Wojna płci / Battle of the Sexes (2017)
Film
Czas trwania: 2 godz. 1 min.
Opis
Wojna płci to film biograficzny oparty na faktach, opowiadający o historycznym meczu tenisowym z 1973 roku pomiędzy ówczesną mistrzynią kobiecego tenisa, Billie Jean King, a byłym mistrzem męskich rozgrywek, Bobbym Riggsem.
Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. XX wieku, w erze walki o równość płci. Billie Jean King jest utalentowaną tenisistką, która wspięła się na szczyt światowego rankingu. Jednak mimo swoich osiągnięć, wciąż zmaga się z dyskryminacją ze względu na płeć. Otrzymuje niższe nagrody niż mężczyźni, a jej turnieje nie są transmitowane w telewizji.
Bobby Riggs to były mistrz tenisa, który popadł w niełaskę. Jest uzależniony od hazardu i ma problemy finansowe. Wpadł na pomysł, by zorganizować mecz z King, aby udowodnić, że kobiety są gorsze od mężczyzn w tenisie.
Mecz został wypromowany jako „Wojna płci”. Media kreowały King i Riggsa na zaciętych przeciwników. Tymczasem poza kortem każde z nich miało własne problemy. King zmagała się z prawdą o swojej seksualności, a Riggs próbował odbudować swoją karierę i reputację.
Mecz odbył się 20 września 1973 roku w Houston Astrodome. Był transmitowany w telewizji na żywo i obejrzało go ponad 90 milionów widzów. King pokonała Riggsa 6:4, 6:3, 6:3.
Zwycięstwo King było przełomowym momentem dla ruchu feministycznego. Pokazało, że kobiety mogą rywalizować z mężczyznami na równych warunkach. King stała się symbolem walki o równość płci.
Film „Wojna płci” to dobrze zrealizowane dzieło, które opowiada fascynującą historię. Emma Stone i Steve Carell wspaniale odegrali swoje role. Film jest pełen humoru, ale też porusza ważne tematy społeczne.
Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można dodać do opisu filmu:
- Billie Jean King była aktywną działaczką na rzecz równości płci. Współzałożyła organizację Women’s Tennis Association (WTA), która walczyła o wyższe nagrody i równe traktowanie dla zawodniczek.
- Bobby Riggs był nie tylko tenisistą, ale także aktorem i prezenterem telewizyjnym. Był znany ze swojego aroganckiego i prowokacyjnego zachowania.
- Mecz „Wojna płci” został wykorzystany w celach marketingowych przez wiele firm. Był to jeden z pierwszych przypadków, w których sport został wykorzystany do promowania produktów komercyjnych.
Oto kilka cytatów z filmu, które można wykorzystać w opisie:
- „Nie jestem tutaj, żeby reprezentować kobiety. Jestem tutaj, żeby reprezentować siebie” – Billie Jean King
- „Mam tylko jedno pragnienie. Chcę pokonać najlepszą kobietę na świecie” – Bobby Riggs
- „Ten mecz to nie tylko o tenis. To o coś więcej” – Billie Jean King
Mam nadzieję, że ten opis filmu „Wojna płci” jest satysfakcjonujący.