Ziarno prawdy (2015)

Film

Czas trwania: 1 godz. 50 min.

Opis

Ziarno prawdy (2015) to polski film kryminalny w reżyserii Borysa Lankosza, oparty na powieści o tym samym tytule autorstwa Zygmunta Miłoszewskiego. Film opowiada o Teodorze Szackim, prokuratorze z Warszawy, który zostaje przeniesiony do Sandomierza, aby zbadać sprawę morderstwa lokalnej działaczki społecznej.

Wiosną 2013 roku Teodor Szacki (Robert Więckiewicz) jest sławnym prokuratorem warszawskiej prokuratury. Jest inteligentny, skuteczny i nie boi się sięgać po drastyczne środki. Jednak jego ambicja i brak skrupułów doprowadziły do tego, że został zdegradowany i przeniesiony do Sandomierza.

W Sandomierzu Szacki zostaje przydzielony do sprawy morderstwa Zofii Szczurek (Małgorzata Kożuchowska), lokalnej działaczki społecznej. Kobieta została znaleziona nago w lesie, z wytatuowanym na ciele symbolem judaizmu. Mord wygląda na mord rytualny, co wywołuje w mieście falę antysemityzmu.

Szakiemu nie udaje się znaleźć żadnych świadków, którzy mogliby pomóc w śledztwie. Wkrótce jednak dochodzi do drugiego morderstwa, tym razem młodego chłopca. Tym razem ofiarą jest również Żyd.

Szakiemu zaczynają podejrzewać, że morderstwa są dziełem seryjnego mordercy, który kieruje się motywami religijnymi. Jednak jego śledztwo napotyka na wiele przeszkód. Lokalna policja jest niechętna współpracy, a opinii publicznej trudno jest wytłumaczyć, że morderstwa nie mają nic wspólnego z religią.

Szakiemu pomagają w śledztwie młoda policjantka, Marta Popiel (Joanna Kulig), oraz jej ojciec, były prokurator, Stanisław Popiel (Janusz Gajos). Popiel jest mentorem Szackiego i pomaga mu zrozumieć lokalne realia.

Szakiemu udaje się dotrzeć do źródła antysemityzmu w Sandomierzu. Okazuje się, że jest on w dużej mierze podsycany przez lokalnego księdza, ojca Mikołaja (Piotr Fronczewski). Ksiądz wykorzystuje morderstwa do szerzenia nienawiści do Żydów.

Szakiemu udaje się złapać mordercę, ale sprawa nie kończy się na tym. Morderca okazuje się być ofiarą manipulacji ojca Mikołaja. Ksiądz używał go do swoich celów, a następnie go zabił.

Ziarno prawdy to film o wielu wątkach. Jest to kryminał, ale także film o antysemityzmie, religii, i ludzkiej naturze. Film jest dobrze zrealizowany i aktorstwo jest na wysokim poziomie. Robert Więckiewicz w roli Teodora Szackiego jest znakomity.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Zdobył m.in. nagrodę za najlepszy film na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2015 roku.

Ocena filmu: 4,5/5

Oto kilka konkretnych elementów filmu, które warto wyróżnić:

  • Kryminalny wątek filmu jest dobrze skonstruowany i zaskakujący. Morderca nie jest od razu oczywisty, a motyw morderstwa jest nietypowy.
  • Film porusza ważną i aktualną tematykę antysemityzmu. Lankosz pokazuje, jak antysemityzm może być wykorzystywany do manipulacji ludźmi i do szerzenia nienawiści.
  • Aktorstwo jest na wysokim poziomie. Robert Więckiewicz w roli Teodora Szackiego jest znakomity.

Podsumowując, Ziarno prawdy to dobry film kryminalny, który porusza ważną tematykę. Film jest dobrze zrealizowany i aktorstwo jest na wysokim poziomie.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Borys Lankosz
scenariusz Borys Lankosz, Zygmunt Miłoszewski
gatunek Kryminał, Thriller
produkcja Polska
premiera 19 stycznia 2015 (Światowa) 30 stycznia 2015 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Zygmunt Miłoszewski (powieść)
dystrybucja Next Film
studio Agora Films S.A. (koprodukcja) / Narodowy Instytut Audiowizualny (koprodukcja) / Polski Instytut Sztuki Filmowej /
tytuł oryg. Ziarno prawdy
inne tytuły A Grain of Truth USA

Ziarno prawdy to polski film kryminalny z 2015 roku w reżyserii Borysa Lankosza, oparty na powieści o tym samym tytule autorstwa Zygmunta Miłoszewskiego. Film opowiada historię Teodora Szackiego, prokuratora, który zostaje wysłany do Sandomierza, aby zbadać sprawę morderstwa lokalnej działaczki społecznej.

Film rozpoczyna się w Sandomierzu wiosną 2013 roku. Teodor Szacki, niegdyś gwiazdor stołecznej prokuratury, zostaje zesłany do tego spokojnego, prowincjonalnego miasta. Szacki nie jest zadowolony z nowego przydziału i postanawia jak najszybciej wrócić do Warszawy.

Pewnego dnia w Sandomierzu zostaje znalezione ciało zamordowanej kobiety. Ofiara, Anna Szymańska, była znaną i lubianą działaczką społeczną. Jej ciało zostało znalezione w miejscu publicznym, nagie i z charakterystycznymi ranami na szyi.

Wkrótce potem do Sandomierza przyjeżdża komisarz Paweł Popielak, który ma pomóc Szackiemu w śledztwie. Popielak jest doświadczonym policjantem, ale jego metody postępowania znacznie różnią się od tych, które Szacki uważa za właściwe.

Śledztwo prowadzi do odkrycia, że Szymańska była zaangażowana w działalność organizacji, która pomagała uchodźcom. Jej zabójca mógł być członkiem skrajnie prawicowej grupy, która oskarża uchodźców o przywóz do Polski islamskiego terroryzmu.

Szacki i Popielak muszą stawić czoło nie tylko zbrodniarzowi, ale także rozhisteryzowanej opinii publicznej, która jest przekonana, że zabójstwo Szymańskiej było aktem terroryzmu.

Ziarno prawdy to film dobrze zrealizowany, z doskonałą obsadą. Robert Więckiewicz w roli Teodora Szackiego jest znakomity. Aktor doskonale oddaje zarówno twardość, jak i wrażliwość swojego bohatera. Agnieszka Grochowska w roli Anny Szymańskiej również daje przekonujący występ.

Film jest także interesujący pod względem fabularnym. Scenariusz Borysa Lankosza i Zygmunta Miłoszewskiego jest pełny zwrotów akcji i zaskakujących rozwiązań.

Ziarno prawdy to film, który warto zobaczyć. To nie tylko dobry kryminał, ale także film, który porusza ważne tematy społeczne.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w Sandomierzu i okolicach.
  • W filmie wykorzystano wiele autentycznych miejsc, takich jak zamek sandomierski, katedra sandomierska czy synagoga sandomierska.
  • Film był nominowany do 11 nagród Polskiej Akademii Filmowej, w tym do nagrody za najlepszy film, reżyserię i scenariusz.

Ocena filmu:

4,5/5

Film Ziarno prawdy to bardzo dobry kryminał, który warto zobaczyć. Film jest dobrze zrealizowany, z doskonałą obsadą i interesującym scenariuszem.

Aktor Postać
Prokurator Teodor Szacki
Leon Wilczur
Barbara Sobieraj
Klara
Grzegorz Budnik
Jerzy Szyller
Roman Myszyński
Rabin Zygmunt
Janek Wiewiórski
Wariat
Klejnocki
Kanonik
Maria Miszczyk
Gąsiorowski
Weronika Szacka
Policjant Marszałek
Elżbieta Budnik
Policjant Wojtuś
Technik policyjny
Mama dziewczynki z marionetką
Dziewczynka z marionetką
Dyrektor archiwum
Kelnerka w "Ciżemce"
Sprzedawca na stacji benzynowej
Strażnik w prokuraturze
Rzeźnicki
Chasyd
Mężczyzna w katedrze
Kobieta w katedrze
Pani Rojska
Janek Rojski
Dziennikarz
Dziennikarz
Dziennikarka
Dziennikarka
Starsza pani
Wulkanizator
Kasjerka w sklepie Społem
Uczennica w lochach
Uczeń w lochach
Uczennica w lochach
Urzędnik
Wikary
Woźnica
Wajsbrot
Wajsbrotowa
Syn Wajsbrotów
Mieszkaniec
Matka z dzieckiem
Major KWP
Ubek
Ubek
Naczelnik aresztu
Potężny ubek
Akuszerka
Córka akuszerki
Salowa
Lekarz
Młody mężczyzna
Urzędniczka w Kielcach
Młody mężczyzna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *