Vabank (1981)
Film
Czas trwania: 1 godz. 44 min.
Opis
Vabank (1981) to debiut fabularny Juliusza Machulskiego, który łączy w sobie elementy kryminału, komedii i kina retro. Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie lat 30. XX wieku.
Henryk Kwinto (Jan Machulski) to legendarny kasiarz, który wychodzi z więzienia po sześciu latach odsiadki. Wcześniej został wrobiony w napad na bank przez Gustawa Kramera (Leonard Pietraszak), właściciela banku, który był jego wspólnikiem. Kramer nie tylko wsadził Kwintę za kratki, ale również przyczynił się do śmierci jego najlepszego przyjaciela, Tadeusza.
Kwinto postanawia się zemścić na Kramerze. W tym celu sprzymierza się z dwoma młodymi złodziejami: Moksem (Jacek Chmielnik) i Nutą (Krzysztof Kiersznowski). Obaj mają niewielkie doświadczenie w kradzieżach, ale Kwinto jest przekonany, że z ich pomocą uda mu się zrealizować swój plan.
Kwinto i jego wspólnicy planują napad na bank Kramera. Aby ten wypadł pomyślnie, Kwinto musi najpierw rozbroić system alarmowy. W tym celu zwraca się o pomoc do swojego starego przyjaciela, J.J. Duńczyka (Witold Pyrkosz), który jest specjalistą od alarmów.
Kwinto i jego wspólnicy dokładnie przygotowują się do napadu. Wymyślają sprytny plan, który ma sprawić, że Kramer zostanie uznany za winnego kradzieży.
W końcu nadchodzi dzień napadu. Kwinto i jego wspólnicy bez problemu dostają się do banku. Jednak Kramer nie jest tak łatwo oszukać. Zdaje sobie sprawę, że Kwinto planuje zemstę.
Dochodzi do starcia między Kwintą i Kramerem. Ostatecznie Kwinto odnosi zwycięstwo. Kramer zostaje aresztowany, a Kwinto odzyskuje honor.
Vabank to film pełen humoru, akcji i zwrotów akcji. Machulski z mistrzostwem prowadzi narrację, a aktorzy wspaniale się w swoich rolach odnajdują. Film jest znakomitym przykładem polskiego kina lat 80., które zachwyca do dziś.
Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:
- Film został nakręcony w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim.
- W roli głównej wystąpił Jan Machulski, który jest również reżyserem i scenarzystą filmu.
- Film był nominowany do nagrody Złotej Kaczki w kategorii najlepszy film.
- Film doczekał się sequela, który został wyprodukowany w 1984 roku.
Warto obejrzeć ten film, jeśli:
- Lubisz filmy kryminalne
- Lubisz filmy komediowe
- Lubisz filmy w stylu retro
- Lubisz filmy polskie
Ocena filmu:
5/5