Ogniem i mieczem (1999)

Film

Czas trwania: 2 godz. 55 min.

Opis

Ogniem i mieczem (1999) to epicki film historyczny w reżyserii Jerzego Hoffmana, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Film opowiada o wydarzeniach z XVII wieku, na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej, w okresie poprzedzającym powstanie Chmielnickiego.

Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1648. Jan Skrzetuski, młody szlachcic, wraca z Krymu, gdzie brał udział w wyprawie przeciwko Tatarom. W drodze do domu ratuje z opresji Bohdana Chmielnickiego, przywódcę Kozaków. Nieświadomy tego, że Chmielnickiego czeka wielka kariera polityczna, Skrzetuski czyni sobie wrogów wśród Kozaków.

Wkrótce Skrzetuski przybywa do Łubniów, gdzie spotyka Helenę Kurcewiczównę, córkę hetmana Stanisława Kurcewicza. Skrzetuski i Helena zakochują się w sobie, jednak ich szczęście nie trwa długo. Helena zostaje obiecana w małżeństwie Bohunowi, przywódcy kozackiej jazdy.

Skrzetuski wyrusza na misję dyplomatyczną na Sicz, aby załagodzić konflikt między Rzeczpospolitą a Kozakami. W czasie swojej nieobecności Helena zostaje porwana przez Bohuna. Skrzetuski, po powrocie z Siczy, wyrusza na ratunek ukochanej.

W międzyczasie na Kresach wybucha powstanie Chmielnickiego. Rzeczpospolita pogrąża się w wojnie domowej. Skrzetuski i Bohun walczą po przeciwnych stronach barykady.

Ostatecznie, po wielu perypetiach, Skrzetuski ratuje Helenę i doprowadza do ich ślubu. Jednak ich szczęście nie jest pełne. Rzeczpospolita jest zrujnowana przez wojnę, a losy narodu polskiego są niepewne.

Film „Ogniem i mieczem” jest przepiękną i epicką opowieścią o miłości, zdradzie i wojnie. Film zachwyca kostiumami, scenografią i muzyką.

Oto kilka szczegółowych opisów poszczególnych wątków filmu:

Wątek miłosny

Wątek miłosny Heleny i Skrzetuskiego jest centralnym wątkiem filmu. Ich miłość jest zakazana, ale gorąca i namiętna. Helena jest piękną i inteligentną kobietą, a Skrzetuski odważnym i szlachetnym mężczyzną. Ich miłość jest skazana na cierpienie, ale jest też źródłem ich siły i determinacji.

Wątek polityczny

W filmie ukazana jest atmosfera polityczna na Kresach Wschodnich w przededniu powstania Chmielnickiego. Rzeczpospolita jest osłabiona wewnętrznymi konfliktami i nie jest przygotowana na walkę z Kozakami. Bohdan Chmielnicki jest zręcznym politykiem, który wykorzystuje niepokoje społeczne do osiągnięcia swoich celów.

Wątek wojenny

W filmie ukazana jest brutalność wojny. Bitwy są krwawe i chaotyczne, a ludzie giną w niewyobrażalnych cierpieniach. Wojna niszczy domy, rodziny i całe społeczeństwa.

Ocena filmu

Film „Ogniem i mieczem” jest jednym z najwybitniejszych polskich filmów historycznych. Jest to film epicki, który zachwyca widza swoim rozmachem i pięknem. Film jest również znakomicie zrealizowany pod względem technicznym. Kostiumy, scenografia i muzyka są wspaniałe i doskonale oddają klimat XVII-wiecznej Rzeczpospolitej.

Film otrzymał wiele nagród, w tym Złotą Kaczkę za najlepszy film polski roku 1999. Został również nominowany do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jerzy Hoffman
scenariusz Andrzej Krakowski, Jerzy Hoffman
gatunek Historyczny, Przygodowy
produkcja Polska
premiera 8 lutego 1999 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Henryk Sienkiewicz (powieść)
dystrybucja Syrena EG
studio Agencja Produkcji Filmowej (koprodukcja) / Kredyt Bank PBI S.A. (I) (współudział) / Okocimskie Zakłady Piwowarskie S.A. (koprodukcja) /
tytuł oryg. Ogniem i mieczem
inne tytuły With Fire and Sword USA Fire & Sword A Nation at War Wielka Brytania

Ogniem i mieczem (1999) to monumentalna adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza, opowiadająca o burzliwych czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVII wieku. Film, w reżyserii Jerzego Hoffmana, został zrealizowany z rozmachem i dbałością o szczegóły, a jego obsada, w której znaleźli się m.in. Michał Żebrowski, Izabella Scorupco, Aleksandr Domogarow i Andrzej Seweryn, stworzyła kreacje, które przeszły do historii polskiego kina.

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 60. XVII wieku, w okresie poprzedzającym powstanie Chmielnickiego. Jan Skrzetuski (Żebrowski), namiestnik chorągwi pancernej księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, wraca z Krymu, gdzie brał udział w wyprawie przeciwko Tatarom. W drodze powrotnej ratuje z opresji Bohdana Chmielnickiego (Bogdan Stupka), dowódcę Kozaków, który w przyszłości stanie się przywódcą powstania. [Image of Bohdan Chmielnicki w filmie Ogniem i mieczem]

Skrzetuski, wracając do Łubniów, spotyka Helenę Kurcewiczównę (Scorupco), w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Helena jest córką kasztelana Łubniowa, który obiecał ją w małżeństwie pułkownikowi Bohunowi (Domogarow). Skrzetuskiemu udaje się wymóc na opiekunce Heleny, Zofii Doliance (Maria Gładkowska), przyrzeczenie, że po jego powrocie dziewczyna zostanie jego żoną.

Skrzetuskiemu, aby dotrzymać złożonej Helenie obietnicy, udaje się na Sicz Zaporoską, gdzie ma doprowadzić do zawarcia pokoju między Rzeczpospolitą a Kozakami. W czasie swojej podróży poznaje m.in. Zagłobę (Krzysztof Kowalewski), słynnego lisowczyka, który towarzyszy mu w wyprawie.

Na Siczy Skrzetuski spotyka Bohuna, który jest wściekły na niego za to, że odebrał mu Helenę. Bohun porywa Helenę i uprowadza ją do pułku kozackiego. Skrzetuskiemu udaje się ją odnaleźć i uwolnić, ale w czasie walki z Bohunem zostaje ciężko ranny.

Film kończy się bitwą pod Zbarażem, w której Skrzetuski, pomimo ran, bierze udział. Bitwa kończy się klęską Rzeczypospolitej, ale Skrzetuskiowi udaje się uratować Helenę i doprowadzić ją do bezpiecznego miejsca.

Ogniem i mieczem to film epicki, który przedstawia burzliwą historię Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVII wieku. Film jest pełen akcji, zwrotów akcji i romantycznych wątków. Kreacje aktorskie są doskonałe, a zdjęcia zachwycają swoją urodą. Film jest obowiązkową pozycją dla każdego miłośnika polskiego kina i historii.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został zrealizowany z budżetem 200 milionów złotych, co czyni go najdroższym polskim filmem w historii.
  • Film był kręcony w Polsce, Ukrainie i na Litwie.
  • Film zdobył wiele nagród, m.in. Orła za najlepszą scenografię, kostiumy i zdjęcia.

Ogniem i mieczem to film, który na długo zapada w pamięć. Jest to film, który warto zobaczyć choć raz.

Ogniem i mieczem (1999) to polsko-ukraiński film historyczny w reżyserii Jerzego Hoffmana, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Obraz opowiada o wydarzeniach na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej w XVII wieku, w okresie zbliżającego się powstania Chmielnickiego.

Film rozpoczyna się na Krymie, gdzie Jan Skrzetuski (Michał Żebrowski), żołnierz chorągwi księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, wraca z misji dyplomatycznej. Po drodze przypadkowo uwalnia z rąk Tatarów Bohdana Chmielnickiego (Bogdan Stupka), dowódcę kozackiej armii. Skrzetuski nie zdaje sobie sprawy, że jego czyn posłuży do rozpoczęcia wojny polsko-kozackiej.

Po powrocie do Rzeczypospolitej Skrzetuski zatrzymuje się w Łubniowie, gdzie poznaje Helenę Kurcewiczównę (Izabella Scorupco), córkę miejscowego starosty. Skrzetuski i Helena zakochują się w sobie, jednak ich miłość zostaje wystawiona na próbę. Helena jest bowiem obiecana pułkownikowi Bohunowi (Aleksandr Domogarow), który jest żądny zemsty na Skrzetuskiem za uwolnienie Chmielnickiego.

Wojna pomiędzy Rzeczpospolitą a Kozakami wybucha, a Skrzetuski zostaje wysłany na misję do Siczy Zaporoskiej. Bohun wykorzystuje okazję i uprowadza Helenę. Skrzetuski rusza jej na ratunek, ale zostaje pojmany przez Kozaków. Bohun zmusza Helenę do poślubienia go, jednak kobieta nienawidzi swojego męża i nie przestaje kochać Skrzetuskiego.

W międzyczasie dochodzi do oblężenia Zbaraża, gdzie Kozacy oblegli miasto dowodzone przez księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Skrzetuski ucieka z niewoli i dołącza do obrońców miasta. W czasie oblężenia Skrzetuski i Helena spotykają się ponownie, ale ich radość jest krótka. Miasto pada, a Skrzetuski zostaje ciężko ranny. Bohun, wiedząc o miłości Heleny do Skrzetuskiego, każe ją zabić.

Skrzetuskiemu udaje się przeżyć i wydostać z miasta. Odnajduje Helenę, która cudem przeżyła egzekucję. Zakochani decydują się uciec z Rzeczypospolitej i zamieszkać w bezpiecznym miejscu.

Ogniem i mieczem to film epicki, który przedstawia wspaniałe sceny batalistyczne, ale także poruszające historie miłosne. Obraz wiernie oddaje realia XVII-wiecznej Rzeczypospolitej i Kozaczyzny. Film został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów, a zdobył wiele nagród, w tym Orła za najlepszy film.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Obraz był kręcony w Polsce, Ukrainie, Czechach i Słowacji.
  • W filmie wystąpiła plejada polskich i ukraińskich aktorów, m.in.: Michał Żebrowski, Izabella Scorupco, Andrzej Seweryn, Bogdan Stupka, Aleksandr Domogarow, Krzysztof Kowalewski, Zbigniew Zamachowski i Wojciech Malajkat.
  • Muzyka do filmu została skomponowana przez Krzesimira Dębskiego i została nominowana do nagrody Orzeł.
  • Film został wydany na DVD i Blu-ray.

Ogniem i mieczem to film, który warto obejrzeć, aby poznać historię Polski i Kozaczyzny w XVII wieku. Obraz jest wspaniałą ucztą dla oczu i serca.

Aktor Postać
Helena Kurcewiczówna
Jan Skrzetuski
Jurko Bohun
Jan Onufry Zagłoba
Książę Jeremi Michał Wiśniowecki
Pułkownik Jerzy Michał Wołodyjowski
Longinus Podbipięta
Rzędzian
Kurcewiczowa
Horpyna
Tuhaj-Bej
Król Jan II Kazimierz
Senator Kisiel
Zaćwilichowski
Krzywonos
Chan
Stary Barabasz
Ataman koszowy
Karczmarka
Czapliński
Ksiądz Muchowiecki
Pijany szlachcic w obozie pod Pilawcami
Bohdan Zenobi Chmielnicki
Lektor prologu i epilogu
Deputowany w Siczy Zaporoskiej
Dopuło, Żyd karczmarz
Anton Tatarczuk
Barabasz, bratanek starego Barabasza
Jurko Bohun
Did Lirnik
Wachmistrz na ukraińskim weselu
Oficer księcia Jeremiego
Dowódca oddziału napadającego na poselstwo polskie nad brzegiem Dniestru
Czeremis
Esauł
Kozak
Subagazi, głównodowodzący wojsk Chana
Kniaź Symeon Kurcewicz
Drużba na weselu
Bychowiec
Radziejowski
Mołojec
Maksym, stróż w Rozłogach
Ossoliński
Tyzenhauz
Krzysztof Wierszułł
Pułjan
Ataman
Niańka
Młody Krzywonos
Pan Młody
Kniaź Jur Kurcewicz
Oficer księcia Jeremiego
Kniaź Mikołaj Kurcewicz
Kozak na brzegu
Hładki
Ataman Czarnota
Senator Ostroróg
Kozak
Wachmistrz Skrzetuskiego
Kniaź Andrzej Kurcewicz
Senator
Suchoruka
Kozak
Pisarz
Chłop w Rozłogach
Dworzanin
Żyd - karczmarz
Kozak nad Dnieprem
Ukrainka na weselu
Młoda Ukrainka
Panna młoda
Księżna Gryzelda, żona Wiśniowieckiego
Przewoźnik na Dnieprze
Ukrainka
Michał Korybut Wiśniowiecki w dzieciństwie
Tańczący kozak
Dworzanin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *