Piła / Saw (2004)
Film
Czas trwania: 1 godz. 43 min.
Opis
Piła (2004) to amerykański thriller grozy w reżyserii Jamesa Wana, z Leigh Whannellem i Cary Elwesem w rolach głównych. Film opowiada o dwóch mężczyznach, którzy budzą się przykuci łańcuchami do ścian w opuszczonym budynku. Obaj otrzymują od psychopatycznego mordercy, zwanego Jigsawem, zadanie, które muszą wykonać, aby przeżyć.
Fabuła
Film rozpoczyna się sceną, w której detektyw David Tapp (Danny Glover) prowadzi śledztwo w sprawie seryjnego mordercy, który nazywa siebie Jigsawem. Morderca porywa swoje ofiary i zmusza je do wykonywania niebezpiecznych zadań, z których tylko nieliczni wychodzą cało.
W następnej scenie Adam (Leigh Whannell) budzi się w ciemnej łazience. Jest przykuty łańcuchem do rury. Po chwili odkrywa, że w pomieszczeniu znajduje się jeszcze jedna osoba, doktor Lawrence Gordon (Cary Elwes), który również jest przykuty do rury. Obaj mężczyźni nie wiedzą, jak się tam znaleźli, ale po odsłuchaniu wiadomości pozostawionej na porzuconym dyktafonie, dowiadują się, że do godziny 6 Gordon musi zabić Adama, ponieważ w przeciwnym razie jego żona i córka zostaną zabite.
Mężczyźni próbują znaleźć sposób, aby się uwolnić, ale ich próby są bezowocne. W końcu Gordon postanawia, że zabije Adama, aby ocalić swoją rodzinę. Wykorzystuje do tego jedną z pił, które znalazł w łazience.
Jednak w ostatniej chwili Adamowi udaje się wyrwać się z kajdan. Obaj mężczyźni uciekają z łazienki, ale nie wiedzą, czy Jigsaw nie ma dla nich jeszcze jakiegoś niespodziewanego planu.
Motywy
Film „Piła” porusza wiele istotnych tematów, takich jak:
- Lęk – mężczyźni uwięzieni w łazience są w stanie permanentnego strachu. Nie wiedzą, co ich czeka, a ich życie jest zagrożone.
- Wybór – mężczyźni muszą podjąć trudny wybór, który może mieć dla nich tragiczne konsekwencje.
- Reasumpcja życia – Jigsaw chce, aby jego ofiary zdały sobie sprawę z wartości życia i docenili to, co mają.
Podsumowanie
„Piła” to film, który trzyma w napięciu od początku do końca. Jest to również film, który skłania do refleksji nad ludzką naturą i tym, co jest dla nas najważniejsze.