Nadzy i rozszarpani / Cannibal Holocaust (1980)

Film

Czas trwania: 1 godz. 35 min.

Opis

Cannibal Holocaust to włoski film kanibalistyczny z 1980 roku w reżyserii Ruggero Deodato. Jest to jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów w historii kina, a jego brutalność i realistyczne sceny przemocy wywołały wiele protestów i zakazów jego wyświetlania w wielu krajach.

Akcja filmu rozgrywa się w amazońskiej dżungli. Grupa czterech młodych ludzi, trzech filmowców: Alan Yates, Mark Tomaso i Faye Daniels oraz ich przewodnik Chaco, wyrusza w podróż, aby nakręcić dokument o życiu kanibali. Filmowcy są gotowi na wszystko, aby zdobyć materiał, który będzie szokujący i przyciągnie uwagę widzów.

Początkowo wszystko układa się zgodnie z planem. Filmowcy nagrywają sceny przedstawiające codzienne życie kanibali, ich obrzędy religijne i rytuały ofiarne. Jednak wkrótce zaczynają się problemy. Filmowcy stają się coraz bardziej agresywni i bezwzględni. Zaczynają wykorzystywać tubylców, a nawet ich maltretować.

W końcu dochodzi do tragedii. Filmowcy zostają zaatakowani przez kanibali i zamordowani. Ich ciała zostają znalezione przez ekipę ratowniczą, która wyrusza na ich poszukiwanie.

Taśmy nakręcone przez filmowców trafiają do Nowego Jorku. Profesor Harold Monroe, antropolog, który badał kulturę kanibali, zostaje poproszony o obejrzenie taśm i wydanie opinii na temat ich autentyczności.

Monroe jest przerażony tym, co widzi. Na taśmach nagrane są sceny, które są niewyobrażalnie brutalne i makabryczne. Filmowcy nie tylko zostali zamordowani przez kanibali, ale także sami dopuszczali się aktów przemocy wobec tubylców.

Monroe postanawia ujawnić prawdę o śmierci filmowców. Jego raport wywołuje skandal i prowadzi do aresztowania reżysera filmu.

Cannibal Holocaust to film, który wzbudza silne emocje. Jest to film brutalny i realistyczny, który nie pozostawia widza obojętnym. Film porusza wiele ważnych tematów, takich jak natura ludzka, granice moralności i wpływ mediów na społeczeństwo.

Oto kilka szczegółów, które warto wiedzieć o filmie:

  • Film kręcony był w prawdziwej dżungli amazońskiej.
  • Aby stworzyć realistyczne sceny przemocy, Deodato zatrudnił prawdziwych kanibali.
  • Niektóre sceny w filmie były tak brutalne, że zostały ocenzurowane w wielu krajach.

Cannibal Holocaust to film, który nie jest dla każdego. Jest to film, który wywołuje silne emocje i może być trudny do oglądania. Jednak jest to również film, który warto zobaczyć, aby poznać jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów w historii kina.

Oto kilka cytatów z filmu:

  • „Człowiek jest zwierzęciem, które zawsze szuka nowego sposobu, aby zabić.” – profesor Monroe
  • „Media są odpowiedzialne za to, co dzieje się na świecie.” – Faye Daniels
  • „Nie ma różnicy między nami a kanibalami.” – Mark Tomaso
Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Ruggero Deodato
scenariusz Gianfranco Clerici
gatunek Horror
produkcja Włochy
premiera 7 lutego 1980 (Światowa)
na podstawie Gianfranco Clerici (materiały do scenariusza, historia)
studio F.D. Cinematografica
tytuł oryg. Cannibal Holocaust
inne tytuły Ruggero Deodato's Cannibal Holocaust (pełny tytuł) USA

Cannibal Holocaust to kontrowersyjny włoski film grozy z 1980 roku w reżyserii Ruggero Deodato. Film przedstawia historię grupy filmowców, którzy wyruszyli do amazońskiej dżungli, aby nakręcić dokument o życiu kanibali. Filmowcy znikają bez śladu, a wkrótce potem ich nagrania zostają odnalezione przez ekipę ratowników. Taśmy przedstawiają brutalne i makabryczne sceny, w których filmowcy są zabijani i pożerani przez tubylców.

Pierwsza część filmu rozgrywa się w amazońskiej dżungli. Grupa żołnierzy, dowodzona przez porucznika Ochoa, wyrusza na poszukiwania zaginionej ekspedycji filmowców. Po wyczerpujących poszukiwaniach żołnierze znajdują wreszcie obozowisko filmowców, ale nie ma w nim nikogo żywego. Wokół obozu znajdują się zwłoki filmowców, a także dziwne rytualne przedmioty.

Żołnierze zabierają ze sobą nagrania filmowców, które następnie oglądają w studiu filmowym w Nowym Jorku. Druga część filmu przedstawia zawartość nagrań. Widzimy, jak filmowcy, składający się z trójki młodych ludzi: Marka, Faye i Jacka, oraz ich przewodnika Chaco, wyruszają do dżungli, aby nakręcić dokument o życiu kanibali. Filmowcy szybko odkrywają, że tubylcy są okrutnymi i brutalnymi ludźmi. Widzimy, jak kannibale mordują i jedzą swoje ofiary, a także jak torturują i okaleczają je.

Filmowcy sami dopuszczają się szeregu okrucieństw. Nagrywają m.in. gwałt na tubylcu, a także morderstwo dziecka. Ich zachowanie staje się coraz bardziej niemoralne i zdeprawowane. W końcu filmowcy sami zostają zaatakowani i pożarci przez tubylców.

Cannibal Holocaust jest filmem niezwykle brutalnym i szokującym. Obrazy przemocy i kanibalizmu są ukazane w sposób realistyczny i bezkompromisowy. Film wywołał wiele kontrowersji i został zakazany w wielu krajach.

Motywy przewodnie

  • Moralność - film porusza kwestię moralności i granic, których nie należy przekraczać. Filmowcy, którzy wyruszyli do dżungli w poszukiwaniu sensacji, sami stają się ofiarami przemocy i okrucieństwa.
  • Civilizacja vs. prymitywizm - film kontrastuje cywilizację z prymitywizmem. Tubylcy, choć są przedstawiani jako okrutni i brutalni, żyją w zgodzie z naturą i zgodnie z własnymi tradycjami.
  • Czysta natura vs. cywilizacja - film pokazuje, jak cywilizacja niszczy czystą naturę. Tubylcy, którzy nie mieli kontaktu z cywilizacją, są spokojni i harmonijni. Dopiero kontakt z cywilizacją prowadzi do ich degradacji i upadku.

Odbiór filmu

Cannibal Holocaust został przyjęty z mieszanymi reakcjami. Niektórzy krytycy docenili film za jego brutalność i realistyczne przedstawienie przemocy. Inni krytycy uznali film za zbyt okrutny i oskarżyli twórców o propagowanie przemocy.

Film został zakazany w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Finlandii. W Polsce film został wydany na DVD dopiero w 2017 roku.

Wpływ na kulturę popularną

Cannibal Holocaust wywarł duży wpływ na kulturę popularną. Film został naśladowany przez wiele innych filmów grozy, w tym przez Sauvage (1981) i The Burning (1981). Film został również wspomniany w wielu innych dziełach popkultury, w tym w serialu South Park i filmie Tropic Thunder.

Cannibal Holocaust to film, który nie pozostawia obojętnym. Jest to film brutalny i szokujący, który porusza ważne tematy moralności i granic, których nie należy przekraczać.

Aktor Postać
Chaco Losojos
Mark Tommaso
Alan Yates
Jack Anders
Faye Daniels
Profesor Harold Monroe
Porucznik Ochoa
Tubylec
Kierownik
Kierownik
Harold Monroe
Cudzołożnica
Przeprowadzający wywiad przy Panteonie
Gospodarz programu telewizyjnego
Mężczyzna siedzący na trawniku przed uniwersytetem
Cudzołożnica
Felipe Ocanya
Ojciec Alana

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *