Stalker (1979)
Film
Czas trwania: 2 godz. 43 min.
Opis
Stalker – filmowa opowieść o poszukiwaniu sensu życia
Wstęp
W 1979 roku na ekrany kin wszedł film Stalker w reżyserii Andrieja Tarkowskiego. Film ten, oparty na powieści Piknik na skraju drogi braci Strugackich, szybko zyskał status arcydzieła kina science fiction. Dzieło Tarkowskiego porusza jednak znacznie szersze tematy niż tylko sfera fantastyki naukowej. Jest to bowiem film o poszukiwaniu sensu życia, o ludzkiej naturze i o relacji człowieka z Bogiem.
Akcja filmu
Akcja filmu rozgrywa się w nieokreślonej strefie, która jest zamknięta dla postronnych. Według legend w strefie tej znajdują się niezwykłe moce, które mogą spełniać ludzkie marzenia. Do strefy udają się dwaj mężczyźni: pisarz i profesor. Ich przewodnikiem zostaje tajemniczy Stalker, który zna strefę jak własną kieszeń.
Podróż przez strefę jest pełna niebezpieczeństw. Mężczyźni muszą zmierzyć się z dziwnymi i groźnymi siłami, które rządzą tym miejscem. W trakcie podróży bohaterowie odkrywają również wiele o sobie samych. Pisarz zdaje sobie sprawę, że jego życie jest puste i bezsensowne. Profesor zaczyna wątpić w słuszność swoich naukowych badań.
Ostateczne dojście do komnaty
W końcu mężczyźni docierają do celu swojej podróży. Znajdują komnatę, która jest wypełniona tajemniczą energią. Każdy z nich ma szansę spełnić swoje najskrytsze marzenie.
Pisarz chce zostać pisarzem, który naprawdę rozumie i wyraża ludzkie życie. Profesor chce znaleźć dowody na istnienie Boga. Stalker chce, aby komnata spełniła marzenie jego córki, która jest chora.
Efekty podróży
Wszyscy trzej mężczyźni wychodzą ze strefy zmienieni. Pisarz odnajduje sens swojego życia w pisaniu o prawdziwych ludziach i ich problemach. Profesor zaczyna wierzyć w Boga. Stalker odkrywa, że jego córka nie potrzebuje komnaty, aby spełnić swoje marzenie.
Interpretacja filmu
Stalker można interpretować na wiele sposobów. Można go widzieć jako alegorię poszukiwania sensu życia. Można też interpretować go jako metaforę ludzkiej natury. W końcu można go odczytywać jako religijną przypowieść o relacji człowieka z Bogiem.
Interpretacja filmu jako poszukiwania sensu życia
Film Tarkowskiego można interpretować jako opowieść o poszukiwaniu sensu życia. Pisarz, profesor i Stalker to ludzie, którzy są zagubieni i nie wiedzą, co jest dla nich ważne. Podróż przez strefę jest dla nich metaforą duchowej podróży. W trakcie tej podróży bohaterowie odkrywają, co jest dla nich ważne i co nadaje ich życiu sens.
Interpretacja filmu jako metafory ludzkiej natury
Stalker można też interpretować jako metaforę ludzkiej natury. Pisarz, profesor i Stalker to ludzie, którzy reprezentują różne aspekty ludzkiej natury. Pisarz reprezentuje ludzką stronę twórczego ducha. Profesor reprezentuje ludzką stronę racjonalnego rozumu. Stalker reprezentuje ludzką stronę duchowego poszukiwania.
Interpretacja filmu jako religijnej przypowieści
Stalker można też odczytywać jako religijną przypowieść o relacji człowieka z Bogiem. Komnata w strefie można interpretować jako metaforę Boga. Mężczyźni, którzy docierają do komnaty, to ludzie, którzy szukają Boga. W trakcie podróży przez strefę bohaterowie odkrywają, że Bóg jest obecny w ich życiu, nawet jeśli nie zawsze go widzą.
Podsumowanie
Stalker to film, który porusza wiele ważnych tematów. Jest to film o poszukiwaniu sensu życia, o ludzkiej naturze i o relacji człowieka z Bogiem. Film Tarkowskiego jest dziełem głęboko poruszającym i skłaniającym do refleksji.