Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę / Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964)

Film

Czas trwania: 1 godz. 33 min.

Opis

Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę to amerykańsko-brytyjski film komediowy z 1964 roku w reżyserii Stanleya Kubricka. Film jest luźno oparty na powieści Petera George’a „Two Hours to Doom”.

Akcja filmu rozgrywa się w czasie zimnej wojny. Generał Jack Ripper, dowódca bazy lotniczej w Burpee w stanie Nebraska, wydaje samowolnie rozkaz ataku nuklearnego na ZSRR. Ripper jest przekonany, że komunizm jest zagrożeniem dla moralności i cywilizacji. Jest również żądny zemsty za to, że jego żona zdradziła go z czarnoskórym mężczyzną.

Rozkaz Rippera zostaje odebrany przez dowództwo amerykańskie. Prezydent Merkin Muffley i jego doradcy próbują zatrzymać atak, ale jest już za późno. Samoloty B-52 z bombami nuklearnymi wystartowały i zmierzają w kierunku ZSRR.

W międzyczasie do Pentagonu przybywa ekscentryczny dr Strangelove, doradca prezydenta do spraw nuklearnych. Strangelove jest byłym nazistowskim naukowcem, który pracował nad programem nuklearnym III Rzeszy. Jest przekonany, że wojna nuklearna jest nieunikniona i że jedyną drogą do przetrwania jest budowa podziemnych bunkrów, w których ludzie będą mogli przeczekać apokalipsę.

Prezydent i jego doradcy próbują znaleźć sposób na powstrzymanie ataku, ale są bezradni. Samoloty B-52 zbliżają się do celów i zrzucają bomby.

Atak nuklearny wywołuje globalną zagładę. Miliony ludzi ginie w wyniku eksplozji i napromieniowania. Ci, którzy przeżyją, muszą zacząć odbudowę świata z ruin.

Film „Dr Strangelove” jest satyrą na zimną wojnę i jej absurdy. Kubrick pokazuje, jak łatwo może dojść do wojny nuklearnej, nawet jeśli nie ma ku temu racjonalnych przesłanek. Film jest również ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwami irracjonalnej nienawiści i fanatyzmu.

Oto kilka szczegółowych opisów scen filmu:

Scena 1

Film rozpoczyna się sceną w domu generała Rippera. Ripper jest wściekły, bo jego żona zdradziła go z czarnoskórym mężczyzną. Postanawia zemścić się na niej i na całym świecie.

Scena 2

Ripper dzwoni do swojego podwładnego, majora Konga, i wydaje mu rozkaz ataku nuklearnego na ZSRR. Kong jest zdezorientowany, ale nie śmie sprzeciwić się rozkazom generała.

Scena 3

Samoloty B-52 z bombami nuklearnymi wystartowały z bazy w Burpee. Piloti są zdezorientowani, ale wykonują rozkazy.

Scena 4

Prezydent Muffley i jego doradcy dowiadują się o ataku. Próbują zatrzymać samoloty, ale jest już za późno.

Scena 5

Do Pentagonu przybywa dr Strangelove. Strangelove jest przekonany, że wojna nuklearna jest nieunikniona.

Scena 6

Prezydent i jego doradcy próbują znaleźć sposób na powstrzymanie ataku. Są bezradni.

Scena 7

Samoloty B-52 zbliżają się do celów i zrzucają bomby.

Scena 8

Atak nuklearny wywołuje globalną zagładę. Miliony ludzi ginie w wyniku eksplozji i napromieniowania.

Scena 9

Ci, którzy przeżyją, muszą zacząć odbudowę świata z ruin.

Film „Dr Strangelove” jest dziełem niezwykle aktualnym. Wciąż żyjemy w świecie, w którym istnieje zagrożenie wojną nuklearną. Film Kubricka jest ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą ta wojna.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Stanley Kubrick
scenariusz Peter George, Stanley Kubrick
gatunek Satyra
produkcja Wielka Brytania, USA
premiera 29 stycznia 1964 (Światowa)
boxoffice $9 523 464 na świecie$9 440 272 w USA$83 192 poza USA
budżet $1 800 000
na podstawie Peter George (powieść)
dystrybucja Warner Home Video
studio Columbia Pictures Corporation (przedstawia) / Hawk Films
tytuł oryg. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
inne tytuły Dr. Strangelove (tytuł skrócony) Wielka Brytania Dr. Strangelove (tytuł skrócony) USA A Delicate Balance of Terror (tytuł roboczy) USA Edge of Doom (tytuł roboczy) USA Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb Wielka Brytania

Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę to czarna komedia Stanleya Kubricka z 1964 roku, która ukazuje absurdy zimnej wojny i zagrożenia związane z wyścigiem zbrojeń nuklearnych. Film rozpoczyna się od szaleństwa amerykańskiego generała armii lotniczej, Jacka Rippera, który wydaje samowolnie rozkaz ataku atomowego na ZSRR. Jego działania są motywowane obsesją na punkcie komunizmu i przekonaniem, że tylko wojna może powstrzymać rozprzestrzenianie się "czerwonej zarazy".

Rozkaz Rippera trafia do bombowców B-52, które wyruszają w kierunku ZSRR. W Waszyngtonie prezydent USA, Merkin Muffley, próbuje zatrzymać atak, ale nie może się skontaktować z Ripperem. Jego pomocnikiem zostaje ekscentryczny doktor Strangelove, były niemiecki naukowiec, który w czasie II wojny światowej pracował nad bronią atomową. Strangelove twierdzi, że zniszczenie ZSRR jest nieuniknione, a jedynym sposobem na przeżycie jest zbudowanie bunkrów dla aryjskiej elity.

W międzyczasie bombowce B-52 zbliżają się do ZSRR. Ich dowódca, major Kong, jest przekonany, że wykonuje rozkaz prezydenta i nie zamierza się wycofywać. W końcu samoloty zrzucają bomby nuklearne na Moskwę i inne miasta ZSRR. W odpowiedzi ZSRR wyzywa USA na wojnę nuklearną.

Film kończy się sceną, w której major Kong siedzi na bombie atomowej, która ma zostać zrzucona na Londyn. W tle słychać głos prezydenta Muffleya, który ogłasza koniec świata.

Film jest satyrą na absurdy zimnej wojny i zagrożenia związane z wyścigiem zbrojeń nuklearnych. Kubrick wykorzystuje czarny humor, by pokazać, jak absurdalne i niebezpieczne mogą być decyzje podejmowane przez rządy w czasie kryzysu. Film jest również ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem, jakie stanowi broń jądrowa.

Oto kilka szczegółów, które warto uwzględnić w opisie filmu:

  • Postacie:

    • Jack Ripper - szalony generał armii lotniczej, który wydaje rozkaz ataku nuklearnego. Jest opętany obsesją na punkcie komunizmu i przekonaniem, że tylko wojna może powstrzymać rozprzestrzenianie się "czerwonej zarazy".
    • Merkin Muffley - prezydent USA, który próbuje zatrzymać atak Rippera. Jest bezradny wobec sytuacji i nie może się skontaktować z Ripperem.
    • Doktor Strangelove - ekscentryczny naukowiec, który w czasie II wojny światowej pracował nad bronią atomową. Jest przekonany, że zniszczenie ZSRR jest nieuniknione, a jedynym sposobem na przeżycie jest zbudowanie bunkrów dla aryjskiej elity.
    • Major Kong - dowódca bombowca B-52, który jest przekonany, że wykonuje rozkaz prezydenta i nie zamierza się wycofywać.
  • Sytuacja polityczna:

    • Film rozgrywa się w czasie zimnej wojny, kiedy to oba mocarstwa, USA i ZSRR, dysponowały bronią jądrową.
    • Wybuch wojny nuklearnej groził zagładą cywilizacji.
  • Motywacje bohaterów:

    • Ripper jest motywowany obsesją na punkcie komunizmu i przekonaniem, że tylko wojna może powstrzymać rozprzestrzenianie się "czerwonej zarazy".
    • Muffley jest bezradny wobec sytuacji i nie może się skontaktować z Ripperem.
    • Strangelove jest przekonany, że zniszczenie ZSRR jest nieuniknione, a jedynym sposobem na przeżycie jest zbudowanie bunkrów dla aryjskiej elity.
    • Kong jest przekonany, że wykonuje rozkaz prezydenta i nie zamierza się wycofywać.
  • Konkluzja:

    • Film kończy się sceną, w której major Kong siedzi na bombie atomowej, która ma zostać zrzucona na Londyn. W tle słychać głos prezydenta Muffleya, który ogłasza koniec świata.
    • Film jest satyrą na absurdy zimnej wojny i zagrożenia związane z wyścigiem zbrojeń nuklearnych.
    • Jest również ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem
Aktor Postać
Kapitan Lionel Mandrake / Prezydent Merkin Muffley / Dr Strangelove
Generał "Buck" Turgidson
Generał brygady Jack D. Ripper
Pułkownik "Nietoperz" Guano
Major T.J. "King" Kong, pilot
Rosyjski ambasador Aleksiej de Sadeski
Porucznik Lothar Zogg
Panna Scott
Pan Staines
Porucznik H.R. Dietrich
Admirał Randolph
Porucznik W.D. Kivel
Frank
Kapitan G.A. "As" Owens
Żołnierz broniący bazy lotniczej Burpelson
Porucznik B. Goldberg
Żołnierz broniący bazy lotniczej Burpelson
Generał Faceman
Żołnierz broniący bazy lotniczej Burpelson
Nawigator por. Sweets
Oficer w sali komputerowej
Asystent Mandrake'a

2 komentarze

  1. Bardzo dobre. W czasie poszukiwania w internecie informacji znalazłam ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Chciałbym podziękować tu za Twoje działania. Będę polecał to miejsce i często odwiedzał, by przejrzeć nowe rzeczy.

  2. Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i częściej odwiedzał, aby zobaczyć nowe rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *