Komedia małżeńska (1993)
Film
Czas trwania: 1 godz. 35 min.
Opis
Komedia małżeńska (1993) to polski film obyczajowy w reżyserii Romana Załuskiego. Opowiada historię Marii Kozłowskiej, wykształconej kobiety, która poświęciła swoje życie rodzinie, rezygnując z ambicji zawodowych. Jej mąż, wiecznie zapracowany Wiktor, nie docenia jej wysiłku, a dzieci są coraz bardziej niesforne. W końcu Maria nie wytrzymuje i postanawia wyjechać do Warszawy, by rozpocząć nowe życie.
Film rozpoczyna się od sceny, w której Maria przygotowuje kolację dla gości swojego męża. Jest zmęczona i sfrustrowana, bo musi wszystko zrobić sama. Wiktor nie pomaga jej w niczym, a wręcz przeszkadza. Gdy goście wreszcie przyjeżdżają, Maria jest już na skraju załamania.
Następnego dnia Maria znajduje w ubraniu Wiktora wyzywające zdjęcia kobiet. Jest to dla niej ostateczny cios. Zrywa z mężem i wyjeżdża do Warszawy, by zamieszkać u koleżanki.
W Warszawie Maria szybko znajduje pracę tłumacza. Jest to dla niej nowe i ekscytujące wyzwanie. Poznaje też Remka, bezdomnego mężczyznę, który okazuje się być inteligentnym i wykształconym człowiekiem.
Tymczasem Wiktor zostaje sam z dziećmi. Nie radzi sobie z ich wychowywaniem i utrzymaniem domu. Dzieci są coraz bardziej niesforne, a Wiktor zaczyna popadać w depresję.
W końcu dochodzi do spotkania Marii i Wiktora. Maria zaczyna tęsknić za rodziną i chce wrócić do domu. Wiktor również zaczyna rozumieć, jak wiele zawdzięcza żonie.
Komedia małżeńska to film o zmianach, jakie zachodzą w życiu kobiety, która poświęciła się rodzinie. Maria jest osobą inteligentną i ambitnie, ale przez lata czuła się uwięziona w roli żony i matki. Wyjazd do Warszawy daje jej szansę na realizację swoich marzeń.
Film jest również opowieścią o kryzysie w małżeństwie. Wiktor i Maria kochają się, ale ich relacja zostaje wystawiona na próbę. Oboje muszą nauczyć się doceniać siebie nawzajem i współpracować, aby uratować swój związek.
Film został pozytywnie przyjęty przez krytyków. Został doceniony za realistyczne ukazanie problemów współczesnych małżeństw. Ewa Kasprzyk otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni.
Oto kilka kluczowych wątków filmu:
- Rola kobiety w rodzinie: Maria poświęca się rodzinie, rezygnując z ambicji zawodowych. Jej mąż nie docenia jej wysiłku, a dzieci są coraz bardziej niesforne. W końcu Maria nie wytrzymuje i postanawia wyjechać do Warszawy, by rozpocząć nowe życie.
- Kryzys w małżeństwie: Wiktor i Maria kochają się, ale ich relacja zostaje wystawiona na próbę. Oboje muszą nauczyć się doceniać siebie nawzajem i współpracować, aby uratować swój związek.
- Zmiany społeczne: Film ukazuje zmiany społeczne, jakie zachodzą w Polsce w latach 90. XX wieku. W tym czasie kobiety coraz częściej zaczynają pracować zawodowo, a małżeństwa przeżywają kryzysy.
Film Komedia małżeńska to poruszająca i dowcipna opowieść o miłości, rodzinie i zmianach, jakie zachodzą w życiu człowieka.