Trędowata (1976)

Film

Czas trwania: 1 godz. 35 min.

Opis

Trędowata (1976) to trzecia ekranizacja powieści Heleny Mniszkówny, która stała się klasyką polskiej literatury. Film w reżyserii Jerzego Hoffmana opowiada historię zakazanej miłości między guwernantką Stefanią Rudecką a młodym ordynatem Waldemarem Michorowskim.

Akcja filmu rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku. Stefania Rudecka jest młodą, wykształconą i inteligentną kobietą, która pracuje jako guwernantka w domu Michorowskich. Jej podopieczną jest Luci, córka hrabiego Elzonowskiego.

Pewnego dnia Stefania poznaje Waldemara, młodego i przystojnego ordynata. Między nimi rodzi się uczucie, które szybko przeradza się w miłość. Jednak ich związek staje się niemożliwy, gdy okazuje się, że pochodzą z różnych światów.

Ordynat Michorowski jest przedstawicielem arystokracji. Jego rodzina nie może zaakceptować związku z guwernantką. Babcia Waldemara, księżna Podhorecka, jest szczególnie przeciwna małżeństwu.

Mimo to Waldemar postanawia walczyć o swoją miłość. Na zebraniu rodzinnym ogłasza, że chce poślubić Stefanię. Niespodziewanie uzyskuje zgodę dziadka i babci.

Wydaje się, że wszystko jest w porządku. Stefania i Waldemar planują ślub. Jednak ich szczęście nie trwa długo.

Pewnego dnia Stefania znajduje w swoim pokoju bilecik, w którym ktoś pisze, że w kręgach arystokracji zawsze będzie traktowana jak trędowata. Załamuje się psychicznie i zapada na ciężką chorobę.

Waldemar nie może pogodzić się z chorobą Stefanii. Cały czas jest przy niej i troszczy się o nią. Jednak jego miłość nie jest w stanie jej uratować.

Stefania umiera, a Waldemar pozostaje sam.

Film „Trędowata” to poruszająca historia o zakazanej miłości. Obraz został zrealizowany w pięknych plenerach, a aktorzy stworzyli przekonujące kreacje.

Elżbieta Starostecka w roli Stefanii Rudeckiej jest subtelna i pełna wdzięku. Leszek Teleszyński jako Waldemar Michorowski jest przystojny i charyzmatyczny.

Film Hoffmana to klasyczna adaptacja powieści Heleny Mniszkówny. Obraz jest pełen emocji i wzruszeń.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Stefania Rudecka pochodzi z ubogiej rodziny. Jej ojciec jest lekarzem, który leczy biednych mieszkańców wsi.
  • Ordynat Waldemar Michorowski jest właścicielem majątku Głębowicze. Jest inteligentny i postępowy, ale nie może się wyzwolić spod wpływu rodziny.
  • Miłość Stefanii i Waldemara jest odwzajemniona, ale niemożliwa do zrealizowania. Ich związek staje się symbolem niespełnionych marzeń i tragizmu ludzkich losów.

Film „Trędowata” to obraz, który porusza serca widzów od dziesiątek lat. Jest to historia, która nigdy nie przestanie być aktualna.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jerzy Hoffman
scenariusz Stanisław Dygat
gatunek Melodramat
produkcja Polska
premiera 29 listopada 1976 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Helena Mniszek (powieść)
studio Zespół Filmowy "Silesia"
tytuł oryg. Trędowata
inne tytuły Leper Miedzynarodowe

Trędowata (1976) to polski film kostiumowy w reżyserii Jerzego Hoffmana, oparty na powieści Heleny Mniszkówny o tym samym tytule. Film opowiada historię miłości Stefanii Rudeckiej, guwernantki w domu zamożnej rodziny Michorowskich, do młodego ordynata Waldemara. Ich uczucie zostaje jednak wystawione na próbę przez uprzedzenia arystokracji, która nie godzi się na małżeństwo z przedstawicielką niższej klasy społecznej.

Powieść Heleny Mniszkówny, wydana w 1908 roku, była bestsellerem i doczekała się kilku ekranizacji. Film Jerzego Hoffmana jest trzecią adaptacją powieści i najpopularniejszą z nich. Obraz został nagrodzony m.in. Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 1977 roku.

Akcja filmu rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku. Stefania Rudecka, młoda i piękna kobieta, przybywa do Słodkowic, majątku rodziny Michorowskich. Została zatrudniona jako guwernantka dla Luci, córki ordynata Waldemara.

Stefania i Waldemar szybko zakochują się w sobie. Ich uczucie jest szczere i namiętne. Jednak młody ordynat wie, że ich związek nie będzie łatwy. Jego rodzina nie godzi się na małżeństwo z przedstawicielką niższej klasy społecznej.

Próby rozdzielenia zakochanych podejmuje przede wszystkim babka Waldemara, księżna Podhorecka. Kobieta jest konserwatystką i nie może pogodzić się z myślą, że jej wnuk zwiąże się z guwernantką.

Dochodzi do konfliktu między księżną a ordynatem. Waldemar jest gotów walczyć o swoją miłość, ale w końcu ulega presji rodziny. Zrywa z Stefanią i obiecuje jej, że nigdy nie zapomni o ich uczuciu.

Stefania jest zrozpaczona. Nie może pogodzić się z tym, że straciła miłość swojego życia. Jej stan zdrowia się pogarsza. Kobieta zapada na ciężką chorobę i umiera.

Śmierć Stefanii jest tragiczną konsekwencją uprzedzeń społecznych. Jej historia jest symbolem miłości, która nie może zwyciężyć przemocy i nietolerancji.

Film Jerzego Hoffmana jest wierną adaptacją powieści Heleny Mniszkówny. Obraz zachwyca pięknymi zdjęciami, kostiumami i scenografią. W rolach głównych wystąpili Elżbieta Starostecka i Leszek Teleszyński, którzy stworzyli niezapomniane kreacje.

Film "Trędowata" jest poruszającą historią o miłości, która pokonuje wszelkie przeciwności. Obraz jest ponadczasowym przesłaniem o potrzebie tolerancji i otwartości na innych.

Oto kilka dodatkowych wątków, które można zawrzeć w opisie filmu:

  • Motyw miłości niespełnionej jest obecny w wielu dziełach literackich i filmowych. W przypadku "Trędowatej" jest to historia miłości, która nie może się spełnić z powodu różnic społecznych.
  • Motyw uprzedzeń jest również ważnym wątkiem filmu. Uprzedzenia arystokracji do Stefanii Rudeckiej prowadzą do tragicznego zakończenia jej historii.
  • Motyw powtórzenia historii jest obecny w filmie w postaci losów babki Stefanii, która również była zakochana w przedstawicielu arystokracji.

Opisywany film jest klasycznym melodramatem, który porusza ważne tematy społeczne. Obraz jest wart obejrzenia zarówno ze względu na swoją wartość artystyczną, jak i uniwersalne przesłanie.

Aktor Postać
Stefania Rudecka
Waldemar Michorowski
Maciej Michorowski, dziad Waldemara
Hrabina Idalia Elzonowska, ciotka Waldemara
Rita Szeliżanka
Hrabia Trestka
Melania Barska
Hrabia Barski
Lucia Elzonowska
Księżna Podhorecka, babka Waldemara
Książę Daniecki
Rudecki
Hrabina Ćwilecka
Wizembergowa
Arystokrata
Młoda dama
Hrabia Morykoni
Hrabia Ćwilecki
Arystokrata
Rudecka, matka Stefci
Wizemberg
Arystokrata
Arystokrata
Arystokrata
Michalina Ćwilecka
Arystokrata
Arystokrata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *