Konsul (1989)

Film

Czas trwania: 1 godz. 44 min.

Opis

Konsul (1989) to komedia kryminalna w reżyserii Mirosława Borka, oparta na prawdziwej historii Czesława Śliwy, jednego z najsłynniejszych oszustów w powojennej Polsce. Film opowiada o losach Czesława Wiśniaka, który po wyjściu z więzienia na warunkowe zwolnienie postanawia rozpocząć nowe życie. Wykorzystując swoją charyzmę i spryt, zaczyna oszukiwać ludzi, a jego oszustwa stają się coraz bardziej wyrafinowane.

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach:

  • W pierwszym planie śledzimy losy Wiśniaka w teraźniejszości. Mężczyzna jest oskarżony o oszustwa i odbywa rozprawę sądową. W trakcie procesu zeznają osoby, które padły ofiarą jego przekrętów.
  • W drugim planie poznajemy historię Wiśniaka w retrospekcji. Widzimy, jak mężczyzna zaczyna swoją przestępczą działalność, a jego oszustwa przynoszą mu coraz większe zyski.

Jednym z pierwszych oszustw Wiśniaka jest próba odwetu na Grubym, handlarzu z Wybrzeża, który porwał jego dawną dziewczynę, Ankę. Wiśniak proponuje Grubemu hurtową sprzedaż jeansów, których nie posiada. Mężczyzna jest przekonany, że może na tym zarobić, dlatego godzi się na propozycję Wiśniaka. Ten jednak nie dostarcza towaru, a Gruby traci pieniądze.

Kolejnym oszustwem Wiśniaka jest podjęcie pracy jako główny technolog w zakładzie chemicznym. Mężczyzna zdobywa zaufanie żony jednego ze współpracowników, Janki, która naiwnie oczarowana jego elokwencją załatwia mu posadę. Wiśniak nie ma jednak żadnych kwalifikacji do tej pracy, dlatego szantażem zdobywa dyplom inżyniera.

Gdy Gruby odnajduje Wiśniaka i dochodzi do bójki, mężczyzna postanawia ukryć się w szpitalu. Tam podaje się za brata członka Biura Politycznego, dzięki czemu zyskuje komfortowe warunki i opiekę.

W szpitalu Wiśniak spotyka Ankę, która pomaga mu uciec. Razem udają się do Warszawy, gdzie mężczyzna zaczyna prowadzić podwójne życie. Z jednej strony prowadzi wystawny tryb życia, z drugiej zaś oszukuje ludzi.

Jednym z jego ofiar staje się rodzina taksówkarza Mitury. Wiśniak wyłudza od nich dużą sumę pieniędzy, po czym znika.

Inspiracją dla kolejnego oszustwa Wiśniaka jest zdarzenie z hotelu, w którym mieszkał z Anką. Mężczyzna słyszy tam rozmowę dwóch Niemców, którzy planują spotkanie z konsulem austriackim. Wiśniak postanawia podać się za konsula, choć nie zna ani słowa po niemiecku.

W otoczeniu Wiśniaka pojawiają się ludzie liczący na dobre posady w konsulatcie. Mężczyzna zaczyna organizować uroczysty bankiet inauguracyjny.

Gdy na bankiecie pojawia się Gruby, Wiśniak ucieka z Anką. Para jedzie w kierunku granicy z NRD, gdzie Wiśniak oddaje się w ręce milicji.

Film kończy się sceną, w której Wiśniak zostaje skazany na karę więzienia. Jednak nawet w więzieniu mężczyzna nie rezygnuje ze swoich oszustw. Podając się za więźnia politycznego, zyskuje przychylność strażników i innych więźniów.

Konsul to zabawna i jednocześnie refleksyjna komedia, która pokazuje, jak łatwo można zostać oszukanym przez człowieka, który ma charyzmę i potrafi manipulować ludźmi. Film jest również ciekawym portretem psychologiczny człowieka, który został skazany na życie w kłamstwie i oszustwie.

Oto kilka ciekawostek o filmie:

  • Film jest oparty na prawdziwej historii Czesława Śliwy, jednego z najsłynniejszych oszustów w powojennej Polsce. Śliwa został skazany na 10 lat więzienia za szereg oszustw, w tym za prowadzenie fikcyjnego konsulatu niemieckiego we Wrocławiu.
  • W rolę Czesława Wiśniaka wcielił się Piotr Fronczewski, który stworzył znakomitą kreację. Fronczewskiemu
Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Mirosław Bork
scenariusz Mirosław Bork
gatunek Komedia, Sensacyjny
produkcja Polska
premiera 18 sierpnia 1989 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Mirosław Bork (dialogi) / Andrzej Jarecki (dialogi)
studio Studio Filmowe Kadr / Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu
tytuł oryg. Konsul
Sprytny oszust Czesław Wiśniak (Piotr Fronczewski) prowadzi przestępczą działalność, wykorzystując przy tym ludzką naiwność. Z łatwością potrafi wyłudzić od łatwowiernych osób każdą ilość pieniędzy. Podając się za Jacka Ben Silbersteina doprowadza do otwarcia fikcyjnego konsulatu austriackiego we Wrocławiu. Interes "kręci się", a jego bezkarnemu właścicielowi wciąż rośnie apetyt na zdobywanie coraz większych zysków...
Historia oparta na biografii słynnego w latach 60. hochsztaplera Czesława Śliwy. Bohater filmu, Czesław Wiśniak (Piotr Fronczewski), wychodzi z więzienia na zwolnienie warunkowe. Wpada na pomysł, by w Warszawie podać się za konsula austriackiego. Załatwia dokumenty, urządza wystawny bankiet i jako Jack Ben Silberstein odbywa liczne spotkania z przedstawicielami lokalnych władz.
Debiutancka komedia sensacyjna Mirosława Borka korzysta z autentycznej historii Czesława Śliwy alias Jacka Ben Silbersteina, sławnego hochsztaplera schyłku lat 60. Śliwa ukończył szkołę podstawową i jedną klasę zawodówki, ale pracował jako inżynier-racjonalizator. Zasłynął z tego, że sprzedawał rzeczy, których nie miał. Jego najgłośniejszym wyczynem było jednak prowadzenie przez miesiąc fikcyjnego konsulatu niemieckiego we Wrocławiu: złożył nawet listy uwierzytelniające w Radzie Państwa, urządzał bankiety dla miejscowych notabli. Skazany w 1970 roku na kilka lat pozbawienia wolności zakończył barwne życie w więzieniu. Bork przewertował 15 tomów akt sądowych i dotarł do sędziego, który przewodził procesowi. Przeniósł akcję na przełom lat 70. i 80., bohatera nazwał Czesławem Wiśniakiem (w tej roli Piotr Fronczewski), i wybrał dla filmu pięć autentycznych historii, z których tylko w jednej - o szpitalnym pacjencie podającym się za dygnitarza PZPR - prawdziwy Śliwa nie uczestniczył.
Film rozgrywa się w dwóch płaszczyznach – aktualnej, to rozprawa procesowa oskarżonego Wiśniaka z udziałem oszukanych przez niego osób i retrospekcji pięciu oszustw, które popełnił. Główny bohater – Czesław Wiśniak, wychodzi z więzienia na zwolnienie warunkowe. Odwiedza dawną dziewczynę Ankę, która aktualnie jest partnerką Grubego, handlarza z Wybrzeża. Anka nie chce utrzymywać kontaktów z Wiśniakiem, ten postanawia odegrać się na Grubym i proponuje mu hurtową sprzedaż jeansów. Towaru nie posiada, wymyśla podstęp, który kończy się sukcesem. Bohater odświeża kontakty, odwiedza dawnego znajomego z więzienia – Andrzeja i zdobywa zaufanie jego żony, Janki, która naiwnie oczarowana jego elokwencją załatwia mu posadę głównego technologa. Szantażem załatwia dyplom inżyniera i rozpoczyna pracę. Odnajduje go Gruby, z dwoma opryszkami wyciągają go z pracy, dotkliwie biją i wyrzucają z samochodu. Przytomność odzyskuje w szpitalu, gdzie podaje się za brata członka Biura Politycznego, dzięki czemu zyskuje komfortowe warunki i opiekę. W szpitalu pojawia się Anka. Wiśniak, świadom zbliżającej się dekonspiracji, przy jej pomocy ucieka i już razem zatrzymują się w hotelu w Warszawie. Pojawia się kolejna okazja. Oszukując rodzinę taksówkarza Mitury, zdobywa dużą kwotę pieniędzy. Dobra passa trwa. Zainspirowany zdarzeniem z hotelu, wpada na pomysł założenia konsulatu austriackiego, znając zaledwie kilka słów po niemiecku. W otoczeniu pojawiają się ludzie liczący na dobre posady, wszystko pomyślnie się rozwija, trwają przygotowania do inauguracyjnego bankietu. Znowu pojawia się Gruby, rozpoznając w uzurpatorze Wiśniaka. Niedoszły konsul musi uciekać, zabiera Ankę i jadę w kierunku granicy z NRD. Tutaj oddaje się w ręce milicji, rozpoczyna kolejną rolę – więźnia politycznego.
Aktor Postać
Czesław Wiśniak vel Jacek Ben Silberstein
Anka, kochanka Wiśniaka
Roman, mąż Anki
Taksówkarz Zdzisław Mitura
Nowak, sekretarz POP w zakładach
Sędzia
Andrzej, kolega Wiśniaka z celi
Jan Guz, dyrektor wydziału organizacyjno-prawnego w Urzędzie Wojewódzkim
Dyrektor szpitala
Wytwórca pieczątek
Adwokat Wiśniaka
Pracownik zakładów
Ordynator
Marian Ługowski, dyrektor zakładów
Marysia, żona Mitury
Ojciec Mitury
Zieliński
Notariusz
Dyrektor hotelu
Stefan, podwładny wojewody
Doktor w laboratorium AGH w Krakowie
Linder, dziennikarz "Wieczoru Wrocławia"
Naczelnik więzienia
Pracownik zakładów graficznych
Adwokat Wiśniaka
Spiker tv
Ławnik na procesie Wiśniaka
Wojewoda
Sekretarz PZPR
"Attache" Roman Białas
Pielęgniarka
"Attache" Krzysztof Jankowski
Jerzy Berger, dyrektor Wydziału Konsularnego URM
Krysia, wspólniczka Wiśniaka
Antonowicz, dyrektor ze zjednoczenia
Janka, żona Andrzeja
Adwokat Wiśniaka
Epizod
Kierowca "konsula"
Lekarz na obchodzie
Tajniak zaczepiajacy Annę w hotelu "Monopol"
Kolega Wiśniaka w więzieniu
Witold Śródecki, właściciel dowodu osobistego ukradzionego przez Wiśniaka
Kucharka rozwożąca zupę pacjentom w szpitalu
Obywatelka austriacka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *