Łowca androidów / Blade Runner (1982)

Film

Czas trwania: 1 godz. 57 min.

Opis

Łowca androidów (ang. Blade Runner, 1982) to kultowy film science fiction w reżyserii Ridleya Scotta. Akcja filmu rozgrywa się w 2019 roku w Los Angeles, które jest ponurym i niebezpiecznym miastem. W tym świecie, w którym technologia posunęła się daleko do przodu, stworzono replikanty – humanoidalne androidy, które są niemal nie do odróżnienia od ludzi.

Rick Deckard (Harrison Ford) jest byłym łowcą androidów, który został ponownie wcielony do służby, aby wyeliminować grupę replikantów, które nielegalnie przybyły na Ziemię. Replikanci ci, zwani „Nexus 6”, są wyjątkowo niebezpieczni, ponieważ mają znacznie większą siłę i wytrzymałość niż ludzie.

Deckard rozpoczyna poszukiwania replikantów od wizyty w korporacji Tyrella, która jest ich konstruktorem. Tam poznaje Rachael (Sean Young), androidkę, która została stworzona z pamięciami prawdziwej osoby. Deckard zaczyna wątpić w to, czy jest w stanie odróżnić ludzi od replikantów.

Wkrótce Deckard odnajduje replikantów i rozpoczyna z nimi walkę. Po długim i pełnym zwrotów akcji polowaniu, Deckardowi udaje się zabić wszystkich replikantów, z wyjątkiem Rachael. Deckard decyduje się oszczędzić jej życie, ponieważ zaczyna rozumieć, że replikanci są istotami czującymi, które zasługują na szacunek.

Motywe

Porównanie człowieka do maszyny

Łowca androidów to film, który porusza ważny problem relacji między człowiekiem a maszyną. Replikanci są tak doskonale stworzone, że są niemal nie do odróżnienia od ludzi. Wzbudzają w ludziach strach i nieufność, ponieważ są postrzegane jako zagrożenie dla ludzkiej dominacji.

Film stawia pytanie, czy replikanci są naprawdę maszynami, czy może są istotami świadomymi, które zasługują na szacunek. Deckard, który początkowo postrzega replikantów jako zagrożenie, zaczyna rozumieć, że są oni istotami czującymi, które zasługują na szacunek.

Problem człowieczeństwa

Łowca androidów to także film, który porusza kwestię człowieczeństwa. Replikanci są stworzeni w taki sposób, aby byli jak najbardziej podobni do ludzi. Mają taką samą inteligencję, siłę i wytrzymałość. Czy to wystarczy, aby uznać ich za ludzi?

Film pokazuje, że człowieczeństwo to coś więcej niż tylko fizyczne podobieństwo. To także zdolność do odczuwania emocji, do kochania i bycia kochanym. Replikanci, choć są fizycznie podobni do ludzi, nie są w stanie odczuwać emocji w takim samym stopniu.

Ocena

Łowca androidów to film, który wzbudził wiele kontrowersji w momencie premiery. Niektórzy krytycy uważali, że film jest zbyt mroczny i pesymistyczny. Inni natomiast chwalili film za jego oryginalność i poruszane tematy.

Dziś Łowca androidów jest uznawany za jeden z najważniejszych filmów science fiction w historii. Film ten jest nie tylko znakomitym przykładem kina science fiction, ale także poruszającym i prowokującym do myślenia filmem o człowieczeństwie.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został oparty na powieści Philipa K. Dicka Androidy śnią o elektrycznych owcach.
  • Film został nakręcony w Los Angeles, a także w studiu Pinewood w Wielkiej Brytanii.
  • Efekty specjalne w filmie były bardzo zaawansowane jak na tamte czasy.
  • Film był nominowany do dwóch Oscarów: za najlepsze zdjęcia i najlepszy dźwięk.
  • Film został nakręcony w dwóch wersjach: kinowej i reżyserskiej. Wersja reżyserska została wydana w 1992 roku i zawiera dodatkowe sceny oraz inne zmiany.

Jeśli lubisz filmy science fiction, to zdecydowanie powinieneś obejrzeć Łowcę androidów. To film, który na długo zapadnie w Twojej pamięci.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Ridley Scott
scenariusz Hampton Fancher, David Webb Peoples
gatunek Thriller, Sci-Fi
produkcja USA, Hongkong, Wielka Brytania
premiera 25 czerwca 1982 (Światowa) 1 grudnia 1990 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $41 722 424 na świecie$32 914 489 w USA$8 807 935 poza USA
budżet $28 000 000
na podstawie Philip K. Dick (powieść)
studio Ladd Company, The / Shaw Brothers (współudział) / Warner Bros.
tytuł oryg. Blade Runner

Łowca androidów (1982) to kultowy film science fiction, który przenosi nas do dystopijnej przyszłości, w której replikanci, czyli humanoidalne roboty, są swego rodzaju niewolnikami ludzi. Film opowiada historię Ricka Deckarda, emerytowanego łowcy androidów, który zostaje ponownie wezwany do akcji, aby wyeliminować grupę replikantów, które nielegalnie przybyły na Ziemię.

Akcja filmu rozpoczyna się w listopadzie 2019 roku w Los Angeles. Grupa replikantów typu Nexus-6, w tym ich przywódca Roy Batty (Rutger Hauer), uprowadza wahadłowiec i dociera na Ziemię. Replikanci mają zakaz przebywania na planecie, ponieważ po krwawym buncie na pozaziemskiej kolonii uznano ich za zagrożenie dla ludzkości.

Policja wysyła na poszukiwania zbiegów Deckarda, który jest uważany za najlepszego łowcę androidów w historii. Deckard niechętnie podejmuje się zadania, ponieważ uważa, że replikanci nie są różni od ludzi. Początkowo nie jest pewien, czy jest w stanie zabić istoty, które są tak podobne do niego.

Poszukiwania Deckarda prowadzą go do korporacji Tyrella, która jest producentem replikantów. Tam poznaje Rachael (Sean Young), androidkę, która została wyposażona w wspomnienia prawdziwej kobiety. Deckard zaczyna wątpić w to, czy replikanci są rzeczywiście maszynami.

Ostatecznie Deckardowi udaje się odnaleźć replikantów. Dochodzi do serii pojedynków, w których Deckard zabija trzech z nich. Roy Batty, który jest najsilniejszy i najszybszy z replikantów, zostaje ranny, ale udaje mu się uciec.

Deckard dociera do domu Rachael i oznajmia jej, że jest androidką. Rachael jest zdruzgotana tą informacją, ale Deckard zapewnia ją, że nie zamierza jej zabić.

Roy Batty ponownie atakuje Deckarda, ale nie jest w stanie go pokonać. Deckard rani go, a Batty umiera. W ostatnich chwilach życia Batty wyznaje Deckardowi, że kocha życie.

Film kończy się sceną, w której Deckard i Rachael obserwują z daleka miasto. Deckard nie wie, co przyniesie przyszłość, ale jest przekonany, że Rachael jest jego przeznaczeniem.

Temat

Głównym tematem filmu jest kwestia człowieczeństwa. Film stawia pytanie, czy replikanci, które są tak podobne do ludzi, mogą być uważane za istoty świadome i odczuwające.

Motywy

W filmie pojawiają się również inne motywy, takie jak:

  • konflikt między ludźmi a maszynami
  • znaczenie wspomnień i tożsamości
  • natura dobra i zła

Styl

Film został zrealizowany w charakterystycznym stylu Ridleya Scotta. Obraz jest mroczny i gęsty, a atmosfera jest pełna napięcia.

Ocena

Łowca androidów to jeden z najważniejszych filmów science fiction w historii. Film jest znakomicie zrealizowany, a poruszane w nim tematy są wciąż aktualne.

Aktor Postać
Rick Deckard
Roy Batty
Rachael
Gaff
Bryant
Pris
J.F. Sebastian
Leon Kowalski
Dr Eldon Tyrell
Zhora
Hannibal Chew
Holden
Niedźwiedź
Cesarz
Taffey Lewis
Kobieta z Kambodży
Howie Lee
Sprzedawczyni
Ming-Fa
Gejsza
Policjant
Policjant
Policjant
Barman
Barman
Tancerka
Klientka baru
Louie, barman
Klientka baru
Abdul Ben Hassan
Tancerka
Punk na ulicy
Policjantka
Turystyka poza światem Ad

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *