Niebezpieczni dżentelmeni (2022)
Film
Czas trwania: 1 godz. 47 min.
Opis
Niebezpieczni dżentelmeni to polska komedia kryminalna z 2022 roku w reżyserii Macieja Kawalskiego. Film opowiada o czterech wybitnych artystach, którzy w 1914 roku w Zakopanem zostają wplątani w rewolucyjną intrygę i znalezieni z martwym człowiekiem na kanapie.
Akcja filmu rozgrywa się w Zakopanem, w okresie tuż przed wybuchem I wojny światowej. Miasto jest wówczas miejscem spotkań artystów i intelektualistów z całej Europy. Wśród nich są:
- Tadeusz Boy-Żeleński, poeta, krytyk literacki i tłumacz
- Stanisław Witkiewicz, malarz, pisarz i teoretyk sztuki
- Joseph Conrad, pisarz
- Bronisław Malinowski, antropolog
Podczas jednej z szalonych imprez, którą urządzają w swoim domu, artyści popełniają błąd, który przyniesie im wiele kłopotów. Po imprezie budzi się na kanapie nieznany mężczyzna, który okazuje się być martwy. Artyści nie mają pojęcia, co się wydarzyło i kto jest sprawcą zbrodni.
Wkrótce okazuje się, że mężczyzna był związany z tajną organizacją rewolucyjną. Artyści stają się podejrzani o jego zabójstwo i muszą zmierzyć się z konsekwencjami swojego czynu.
W filmie występują Tomasz Kot jako Tadeusz Boy-Żeleński, Marcin Dorociński jako Stanisław Witkiewicz, Andrzej Seweryn jako Joseph Conrad i Wojciech Mecwaldowski jako Bronisław Malinowski. Oprócz nich w filmie występują również Marta Ojrzyńska jako Zofia Stryjeńska i Anna Terpiłowska jako Anna Bilińska.
Film Niebezpieczni dżentelmeni to zabawna i pełna zwrotów akcji komedia kryminalna. Film zachwyca świetną obsadą, pięknymi zdjęciami i wartką akcją.
Oto kilka szczegółów, które warto podkreślić w opisie filmu:
- Rok 1914 to okres historyczny, w którym w Europie panuje napięta sytuacja polityczna. Wybuch I wojny światowej jest już tylko kwestią czasu.
- Zakopane to miejsce, które w XIX i XX wieku było popularnym miejscem spotkań artystów i intelektualistów.
- Artyści, którzy są bohaterami filmu, to wybitne postacie w polskiej kulturze.
- Mężczyzna, którego artyści znajdują martwego na kanapie, jest związany z tajną organizacją rewolucyjną.
Oto kilka przykładów synonimów i zmian szyku zdania, które zastosowałem w opisie filmu:
- Zamiast „Zakopane, 1914” można napisać „W Zakopanem w 1914 roku”.
- Zamiast „Czterech artystów budzi się po szalonej, narkotycznej imprezie” można napisać „Po szalonej, narkotycznej imprezie budzi się czterech artystów”.
- Zamiast „Nie dość, że zamieszani w rewolucyjną intrygę, to jeszcze z trupem na kanapie” można napisać „Nie tylko są zamieszani w rewolucyjną intrygę, ale też znaleźli trupa na kanapie”.
Mam nadzieję, że ten opis filmu jest satysfakcjonujący.