Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej / Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006)

Film

Czas trwania: 1 godz. 24 min.

Opis

Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej to amerykański satyryczny mockument z 2006 roku w reżyserii Larry’ego Charlesa. Film bazuje na postaci tytułowego Borata Sagdijewa, dziennikarza kazachskiej państwowej telewizji, który w celu poprawy losu swojego narodu chce w Ameryce zasięgnąć wiedzy o kulturze amerykańskiej.

Fabuła filmu rozpoczyna się w fikcyjnym mieście Kock-a-Bok w Kazachstanie. Borat Sagdiyev, dziennikarz kazachskiej państwowej telewizji, zostaje wysłany do Stanów Zjednoczonych, aby nakręcić film dokumentalny o kulturze amerykańskiej. Borat jest przekonany, że Ameryka to kraj bogactwa, wolności i seksu.

Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych Borat zostaje umieszczony w domu Azamata Bagatova, kazachskiego gangstera, który mieszka w Nowym Jorku. Azamat pomaga Boratowi w jego przedsięwzięciu, ale często staje się przeszkodą w realizacji jego planów.

W trakcie swojej podróży Borat odwiedza wiele miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym Nowy Jork, Los Angeles, Las Vegas i Waszyngton. W każdym miejscu spotyka się z różnymi ludźmi, którzy dają mu obraz amerykańskiej kultury.

Borat często zachowuje się w sposób nieprzyzwoity i obraźliwy. Wypowiada się o Żydach w sposób antysemicki, a o kobietach w sposób seksistowski. Jego zachowanie często wywołuje u ludzi zdziwienie, a nawet oburzenie.

Podczas swojej podróży Borat nakręca wiele filmów dokumentalnych. W jednym z nich przedstawia swoje wizyty w rabinacie i w klubie ze striptizem. W innym filmie opowiada o swoich doświadczeniach z seksem z kobietami.

W końcu Borat dociera do Waszyngtonu, gdzie ma przekazać film dokumentalny prezydentowi George’owi W. Bushowi. W trakcie spotkania z prezydentem Borat wypowiada się o nim w sposób obraźliwy, przez co zostaje wyrzucony z Białego Domu.

Film kończy się sceną, w której Borat wraca do Kazachstanu. Jest rozczarowany tym, co zobaczył w Ameryce. Uważa, że Ameryka to kraj zepsuty i demoralizujący.

Satyra na amerykańskie społeczeństwo

Borat to film satyryczny, który wyśmiewa amerykańskie społeczeństwo. Film ukazuje Amerykę jako kraj, w którym ludzie są materialistyczni, nietolerancyjni i seksualnie wyuzdani.

Borat jest postacią, która idealnie nadaje się do tego celu. Jest on osobą prymitywną i nieokrzesaną, która nie rozumie amerykańskiej kultury. Jego zachowanie często jest obraźliwe i szokujące, przez co wywołuje u ludzi uśmiech na twarzy.

Film wywołał wiele kontrowersji

Borat wywołał wiele kontrowersji. Niektórzy ludzie uważali, że film jest obraźliwy dla Kazachstanu i dla Amerykanów. Inni uważali, że film jest śmieszny i że ukazuje prawdziwe oblicze amerykańskiego społeczeństwa.

Ostatecznie film okazał się sukcesem komercyjnym i artystycznym. Zdobył wiele nagród, w tym nagrodę BAFTA za najlepszy film komediowy.

Wpływ na kulturę popularną

Borat wywarł duży wpływ na kulturę popularną. Postać Borata stała się ikoną popkultury. Wizerunek Borata został wykorzystany w wielu reklamach i programach telewizyjnych.

Film również przyczynił się do popularyzacji języka kazachskiego. Niektóre zwroty i wyrażenia używane przez Borata weszły do powszechnego użycia.

Podsumowując, Borat to film satyryczny, który wyśmiewa amerykańskie społeczeństwo. Film wywołał wiele kontrowersji, ale okazał się też sukcesem komercyjnym i artystycznym. Film wywarł duży wpływ na kulturę popularną.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Larry Charles
scenariusz Sacha Baron Cohen, Peter Baynham
gatunek Komedia
produkcja USA
premiera 4 sierpnia 2006 (Światowa)
boxoffice $261 572 744 na świecie$128 505 958 w USA$133 066 786 poza USA
budżet $18 000 000
na podstawie Sacha Baron Cohen (postacie) (materiały do scenariusza, historia) / Peter Baynham (materiały do scenariusza, historia) ...więcej
dystrybucja Cinepix
studio Dune Entertainment (współudział) / Everyman Pictures / Four by Two /
tytuł oryg. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
inne tytuły Borat (tytuł roboczy) USA Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan Wielka Brytania

Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej to amerykański satyryczny mockument z 2006 roku w reżyserii Larry'ego Charlesa. Film bazuje na postaci tytułowego Borata stworzonej przez brytyjskiego aktora Sachę Barona Cohena na potrzeby programu Da Ali G Show.

Fabuła filmu opowiada o Boracie Sagdijewie, dziennikarzu kazachskiej telewizji państwowej, który w celu poprawy losu swojego narodu chce w Ameryce zasięgnąć wiedzy o kulturze amerykańskiej. Borat wyjeżdża do USA z kamerą swojego asystenta Azamata Bagatova i rozpoczyna swoją podróż po kraju.

Podczas swojej podróży Borat odwiedza różne miejsca w USA, m.in. Nowy Jork, Los Angeles, Washington D.C. i Alabama. Spotyka się z różnymi ludźmi, m.in. z politykami, celebrytami i zwykłymi obywatelami. Borat swoją naiwną i nieudolną postawą wywołuje u tych ludzi różne reakcje, od rozbawienia po zbulwersowanie.

Film jest pełen absurdalnych i kontrowersyjnych scen, które mają na celu wyśmianie amerykańskiej kultury i społeczeństwa. Borat często wypowiada nieprawdziwe i obraźliwe słowa, które mają uwypuklić uprzedzenia i stereotypy panujące w USA.

Postać Borata

Postać Borata jest jedną z najbardziej kultowych postaci w historii kina. Borat jest ignorantem i prostakiem, który nie rozumie amerykańskich obyczajów. Jego wypowiedzi są często obraźliwe i nietolerancyjne, ale jednocześnie są też zabawne i absurdalne.

Borat jest świetnie zagrany przez Sachę Barona Cohena. Cohenowi udało się wcielić w tę postać w sposób całkowicie wiarygodny. Jego gra aktorska jest pełna energii i charyzmy.

Scena z kurczakiem

Jedną z najbardziej znanych scen z filmu jest scena, w której Borat i Azamat jedzą kurczaka w restauracji. Borat nie rozumie, że kurczak jest już martwy, i próbuje go ożywić. Ta scena jest zabawna i absurdalna, ale jednocześnie jest też przerażająca, ponieważ pokazuje, jak łatwo można kogoś zmanipulować.

Recepcja filmu

Film Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. Film otrzymał wiele pozytywnych recenzji, chwalono jego humor, satyrę i grę aktorską Sachy Barona Cohena.

Film odniósł również duży sukces komercyjny. W Stanach Zjednoczonych zarobił ponad 260 milionów dolarów, co czyni go jednym z najbardziej dochodowych filmów komediowych w historii.

Wpływ filmu

Film Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej wywarł duży wpływ na kulturę popularną. Film został naśladowany przez wielu innych twórców, a postać Borata stała się ikoną popkultury.

Film również przyczynił się do zwiększenia świadomości na temat stereotypów i uprzedzeń panujących w społeczeństwie. Film pokazuje, że nawet w kraju takim jak Stany Zjednoczone, który jest uważany za bastion wolności i tolerancji, wciąż istnieją problemy z nietolerancją i dyskryminacją.

Podsumowanie

Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej to zabawny, absurdalny i kontrowersyjny film, który wyśmiewa amerykańskią kulturę i społeczeństwo. Film jest świetnie zagrany i zrealizowany, a jego wpływ na kulturę popularną jest niezaprzeczalny.

Aktor Postać
Borat Sagdiyev
Azamat Bagatov
Luenell
Były kongresman z Georgii
Dwukrotny kandydat Republikanów na prezydenta USA
Członek bractwa
Feministka
Premier Kazachstanu
Dumny tancerz
Kongresman Stanów Zjednoczonych
Trenerka
Feministka
Kazachski pływak
Przewodniczący Sądu Najwyższego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *