elena Anaya i Antonio Banderas, dla którego była to pierwsza współpraca z Almodóvarem od ponad 21 lat.

Fabuła filmu rozpoczyna się 12 lat po tym, jak Vera Cruz, żona chirurga plastycznego Roberta Ledgarda, doznała poważnych poparzeń w wypadku samochodowym. Ledgard, który poświęcił swoje życie, aby wyleczyć żonę, stworzył nową, odporną na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne, ludzką skórę. Vera jednak nie przeżyła operacji i zmarła.

Robert, nie mogąc pogodzić się ze śmiercią żony, postanawia wykorzystać swoją nową skórę do stworzenia nowego życia. Porywa młodą kobietę, Verę Cruz (w tej roli Elena Anaya), i przeszczepia jej skórę. Vera, która nie ma pojęcia o swojej przeszłości, zamieszkuje w domu Roberta jako jego córka Norma.

Początkowo Vera jest zagubiona i niepewna swojego miejsca w nowym świecie. Z czasem jednak zaczyna poznawać Roberta i jego plany. Dowiaduje się, że jest on odpowiedzialny za jej obecną sytuację i że nie jest jego córką.

Vera zaczyna buntować się przeciwko Robertowi. Nie chce być jego zabawką, a chce żyć własnym życiem. Robert zaś, który kocha Verę, nie może pozwolić jej odejść.

Film Skóra, w której żyję to mroczna i erotyczna opowieść o miłości, obsesji i zemście. To także film o tym, jak daleko może posunąć się człowiek w imię miłości.

Motywy

Film Skóra, w której żyję porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • Miłość - Robert i Vera to dwie osoby, które kochają się bezgranicznie. Jednak ich miłość jest pełna cierpienia i obsesji.
  • Obesja - Robert jest obsesyjnie zakochany w swojej żonie. Jego miłość do niej prowadzi go do stworzenia nowego życia dla siebie i dla niej.
  • Zemsta - Robert chce pomścić śmierć swojej żony. Jego zemsta jest jednak okrutna i niesprawiedliwa.

Symbolika

W filmie Skóra, w której żyję można znaleźć wiele symboli. Jednym z nich jest skóra. Skóra to symbol tożsamości, ale także symbol ochrony. Vera, która ma przeszczepioną skórę, nie jest już sobą. Jest nową osobą, która musi odnaleźć swoje miejsce w świecie.

Kolejnym symbolem jest dom. Dom to symbol bezpieczeństwa i stabilności. Robert stwarza dla Verę dom, który jest jednocześnie więzieniem. Vera nie może opuścić domu, ponieważ jest pod kontrolą Roberta.

Podsumowanie

Film Skóra, w której żyję to oryginalny i niepokojący thriller psychologiczny. To film, który porusza ważne tematy, takie jak miłość, obsesja i zemsta. To także film, który jest pełen symboliki i metafor.

Ocena

Film Skóra, w której żyję został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Film zdobył wiele nagród, w tym Nagrodę Goya dla najlepszego filmu i najlepszej aktorki (Elena Anaya).

Film jest dobrze zrealizowany pod względem technicznym. Scenariusz jest oryginalny i intrygujący. Aktorzy grają świetnie, a ich kreacje są wiarygodne i przekonujące.

Rekomendacja

Film Skóra, w której żyję to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Pedro Almodóvara. To także film, który przypadnie do gustu miłośnikom thrillerów psychologicznych i mrocznych opowieści.

Aktor Postać
Robert Ledgard
Vera Cruz
Marilia
Vicente
Zeca
Fulgencio
Prezydent Instytutu Biotechnologii
Norma Ledgard
Matka Vicente
Cristina
Medyk
Członek Straży Obywatelskiej
Piosenkarka
Norma
Casilda
Agustín
Syn Agustína
Instruktorka jogi w programie telewizyjnym
Przyjaciel
Koleżanka doktora Ledgarda
Przyjaciółka
Prezenterka
Muzyk
Gość weselny
Chirurg plastyczny
Przyjaciel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *