Regulamin zabijania / Rules of Engagement (2000)
Film
Czas trwania: 2 godz. 4 min.
Opis
Regulamin zabijania to thriller wojenny z 2000 roku w reżyserii Williama Friedkina. Film opowiada historię pułkownika Terry’ego Childersa (Samuel L. Jackson), doświadczonego żołnierza, który dowodzi akcją ochrony ambasady amerykańskiej w Jemenie przed demonstrantami. Akcja szybko wymyka się spod kontroli, a Childers staje przed sądem wojskowym oskarżony o masakrę cywili. Jedyną osobą, która podejmuje się jego obrony, jest jego przyjaciel i towarzysz broni z Wietnamu, pułkownik Hayes Hodges (Tommy Lee Jones).
Akcja filmu rozpoczyna się w Jemenie, gdzie ambasada USA zostaje otoczona przez tłumy demonstrantów. Childers, który dowodzi oddziałem marines, ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo placówce. Sytuacja szybko się komplikuje, gdy demonstranci zaczynają rzucać w ambasadę butelki z koktajlem Mołotowa i strzelać z broni palnej. Childers wydaje rozkaz otwarcia ognia, w wyniku którego giną dziesiątki osób, w tym kobiety i dzieci.
Childers zostaje oskarżony o złamanie reguł prowadzenia akcji zbrojnej. Jego proces przed sądem wojskowym staje się politycznym spektaklem, w którym rząd USA próbuje znaleźć kozła ofiarnego, który uspokoi zbulwersowaną opinię publiczną. Jedyną osobą, która wierzy w niewinność Childersa, jest jego przyjaciel Hodges.
Hodges podejmuje się obrony Childersa, mimo że nie jest najlepszym adwokatem. Łączy ich jednak coś więcej niż przyjaźń i braterstwo broni – to dług wdzięczności za uratowanie życia na froncie. Hodges wie, że Childers jest niewinny, i postanawia doprowadzić do jego uniewinnienia.
Film „Regulamin zabijania” to poruszający thriller, który porusza ważne kwestie moralne i polityczne. Film jest oskarżeniem wojny i jej nieuchronnych ofiarach. Pokazuje, że nawet najlepsi żołnierze, którzy działają w dobrej wierze, mogą popełnić błędy, które mają tragiczne konsekwencje.
Film został dobrze przyjęty przez krytykę. Został doceniony za realistyczną scenografię, wiarygodne postacie i poruszającą historię. Film był nominowany do Złotego Globu za najlepszy film dramatyczny.
Oto kilka kluczowych wątków filmu:
- Konflikt między dobrem a złem. Film podejmuje pytanie, czy Childers jest bohaterem, który starał się ratować życie swoich żołnierzy, czy też zbrodniarzem, który zabił niewinnych ludzi.
- Związek między wojną a polityką. Film pokazuje, jak wojna jest wykorzystywana do celów politycznych. Rząd USA próbuje znaleźć kozła ofiarnego, który uspokoi zbulwersowaną opinię publiczną.
- Obowiązki żołnierza. Film porusza kwestię odpowiedzialności żołnierzy za swoje czyny. Childers jest zmuszony do stawienia czoła konsekwencjom swoich decyzji, które podjęte zostały w warunkach ekstremalnego stresu.
„Regulamin zabijania” to film, który warto obejrzeć. To poruszająca i ważna historia, która skłania do refleksji nad wojną i jej konsekwencjami.