Znachor (1981)

Film

Czas trwania: 2 godz. 8 min.

Opis

Znachor

Film Znachor z 1981 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana to ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza o tym samym tytule. Jest to wzruszająca opowieść o losach profesora Rafała Wilczura, który po stracie ukochanej żony i córki traci pamięć i rozpoczyna nowe życie jako Antoni Kosiba, wiejski znachor.

Opuszczony i zapomniany

Profesor Wilczur jest znanym i cenionym kardiochirurgiem. Jego życie zmienia się diametralnie, gdy jego żona Beata odchodzi od niego, zabierając ze sobą ich siedmioletnią córeczkę Marysię. Zrozpaczony Wilczur popada w alkoholizm. Pewnego dnia zostaje ograbiony i pobity, a w wyniku obrażeń traci pamięć.

Nowe życie

Po kilkunastu latach błąkania się po kraju Wilczur, pod przybranym nazwiskiem Antoniego Kosiby, osiada na wsi. Wkrótce zyskuje sławę jako znakomity znachor. Dzięki swoim umiejętnościom medycznym ratuje życie wielu ludziom, w tym kalekiemu synowi młynarza.

Miłość i nienawiść

W pobliskim miasteczku mieszka Marysia, córka Wilczura. Dziewczyna wyrosła na piękną i inteligentną pannę. Zakochuje się w młodym hrabim Leszku Czyńskim, ale ich miłość spotyka się z sprzeciwem rodziców chłopaka.

Nieszczęśliwy wypadek

Pewnego dnia Marysia i Leszek wybierają się na wycieczkę motocyklem. Za nimi podąża syn karczmarza, Zenek, który jest zazdrosny o ich miłość. Zenek zastawia na nich pułapkę i oboje ulegają wypadkowi. Marysia jest w stanie krytycznym.

Znachor ratuje życie Marysi

Znachor Kosiba, który często zagląda do sklepu, w którym pracuje Marysia, jest jedyną osobą, która może ją uratować. Mimo braku profesjonalnego sprzętu i środków medycznych, Kosiba przeprowadza udaną operację.

Znachor trafia do więzienia

Za kradzież narzędzi chirurgicznych Kosiba trafia do więzienia. Marysia, która wyzdrowiała, odwiedza go w celi. Oboje wyznają sobie miłość.

Marysia nie żyje?

Tymczasem Leszek Czyński, który po wyjściu ze szpitala wyjechał na rekonwalescencję do Szwajcarii, dowiaduje się od matki, że Marysia nie żyje. Zrozpaczony hrabia wraca do kraju z zamiarem popełnienia samobójstwa na grobie ukochanej.

Szczęśliwe zakończenie

Znachor ucieka z więzienia i udaje się do Marysi. Dziewczyna nie żyje, ale dzięki Kosibie jej duch może wreszcie spocząć w spokoju. Znachor i Leszek Czyński zostają przyjaciółmi.

Opinia

Znachor to film, który porusza wiele ważnych kwestii, takich jak miłość, zdrada, przyjaźń, a także znaczenie pamięci i przebaczenia. Obraz jest dobrze zrealizowany i obsadzony. Jerzy Bińczycki w roli profesora Wilczura/Antoniego Kosiby stworzył kreację, która zapada w pamięć. Film jest również bogaty w piękne zdjęcia polskich krajobrazów.

Podsumowanie

Znachor to wzruszająca i pełna emocji opowieść, która na długo zapada w pamięć. Film to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów polskiej kinematografii.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jerzy Hoffman
scenariusz Jerzy Hoffman, Jacek Fuksiewicz
gatunek Obyczajowy
produkcja Polska
premiera 12 kwietnia 1982 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Tadeusz Dołęga-Mostowicz (powieść)
studio Studio Filmowe Zodiak
tytuł oryg. Znachor
inne tytuły The Quack Miedzynarodowe The Quack Wielka Brytania

Znachor (1981) to polski film fabularny w reżyserii Jerzego Hoffmana, zrealizowany na podstawie powieści pod tym samym tytułem z 1937 autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Film opowiada historię profesora Rafała Wilczura, znanego chirurga, który po utracie pamięci zostaje skromnym znachorem na prowincji.

Akcja filmu rozpoczyna się w Warszawie w 1930 roku. Profesor Wilczur jest cenionym lekarzem, ale jego małżeństwo z Beatą przeżywa kryzys. Beata, która nie może znieść częstych wyjazdów męża i jego poświęcenia dla pracy, porzuca go i wyjeżdża z córeczką do rodziców.

Wilczur pogrąża się w rozpaczy. Zaczynają się u niego problemy z alkoholem. Pewnego dnia, w podmiejskim szynku, dochodzi do bójki, w której Wilczur zostaje ciężko pobity. W wyniku urazu traci pamięć.

Przez kilkanaście lat Wilczur błąka się po kraju, podając się za Antoniego Kosibę. Ostatecznie trafia do małej wsi, gdzie znajduje schronienie i pracę u młynarza Prokopa. Kosiba szybko zyskuje sławę znachora, dzięki swoim umiejętnościom i intuicji.

W tym samym czasie Marysia, córka Wilczura, wyrasta na piękną i utalentowaną dziewczynę. Wyjeżdża do pobliskiego miasteczka, gdzie podejmuje pracę w sklepie. Tam poznaje młodego hrabiego Leszka Czyńskiego, w którym się zakochuje.

Romans młodych hrabiego i panny nie podoba się rodzicom Leszka. Ci, aby rozdzielić zakochanych, wysyłają syna do Szwajcarii na rekonwalescencję.

Tymczasem wioska, w której mieszka Kosiba, przeżywa tragedię. Syn Prokopa, Stasiek, ulega wypadkowi i zostaje sparaliżowany. Kosiba podejmuje się operacji, która okazuje się udaną.

Wkrótce potem Marysia i Leszek postanawiają potajemnie wyjechać za granicę. W drodze powrotnej do domu ulegają wypadkowi. Marysia jest śmiertelnie ranna.

Kosiba, który jest jedyną osobą, która może uratować życie dziewczyny, kradnie potrzebne do operacji narzędzia chirurgiczne. W wyniku tego zostaje aresztowany.

Kiedy Marysia dochodzi do zdrowia, dowiaduje się, że jej ojciec jest w więzieniu. Dziewczyna postanawia zrobić wszystko, aby go uwolnić.

W tym samym czasie Leszek Czyński, który nie może znieść rozstania z Marysią, wraca do Polski. Matka Leszka, aby go powstrzymać przed popełnieniem samobójstwa, mówi mu, że Marysia nie żyje.

Leszek, przekonany, że Marysia jest martwa, idzie do więzienia, aby pożegnać się z Kosibą. Wtedy dowiaduje się, że dziewczyna żyje.

Marysia i Leszek, po wielu perypetiach, w końcu mogą być razem. Kosiba wychodzi na wolność i otrzymuje posadę lekarza w szpitalu.

Znachor to film o miłości, poświęceniu i nadziei. To historia o tym, że miłość zawsze zwycięża, nawet w obliczu przeciwności losu.

Film został zrealizowany z dużym rozmachem i z dbałością o szczegóły. Hoffmanowi udało się wiernie oddać atmosferę powieści Dołęgi-Mostowicza.

**Kadr z filmu "Znachor" (1981)

Film zdobył ogromną popularność w Polsce i za granicą. Został nagrodzony m.in. Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego dla Jerzego Bińczyckiego.

W rolach głównych wystąpili:

  • Jerzy Bińczycki jako profesor Rafał Wilczur / Antoni Kosiba
  • Anna Dymna jako Marysia Wilczur
  • Tomasz Stockinger jako hrabia Leszek Czyński
  • Bernard Ładysz jako młynarz Prokop
  • Artur Barciś jako Wasylko
  • Andrzej Kopiczyński jako lekarz

Znachor (1981) to polski melodramat filmowy w reżyserii Jerzego Hoffmana, zrealizowany na podstawie powieści pod tym samym tytułem z 1937 autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Film opowiada historię znanego chirurga, profesora Rafała Wilczura, który po utracie pamięci zaczyna nowe życie jako wiejski znachor.

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 30. XX wieku. Profesor Wilczur jest cenionym lekarzem, ale jego małżeństwo z Beatą kończy się rozwodem. Zrozpaczony mężczyzna pogrąża się w alkoholizmie. Pewnego dnia, podczas bójki w podmiejskim szynku, zostaje ciężko ranny w głowę i traci pamięć.

Po kilkunastu latach wędrówki Wilczur, pod przybranym nazwiskiem Antoniego Kosiby, osiada na wsi. Tam szybko zyskuje sławę jako znachor. Jego umiejętności medyczne okazują się nadzwyczajne, a on sam szybko zyskuje sympatię mieszkańców.

Tymczasem córka Wilczura, Marysia, wychowuje się u swojej opiekunki, pani Krysi. Dziewczyna jest piękna i inteligentna, a wkrótce zakochuje się w młodym hrabim, Leszku Czyńskim. Ich związek spotyka się jednak z oporem ze strony rodziców hrabiego.

Pewnego dnia Marysia i Leszek wybierają się na przejażdżkę motocyklem. W wyniku wypadku Marysia zostaje ciężko ranna. Jej życie ratuje znachor Kosiba, który kradnie potrzebne do operacji narzędzia chirurgiczne.

Za ten czyn Kosiba zostaje aresztowany i skazany na więzienie. Tymczasem Leszek Czyński, który po wyjściu ze szpitala wyjeżdża na rekonwalescencję do Szwajcarii, dowiaduje się od swojej matki, że Marysia nie żyje. Zrozpaczony hrabia wraca do kraju z zamiarem popełnienia samobójstwa.

W ostatniej scenie filmu Kosiba wychodzi z więzienia i wyrusza na poszukiwania Marysi. Wkrótce odnajduje ją w Szwajcarii, gdzie dziewczyna przebywa w sanatorium. Ich spotkanie jest niezwykle wzruszające.

Znachor to film o miłości, stracie i odnalezieniu siebie. Jest to także opowieść o tym, że nawet w najtrudniejszych chwilach warto walczyć o szczęście.

Omówienie

Film Znachor jest jednym z najpopularniejszych polskich filmów melodramatycznych. Oparty na bestsellerowej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, opowiada historię o miłości, stracie i odnalezieniu siebie.

Film jest znakomicie zrealizowany. Jerzy Hoffman, który jest również autorem scenariusza, stworzył piękną i wzruszającą opowieść. Występy głównych aktorów, Jerzego Bińczyckiego i Anny Dymnej, są znakomite.

Znachor to film, który warto zobaczyć. Jest to poruszająca historia, która zapada w pamięć.

Oceny

Film Znachor został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Otrzymał wiele nagród, m.in. nagrodę Złotej Kaczki dla najlepszego filmu fabularnego.

Wpływ

Film Znachor miał ogromny wpływ na polską kulturę. Stał się inspiracją dla wielu innych dzieł, m.in. dla piosenki "Znachor" zespołu Maanam.

Podsumowanie

Znachor to film, który warto zobaczyć. Jest to poruszająca historia, która zapada w pamięć.

Znachor (1981) to polski melodramat filmowy w reżyserii Jerzego Hoffmana, zrealizowany na podstawie powieści pod tym samym tytułem z 1937 autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Film opowiada historię profesora Rafała Wilczura, który po utracie pamięci zostaje znachorem na polskiej wsi.

Film rozpoczyna się sceną operacji serca, którą przeprowadza profesor Wilczur (Jerzy Bińczycki). Jest on jednym z najwybitniejszych kardiochirurgów w Polsce, ale jego życie osobiste nie jest udane. Jego żona, Maria Jolanta (Anna Dymna), jest coraz bardziej niezadowolona z jego poświęcenia pracy. Pewnego dnia dochodzi do kłótni między małżonkami, po której profesor idzie do baru, gdzie pod wpływem alkoholu wdaje się w bójkę. W wyniku bójki traci pamięć.

Po kilku latach wędrówki profesor osiada na wsi pod nazwiskiem Antoniego Kosiby. Tam udaje mu się uratować życie kilku osób, używając swoich umiejętności medycznych. Wkrótce zyskuje sławę jako znachor, który potrafi uzdrawiać ludzi.

Wśród pacjentów Kosiby jest młynarz Prokop (Bernard Ładysz), którego córka, Jagna (Grażyna Zielińska), jest sparaliżowana. Profesorowi udaje się jej pomóc, a wkrótce między nimi rodzi się uczucie.

W tym samym czasie na wsi przybywa hrabia Leszek Czyński (Tomasz Stockinger). Jest to bogaty i wpływowy człowiek, który jest zainteresowany Jagną. Hrabia próbuje ją uwieść, ale dziewczyna nie jest nim zainteresowana.

Pomiędzy Kosibą i Czyńskim dochodzi do konfliktu. Hrabia próbuje zdyskredytować Kosibę jako znachora, ale ten zostaje oczyszczony z zarzutów.

W końcu profesor odzyskuje pamięć. Wraca do Warszawy, ale nie może zapomnieć o Jagnie. Wraca na wieś, gdzie prosi ją o rękę. Jagna zgadza się, a film kończy się szczęśliwym zakończeniem.

Znachor to film o miłości, stracie i odkupieniu. Jest to także opowieść o tym, jak pozornie niemożliwe może się stać rzeczywistością. Film został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i krytykę. Jest to jeden z najpopularniejszych polskich filmów w historii.

Ocena filmu

Znachor to film bardzo dobrze zrealizowany. Scenariusz jest ciekawy i wciągający, a aktorstwo jest na wysokim poziomie. Jerzy Bińczycki w roli profesora Wilczura jest znakomity. Jest to jedna z jego najlepszych kreacji. Anna Dymna jest również bardzo dobra w roli Marii Jolanty.

Film ma piękne zdjęcia, które oddają klimat polskiej wsi. Muzyka jest również bardzo dobra. Dopełnia ona atmosferę filmu i wzmacnia jego emocje.

Podsumowanie

Znachor to film, który warto obejrzeć. Jest to historia pełna miłości, dramatu i nadziei. Film jest dobrze zrealizowany i ma świetną obsadę. Z pewnością przypadnie do gustu wszystkim fanom polskiej kinematografii.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został zrealizowany w dwóch częściach: "Antoni Kosiba" i "Maria Jolanta Wilczur".
  • Film był bardzo popularny w Polsce. W kinach obejrzało go ponad 10 milionów widzów.
  • Film otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę za najlepszy film na Festiwalu Filmowym w Gdańsku.
  • Film został nakręcony w wielu miejscach na terenie Polski, w tym w Warszawie, Krakowie, Łodzi i na wsi.

Ciekawostki

  • W filmie wystąpiło wiele znanych polskich aktorów, m.in.:

    • Jerzy Bińczycki
    • Anna Dymna
    • Tomasz Stockinger
    • Bernard Ładysz
    • Artur Barciś
    • Andrzej Kopiczyński
    • Piotr Grabowski
    • Bożena Dykiel
  • Film był kręcony w trudnych warunkach. Aktorom często przeszkadzała pogoda, a na planie panowały duże upały.

  • Film był bardzo popularny w Polsce. W kinach obejrzało go ponad 10 milionów widzów.

Aktor Postać
Profesor Rafał Wilczur (Antoni Kosiba)
Maria Jolanta Wilczur
Hrabia Leszek Czyński
Młynarz Prokop
Wasylko
Lekarz Pawlicki
Zenek
Sonia
Hrabina Eleonora Czyńska
Hrabia Stanisław Czyński
Samuel Obiedziński
Profesor Dobraniecki
Przodownik policji
Żona Prokopa
Olga
Prokurator, oskarżyciel Kosiby
Urzędnik magistracki Kundejko
Policjant
Obrońca Kosiby
Sędzia
Obrońca Kosiby
Szynkarz
Przewodniczący sądu
Prokurator, oskarżyciel Kosiby
Parobek Witalis
Lokaj Franciszek
Lokaj Czyńskich
Lokaj Wilczurów
Pokojówka Wilczurów
Pielęgniarka
Mężczyzna na uroczystości odsłonięcia popiersia Wilczura
Kompan Zenka
Uczestnik uroczystości odsłonięcia popiersia Wilczura
Pracownica kliniki
Kompan Zenka
Policjant Sobczak
Pracownica kliniki
Konduktor w pociągu
Zbir w knajpie
Woźnica
Kompan Zenka
Kompan Zenka
Mieszkaniec Radliszek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *