Psy (1992)

Film

Czas trwania: 1 godz. 44 min.

Opis

Psy (1992) to film fabularny w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Jest to jeden z najważniejszych polskich filmów lat 90. XX wieku, który wpisał się do kanonu kina polskiego. Film opowiada o grupie byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, którzy po weryfikacji zostają przeniesieni do policji. Głównym bohaterem jest Franciszek Maurer, który musi się odnaleźć w nowej rzeczywistości, w której jest traktowany z nieufnością.

Akcja filmu rozgrywa się w Polsce w 1990 roku, krótko po upadku komunizmu. Polska transformacja ustrojowa jest procesem burzliwym i niepewnym. Dawne struktury władzy upadają, a nowe dopiero się tworzą. W tym chaosie rodzi się przestępczość zorganizowana, która szybko się rozwija.

Do policji trafia grupa byłych funkcjonariuszy SB. Są to ludzie doświadczeni, ale nieprzygotowani do pracy w nowej rzeczywistości. Ich zwierzchnikami są teraz dawni opozycjoniści, którzy nie darzą ich sympatią.

Głównym bohaterem filmu jest Franciszek Maurer, pseudonim „Franz”. Jest on byłym oficerem SB, który awansował dzięki małżeństwu z córką wiceministra. Po upadku komunizmu został zwolniony z pracy, a jego żona go opuściła.

Franz jest człowiekiem bezwzględnym i cynicznym. Nie ma żadnych skrupułów, jeśli chodzi o osiągnięcie celu. Jest też bardzo inteligentny i skuteczny.

Wkrótce po rozpoczęciu pracy w policji Franz zostaje wysłany na akcję przeciwko gangowi przemytników. Akcja kończy się tragicznie – giną trzej policjanci, w tym dwaj przyjaciele Franza.

Franz postanawia zemścić się na mordercach swoich kolegów. Rozpoczyna śledztwo, które prowadzi go do dawnego przyjaciela, Ola Żwirskiego.

Olo jest również byłym funkcjonariuszem SB, który po upadku komunizmu znalazł zatrudnienie w mafii. Jest to człowiek twardy i bezwzględny, który nie cofnie się przed niczym.

Franz i Olo to dwa skrajne przeciwieństwa. Są to jednak również dwie osoby, które łączy wspólna przeszłość.

Konfrontacja Franza i Ola jest nieunikniona. Obaj mężczyźni stoją po przeciwnych stronach barykady. Walczą o to, co uważają za słuszne.

Film „Psy” jest filmem o władzy, zemście i moralności. Jest to również film o Polsce w okresie transformacji ustrojowej.

Oto kilka dodatkowych informacji na temat filmu:

  • Film został nakręcony w Warszawie i okolicach.
  • W filmie wystąpili m.in. Bogusław Linda, Marek Kondrat, Cezary Pazura, Olaf Lubaszenko i Janusz Gajos.
  • Film był nominowany do nagrody Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes.

Ocena filmu:

„Psy” to film wybitny, który zasługuje na uznanie. Jest to film dobrze zrealizowany, z doskonałą obsadą. Film porusza ważne tematy i porusza widza.

Film jest również bardzo aktualny. Tematy, które porusza, są nadal aktualne w Polsce.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Władysław Pasikowski
scenariusz Władysław Pasikowski
gatunek Sensacyjny
produkcja Polska
premiera 31 grudnia 1992 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Studio Filmowe Zebra (produkcja) / Agencja Produkcji Filmowej
tytuł oryg. Psy
inne tytuły Pigs Miedzynarodowe

Psy (1992) to film fabularny w reżyserii Władysława Pasikowskiego, który opowiada o grupie byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, którzy po weryfikacji zostają przyjęci do policji. Film ukazuje trudny proces adaptacji tych ludzi do nowej rzeczywistości, a także ich walkę z przestępczością zorganizowaną.

Akcja filmu rozgrywa się w Polsce w 1990 roku, wkrótce po upadku komunizmu. Franz Maurer (Bogusław Linda), były funkcjonariusz SB, zostaje przyjęty do policji. Jego zadaniem jest walka z przestępczością zorganizowaną. Wkrótce jednak okazuje się, że jego dawny kolega, Olo Żwirski (Marek Kondrat), przystąpił do mafii.

Franz i Olo byli kiedyś najlepszymi przyjaciółmi. Jednak ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, gdy Franz dowiaduje się, że Olo jest zamieszany w przestępcze interesy. Franz postanawia zemścić się na Olku, który doprowadził do śmierci jego trzech kolegów z policji.

W filmie "Psy" Władysław Pasikowski ukazuje obraz Polski w okresie transformacji ustrojowej. Film jest brutalny i realistyczny, a jego bohaterowie są skomplikowani i niejednoznaczni.

Motyw zemsty

Motyw zemsty jest jednym z najważniejszych w filmie "Psy". Franz Maurer jest człowiekiem, który został zdradzony przez swoich najbliższych. Jego przyjaciel Olo doprowadził do śmierci jego kolegów, a jego żona zostawiła go dla innego mężczyzny. Franz jest żądny zemsty i zrobi wszystko, aby ją wymierzyć.

Motyw zemsty jest także symbolem transformacji ustrojowej w Polsce. Polska PRL-u była państwem totalitarnym, w którym panował ustrój represyjny. W 1989 roku komunizm upadł, ale nie wszyscy byli zadowoleni z tego faktu. Niektórzy ludzie czuli się oszukani i wykorzystani przez nowy ustrój. Franz Maurer jest przedstawicielem tych ludzi. Jest człowiekiem, który czuje się urażony i krzywdzony. Pragnie zemsty na tych, którzy przyczynili się do jego nieszczęścia.

Motyw upadku przyjaźni

Motyw upadku przyjaźni jest także istotnym elementem filmu "Psy". Franz i Olo byli kiedyś najlepszymi przyjaciółmi. Jednak ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, gdy Franz dowiaduje się, że Olo jest zamieszany w przestępcze interesy.

Upadek przyjaźni Franza i Olka jest symbolem upadku starego porządku. W nowej rzeczywistości, w której liczą się tylko pieniądze i władza, nie ma miejsca na prawdziwą przyjaźń.

Motyw walki z przestępczością zorganizowaną

Film "Psy" przedstawia także walkę z przestępczością zorganizowaną w Polsce w okresie transformacji ustrojowej. Franz i jego koledzy z policji muszą zmierzyć się z groźnymi bandytami, którzy nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć swój cel.

Walka z przestępczością zorganizowaną jest także symbolem walki o nową Polskę. Franz i jego koledzy są przedstawicielami nowego porządku, który musi walczyć z pozostałościami starego systemu.

Podsumowanie

Film "Psy" to dzieło, które porusza ważne tematy społeczne. Jest to film brutalny i realistyczny, ale także głęboko poruszający. Film Władysława Pasikowskiego to jeden z najważniejszych filmów w historii polskiego kina.

Aktor Postać
Franz Maurer
Olo Żwirski
Podporucznik Waldemar Morawiec "Nowy"
Gross "Siwy"
Angela Wenz
Senator Wencel
Kaniewski, oficer SB
Wawro, oficer SB
"Dziadek", oficer SB
Kazek, oficer SB
Jerzyk, oficer SB
Roman Bluszcz "Chemik"
Barański
Ochocki
Jaworski
Major Stanisław Bień
"Student"
Poseł Rutecki
Adwokat Jaromił
Marian Słaby "Wielki"
Zenon Słaby
Prokurator Nawrocki
Radosław Wolf
"Rewizor" z Moskwy
Walenda, major SB
Tadeusz Stopczyk, kapitan SB
Krzyś "Młody"
Dziewczyna Wolfa
Gość z Moskwy
Niemiec ze Stasi
Craig Allison
Córka Grossa
Żona Grossa
Żona prokuratora Nawrockiego
Brat "Młodego"
Pielęgniarka
Holender zabity przez Grossa
Wychowawca w domu dziecka
Tłumacz adwokata z Nowego Jorku
Kelner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *