Ziarno prawdy (2015)
Film
Czas trwania: 1 godz. 50 min.
Opis
Ziarno prawdy (2015) to polski film kryminalny w reżyserii Borysa Lankosza, oparty na powieści o tym samym tytule autorstwa Zygmunta Miłoszewskiego. Film opowiada o Teodorze Szackim, prokuratorze z Warszawy, który zostaje przeniesiony do Sandomierza, aby zbadać sprawę morderstwa lokalnej działaczki społecznej.
Wiosną 2013 roku Teodor Szacki (Robert Więckiewicz) jest sławnym prokuratorem warszawskiej prokuratury. Jest inteligentny, skuteczny i nie boi się sięgać po drastyczne środki. Jednak jego ambicja i brak skrupułów doprowadziły do tego, że został zdegradowany i przeniesiony do Sandomierza.
W Sandomierzu Szacki zostaje przydzielony do sprawy morderstwa Zofii Szczurek (Małgorzata Kożuchowska), lokalnej działaczki społecznej. Kobieta została znaleziona nago w lesie, z wytatuowanym na ciele symbolem judaizmu. Mord wygląda na mord rytualny, co wywołuje w mieście falę antysemityzmu.
Szakiemu nie udaje się znaleźć żadnych świadków, którzy mogliby pomóc w śledztwie. Wkrótce jednak dochodzi do drugiego morderstwa, tym razem młodego chłopca. Tym razem ofiarą jest również Żyd.
Szakiemu zaczynają podejrzewać, że morderstwa są dziełem seryjnego mordercy, który kieruje się motywami religijnymi. Jednak jego śledztwo napotyka na wiele przeszkód. Lokalna policja jest niechętna współpracy, a opinii publicznej trudno jest wytłumaczyć, że morderstwa nie mają nic wspólnego z religią.
Szakiemu pomagają w śledztwie młoda policjantka, Marta Popiel (Joanna Kulig), oraz jej ojciec, były prokurator, Stanisław Popiel (Janusz Gajos). Popiel jest mentorem Szackiego i pomaga mu zrozumieć lokalne realia.
Szakiemu udaje się dotrzeć do źródła antysemityzmu w Sandomierzu. Okazuje się, że jest on w dużej mierze podsycany przez lokalnego księdza, ojca Mikołaja (Piotr Fronczewski). Ksiądz wykorzystuje morderstwa do szerzenia nienawiści do Żydów.
Szakiemu udaje się złapać mordercę, ale sprawa nie kończy się na tym. Morderca okazuje się być ofiarą manipulacji ojca Mikołaja. Ksiądz używał go do swoich celów, a następnie go zabił.
Ziarno prawdy to film o wielu wątkach. Jest to kryminał, ale także film o antysemityzmie, religii, i ludzkiej naturze. Film jest dobrze zrealizowany i aktorstwo jest na wysokim poziomie. Robert Więckiewicz w roli Teodora Szackiego jest znakomity.
Film został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Zdobył m.in. nagrodę za najlepszy film na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2015 roku.
Ocena filmu: 4,5/5
Oto kilka konkretnych elementów filmu, które warto wyróżnić:
- Kryminalny wątek filmu jest dobrze skonstruowany i zaskakujący. Morderca nie jest od razu oczywisty, a motyw morderstwa jest nietypowy.
- Film porusza ważną i aktualną tematykę antysemityzmu. Lankosz pokazuje, jak antysemityzm może być wykorzystywany do manipulacji ludźmi i do szerzenia nienawiści.
- Aktorstwo jest na wysokim poziomie. Robert Więckiewicz w roli Teodora Szackiego jest znakomity.
Podsumowując, Ziarno prawdy to dobry film kryminalny, który porusza ważną tematykę. Film jest dobrze zrealizowany i aktorstwo jest na wysokim poziomie.