Seksmisja (1983)

Film

Czas trwania: 1 godz. 56 min.

Opis

Seksmisja to kultowa polska komedia science fiction z 1983 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego. Film opowiada historię dwóch mężczyzn, Maksa i Alberta, którzy zostają zahibernowani w 1991 roku. Gdy budzą się po 53 latach, dowiadują się, że w wyniku wojny nuklearnej wyginęła cała populacja mężczyzn. Na świecie pozostały jedynie kobiety, które żyją w totalitarnej dyktaturze.

Maks i Albert są jedynymi mężczyznami na Ziemi. Jako tacy, stają się obiektem zainteresowania Ligi Kobiet, rządzących światem. Kobiety chcą wykorzystać mężczyzn do rozmnażania, a także do pracy i rozrywki.

Maks i Albert nie zgadzają się na takie życie. Postanawiają uciec i odzyskać wolność. Wyruszają w podróż po świecie, który jest dla nich całkowicie obcy. Po drodze spotykają wiele kobiet, które różnią się od siebie pod względem charakteru, poglądów i aspiracji.

Podróż Maksa i Alberta jest pełna przygód i humoru. Film porusza wiele ważnych tematów, takich jak płeć, równouprawnienie, władza i miłość. Seksmisja to dzieło, które pozostaje aktualne do dziś.

Oto bardziej szczegółowy opis filmu:

Akcja filmu rozpoczyna się w 1991 roku. Dwóch mężczyzn, Maks Paradys (Jerzy Stuhr) i Albert Starski (Olgierd Łukaszewicz), decyduje się na udział w eksperymencie naukowym. Mają zostać zahibernowani na trzy lata, aby przetestować wpływ zamrożenia na ludzki organizm.

Eksperyment okazuje się jednak znacznie dłuższy. Maks i Albert budzą się dopiero w 2044 roku, po wojnie nuklearnej, w wyniku której wyginęła cała populacja mężczyzn. Na świecie pozostały jedynie kobiety, które żyją w totalitarnej dyktaturze.

Maks i Albert są jedynymi mężczyznami na Ziemi. Jako tacy, stają się obiektem zainteresowania Ligi Kobiet, rządzących światem. Kobiety chcą wykorzystać mężczyzn do rozmnażania, a także do pracy i rozrywki.

Maks i Albert nie zgadzają się na takie życie. Postanawiają uciec i odzyskać wolność. Wyruszają w podróż po świecie, który jest dla nich całkowicie obcy.

Po drodze spotykają wiele kobiet. Niektóre z nich są przyjazne i pomocne, inne natomiast są wrogie i chcą wykorzystać mężczyzn do swoich celów.

Podróż Maksa i Alberta jest pełna przygód i humoru. Film porusza wiele ważnych tematów, takich jak płeć, równouprawnienie, władza i miłość.

Seksmisja to dzieło, które pozostaje aktualne do dziś.** Film jest zabawny, ale również porusza ważne kwestie społeczne. Jest to film, który warto obejrzeć, aby zastanowić się nad przyszłością ludzkości.

Oto kilka ciekawostek na temat filmu:

  • Film był kręcony w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.
  • W rolach kobiet wystąpiły m.in. Beata Tyszkiewicz, Bożena Stryjkówna, Hanna Stankówna i Irena Kwiatkowska.
  • Film zdobył wiele nagród, w tym nagrodę za najlepszy film na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1983 roku.

Seksmisja to film, który warto obejrzeć przynajmniej raz w życiu. To dzieło, które rozbawi, wzruszy i skłoni do refleksji.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Juliusz Machulski
scenariusz Juliusz Machulski
gatunek Komedia, Sci-Fi
produkcja Polska
premiera 14 maja 1984 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja Best Film
studio Studio Filmowe Kadr
tytuł oryg. Seksmisja
inne tytuły Sexmission Miedzynarodowe

Seksmisja (1983) to polska komedia fantastycznonaukowa w reżyserii Juliusza Machulskiego. Film opowiada o dwóch mężczyznach, Maksie i Albercie, którzy zostają zahibernowani w 1991 roku. Po wybuchu wojny nuklearnej budzą się w 2044 roku, w świecie całkowicie zdominowanym przez kobiety.

Fabuła

Film rozpoczyna się od eksperymentu naukowego, w którym Maks i Albert zostają poddani hibernacji. Ich plan zakłada, że po trzech latach zostaną wybudzeni i wzbogaceni o nowe doświadczenia. Jednak plany te ulegają zmianie, gdy wybucha wojna nuklearna.

W 2044 roku Maks i Albert budzą się w świecie, w którym mężczyźni całkowicie wyginęli. Na Ziemi żyją tylko kobiety, które rządzą totalitarnym państwem. Maks i Albert stają się obiektem zainteresowania władzy, ponieważ są jedynymi przedstawicielami płci męskiej.

Kobiety planują poddać Maksa i Alberta operacji zmiany płci. Zdesperowani mężczyźni postanawiają uciec. Wyruszają w podróż przez świat, który jest dla nich obcym i niebezpiecznym miejscem.

Satyra i metafora

"Seksmisja" to nie tylko zabawna komedia, ale także satyra i metafora. Film ukazuje świat, w którym kobiety przejęły władzę i stworzyły społeczeństwo rządzone przez równość i harmonię. Jednak pod tym pozorem kryje się totalitaryzm i zniewolenie.

Film można również interpretować jako metaforę polskiego społeczeństwa w czasach stanu wojennego. Wówczas również panowała atmosfera zniewolenia i represji. "Seksmisja" pokazuje, że nawet w najbardziej totalitarnym społeczeństwie zawsze istnieje możliwość walki o wolność.

Ocena

"Seksmisja" to jeden z najpopularniejszych polskich filmów. Film został doceniony za humor, satyrę i uniwersalną wymowę. Jest to film, który warto obejrzeć zarówno dla rozrywki, jak i dla refleksji.

Wnioski

"Seksmisja" to film, który nie traci na aktualności. Jest to film, który porusza uniwersalne tematy, takie jak równość płci, wolność i totalitaryzm. Film jest zabawny, ale także skłania do myślenia.

Aktor Postać
Maks Paradys
Albert Starski
Lamia Reno z "Archeo"
Emma Dax z "Genetix"
Tekla, szefowa "Genetix"
Berna, szefowa "Archeo"
Dr Jadwiga Yanda, córka Maksa
Reporterka TV
Profesor Wiktor Kuppelweiser
Jej Ekscelencja
Instruktorka w sekcji specjalnej
Fałszywy Albert
Fałszywy Maks
Funkcyjna radiolokacji
Szefowa radiolokacji
Funkcyjna azylu
Strażniczka w kopalni
Strażniczka w blokhauzie
Strażniczka w blokhauzie
Żona Maksa
Ojciec Alberta
Asystent Kuppelweisera
Doradca Jej Ekscelencji
Linda, strażniczka mężczyzn
Dekadentka
Pracownica "Archeo", asystentka Lamii
Zajaconna, strażniczka mężczyzn
Dziewczyna z samolotu
Starowinka Julia Novack
Dziewczyna
Jej Ekscelencja
Strażniczka w "Archeo"
Kobieta w windzie przed wejściem na basen
Dekadentka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *