Sin City – Miasto grzechu / Sin City (2005)

Film

Czas trwania: 2 godz. 4 min.

Opis

Sin City: Miasto grzechu to amerykański film kryminalny z 2005 roku w reżyserii Roberta Rodrigueza i Franka Millera, na podstawie powieści graficznych tego ostatniego. Film składa się z trzech opowieści, których akcja rozgrywa się w Basin City, fikcyjnym mieście będącym siedliskiem prostytutek, przestępców i skorumpowanych obrońców prawa.

Długie pożegnanie

Pierwsza opowieść, Długie pożegnanie, opowiada o Marvie, brutalnym bandycie, który wpada w szał po śmierci Goldie, prostytutki, która była dla niego jedyną osobą okazującą mu miłość i zrozumienie. Marv rozpoczyna śledztwo w sprawie jej zabójstwa, które doprowadza go do najmroczniejszych krańców miasta.

Marv to postać tragiczna, uwikłana w świat przemocy i zbrodni. Jest jednocześnie postacią tragiczną i komiksową, a jego poczynania są pełne absurdu i czarnego humoru. Mickey Rourke w roli Marva stworzył jedną z najbardziej ikonicznych kreacji w swoim dorobku.

Krwawa jatka

Druga opowieść, Krwawa jatka, opowiada o Dwightzie McCarthym, byłym policjancie, który wraca do Basin City, aby uratować swoją dawną kochankę, Nancy Callahan, przed skorumpowanymi glinami. Dwight musi zmierzyć się z Jackiem „Jackie Boyem” Raffertym, bezwzględnym porucznikiem policji, który jest gotów na wszystko, aby zdobyć Nancy.

Dwight to postać zdeterminowana i gotowa do poświęcenia wszystkiego dla miłości. Clive Owen w roli Dwighta stworzył charyzmatyczną i wyrazistą kreację.

Ten żółty drań

Trzecia opowieść, Ten żółty drań, opowiada o Kevinie, młodym chłopaku, który zostaje świadkiem morderstwa. Kevin ucieka z miasta, ale zostaje ścigany przez psychopatycznego mordercę, Hartigana, który jest gotów zrobić wszystko, aby chronić Kevina.

Hartigan to postać samotna i wyalienowana, która poświęciła swoje życie, aby walczyć ze złem. Bruce Willis w roli Hartigana stworzył przejmującą i poruszającą kreację.

Estetyka filmu

Sin City: Miasto grzechu jest filmem utrzymanym w estetyce neo-noir. Obraz jest czarno-biały, z elementami koloru, które są wykorzystywane w sposób kontrastowy. Film jest pełen dynamicznych i brutalnych scen akcji, które są okraszone czarnym humorem.

Odbiór filmu

Sin City: Miasto grzechu był bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Film zdobył wiele nagród, m.in. Saturna dla najlepszego filmu akcji, thrillera lub horroru.

Podsumowanie

Sin City: Miasto grzechu to film wyjątkowy, który zachwyca oryginalną estetyką, dynamiczną akcją i wyrazistymi postaciami. Jest to film, który zapada w pamięć na długo.

Dodatkowe informacje

  • Film został nakręcony w technice chromogenic print, która pozwala na uzyskanie charakterystycznego efektu czarno-białego obrazu z elementami koloru.
  • W filmie wykorzystano wiele efektów specjalnych, m.in. do stworzenia efektu zatrzymania akcji.
  • Film jest adaptacją trzech powieści graficznych Franka Millera: Sin City, The Hard Goodbye i That Yellow Bastard.

Ciekawostki

  • W filmie wystąpiło wielu znanych aktorów, m.in. Mickey Rourke, Clive Owen, Bruce Willis, Benicio del Toro, Jessica Alba, Jaime King i Brittany Murphy.
  • Film był kręcony w Los Angeles i Meksyku.
  • Film był nominowany do dwóch Oscarów: za najlepsze zdjęcia i najlepsze efekty specjalne.
Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Robert Rodriguez, Frank Miller
scenariusz Robert Rodriguez, Frank Miller
gatunek Kryminał
produkcja USA
premiera 28 marca 2005 (Światowa) 10 czerwca 2005 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $158 753 820 na świecie$74 103 820 w USA$84 650 000 poza USA
budżet $40 000 000
na podstawie Frank Miller (komiks)
dystrybucja SPI International Polska Sp. z o.o.
studio Dimension Films / Troublemaker Studios
tytuł oryg. Sin City
inne tytuły Frank Miller's Sin City (pełny tytuł) USA

Sin City: Miasto grzechu to amerykański film kryminalny z 2005 roku, w reżyserii Roberta Rodrigueza i Franka Millera. Film jest adaptacją powieści graficznych Franka Millera, opowiadających o brutalnym świecie Basin City, miasta grzechu i zepsucia.

Film składa się z trzech historii, które rozgrywają się w różnych częściach Basin City. "Długie pożegnanie" opowiada o Marvie, ulicznym bandycie, który postanawia pomścić śmierć Goldie, prostytutki, która była dla niego kimś więcej niż tylko kochanką. "Krwawa jatka" to historia Dwighta McCarthy'ego, byłego gliniarza, który zostaje zmuszony do współpracy z Jackiem Raffertym, skorumpowanym policjantem. "Ten żółty drań" opowiada o Kevinie, młodym chłopcu, który postanawia zemścić się na poruczniku Jacku Raffertym, który zabił jego ojca.

"Długie pożegnanie" to najbardziej klasyczna historia z całego filmu. Marv to postać tragiczna, która żyje w świecie, który nie ma dla niego miejsca. Jest samotny i wyobcowany, a jedyną osobą, która mu się naprawdę liczy, jest Goldie. Jej śmierć to dla niego cios, którego nie może znieść. Marv wpada w szał i rozpoczyna poszukiwania zabójcy Goldie. Jego droga prowadzi go przez wszystkie najciemniejsze zakątki Basin City, gdzie spotyka na swojej drodze przeróżnych ludzi, zarówno dobrych, jak i złych.

"Krwawa jatka" to historia o miłości, zdradzie i zemście. Dwight McCarthy to były gliniarz, który zakochał się w Shellie, żonie Jackiego Rafferty'ego. Ich romans kończy się tragicznie, kiedy Jackie zabija Shellie. Dwight postanawia zemścić się na Raffertym, ale nie jest to łatwe zadanie. Jackie jest skorumpowanym policjantem, który ma wielu wpływowych przyjaciół. Dwight musi być bardzo ostrożny, jeśli chce przetrwać.

"Ten żółty drań" to historia o naiwności i żądzy zemsty. Kevin to młody chłopiec, który postanawia zemścić się na Jackiem Raffertym za zabójstwo swojego ojca. Kevin jest przekonany, że Rafferty to zły człowiek, który zasługuje na karę. Kevin nie rozumie, że świat nie jest tak prosty, jak mu się wydaje. Rafferty to niebezpieczny człowiek, który nie cofnie się przed niczym, aby się bronić.

Sin City: Miasto grzechu to film, który zachwyca swoją estetyką i mrocznym klimatem. Film jest utrzymany w stylu neo-noir, a jego zdjęcia są pełne kontrastów i ostrych kresek. Film jest również bardzo brutalny, a scenarzysta Frank Miller nie szczędzi widzom krwi i przemocy.

Film spotkał się z pozytywnym odbiorem zarówno ze strony krytyków, jak i widzów. Film został nominowany do czterech Oscarów, w tym za najlepsze zdjęcia, najlepsze kostiumy i najlepszy montaż.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film jest adaptacją powieści graficznych Franka Millera, które ukazały się w latach 1991-1998.
  • Film został zrealizowany w technologii "chromowanej" (chromography), która pozwala na uzyskanie efektu czarno-białych zdjęć z kolorowymi elementami.
  • W filmie wystąpili m.in. Mickey Rourke, Bruce Willis, Clive Owen, Benicio del Toro, Jessica Alba i Elijah Wood.

"Sin City: Miasto grzechu" to film, który na długo zapada w pamięć. To mroczna i brutalna opowieść o miłości, zemście i żądzy władzy. Film jest wart obejrzenia dla każdego, kto lubi klimaty neo-noir.

Aktor Postać
Detektyw John Hartigan
Marv
Dwight McCarthy
Porucznik Jack "Jackie Boy" Rafferty
Kevin
Nancy Callahan
Goldie / Wendy
Shellie
Mężczyzna
Manute
Detektyw Bob
Gail
Ethan "Żółty drań" Roark Junior
Miho
Lucille
Becky
Kardynał Patrick Henry Roark
Senator Roark
Burt Schlubb
Nancy w wieku 11 lat
Douglas Klump
Weevil
Lenny / Benny
Klientka
Wykidajło
Komisarz Liebowitz
Towarzysz płatnego zabójcy
Palant
Palant
Murphy
Płatny zabójca
Palant
Ronnie
Ksiądz
Palant
Brian
Ksiądz
Schutz
Stuka
Pijak
Kapral Rivera
Chudy koleś
Tammy
Zastępca prokuratora okręgowego
Pomalowany gliniarz
Policjant na motocyklu
Wielki najemnik
Dallas
Zbir
Maeve
Josie
Sędzia
Pracownik sklepu
Najemnik
Lekarz
Członkini komisji
Przesłuchujący
Louie
Policjant
Dziewczyna
Dziewczyna ze Starego Miasta
Kelnerka
Kelnerka ze Starego Miasta
Prostytutka
Dziewczyna ze Starego Miasta
Dziewczyna ze Starego Miasta
Barman
Klient baru
Członek oddziału SWAT
Dziewczyna ze Starego Miasta
Dziewczyna ze Starego Miasta
Dziewczyna ze Starego Miasta
Dziewczyna ze Starego Miasta
Pielęgniarka
Dziewczyna ze Starego Miasta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *