Lincz (2010)

Film

Czas trwania: 1 godz. 18 min.

Opis

Lincz (2010) to polski dramat filmowy w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, oparty na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w 2005 roku we Włodowie. Film opowiada o krwawym morderstwie, którego ofiarą padł 60-letni recydywista, terroryzujący przez lata mieszkańców niewielkiej mazurskiej miejscowości. Śledztwo w tej sprawie ujawnia skrzętnie ukrywane tajemnice miejscowych, a sprawa staje się głośna w mediach i wywołuje publiczną debatę o granicach sprawiedliwości.

Akcja filmu rozpoczyna się w spokojnej mazurskiej wiosce, gdzie mieszkają trzej bracia: Jan, Paweł i Marek. Pewnego dnia dochodzi do morderstwa 60-letniego mężczyzny, którego ciało zostaje znalezione w lesie. Sprawca nie jest znany, a wśród podejrzanych znajduje się sześciu miejscowych, w tym bracia.

Okazuje się, że ofiara, Jan M., był recydywistą, który od lat terroryzował mieszkańców wioski. Uderzał kobiety, kradł pieniądze, groził śmiercią. W końcu jego nękanie doprowadziło do tragedii.

Śledztwo w sprawie morderstwa prowadzi komisarz Adamowski (Łukasz Simlat). Jest on przekonany, że sprawcą są bracia, którzy w końcu nie wytrzymali psychicznego terroru. Adamowski naciska na prokuraturę, aby wystąpiła o areszt dla braci.

Mieszkańcy wioski, na czele z rodzinami oskarżonych, nie wierzą w winę braci. Wierzą, że Jan M. zasłużył na to, co go spotkało. Dochodzi do protestów i demonstracji w obronie braci.

Sprawa staje się głośna w mediach. W debacie publicznej padają argumenty za i przeciw samosądowi. Jedni uważają, że bracia są mordercami, którzy powinni zostać ukarani. Inni twierdzą, że ich czyn był aktem sprawiedliwości, który wymierzono w krzywdziciela.

Ostatecznie bracia zostają postawieni przed sądem. Proces jest długi i skomplikowany. Obrońca braci, mecenas Wąsik (Wiesław Komasa), dowodzi, że bracia działali w obronie koniecznej.

Sąd skazuje braci na karę 15 lat więzienia. Wyrok wywołuje oburzenie mieszkańców wioski. Wielu uważa, że bracia zostali pokrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości.

Lincz to film poruszający ważne i trudne tematy. Film porusza kwestię granic sprawiedliwości, samosądu oraz przemocy w rodzinie. Film jest dobrze zrealizowany, a aktorzy grają przekonująco.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w mazurskich miejscowościach: Olsztynie, Barczewie, Dźwierzutach i Bartołtach Wielkich.
  • Film był nominowany do nagrody Orła w kategorii najlepszy film.
  • Film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu polskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Ocena filmu

Lincz to dobry film, który porusza ważne i trudne tematy. Film jest dobrze zrealizowany, a aktorzy grają przekonująco. Film jest wart obejrzenia, szczególnie dla osób zainteresowanych tematem przemocy i samosądu.

Ocena: 4/5

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Krzysztof Łukaszewicz
scenariusz Krzysztof Łukaszewicz
gatunek Thriller
produkcja Polska
premiera 13 maja 2010 (Światowa) 13 maja 2011 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Kino Świat
studio Polski Instytut Sztuki Filmowej / Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF)
tytuł oryg. Lincz
inne tytuły Lynch Miedzynarodowe Lynch USA

Lincz (2010) to polski dramat filmowy w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, oparty na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce we Włodowie w 2005 roku. Film opowiada historię mieszkańców niewielkiej mazurskiej miejscowości, którzy znęcani przez recydywistę, doprowadzają do jego morderstwa.

Akcja filmu rozpoczyna się w cichej i spokojnej wiosce na Mazurach. Mieszkańcy wioski żyją w zgodzie i harmonii, dopóki nie pojawia się w niej 60-letni recydywista, Jan B. Mężczyzna od razu zaczyna terroryzować okolicznych mieszkańców, dokonując kradzieży, rozbojów i przemocy fizycznej.

Jednymi z najbardziej poszkodowanych przez Jana B. są bracia, Piotr, Paweł i Marek. Mężczyźni wielokrotnie zgłaszali policji przypadki przemocy ze strony recydywisty, ale bezskutecznie. W końcu, gdy Jan B. ponownie atakuje ich rodzinę, bracia postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce.

W nocy z 22 na 23 sierpnia 2005 roku bracia napadają na Jana B. i zabijają go. Ciało mężczyzny zostaje znalezione następnego dnia, a bracia zostają aresztowani pod zarzutem morderstwa.

Śledztwo w sprawie morderstwa Jana B. prowadzi prokurator Daria Brzezińska. Kobieta szybko orientuje się, że sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Okazuje się, że Jan B. był przez lata terroryzującym mieszkańcami wioski, a jego śmierć była oczekiwana przez wielu.

W trakcie śledztwa na jaw wychodzą skrzętnie ukrywane tajemnice mieszkańców wioski. Okazuje się, że Jan B. był nie tylko przestępcą, ale także nadużywającym alkoholu ojcem, który znęcał się nad swoją rodziną.

Proces braci, którzy są oskarżeni o morderstwo ze szczególnym okrucieństwem, wzbudza ogromne zainteresowanie opinii publicznej. Mieszkańcy wioski, na czele z rodzinami oskarżonych, stają do walki o ich uniewinnienie.

W końcu, po długim procesie, bracia zostają uniewinnieni. Wyrok ten jest jednak tylko częściowym zwycięstwem, ponieważ nie przywraca braciom ich dobrego imienia.

Film "Lincz" to poruszająca i wstrząsająca historia o tym, jak przemoc rodzi przemoc. Film pokazuje, że dochodzenie sprawiedliwości na własną rękę może mieć tragiczne konsekwencje.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków i publiczność. Został nagrodzony m.in. na Festiwalu Filmowym w Gdyni i na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w mazurskiej wsi Łęgno.
  • W filmie wystąpili m.in.: Izabela Kuna, Łukasz Simlat, Tamara Arciuch i Wiesław Komasa.
  • Film jest dostępny do obejrzenia na platformach VOD.

Podsumowując, "Lincz" to film, który warto obejrzeć. To poruszająca i wstrząsająca historia, która skłania do refleksji nad tym, jak ważne jest, aby szukać sprawiedliwości w legalny sposób.

Lincz (2010) to polski dramat filmowy w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, oparty na autentycznych wydarzeniach z 2005 roku, które miały miejsce w Włodowie. Film opowiada o krwawym morderstwie, do którego dochodzi w niewielkiej mazurskiej miejscowości. Ofiara, 60-letni recydywista, od lat znęcała się nad sąsiadami. Śledztwo w sprawie morderstwa ujawnia wiele skrzętnie ukrywanych tajemnic miejscowych.

Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wsi na Mazurach. Mieszkańcy wioski żyją w strachu przed 60-letnim recydywistą, który od lat terroryzuje ich. Mężczyzna jest agresywny i bezwzględny, bije i okrada swoich sąsiadów. Pewnego dnia recydywista atakuje rodzinę, która postanawia się mu przeciwstawić. W wyniku bójki mężczyzna ginie.

Śledztwo w sprawie morderstwa prowadzi miejscowy policjant, który nie wierzy w wersję wydarzeń przedstawioną przez rodzinę zabitego. Wkrótce dowiaduje się, że w morderstwo może być zamieszany sześciu miejscowych mężczyzn. Mężczyźni, dotychczas niekarani, zostają aresztowani i oskarżeni o morderstwo ze szczególnym okrucieństwem.

W wyniku śledztwa wychodzi na jaw wiele wstrząsających prawd o życiu wsi. Mieszkańcy, którzy do tej pory żyli w ukryciu, muszą zmierzyć się z konsekwencjami swoich czynów. Rodziny oskarżonych stają do walki o ich uniewinnienie.

Motyw zemsty

Jednym z najważniejszych motywów filmu jest motyw zemsty. Rodzina zabitego recydywistę czuje się skrzywdzona i upokorzona przez mężczyznę. W wyniku bójki z nim ginie ich bliski. Rodzina postanawia wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę.

Motyw zemsty jest obecny również w postaciach oskarżonych mężczyzn. Mężczyźni, którzy przez lata byli terroryzowani przez recydywistę, czują się bezsilni. W końcu decydują się na odwet.

Motyw sprawiedliwości

Kolejnym ważnym motywem filmu jest motyw sprawiedliwości. Rodzina zabitego recydywistę uważa, że sprawiedliwość została wymierzona. Mężczyzna, który terroryzował ich przez lata, został ukarany.

Jednak sprawiedliwość nie jest zawsze oczywista. W filmie okazuje się, że oskarżony o morderstwo mężczyzna nie jest jedynym winnym. Mieszkańcy wioski, którzy przez lata biernie przyglądali się przemocy recydywistę, również są współwinni jego śmierci.

Motyw mazurskiej wsi

Film ukazuje życie mazurskiej wsi. Jest to świat zamknięty i skostniały, w którym obowiązują własne zasady. Mieszkańcy wsi żyją w strachu i niepewności. Są zdani na siebie i nie mają zaufania do władz.

Ocena

"Lincz" to film poruszający i skłaniający do refleksji. Obraz ukazuje trudne i złożone problemy, takie jak sprawiedliwość, zemsta i odpowiedzialność. Film jest dobrze zrealizowany i obsadzony. Gra aktorska jest przekonująca, a zdjęcia piękne i klimatyczne.

Podsumowanie

"Lincz" to film, który warto zobaczyć. Jest to poruszająca historia o zemście, sprawiedliwości i życiu mazurskiej wsi.

Lincz (2010) to polski dramat filmowy w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Film opowiada historię morderstwa, do którego dochodzi w niewielkiej mazurskiej miejscowości. Ofiara, 60-letni recydywista, od lat znęcał się nad sąsiadami. Sprawcą może być każdy z nich, a śledztwo w tej sprawie ujawnia skrzętnie ukrywane tajemnice miejscowych.

Akcja filmu rozpoczyna się od brutalnego ataku, którego ofiarą padają młoda kobieta i jej córka. Sprawcą jest miejscowy recydywista, Jan Szklarski, który od lat terroryzuje mieszkańców wsi. Kobieta i jej córka decydują się złożyć zawiadomienie na policję, ale ich skargi nie są traktowane poważnie.

Wkrótce potem Szklarski zostaje znaleziony martwy. Jego ciało jest pokryte licznymi ranami, a na miejscu zbrodni nie ma żadnych śladów. Sprawą morderstwa zajmuje się komisarz Anna Walczak (Izabela Kuna). Wkrótce okazuje się, że Szklarski był nienawidzony przez wielu mieszkańców wsi. Każdy z nich miał powód, aby go zabić.

Wśród podejrzanych znajdują się m.in.:

  • Jerzy (Łukasz Simlat), były kochanek Szklarskiego, który został przez niego brutalnie pobity;
  • Renata (Tamara Arciuch), żona Szklarskiego, która była z nim w separacji;
  • Wiesław (Wiesław Komasa), syn Szklarskiego, który nienawidził ojca za to, że go zaniedbywał;
  • grupa miejscowych mężczyzn, którzy byli wielokrotnie zastraszani przez Szklarskiego.

Walczak rozpoczyna śledztwo, które prowadzi ją coraz głębiej w mroczne tajemnice wsi. Wkrótce okazuje się, że zbrodnia może mieć nieoczywisty motyw.

Lincz to film o sile przemocy i zemsty. To także film o tym, jak łatwo człowiek może popaść w skrajność, gdy jest zmuszony do stawienia czoła niesprawiedliwości.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Został nagrodzony m.in. na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2010) oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie (2011).

Oto kilka kluczowych motywów w filmie:

  • Przemoc: Film porusza temat przemocy, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Szklarski jest przerażającym przykładem człowieka, który dopuszcza się przemocy wobec innych, aby zaspokoić własne potrzeby. Jego ofiary są zmuszone do życia w strachu i niepewności.
  • Zemsta: Motyw zemsty jest obecny w filmie od samego początku. Kobiety, które padły ofiarą ataku Szklarskiego, czują się skrzywdzone i poniżone. Pragną, aby sprawca poniósł karę.
  • Sprawiedliwości: Film porusza także temat sprawiedliwości. Walczak, która prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa, jest zdeterminowana, aby znaleźć sprawcę i wymierzyć mu sprawiedliwość. Jednak jej zadanie nie jest łatwe, ponieważ okazuje się, że w tej sprawie nie ma jednoznacznych odpowiedzi.

Lincz to film, który porusza ważne i aktualne tematy. To film, który warto obejrzeć, aby zastanowić się nad tym, jak przemoc i zemsta mogą niszczyć ludzkie życie.

Aktor Postać
Adam Grad
Renata Grad, żona Adama
Zaranek
Marcin Grad, brat Adama
Dariusz Grad, brat Adama
Jagoda Słota, sąsiadka Gradów
Policjant Jurecki
Prokurator
Mecenas Łubieńska
Charewicz, ojciec Renaty Grad
Charewiczowa, matka Renaty Grad
Dochodzeniowy
Dochodzeniowa
Kopera
Komendant w Dobromościu
Ołdakowa
Ołdak
Sędzia
Basia Słotowa
Krysia Słota
Jasiek Słota
Kamil Grad
Dyżurny na komendzie
Oddziałowy
Sklepowa
Lekarz w przychodni
Leśniczy
Urzędniczka gminna
Miejscowy
Młody
Kierowca Jureckiego
Lekarz w szpitalu
Dziennikarz TV
Policjant przed posterunkiem
Kryminalny
Kryminalny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *