U Pana Boga za miedzą (2009)

Film

Czas trwania: 1 godz. 51 min.

Opis

„U Pana Boga za Miedzą” (2009) to kontynuacja pełnej humoru sagi filmowej, która rozpoczęła się od „U Pana Boga za Piecem” i „U Pana Boga w Ogródku”. Reżyser Jacek Bromski ponownie zaprasza nas do malowniczej wioski Królowy Most, gdzie sielanka, jak zawsze, jest tylko pozornie wieczna.

W tej części historii do Królowego Mostu przybywa Marina (Agnieszka Kotlarska), urokliwa i dojrzała instruktorka, aby nauczyć miejscowych policjantów obsługi komputera. Jednakże, jak to bywa w małych społecznościach, nawet tak pozornie niewinne wydarzenia potrafią zakłócić spokój mieszkańców. W miasteczku zbliżają się bowiem wybory na burmistrza, co budzi wiele emocji i niepewności.

Sielanka Królowego Mostu przerywana jest nagłym nadejściem ciemnych chmur, symbolizujących niepokój i zmiany. Dzwon, który dotychczas taktował czas w zgodzie z życiem społeczności, nagle zabrzmiał fałszywie, zapowiadając niespokojne czasy. Ksiądz, zapatrzony w niebo, szuka odpowiedzi na pytanie, czy dobro zdoła zwyciężyć zło, czy też zło przyciągnie do siebie dobro.

Marina, jako obca w miejscowym otoczeniu, staje się świadkiem zawirowań związanych z nadchodzącymi wyborami. Z kolei zza oceanu nadjeżdża Staś Niemotko, czyli Amerykanin, który po dwudziestu latach emigracji wraca do rodzinnej miejscowości. Ku jego rozczarowaniu ojcowizna jawi mu się jako miejsce, w którym pozostały tylko ruiny dawnych wspomnień. Tymczasem w Królowym Moście rozgrywa się polityczne widowisko, gdzie walka o fotel burmistrza staje się równie zażarta, co na wielkiej scenie politycznej.

Zderzenie tradycji i nowoczesności, lokalnej sielanki z globalnymi wyzwaniami, tworzy intrygujący kontekst dla rozwoju fabuły. Mieszkańcy Królowego Mostu są świadkami narastającego napięcia, gdy lokalny przedsiębiorca postanawia zmierzyć się z dotychczasowym burmistrzem, cieszącym się poparciem zarówno proboszcza, jak i komendanta. Nowy kandydat do władzy decyduje się skorzystać z usług Amerykanina, który staje się szefem sztabu wyborczego, wprowadzając do spokojnej społeczności burzliwe zmiany.

Wraz z nadejściem wyborów, Królowy Most przekształca się w miniaturową scenę polityczną, gdzie wszelkie chwyty są dozwolone. Media, kampanie wyborcze, walka o władzę – to wszystko staje się integralną częścią życia malowniczego miasteczka na Podlasiu. Sprzymierzeńcami nowego kandydata staje się grupa przestępcza pod wodzą Gruzina, który kilka lat wcześniej został wygnany z Królowego Mostu przez Komendanta.

Wśród bohaterów, którzy postanawiają stawić czoła narastającemu chaosowi, znajdują się Marian Cielęcki, zięć Komendanta, mający swoje zasady; Bocian, były gangster obecnie zmagający się z przestępczością; oraz Marina, która nie tylko opanowała sztukę informatyki, ale również okazuje się biegła w dziedzinie policyjnej.

Oblężenie Królowego Mostu przez polityczną intrygę, przestępczość i walkę o władzę stawia przed proboszczem jedno z najtrudniejszych wyborów w jego życiu. Czy zgodzi się na drastyczne rozwiązania, które mogą zakłócić etyczny porządek, aby przywrócić spokój w swojej wspólnocie?

Film „U Pana Boga za Miedzą” w pełni oddaje atmosferę charakterystyczną dla twórczości Jacka Bromskiego, łącząc w sobie elementy komedii, dramatu społecznego i satyry politycznej. Przenosi widza w malowniczy, ale burzliwy świat małego miasteczka, gdzie pozory sielanki szybko ustępują miejsca konfliktom, a walka o władzę odsłania prawdziwe oblicze społeczeństwa.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jacek Bromski
scenariusz Jacek Bromski
gatunek Komedia
produkcja Polska
premiera 19 czerwca 2009 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja Vision Film Distribution
studio Studio Filmowe Oko / Telewizja Polska
tytuł oryg. U Pana Boga za miedzą
inne tytuły God’s Little Village USA
Sielanka nigdy nie trwa wiecznie. Nad Królowym Mostem zbierają się ciemne chmury, a dzwon, który dotychczas harmonijnie odmierzał czas mieszkańców miasteczka, pewnego dnia zabrzmiał fałszywie. Ksiądz patrzy w niebo i pyta Najświętszą Panienkę, czy zło wyprze dobro, i czy zło tylko dobrem można zwyciężać… Spokojne życie mieszkańców tego kąta Podlasia zakłócały tylko przybycia obcych. Czasem, obcy stawał się swoim, jak Marusia, Bocian czy Marian, czasem – obcy znikał, wygnany przez lokalną społeczność, która nie chciała burzenia swojego świata. Tak jest i tym razem. Marina, atrakcyjna, dojrzała i samotna instruktorka przybywa do Królowego Mostu, by zapoznać miejscową policję z tajnikami obsługi komputera. Wreszcie można wyciągnąć z szafy laptopa, którego przesłali z centrali, a który dotychczas spokojnie oczekiwał na swój los w sejfie. Zza wielkiej wody, w białym kabriolecie, przybywa Amerykanin, a tak naprawdę - Staś Niemotko, po 20 latach emigracji wracający na ojcowiznę. Niestety – miasteczko niby nic się nie zmieniło, ludzie ci sami, ale z ojcowizny pozostały same zgliszcza. A tymczasem w Królowym Moście zbliżają się wybory burmistrza. Od lat było tak samo, ten sam kandydat, który mógł liczyć na poparcie i proboszcza, i komendanta. Ale władza staje się modna, i o fotelu burmistrza zaczyna marzyć inny kandydat, miejscowy przedsiębiorca, jakby nie patrzeć, człowiek sukcesu. Gość z Ameryki, bezrobotny, obyty w świecie, jest idealnym kandydatem na szefa sztabu wyborczego. W ten oto sposób podlaskie Macondo staje się podlaską „warszawką”, miniaturą wielkiej sceny politycznej, na której wszystkie chwyty są dozwolone – ukryte kamery, stronnicze media i brak elementarnych zasad. Sprzymierzeńcami walki politycznej staje się banda Gruzina, tego samego, który 10 lat wcześniej wygnany został z miasteczka przez Komendanta. Rozboje, haracze, zastraszanie stają się smutną codziennością mieszkańców Królowego Mostu. Ale i w miasteczku tworzy się nowa armia: jest w niej Marian Cielęcki, zięć Komendanta, może nie orzeł, ale swoje zasady ma; jest Bocian, co prawda obecnie przykładny obywatel, ale jego poprzednia praca, w której znany był jako Czapla, dobrze przygotowała go na walkę z przestępczością, zwłaszcza zorganizowaną; jest w końcu i Marina, która okazuje się biegła nie tylko w sztuce informatycznej, ale przede wszystkim policyjnej. Przed Proboszczem jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu. Czy dla przywrócenia spokoju w miasteczku zgodzi się na drastyczne rozwiązanie, które niewiele ma wspólnego z etyką chrześcijańską?
Film jest kontynuacją komedii "U Pana Boga za piecem" i "U Pana Boga w ogródku". W Królowym Moście coraz większymi krokami zbliżają się wybory burmistrza. Od lat urząd ten sprawowała osoba, która miała poparcie proboszcza (Krzysztof Dzierma) i komendanta (Andrzej Zaborski). Tegoroczne wybory mogą jednak to zmienić. Jedną z osób walczących o fotel burmistrza jest miejscowy przedsiębiorca, który postanawia w swoim sztabie wyborczym zatrudnić speców od wizerunku publicznego. Oprócz tego poznamy również Marinę (Agnieszka Kotlarska), piękną instruktorkę, która przyjeżdża ze stolicy by zapoznać miejscową policję z tajnikami obsługi  komputera.
Królowy Most odwiedzało już wielu dziwnych "gości"... najpierw Ukrainka Marusia (część pierwsza), potem były gangster Bocian i młody policjant Marian (część druga)... Tym razem zjawia się tu Marina - instruktorka, której zadaniem jest zapoznanie miejscowej policji z obsługą komputera. Ponad to w Królowym Moście zbliżają się wybory na burmistrza, a jednym z kandydatów okazuje się... Amerykanin z wielkiej metropolii.. Czego on szuka w wiosce na Podlasiu? Jakby tego było mało Marian i Bocian postanawiają walczyć z przestępczością we wiosce.. A wszystko na głowie biednego księdza proboszcza...
Aktor Postać
Starszy inspektor Marina Chmiel
Staś Niemotko "Amerykan"
Ksiądz Antoni, proboszcz w Królowym Moście
Henryk Wołkołycki, komendant policji w Królowym Moście
Mieczysław, burmistrz Królowego Mostu
Ludmiła Niedbałko, pracownica banku
Marian Cielęcki
Luśka Cielęcka, córka komendanta, żona Mariana
Jerzy Bocian
Halinka Bocian, żona Józefa
Jadzia, żona komendanta
Witek Naliwajko
Ratajowa, gospodyni księdza proboszcza
"Sierota", człowiek "Gruzina"
"Gruzin"
Batiuszka
Śliwiak
Witaszek
Rysiek, policjant w Królowym Moście
Biskup
Baśka, córka burmistrza
Wiesiek, zięć burmistrza
Kobieta
Zakonnica
Sławek, kierowca i zięć burmistrza
Kościelny Józuś
Mężczyzna
Zakonnica
"Zimny", człowiek "Gruzina"
Polesiuk, policjant w Królowym Moście
Burmistrzowa
Fotograf Serwatko
Fryzjerka Stenia
"Florek", człowiek "Gruzina"
Jola, córka burmistrza
Boguś, policjant w Królowym Moście
Dzidka, sekretarka burmistrza
"Kurczak", człowiek "Gruzina"
Fryzjerka Dzidzia
Hanka, córka burmistrza
Adam, policjant w Królowym Moście
Ojciec Mariny Chmiel
Gawryluk, redaktor naczelny "Gońca Podlaskiego"
Kioskarka
Dresiarz
Tekla, nowa sekretarka burmistrza
Lekarz
Biznesmen Sławek
Zakonnica
Walek
Mężczyzna
Murarz
Dziewczyna na urodzinach
Radny
Baba na targu
Robotnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *