Drogówka (2013)

Film

Czas trwania: 1 godz. 58 min.

Opis

Drogówka (2013) to film kryminalny w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, który opowiada o grupie siedmiu policjantów z wydziału drogówki. Ich codzienność to praca na ulicach Warszawy, imprezy, samochody i wspólne interesy. Wszystko się zmienia, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z nich.

Obraz rozpoczyna się od przedstawienia głównej obsady. To siedmiu mężczyzn, którzy łączy nie tylko praca, ale także przyjaźń, pasja do szybkich samochodów i wspólny interes. Jest wśród nich:

  • Ryszard Król (Bartłomiej Topa) – sierżant sztabowy, uczciwy i prawy policjant, który nie godzi się na korupcję.
  • Bogdan Petrycki (Arkadiusz Jakubik) – sierżant sztabowy, przyjaciel Króla, który również jest uczciwy, ale nie jest tak idealistyczny.
  • Marek Banaś (Eryk Lubos) – sierżant sztabowy, szef grupy, który jest skorumpowany i wykorzystuje swoją pozycję do osobistych korzyści.
  • Hawryluk (Robert Wabich) – młody policjant, który jest zafascynowany Banasiem i chce być taki jak on.
  • Jerzy Trybus (Jacek Braciak) – starszy posterunkowy, który jest lojalny wobec Banasia i wykonuje jego polecenia.
  • Lisowski (Marcin Dorociński) – policjant, który jest uzależniony od alkoholu i narkotyków.
  • Gołąb (Marian Dziędziel) – policjant, który jest skryty i nieufny.

Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednego tygodnia. W tym czasie policjanci z wydziału drogówki prowadzą swoje codzienne obowiązki, ale także biorą udział w kilku wypadkach, które mają tragiczne konsekwencje. W jednym z nich ginie jeden z nich, Marek Banaś.

Śmierć Banasia jest początkiem serii wydarzeń, które wstrząsają grupą policjantów. Król zostaje oskarżony o zabójstwo swojego szefa. Aby oczyścić się z zarzutów, musi odkryć prawdę o tym, co wydarzyło się w noc śmierci Banasia.

W toku śledztwa Król odkrywa, że Banaś był zamieszany w korupcję i współpracował z przestępcami. Policjant zaczyna rozumieć, że jego świat nie jest taki, jakim się wydawał.

Film „Drogówka” to obraz, który porusza wiele ważnych tematów. To historia o korupcji, władzy, pieniądzach i moralności. To także obraz Polski, która jest krajem pełnym kontrastów.

Film został zrealizowany w charakterystycznym dla Wojciecha Smarzowskiego stylu. Obraz jest utrzymany w ciemnych kolorach i pełny jest brutalnych scen. Reżyser nie boi się pokazywać prawdy o polskiej rzeczywistości, nawet jeśli jest ona trudna do przyjęcia.

„Drogówka” to film, który nie pozostawia widza obojętnym. To obraz, który porusza, szokuje i skłania do refleksji.

Oto kilka dodatkowych uwag, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • W filmie pojawiają się liczne sceny akcji, które utrzymane są w dynamiczny i realistyczny sposób.
  • Smarzowski wykorzystuje w filmie humor, aby złagodzić jego mroczny ton.
  • Film został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Zdobył liczne nagrody, m.in. Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Podsumowując, „Drogówka” to film, który warto zobaczyć. To obraz, który zapada w pamięć i długo pozostaje w sercu.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Wojciech Smarzowski
scenariusz Wojciech Smarzowski
gatunek Kryminał, Obyczajowy
produkcja Polska
premiera 14 grudnia 2012 (Światowa) 1 lutego 2013 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Next Film
studio Agora Films S.A. (koprodukcja) / Canal+ Polska (koprodukcja) / Film It /
tytuł oryg. Drogówka
inne tytuły Traffic Department Miedzynarodowe

Drogówka (2013) to film kryminalny w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, który opowiada o grupie siedmiu policjantów z wydziału drogówki. Podczas jednego tygodnia w Warszawie dochodzi do serii wypadków, w których giną ludzie. Wkrótce jeden z policjantów, sierżant Ryszard Król, zostaje oskarżony o zabójstwo. Aby oczyścić się z zarzutów, Król rozpoczyna własne śledztwo, które prowadzi go do odkrycia mrocznej prawdy o korupcji w polskim systemie politycznym.

Film rozpoczyna się od przedstawienia bohaterów. Są to:

  • Ryszard Król (Bartłomiej Topa) - sierżant sztabowy, który jest uczciwym i sprawiedliwym policjantem.
  • Bogdan Petrycki (Arkadiusz Jakubik) - sierżant sztabowy, który jest najlepszym przyjacielem Króla. Jest to człowiek żądny władzy i pieniędzy.
  • Marek Banaś (Eryk Lubos) - sierżant sztabowy, który jest pragmatykiem. Wie, że aby przetrwać w policji, trzeba grać z systemem.
  • Hawryluk (Robert Wabich) - starszy posterunkowy, który jest prostym i niewyrobionym człowiekiem.
  • Jerzy Trybus (Jacek Braciak) - starszy posterunkowy, który jest cyniczny i bezwzględny.
  • Lisowski (Marcin Dorociński) - starszy posterunkowy, który jest uzależniony od hazardu.
  • Gołąb (Marian Dziędziel) - starszy aspirant, który jest szefem wydziału drogówki. Jest to człowiek skorumpowany i bezwzględny.

Pewnego dnia podczas patrolu Król i Petrycki zatrzymują samochód, którym jedzie bogaty biznesmen. Biznesmen oferuje policjantom łapówkę, aby ci go puścili wolno. Król odmawia przyjęcia łapówki, co prowadzi do konfliktu z Petryckim.

Wkrótce potem w Warszawie dochodzi do serii wypadków, w których giną ludzie. W jednym z nich ginie kolega Króla. Policja podejrzewa, że za wypadkami stoi Król, który miałby zemścić się na biznesmenie. Król zostaje aresztowany i oskarżony o zabójstwo.

Aby oczyścić się z zarzutów, Król rozpoczyna własne śledztwo. Wkrótce odkrywa, że wypadki były zaplanowane przez pewną grupę wpływowych ludzi. Grupa ta, kierowana przez Gołębia, chciała umieścić Króla w więzieniu, aby zablokować jego śledztwo w sprawie korupcji w policji.

Królowi udaje się zebrać dowody, które obciążają Gołębia i jego współpracowników. Sprawa zostaje skierowana do sądu, który skazuje Gołębia i jego ludzi na kary więzienia. Król zostaje uniewinniony z zarzutów.

Drogówka to film, który ukazuje mroczną stronę polskiej rzeczywistości. Film pokazuje, że korupcja jest obecna we wszystkich sferach życia, w tym w policji. Film jest również opowieścią o walce dobra ze złem. Król to symbol dobra, który walczy z korupcją i bezprawiem.

Film został zrealizowany w charakterystycznym dla Smarzowskiego stylu. Obraz jest pełen brutalności i przemocy. Reżyser nie oszczędza widzów, pokazując wszystkie brzydkie strony ludzkiej natury.

Drogówka to film, który nie pozostawia widza obojętnym. To film, który skłania do refleksji nad kondycją moralną polskiego społeczeństwa.

Ocena filmu

Drogówka to film bardzo dobry. Jest to film, który porusza ważne tematy, takie jak korupcja i bezprawie. Film jest zrealizowany w charakterystycznym dla Smarzowskiego stylu, który nie wszystkim może się podobać. Jednak warto zobaczyć ten film, aby zobaczyć, jak Smarzowski przedstawia polską rzeczywistość.

Ocena: 4/5

Drogówka (2013) to polski film kryminalny w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Opowiada o siedmiu policjantach, którzy poza pracą łączy przyjaźń, imprezy, samochody i wspólne interesy. Ich świat z pozoru wydaje się idealny, ale wszystko zmienia się, gdy jeden z nich zostaje zamordowany.

Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednego tygodnia w Warszawie. Głównym bohaterem jest sierżant Ryszard Król (Bartłomiej Topa), który zostaje oskarżony o zabójstwo swojego kolegi, sierżanta Bogdana Pętryckiego (Arkadiusz Jakubik). Król jest przekonany o swojej niewinności, ale musi udowodnić to przed wymiarem sprawiedliwości.

W trakcie śledztwa Król odkrywa, że jego kolega był zamieszany w korupcyjne afery na najwyższych szczeblach władzy. Śledztwo prowadzi go do Brukseli, gdzie spotyka się z wpływowymi politykami i biznesmenami.

Film "Drogówka" to brutalne i bezkompromisowe studium korupcji w polskiej policji. Smarzowski ukazuje świat, w którym prawo nie obowiązuje, a władza jest wykorzystywana do własnych korzyści.

Charaktery bohaterów

Bohaterowie filmu "Drogówka" to typowi przedstawiciele polskiej klasy robotniczej. Są to ludzie, którzy żyją na krawędzi prawa i moralności. Są skorumpowani, ale jednocześnie są też wrażliwi i potrafią okazywać sobie przyjaźń.

Ryszard Król to główny bohater filmu. Jest to uczciwy i sprawiedliwy policjant, który zostaje wplątany w korupcyjne afery. Król jest przekonany o swojej niewinności, ale musi walczyć o życie i dobre imię.

Bogdan Pętrycki to kolega Króla, który zostaje zamordowany. Jest to człowiek cyniczny i bezwzględny, który nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel.

Marek Banaś to szef grupy policjantów. Jest to człowiek pragmatyczny, który dba przede wszystkim o własne interesy. Banaś jest skorumpowany, ale jednocześnie jest też lojalny wobec swoich ludzi.

Hawryluk to najbliższy przyjaciel Króla. Jest to człowiek prosty i uczciwy, który nie potrafi sobie wyobrazić życia bez swoich kolegów.

Trybus to żółtodziób, który dopiero zaczyna swoją karierę w policji. Jest to człowiek naiwny i łatwowierny, który szybko zostaje wciągnięty w świat korupcji.

Lisowski to człowiek o ciemnej przeszłości. Jest to człowiek bezwzględny, który zrobi wszystko, aby osiągnąć swój cel.

Gołąb to człowiek o miękkim sercu. Jest to człowiek słaby i łatwowierny, który łatwo zostaje wykorzystany przez innych.

Motywy

Korupcja jest głównym motywem filmu "Drogówka". Smarzowski ukazuje świat, w którym korupcja jest powszechna i akceptowana. Korupcja dotyczy zarówno policji, jak i polityki.

Przyjaźń to kolejny ważny motyw filmu. Bohaterowie filmu są ze sobą związani silną przyjaźnią. Przyjaźń ta jest zarówno źródłem siły, jak i słabości.

Samochód to symbol wolności i niezależności. Bohaterowie filmu są pasjonatami samochodów. Samochody pozwalają im uciec od codzienności i poczuć się wolnymi.

Film "Drogówka" to mocne i poruszające dzieło, które ukazuje ciemne oblicze polskiej rzeczywistości. Film jest brutalny i bezkompromisowy, ale jednocześnie jest też pełen nadziei.

Drogówka to film kryminalny w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, którego premiera odbyła się w 2013 roku. Opowiada historię siedmiu policjantów z warszawskiej drogówki, których przyjaźń i wspólny interes zostaje wystawiona na próbę, gdy jeden z nich zostaje zamordowany. Głównym bohaterem filmu jest sierżant Ryszard Król, który zostaje oskarżony o to zbrodnię. Aby oczyścić się z zarzutów, musi odkryć prawdę o tym, co wydarzyło się tej nocy.

Akcja filmu rozpoczyna się od spokojnego dnia pracy na drodze. Siedmiu policjantów z warszawskiej drogówki, w tym sierżant Ryszard Król, patroluje ulice miasta. Mężczyźni są przyjaciółmi, którzy spędzają razem wolny czas, imprezują i wspólnie zarabiają na boku. Ich świat z pozoru jest idealny, ale to tylko pozory.

Pewnej nocy jeden z policjantów, Bogdan Petrycki, zostaje zamordowany. Wszyscy podejrzewają Ryszarda Króla, który był ostatnią osobą, która widziała Petryckiego żywego. Król zostaje aresztowany i oskarżony o zabójstwo.

Aby oczyścić się z zarzutów, Król musi znaleźć dowody, które potwierdzą jego niewinność. Rozpoczyna własne śledztwo, które prowadzi go do świata przestępczości i korupcji. Król odkrywa, że Petrycki był zamieszany w nielegalne interesy, które sięgają najwyższych szczebli władzy.

W śledztwie Królowi pomagają jego przyjaciele, którzy też chcą odnaleźć prawdę o śmierci Petryckiego. Mężczyźni odkrywają, że Petrycki był szantażystą, który groził ujawnieniem niewygodnych informacji o wpływowych osobach. To właśnie dlatego został zamordowany.

Królowi udaje się znaleźć dowody, które potwierdzają jego niewinność. Mężczyzna zostaje oczyszczony z zarzutów, ale jego życie już nigdy nie będzie takie samo. Król zostaje wyrzucony z policji i zmuszony jest ukrywać się przed ludźmi, którzy go próbowali zabić.

Drogówka to film, który porusza wiele ważnych tematów, takich jak korupcja, przestępczość i bezprawie. Smarzowski w swoim filmie nie szczędzi widzom gorzkich prawd o rzeczywistości. Obraz jest brutalny i bezkompromisowy, ale jednocześnie realistyczny i poruszający.

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Otrzymał szereg nagród, w tym nagrodę za najlepszy film na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Drogówka to jeden z najważniejszych polskich filmów ostatnich lat, który z pewnością zapadnie w pamięć widzom na długo.

Oto kilka ważniejszych motywów, które pojawiają się w filmie:

  • Przyjaźń i zdrada: Siedmiu policjantów jest ze sobą bardzo blisko, ale gdy jeden z nich zostaje zamordowany, ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę.
  • Korumpcja i bezprawie: Film pokazuje, jak korupcja i bezprawie są obecne w różnych sferach życia społecznego, w tym w policji.
  • Sprawiedliwość i zemsta: Król chce oczyścić się z zarzutów i odnaleźć mordercę swojego przyjaciela. Jego śledztwo prowadzi go do świata przestępczości i korupcji, gdzie sprawiedliwość często zostaje zastąpiona zemstą.

Drogówka to film, który pozostawia widza z wieloma refleksjami. To obraz, który nie szczędzi widzom gorzkich prawd o rzeczywistości, ale jednocześnie jest filmem poruszającym i realistycznym.

Aktor Postać
Sierżant sztabowy Ryszard Król
Sierżant sztabowy Bogdan Petrycki
Posterunkowa Maria Madecka
Sierżant sztabowy Marek Banaś
Sierżant sztabowy Henryk Hawryluk
Starszy posterunkowy Jerzy Trybus
Sierżant sztabowy Krzysztof Lisowski
Gołąb
Jadzia
Ewa
Zaręba
Prokurator Czech
Walczak
Wojnar
Lena
Świtoń
Maślanka
Wąs
Musiał
Kierowca Nissana
Kierowca Opla
Ksiądz
Sprawca wypadku
Bożena
Krystyna
Kochański
Tłokiński
Adwokat
Komendant z Częstochowy
Jasiu
Julek
Ecik
Policjant z Częstochowy
Dziennikarz
"Ruda"
Oliwa
Zoran
Właściciel jamnika
Grzegorczyk
Wójcik
Pawlak
"Papież"
Andżela
Sąsiadka
Rolnik
Żona
"Kudłaty"
Kierowca malucha
Prostytutka
Żona
Prostytutka
Menel
Sprawca wypadku
Czarnoskóry bijący w domu publicznym policjanta rasistę
Biskup
Prostytutka
Policjant drogówki
Kobieta na jednym z nagrań Lisowskiego
Tancerka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *