Komedia małżeńska (1993)

Film

Czas trwania: 1 godz. 35 min.

Opis

Komedia małżeńska (1993) to polski film obyczajowy w reżyserii Romana Załuskiego. Opowiada historię Marii Kozłowskiej, wykształconej kobiety, która poświęciła swoje życie rodzinie, rezygnując z ambicji zawodowych. Jej mąż, wiecznie zapracowany Wiktor, nie docenia jej wysiłku, a dzieci są coraz bardziej niesforne. W końcu Maria nie wytrzymuje i postanawia wyjechać do Warszawy, by rozpocząć nowe życie.

Film rozpoczyna się od sceny, w której Maria przygotowuje kolację dla gości swojego męża. Jest zmęczona i sfrustrowana, bo musi wszystko zrobić sama. Wiktor nie pomaga jej w niczym, a wręcz przeszkadza. Gdy goście wreszcie przyjeżdżają, Maria jest już na skraju załamania.

Następnego dnia Maria znajduje w ubraniu Wiktora wyzywające zdjęcia kobiet. Jest to dla niej ostateczny cios. Zrywa z mężem i wyjeżdża do Warszawy, by zamieszkać u koleżanki.

W Warszawie Maria szybko znajduje pracę tłumacza. Jest to dla niej nowe i ekscytujące wyzwanie. Poznaje też Remka, bezdomnego mężczyznę, który okazuje się być inteligentnym i wykształconym człowiekiem.

Tymczasem Wiktor zostaje sam z dziećmi. Nie radzi sobie z ich wychowywaniem i utrzymaniem domu. Dzieci są coraz bardziej niesforne, a Wiktor zaczyna popadać w depresję.

W końcu dochodzi do spotkania Marii i Wiktora. Maria zaczyna tęsknić za rodziną i chce wrócić do domu. Wiktor również zaczyna rozumieć, jak wiele zawdzięcza żonie.

Komedia małżeńska to film o zmianach, jakie zachodzą w życiu kobiety, która poświęciła się rodzinie. Maria jest osobą inteligentną i ambitnie, ale przez lata czuła się uwięziona w roli żony i matki. Wyjazd do Warszawy daje jej szansę na realizację swoich marzeń.

Film jest również opowieścią o kryzysie w małżeństwie. Wiktor i Maria kochają się, ale ich relacja zostaje wystawiona na próbę. Oboje muszą nauczyć się doceniać siebie nawzajem i współpracować, aby uratować swój związek.

Film został pozytywnie przyjęty przez krytyków. Został doceniony za realistyczne ukazanie problemów współczesnych małżeństw. Ewa Kasprzyk otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Oto kilka kluczowych wątków filmu:

  • Rola kobiety w rodzinie: Maria poświęca się rodzinie, rezygnując z ambicji zawodowych. Jej mąż nie docenia jej wysiłku, a dzieci są coraz bardziej niesforne. W końcu Maria nie wytrzymuje i postanawia wyjechać do Warszawy, by rozpocząć nowe życie.
  • Kryzys w małżeństwie: Wiktor i Maria kochają się, ale ich relacja zostaje wystawiona na próbę. Oboje muszą nauczyć się doceniać siebie nawzajem i współpracować, aby uratować swój związek.
  • Zmiany społeczne: Film ukazuje zmiany społeczne, jakie zachodzą w Polsce w latach 90. XX wieku. W tym czasie kobiety coraz częściej zaczynają pracować zawodowo, a małżeństwa przeżywają kryzysy.

Film Komedia małżeńska to poruszająca i dowcipna opowieść o miłości, rodzinie i zmianach, jakie zachodzą w życiu człowieka.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Roman Załuski
scenariusz Roman Załuski, Ilona Łepkowska
gatunek Komedia
produkcja Polska
premiera 7 maja 1994 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Animex / Black Cat / Fenix Film /
tytuł oryg. Komedia małżeńska
inne tytuły Matrimonial Comedy Miedzynarodowe

Komedia małżeńska (1993) to film obyczajowy w reżyserii Romana Załuskiego, opowiadający o kryzysie w związku Marii i Wiktora Kozłowskich. Maria jest wykształconą kobietą, która poświęciła się całkowicie rodzinie. Jej mąż, Wiktor, jest zapracowanym biznesmenem, który nie ma czasu dla rodziny.

Pierwszy akt filmu przedstawia codzienność Marii i Wiktora. Maria zajmuje się domem, dziećmi i psem. Wiktor pracuje do późnych godzin nocnych, a gdy wraca do domu, jest zmęczony i nie ma ochoty na rozmowę. Maria czuje się samotna i nieszczęśliwa.

Pewnego dnia Wiktor bez uprzedzenia zaprasza do domu gości. Maria musi sama przygotować kolację i posprzątać dom. Do tego wszystkiego dzieci sprawiają jej mnóstwo kłopotów. Gdy Wiktor wraca do domu z pretensjami, Maria nie wytrzymuje. Pakuje się i wyjeżdża do Warszawy.

Drugi akt filmu rozgrywa się w Warszawie. Maria nie ma gdzie się podziać. Jej koleżanka, która miała jej pomóc w znalezieniu pracy, wyjechała na urlop. Maria spotyka na dworcu Remka, wykształconego włóczęgę, który dodaje jej otuchy.

Maria zaczyna szukać pracy. Szybko udaje jej się znaleźć dobrze płatną posadę tłumacza. Wkrótce zaczyna się jej podobać nowe życie. Jest niezależna i spełnia się zawodowo.

Trzeci akt filmu przedstawia konsekwencje wyjazdu Marii. Wiktor nie radzi sobie z obowiązkami domowymi. Dzieci są zaniedbane, a dom jest w chaosie. Wiktor zaczyna rozumieć, jak wiele zawdzięcza Marii.

Do Marii docierają wieści o tym, jak źle radzi sobie Wiktor. Kobieta zaczyna tęsknić za rodziną. W końcu dochodzi do spotkania Marii i Wiktora.

Komedia małżeńska to film poruszający ważne tematy, takie jak równouprawnienie kobiet i mężczyzn, rola rodziny w życiu człowieka oraz kryzys małżeński. Film jest jednocześnie zabawny i wzruszający.

Analiza postaci

Maria Kozłowska jest główną bohaterką filmu. Jest wykształconą kobietą, która poświęciła się całkowicie rodzinie. Maria jest inteligentna, zaradna i niezależna. Jest też bardzo wrażliwa i emocjonalna.

Wiktor Kozłowski jest mężem Marii. Jest biznesmenem, który jest zapracowany i nie ma czasu dla rodziny. Wiktor jest inteligentny i pracowity, ale nie docenia Marii i jej pracy.

Remek jest bezdomnym, którego Maria poznaje w Warszawie. Jest inteligentnym i wykształconym człowiekiem, który został wyrzucony ze społeczeństwa. Remek jest przyjacielski i wspiera Marię w trudnych chwilach.

Ocena filmu

Komedia małżeńska to dobrze zrealizowany film, który porusza ważne tematy. Film jest zabawny i wzruszający, a jednocześnie skłania do refleksji.

Aktor Postać
Maria Kozłowska
Wiktor Kozłowski, mąż Marii
Wanda, przyjaciółka Marii
Remek, filozof - kloszard
Waldi
Kasia, córka Kozłowskich
Rafał, syn Kozłowskich
Marek, syn Kozłowskich
Karol, przyjaciel Wiktora
Sprzedawczyni, była żona Remka
Dyrektor
Cyganka w pociągu
Kobieta wynajmująca mieszkanie Bernatowiczów
Francuz jedzący obiad w restauracji hotelu "Sobieski"
Bufetowa na dworcu
Szef Waldiego
Szef Włoskiego Instytutu Handlowego
Policjant na peronie Dworca Centralnego
Urzędniczka na poczcie przyjmująca telegram
Kolega z pracy Wiktora
Kolega z pracy Wiktora
Dyrektor sklepu
Stara Cyganka w pociągu
Staszka, żona Słomki, wynajmująca pokój
Amerykanka Maggie, znajoma Karola
Bogusław Słomka, wynajmujący pokój
Cyganka w pociągu
Amerykanka Peggy, znajoma Karola
Kolega z pracy Wiktora
Dziewczyna starająca się o pracę we Włoskim Instytucie Handlowym
Biznesmen przyglądający się Marii w hotelu "Sobieski"
Dziewczyna starająca się o pracę we Włoskim Instytucie Handlowym
Policjant na peronie Dworca Centralnego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *