Panie Dulskie (2015)

Film

Czas trwania: 1 godz. 31 min.

Opis

Panie Dulskie (2015) to film Filipa Bajona, który stanowi adaptację słynnej komedii obyczajowej Gabrieli Zapolskiej. Akcja opowieści rozgrywa się na trzech płaszczyznach czasowych: początku XX wieku, w roku 1954 i w czasach współczesnych.

Współczesność

Główną bohaterką filmu jest Melania Dulska (Maja Ostaszewska), młoda reżyserka filmowa. Mieszka wraz z mężem Wojtkiem (Sławomir Orzechowski) w kamienicy, w której kiedyś mieszkała jej babka, Aniela Dulska (Krystyna Janda). Pewnego dnia do Melanii przyjeżdża Rainer Dulsky (Władysław Kowalski), profesor psychiatrii ze Szwajcarii. Mężczyzna czuje, że ma coś wspólnego z kamienicą i Dulskimi. Melania, zaintrygowana historią swojej rodziny, przyłącza się do poszukiwań Rainera.

Początek XX wieku

W 1900 roku Aniela Dulska jest wdową, która mieszka z trzema córkami: Zofią (Katarzyna Figura), Elwirą (Marta Nieradkiewicz) i Melanią (Zofia Wichłacz). Aniela jest kobietą konserwatywną, która uważa, że najważniejszym celem kobiety jest małżeństwo i posiadanie dzieci. Jej córki są jednak bardziej nowoczesne i nie podzielają jej poglądów.

1954 rok

W 1954 roku Melania Dulska (Anna Dymna) jest już dojrzałą kobietą. Jest żoną Feliksa Dulskiego (Olgierd Łukaszewicz), prawnika i działacza komunistycznego. Melania jest rozczarowana swoim życiem małżeńskim. Jej mąż jest zajęty pracą, a ona czuje się samotna i niespełniona.

Odciekające tajemnice

W trakcie poszukiwań Melania i Rainer odkrywają wiele rodzinnych sekretów. Dowiadują się o romansach, nieślubnych dzieciach i morderstwach. Odkrywane prawdy są szokujące i wstrząsające. Melania musi zmierzyć się z przeszłością swojej rodziny i z tym, co ta przeszłość oznacza dla niej samej.

Kobieta w centrum uwagi

Panie Dulskie to film o kobietach. To ich historie, ich uczucia i ich wybory są w centrum uwagi. Melania jest bohaterką, która walczy o swoją niezależność i o prawo do decydowania o własnym życiu. Jest kobietą, która nie godzi się na konformizm i narzucane jej przez społeczeństwo role.

Satyra społeczna

Panie Dulskie to także satyra społeczna. Film ukazuje polskie społeczeństwo w różnych okresach historycznych. Autorzy filmu krytykują hipokryzję, obłudę i konserwatyzm.

Film Filipa Bajona to interesująca i intrygująca opowieść o rodzinie, miłości i wolności. To film, który skłania do refleksji i do zadawania pytań o to, co jest ważne w życiu.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nagrodzony Złotym Kangurem przez australijskich dystrybutorów podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni.
  • Film otrzymał nominacje do dwóch nagród Polskiej Akademii Filmowej Orzeł: za najlepszy dźwięk i najlepsze kostiumy.
  • Film został nakręcony w Warszawie i Lublinie.
Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Filip Bajon
scenariusz Filip Bajon
gatunek Komedia obycz.
produkcja Polska
premiera 15 września 2015 (Światowa) 2 października 2015 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Gabriela Zapolska (sztuka)
dystrybucja Kino Świat
studio Polski Instytut Sztuki Filmowej / Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF)
tytuł oryg. Panie Dulskie

Panie Dulskie (2015) to film o trzech pokoleniach rodziny Dulskich, ukazany na przestrzeni ponad stu lat. Akcja rozgrywa się w Warszawie i Lublinie, a fabuła osnuta jest wokół tajemnic, które skrywa rodzina.

Najmłodsza z Dulskich, Melania (Maja Ostaszewska), jest reżyserką filmową. W pewnym momencie postanawia nakręcić dokumentalny film o swojej rodzinie. Początkowo chce opowiedzieć o życiu swojej matki, Marii Dulskiej (Katarzyna Figura), która w latach 50. XX wieku była znaną aktorką. Jednak w trakcie pracy nad filmem Melania zaczyna odkrywać coraz więcej tajemnic, które skrywa jej rodzina.

Współcześnie Melania spotyka Rainera Dulskiego (Władysław Kowalski), profesora psychiatrii ze Szwajcarii. Rainer twierdzi, że jest spokrewniony z Dulskimi i że czuje, że ma coś wspólnego z kamienicą, w której mieszkają. Melania jest zaintrygowana jego historią i przyłącza się do jego poszukiwań.

Wspólnie odkrywają, że w przeszłości rodzina Dulskich była zaangażowana w wiele skandalicznych wydarzeń. Wśród nich są romanse, nieślubne dzieci, a nawet zabójstwo. Melania jest zszokowana tym, co odkrywa. Nie może uwierzyć, że jej rodzina była tak pełna sekretów.

Odkrywania Melanii i Rainera pokazują, że nawet najbardziej szacowne rodziny mogą mieć mroczne sekrety. Film jest o tym, jak przeszłość może wrócić i zburzyć nasze wyobrażenia o sobie i o tych, których kochamy.

W filmie "Panie Dulskie" Filip Bajon łączy komedię z dramatem. Film jest zabawny, ale też poruszający. Opowiada o rodzinnych tajemnicach, które mogą mieć tragiczne konsekwencje.

Oto kilka szczegółów dotyczących filmu:

  • Film jest adaptacją słynnej komedii Gabrieli Zapolskiej.
  • Film kręcony był w Warszawie i Lublinie.
  • Film otrzymał nagrodę Złotego Kangura na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Film "Panie Dulskie" to ciekawa i wciągająca opowieść o rodzinnych sekretach. Film jest dobrze zrealizowany i aktorsko obsadzony. Maja Ostaszewska i Władysław Kowalski stworzyli znakomite kreacje.

Aktor Postać
Aniela Dulska
Melania Dulska
Melania Dulska
Rainer Dulsky
Felicjan Dulski
Wojtek
Jasiewiczowa
Zbyszko Dulski
Służąca Hanka
Zbyniu
Służąca Gabrysia
Mela Dulska
Hela Dulska
Melania
Hela
Ubówa
Ubek
Rzeźbiarz
Lokatorka
Taksówkarz / Ubek
Ubek
Ubek
Absztyfikant
Portier
Urzędnik
Lekarz
Jedna z gapiów
Jedna z gapiów
Jedna z gapiów
Jedna z gapiów
Jeden z gapiów
Jeden z gapiów
Klara
Narzeczony Gabrysi
Opiekunka
Młoda milicjantka
Bikiniarz
Bikiniarz
Bikiniarz
Bikiniarz
Bikiniarz
Członek orkiestry
Członek orkiestry
Członek orkiestry
Członek orkiestry
Członek orkiestry
Członek orkiestry
Członek orkiestry
Członek orkiestry
Członek orkiestry
Członek orkiestry
Członek orkiestry
Członek orkiestry
Kokota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *