Panie Dulskie (2015)
Film
Czas trwania: 1 godz. 31 min.
Opis
Panie Dulskie (2015) to film Filipa Bajona, który stanowi adaptację słynnej komedii obyczajowej Gabrieli Zapolskiej. Akcja opowieści rozgrywa się na trzech płaszczyznach czasowych: początku XX wieku, w roku 1954 i w czasach współczesnych.
Współczesność
Główną bohaterką filmu jest Melania Dulska (Maja Ostaszewska), młoda reżyserka filmowa. Mieszka wraz z mężem Wojtkiem (Sławomir Orzechowski) w kamienicy, w której kiedyś mieszkała jej babka, Aniela Dulska (Krystyna Janda). Pewnego dnia do Melanii przyjeżdża Rainer Dulsky (Władysław Kowalski), profesor psychiatrii ze Szwajcarii. Mężczyzna czuje, że ma coś wspólnego z kamienicą i Dulskimi. Melania, zaintrygowana historią swojej rodziny, przyłącza się do poszukiwań Rainera.
Początek XX wieku
W 1900 roku Aniela Dulska jest wdową, która mieszka z trzema córkami: Zofią (Katarzyna Figura), Elwirą (Marta Nieradkiewicz) i Melanią (Zofia Wichłacz). Aniela jest kobietą konserwatywną, która uważa, że najważniejszym celem kobiety jest małżeństwo i posiadanie dzieci. Jej córki są jednak bardziej nowoczesne i nie podzielają jej poglądów.
1954 rok
W 1954 roku Melania Dulska (Anna Dymna) jest już dojrzałą kobietą. Jest żoną Feliksa Dulskiego (Olgierd Łukaszewicz), prawnika i działacza komunistycznego. Melania jest rozczarowana swoim życiem małżeńskim. Jej mąż jest zajęty pracą, a ona czuje się samotna i niespełniona.
Odciekające tajemnice
W trakcie poszukiwań Melania i Rainer odkrywają wiele rodzinnych sekretów. Dowiadują się o romansach, nieślubnych dzieciach i morderstwach. Odkrywane prawdy są szokujące i wstrząsające. Melania musi zmierzyć się z przeszłością swojej rodziny i z tym, co ta przeszłość oznacza dla niej samej.
Kobieta w centrum uwagi
Panie Dulskie to film o kobietach. To ich historie, ich uczucia i ich wybory są w centrum uwagi. Melania jest bohaterką, która walczy o swoją niezależność i o prawo do decydowania o własnym życiu. Jest kobietą, która nie godzi się na konformizm i narzucane jej przez społeczeństwo role.
Satyra społeczna
Panie Dulskie to także satyra społeczna. Film ukazuje polskie społeczeństwo w różnych okresach historycznych. Autorzy filmu krytykują hipokryzję, obłudę i konserwatyzm.
Film Filipa Bajona to interesująca i intrygująca opowieść o rodzinie, miłości i wolności. To film, który skłania do refleksji i do zadawania pytań o to, co jest ważne w życiu.
Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:
- Film został nagrodzony Złotym Kangurem przez australijskich dystrybutorów podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni.
- Film otrzymał nominacje do dwóch nagród Polskiej Akademii Filmowej Orzeł: za najlepszy dźwięk i najlepsze kostiumy.
- Film został nakręcony w Warszawie i Lublinie.