Nie ma mocnych (1974)

Film

Czas trwania: 1 godz. 30 min.

Opis

Nie ma mocnych (1974) to polska komedia obyczajowa w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, będąca kontynuacją filmu Sami swoi z 1967 roku. Film opowiada o losach dwóch rodzin zabużańskich, Kargulów i Pawlaków, którzy po latach szukają męża dla swojej wnuczki, by zdobyć następcę do swojego gospodarstwa.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. XX wieku. Stary Pawlak, ciężko chory, musi przekazać swoją ziemię. Jego starszy syn Witek, ożeniony z Jadźką Kargulówną, nie jest w stanie uprawiać dodatkowych gruntów, a młodszy, Paweł, jest pracownikiem naukowym we Wrocławiu. Nadzieja Pawlaka na utrzymanie ziemi w rodzinie tkwi we wnuczce, osiemnastoletniej Ani.

Wraz z drugim dziadkiem, Kargulem, Pawlak postanawia wydać Anię za mąż. Ich wybór pada na młodego technika mechanizacji rolnictwa Zenka. Chłopak jest zapalony do pracy na roli i wydaje się idealnym kandydatem na męża dla Ani.

Jednak rodzice Ani nie są szczęśliwi z tego wyboru. Nie chcą, aby ich córka wyjeżdżała z domu i żegnała się z wykształceniem.

Dziadkowie nie poddają się jednak. Wykorzystują wszystkie swoje możliwości, aby doprowadzić do ślubu Ani i Zenka. Układają intrygi, podstępują i przekupują.

Czy ich plany się powiodą? Czy Ania i Zenek będą szczęśliwi?

Film Nie ma mocnych to zabawna i wzruszająca opowieść o miłości, rodzinie i tradycji. Film był ogromnym sukcesem kasowym i zdobył wiele nagród, w tym Złotą Kameleona na Festiwalu Filmów Komediowych w Łagowie.

W filmie występują:

  • Wacław Kowalski jako Kazimierz Pawlak
  • Władysław Hańcza jako Władysław Kargul
  • Anna Dymna jako Ania Pawlakówna
  • Andrzej Wasilewicz jako Zenek Adamiec
  • Maria Zbyszewska jako Mania Pawlak
  • Halina Buyno-Łoza jako Jadźka Kargulówna
  • Jerzy Janeczek jako Witek Pawlak
  • Ilona Kuśmierska jako Zofia Kargul

Film Nie ma mocnych to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów polskiej komedii. To film, który bawi i wzrusza, a przy tym pozwala zadumać się nad ważnymi wartościami.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które warto wspomnieć w opisie filmu:

  • Film był kręcony w miejscowości Dobrzykowice na Dolnym Śląsku.
  • W filmie wykorzystano piosenkę „Kocham, kocham” w wykonaniu zespołu Trubadurzy.
  • Film był nominowany do Złotych Globów w kategorii najlepszy film zagraniczny.

Podsumowując, film Nie ma mocnych to znakomita komedia, która powinna przypaść do gustu każdemu widzowi. Film jest zabawny, wzruszający i porusza ważne tematy.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Sylwester Chęciński
scenariusz Andrzej Mularczyk
gatunek Komedia obycz.
produkcja Polska
premiera 28 maja 1974 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Studio Filmowe Iluzjon
tytuł oryg. Nie ma mocnych
inne tytuły Take It Easy Miedzynarodowe

Nie ma mocnych to polska komedia obyczajowa z 1974 roku w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, nakręcona na podstawie scenariusza Andrzeja Mularczyka. Jest to drugie ogniwo trylogii zabużańskiej, w której skład wchodzą również filmy Sami swoi (1967) oraz Kochaj albo rzuć (1977).

Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. XX wieku we wsi Dobrzykowice na Dolnym Śląsku. Głównymi bohaterami są dwie rodziny zabużańskich przesiedleńców: Kargulów i Pawlaków. Po latach wspólnego życia nadal nie mogą się dogadać i wciąż toczą wojnę o miedzę.

Stary Pawlak jest ciężko chory i musi przekazać ziemię w inne, młode ręce. Jego syn Witia, ożeniony z Jadźką Kargulówną, nie jest w stanie uprawiać dodatkowych hektarów, a młodszy Paweł jest pracownikiem naukowym we Wrocławiu. Jedyną nadzieją Pawlaka jest wnuczka Ania, której przyjście na świat pogodziło przed laty zwaśnione rody.

Wraz z Kargulem, Pawlak postanawia wydać Anię za mąż za młodego technika mechanizacji rolnictwa Zenka. Chłopak jest zapalony do pracy na roli i wydaje się idealnym kandydatem na męża dla Ani. Dziadkowie postanawiają kuć żelazo, póki gorące.

Wkrótce Zenek i Ania zakochują się w sobie. Ich rodzice są jednak temu przeciwni. Matka Ani, Mania, chce, aby córka poszła na studia i zdobyła wykształcenie. Ojciec Ani, Witek, nie chce, aby jego żona rządziła mu na gospodarstwie.

Dziadkowie Pawlak i Kargul nie cofną się przed niczym, aby doprowadzić do ślubu Ani i Zenka. Wykorzystują wszelkie chwyty, aby przechytrzyć rodziców Ani i przekonać ich do małżeństwa.

W końcu ich intryga się powiedzie. Ania i Zenek biorą ślub i zamieszkują w gospodarstwie Pawlaka. Stary Pawlak jest szczęśliwy, że ziemia zostanie w rodzinie.

Nie ma mocnych to zabawna i wzruszająca komedia, która ukazuje obyczaje wsi polskiej w latach 70. XX wieku. Film jest pełen humoru i ciepła. W rolach głównych występują Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Anna Dymna i Andrzej Wasilewicz.

Oto kilka ciekawostek o filmie:

  • Scenariusz filmu został napisany na podstawie opowiadania Andrzeja Mularczyka "Zenek".
  • Film był kręcony w miejscowościach Dobrzykowice i Żerniki Wrocławskie.
  • W filmie wykorzystano m.in. piosenkę "Nie ma mocnych" w wykonaniu zespołu Trubadurzy.

Film był bardzo popularny w Polsce. Doczekał się kilkunastu wznowień kinowych i wielokrotnie był emitowany w telewizji.

Nie ma mocnych (1974) to polska komedia obyczajowa w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, stanowiąca kontynuację filmu Sami swoi z 1967 roku. Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. XX wieku na Dolnym Śląsku, gdzie mieszkają dwie rodziny zabużańskie: Pawlaków i Kargulów.

Stary Pawlak, ciężko chory, musi przekazać swoją ziemię. Jego starszy syn, Witia, jest już zajęty pracą w gospodarstwie Kargulów, a młodszy, Paweł, jest pracownikiem naukowym we Wrocławiu. Jedyną nadzieją Pawlaka jest jego osiemnastoletnia wnuczka Ania.

Pawlak i Kargul postanawiają wydać Anię za mąż za młodego technika mechanizacji rolnictwa Zenka. Zenek jest zapalonym rolnikiem, ale nie ma własnego gospodarstwa. Dziadkowie postanawiają wykorzystać to, że Ania jest zauroczona Zenkiem, i nakłonić ich do małżeństwa.

W tym celu Pawlak i Kargul organizują szereg intryg. Wmawiają Ani, że Zenek jest bogatym spadkobiercą, a jej rodzicom, że Zenek jest wspaniałym kandydatem na męża. Ich plany zaczynają się spełniać, gdy Ania i Zenek się zakochują.

Jednak rodzice Ani nie są zgodni na małżeństwo. W końcu Pawlak i Kargul decydują się na ostateczny krok. Udają się do komisji rolnej i przekonują ją, że Zenek jest idealnym kandydatem na męża Ani. Komisja zgadza się na małżeństwo, a Pawlak może przekazać swoją ziemię wnukowi.

Film Nie ma mocnych jest pełną humoru opowieścią o miłości, rodzinie i walce o ziemię. Jest to również kontynuacja kultowej komedii Sami swoi, która cieszyła się ogromną popularnością wśród polskich widzów.

W filmie występują:

  • Wacław Kowalski jako Kazimierz Pawlak
  • Władysław Hańcza jako Władysław Kargul
  • Anna Dymna jako Ania Pawlakówna
  • Andrzej Wasilewicz jako Zenek Adamiec
  • Maria Zbyszewska jako Mania Pawlak
  • Halina Buyno-Łoza jako Jadwiga Kargul
  • Jerzy Janeczek jako Witia Pawlak
  • Ilona Kuśmierska jako Zosia Kargul

Film był nominowany do dwóch nagród Polskiej Akademii Filmowej: za najlepszy scenariusz (Andrzej Mularczyk) i za najlepszą rolę drugoplanową męską (Andrzej Wasilewicz).


Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film był kręcony w miejscowości Dobrzykowice na Dolnym Śląsku.
  • W filmie wykorzystano wiele autentycznych rekwizytów z lat 70. XX wieku.
  • Film był nakręcony w języku polskim, ale dubbingowany został także na inne języki, m.in. rosyjski, niemiecki, francuski i angielski.

Film Nie ma mocnych to kultowa komedia, która do dziś cieszy się dużą popularnością wśród polskich widzów. Jest to film pełen humoru, ale także ciepła i wzruszeń.

Nie ma mocnych (1974) to polska komedia filmowa w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, nakręcona na podstawie scenariusza Andrzeja Mularczyka. Jest to drugie ogniwo trylogii zabużańskiej, w której skład wchodzą również filmy Sami swoi (1967) oraz Kochaj albo rzuć (1977).

Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. XX wieku. Kazimierz Pawlak (Wacław Kowalski) i Władysław Kargul (Władysław Hańcza), migranci zza Buga cieszący się dobrą opinią wśród wiejskiej społeczności, nie mają dziedzica, który byłby w stanie odziedziczyć ich gospodarstwa.

Pawlak jest ciężko chory i musi przekazać swoją ziemię. Pragnie, aby jego wnuczka Ania (Anna Dymna) wyszła za mąż za kogoś z rodziny Kargula, aby gospodarstwo pozostało w rękach ich potomków. Kargul również chce, aby Ania została żoną jego syna Antka (Jerzy Janeczek), ale dziewczyna nie jest zainteresowana tym związkiem.

Ania jest zakochana w Zenku Adamcu (Andrzej Wasilewicz), młodym chłopaku z miasta. Zenek jest synem dyrektora kopalni, który nie zgadza się na związek syna z dziewczyną z biednej rodziny.

Pawlak i Kargul postanawiają działać. Pomagają im w tym ich rodziny i przyjaciele. Dochodzi do wielu zabawnych sytuacji, w których bohaterowie starają się pomóc Ani i Zenkowi.

Ostatecznie, dzięki pomocy przyjaciół i rodziny, Ania i Zenek mogą być razem. Pawlak i Kargul również osiągają swój cel - ich gospodarstwa pozostają w rękach potomków.

Film "Nie ma mocnych" jest pełna humoru i ciepła. Opowiada o miłości, przyjaźni i rodzinie. Jest to film, który bawi i wzrusza, a jednocześnie ukazuje prawdziwe życie zwykłych ludzi.

Jednym z głównych atutów filmu są jego bohaterowie. Kazimierz Pawlak i Władysław Kargul to barwne postaci, które zapadają w pamięć. Są to mężczyźni o silnych charakterach, którzy kochają swoją rodzinę i przyjaciół. Ich rywalizacja jest zabawna i wzruszająca jednocześnie.

Inne postacie w filmie również są dobrze wykreowane. Ania to piękna i inteligentna dziewczyna, która wie, czego chce. Zenek to młody i uczciwy chłopak, który kocha Anię. Rodzice Ani i Zenka to osoby, które chcą jak najlepiej dla swoich dzieci.

Film "Nie ma mocnych" jest również dobrze zrealizowany. Sceny są zabawne i wzruszające, a dialogi są błyskotliwe. Film jest pełen humoru sytuacyjnego i dialogowego.

"Nie ma mocnych" to jeden z najpopularniejszych polskich filmów komediowych. Film był wielokrotnie nagradzany, m.in. na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jest to film, który powinien obejrzeć każdy, kto lubi polskie komedie.

Oto kilka zabawnych scen z filmu:

  • Scena, w której Pawlak i Kargul udają, że Pawlak jest ciężko chory.

  • Scena, w której Pawlak i Kargul urządzają zasadzkę na Zenka i Antka.

  • Scena, w której Ania i Zenek udają, że są małżeństwem.

Film "Nie ma mocnych" to prawdziwa komediowa perła. Jest to film, który bawi i wzrusza, a jednocześnie ukazuje prawdziwe życie zwykłych ludzi.

Aktor Postać
Kazimierz Pawlak
Władysław Kargul
Ania Pawlakówna, wnuczka Pawlaka i Kargula
Zenek Adamiec, narzeczony Ani
Mania Pawlak, żona Kazimierza
Aniela Kargul, żona Władysława
Witia Pawlak, syn Kazimierza
Jadźka Pawlakowa, córka Kargula
Paweł Pawlak, młodszy syn Kazimierza
Wanda Pawlak, żona Pawła
Marek Pawlak, syn Pawła
Sołtys
Dyrektor PGR
Traktorzysta Podoba
Milicjant Franio
Ważny myśliwy
Listonosz
Krysia, oszukana przez uwodziciela
Ksiądz
Perkusista na weselu Ani i Zenka
"Warszawiak"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *