Kochanek królowej / En kongelig affære (2012)

Film

Czas trwania: 2 godz. 17 min.

Opis

Kochanek królowej to opowieść o zakazanej miłości, politycznych intrygach i idei Oświecenia. Film w reżyserii Nikolaja Arcela to fascynująca i pełna napięcia historia, która rozgrywa się na tle pięknych i bogatych wnętrz duńskiego dworu.

Akcja filmu rozgrywa się w XVIII wieku. Karolina Matylda Hanowerska (Alicia Vikander) to młoda i piękna księżniczka, która poślubia króla Danii, Chrystiana VII (Mikkel Folsgaard). Mężczyzna jest jednak chory psychicznie i niezdolny do rządzenia. Karolina Matylda, chcąc pomóc mężowi i uratować kraj, zaprasza do dworu lekarza, Johanna Friedricha Struenseego (Mads Mikkelsen).

Struensee jest młodym i inteligentnym mężczyzną, który szybko zdobywa zaufanie królowej. Między nimi rodzi się romans. Ich miłość jest jednak skazana na potępienie. Struensee, wykorzystując swoją pozycję, wprowadza w Danii reformy oświeceniowe, które budzą sprzeciw konserwatywnych sił.

W końcu królowa i jej kochanek zostają oskarżeni o zdradę stanu. Struensee zostaje stracony, a Karolina Matylda wygnana z Danii. Ich historia kończy się tragicznie, ale ich miłość na zawsze pozostanie w pamięci.

Film Kochanek królowej to nie tylko historia zakazanej miłości. To także opowieść o politycznych intrygach i idei Oświecenia. Film ukazuje, jak idee oświeceniowe, takie jak racjonalizm, tolerancja i wolność, mogą zmienić oblicze społeczeństwa.

Film został zrealizowany z dużym rozmachem. Kostiumy, scenografia i zdjęcia są zachwycające.** Aktorzy również dają znakomite kreacje. Alicia Vikander jest piękna i przekonująca w roli królowej Karoliny Matyldy. Mads Mikkelsen jest charyzmatyczny i niebezpieczny jako Struensee.**

Kochanek królowej to film, który warto zobaczyć. To piękna i poruszająca historia, która na długo pozostanie w pamięci.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można zawrzeć w opisie filmu:

  • Karolina Matylda była córką księcia Hanoweru i księżniczki Zofii Charlotty Pruski.
  • Chrystian VII był synem króla Danii Fryderyka V i królowej Luizy Hanowerskiej.
  • Struensee był lekarzem i politykiem niemieckim.
  • Reformy oświeceniowe wprowadzone przez Struenseego dotyczyły m.in.:
    • utworzenia Rady Państwa, która miała ograniczyć władzę króla,
    • wprowadzenia wolności religijnej,
    • zniesienia poddaństwa chłopów.
  • Struensee został stracony w 1772 roku.
  • Karolina Matylda została wygnana z Danii w 1772 roku.

Oczywiście, można dodać do opisu filmu także inne informacje, które uznasz za istotne. Można też zmienić kolejność zdań lub użyć innego szyk. Najważniejsze, aby opis był interesujący i przekonujący.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Nikolaj Arcel
scenariusz Nikolaj Arcel, Rasmus Heisterberg
gatunek Kostiumowy, Romans
produkcja Dania, Szwecja, Czechy, Niemcy
premiera 16 lutego 2012 (Światowa)
boxoffice $7 594 693 na świecie$1 546 761 w USA$6 047 932 poza USA
na podstawie Bodil Steensen-Leth (powieść)
dystrybucja Best Film
studio Danmarks Radio (DR) / DR TV / Film i Väst (koprodukcja) /
tytuł oryg. En kongelig affære
inne tytuły A Royal Affair Miedzynarodowe A Royal Affair Wielka Brytania A Royal Affair USA

Kochanek królowej to oparta na faktach historia słynnego romansu duńskiej królowej Karoliny Matyldy Hanowerskiej (Alicia Vikander) z wpływowym politykiem Johannem Friedrichem Struenseem (Mads Mikkelsen). Akcja filmu rozgrywa się w XVIII-wiecznej Danii, w okresie oświecenia.

Karolina Matylda to młoda, wykształcona i inteligentna kobieta, która od małego przygotowywana była do roli królowej. Jej małżeństwo z Chrystianem VII (Mikkel Folsgaard), szaleńcem i despotą, okazuje się nieszczęśliwe. Król jest niezdolny do rządzenia, a jego wybryki zagrażają stabilności państwa.

W tej sytuacji na dwór królewski zostaje wezwany Struensee, młody i ambitny lekarz. Mężczyzna szybko zdobywa zaufanie królowej i zaczyna pełnić rolę jej doradcy. Wkrótce między Karoliną Matyldą a Struenseem rodzi się romans.

Miłość królowej i jej kochanka prowadzi do rewolucji pałacowej. Struensee, który jest zwolennikiem idei oświecenia, wprowadza w Danii szereg reform społecznych i gospodarczych. Jednak jego rządy budzą sprzeciw konserwatystów, którzy oskarżają go o spisek przeciwko królowi.

W 1772 roku Struensee zostaje aresztowany i skazany na śmierć. Karolina Matylda zostaje natomiast zmuszona do wygnania z Danii.

**Film Kochanek królowej to dramat kostiumowy, który wciąga widza w wir wydarzeń XVIII-wiecznej Danii. Jest to również historia o miłości, zdradzie i władzy.

Oto niektóre z wątków, które porusza film:

  • Konflikt między ideami oświecenia a konserwatyzmem. Struensee jest zwolennikiem idei oświecenia, które propagują równość, wolność i tolerancję. Jego reformy budzą sprzeciw konserwatystów, którzy uważają, że zagrażają tradycyjnym wartościom.
  • Miłość i zdrada. Miłość Karoliny Matyldy i Struensea jest zakazana i prowadzi do tragicznych konsekwencji.
  • Walka o władzę. Struensee dąży do zdobycia władzy, aby przeprowadzić swoje reformy. Jednak jego rządy kończą się niepowodzeniem.

Film Kochanek królowej został doceniony przez krytyków i zdobył wiele nagród, w tym nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Oto niektóre z recenzji filmu:

  • **"Kochanek królowej to znakomity film historyczny, który wciąga widza w wir wydarzeń XVIII-wiecznej Danii. Jest to również historia o miłości, zdradzie i władzy, która porusza i skłania do refleksji." - Gazeta Wyborcza
  • **"Kochanek królowej to film, który zapada w pamięć. To świetnie zrealizowana produkcja, z doskonałą obsadą i interesującą historią." - Filmweb
  • **"Kochanek królowej to film, który warto obejrzeć. To opowieść o miłości, zdradzie i władzy, która wciąga i porusza." - Dziennik Gazeta Prawna

Podsumowując, Kochanek królowej to film, który warto obejrzeć. To znakomita produkcja historyczna, która porusza ważne tematy i pozostawia po sobie niezapomniane wrażenie.

Aktor Postać
Caroline Mathilde
Johann Friedrich Struensee
Christian VII
Juliane Marie
Ove Høegh-Guldberg
Schack Carl Rantzau
Enevold Brandt
J.H.E. Bernstoff
Augusta, księżna Walii
Louise von Plessen
Hartmann
Oficer Juliane
Munter
Książę, następca tronu
Reventlow
Marie
Straganiarka Cathrine
Mounti
Stręczycielka
Żona farmera
Sophie Livernet
Frederik w wieku 15 lat
Louise Augusta w wieku 12 lat
Minister
Minister
Minister
Dama dworu Juliane
Dama dworu Juliane
Pokojówka Altona
Lord Chamberlain
Stary lekarz
Angielska dama dworu
Niemiecki lekarz
Wiercipięta
Hamlet
Pokojówka Caroline
Strażnik nocny
Strażnik nocny
Nobliwy dżentelmen
Oficer
Prostytutka
Lekarz leczący ospę
Mounti
Dwórka
Aktor grający Hamleta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *