28 dni później / 28 Days Later… (2002)

Film

Czas trwania: 1 godz. 53 min.

Opis

28 dni później to brytyjski film postapokaliptyczny z 2002 roku w reżyserii Danny’ego Boyle’a. Film opowiada o losach grupy ocalałych, którzy próbują przetrwać w świecie opanowanym przez wirusa powodującego agresywne zachowanie u ludzi.

Akcja filmu rozpoczyna się w Londynie, gdzie grupa aktywistów praw zwierząt włamuje się do laboratorium, w którym prowadzone są eksperymenty na zwierzętach. Aktywiści uwalniają szympansy, które są nosicielami śmiertelnego wirusa. Wirus rozprzestrzenia się szybko i w ciągu 28 dni ogarnął całą Anglię.

28 dni później Jim (Cillian Murphy) budzi się ze śpiączki w opuszczonym szpitalu. Jim nie wie, co się stało, ale szybko orientuje się, że świat, który zna, przestał istnieć. Londyn jest opustoszały, a ulice pełne są zarażonych wirusem ludzi, którzy za wszelką cenę chcą zabić każdego, kogo spotkają.

Jim spotyka grupę ocalałych: Selenę (Naomie Harris), Marka (Noah Huntley) i Hannah (Megan Burns). Razem postanawiają uciec z Londynu i poszukać bezpiecznego miejsca. W drodze spotykają kolejnych ocalałych, ale również zarażonych, którzy stanowią dla nich śmiertelne zagrożenie.

Podróż ocalałych jest pełna niebezpieczeństw. Muszą walczyć z zarażonymi, głodem i chorobami. Po drodze odkrywają, że świat, który znali, przestał istnieć. Ludzie, którzy przeżyli, są często bardziej niebezpieczni niż zarażeni.

Motywe

Motyw apokalipsy

Film 28 dni później jest klasyczną apokalipsą, w której świat został zniszczony przez śmiertelny wirus. Wirus ten zmienił ludzi w agresywne istoty, które za wszelką cenę chcą zabić każdego, kogo spotkają.

Motyw walki o przetrwanie

Głównymi bohaterami filmu są ocaleni, którzy próbują przetrwać w świecie opanowanym przez wirusa. Ich walka o przetrwanie jest pełna niebezpieczeństw i wyzwań. Muszą walczyć z zarażonymi, głodem, chorobami i innymi ocalałym, którzy są często bardziej niebezpieczni niż zarażeni.

Motyw upadku społeczeństwa

Film pokazuje, jak szybko może runąć społeczeństwo, gdy zostanie zaatakowane przez śmiertelny wirus. W ciągu 28 dni cały kraj został ogarnięty chaosem i przemocą. Ludzie, którzy przeżyli, są często zdemoralizowani i zdolni do najgorszych czynów.

Motyw ciemnej strony człowieka

Film 28 dni później pokazuje, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach ludzie potrafią być okrutni i bezwzględni. Ocalali często walczą ze sobą o przetrwanie, a nawet dopuszczają się zbrodni.

Ocena filmu

28 dni później to świetny film postapokaliptyczny, który wciąga widza od pierwszej do ostatniej minuty. Film jest dobrze zrealizowany, a aktorzy grają bardzo przekonująco. Film porusza ważne tematy, takie jak apokalipsa, walka o przetrwanie i upadek społeczeństwa.

Film jest pełen napięcia i grozy. Widz cały czas czuje, że coś złego może się wydarzyć. Film jest również bardzo realistyczny. Wirus, który jest przedstawiony w filmie, jest w pełni możliwy do istnienia.

28 dni później to obowiązkowa pozycja dla fanów filmów postapokaliptycznych. Film jest świetnie zrealizowany i porusza ważne tematy.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Danny Boyle
scenariusz Alex Garland
gatunek Horror
produkcja Wielka Brytania
premiera 1 listopada 2002 (Światowa) 30 maja 2003 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $82 719 885 na świecie$45 064 915 w USA$37 654 970 poza USA
budżet $8 000 000
dystrybucja Syrena EG
studio British Film Council / DNA Films
tytuł oryg. 28 Days Later...
inne tytuły 28 Days Later (tytuł skrócony) Wielka Brytania 28 Days Later USA

28 dni później to brytyjski film akcji i horror z 2002 roku w reżyserii Danny'ego Boyle'a. Film opowiada o grupie ocalałych z epidemii śmiertelnego wirusa, który zamienia ludzi w agresywne, żądne krwi istoty.

Akcja filmu rozpoczyna się w Londynie, gdzie grupa aktywistów praw zwierząt włamuje się do laboratorium, w którym prowadzone są eksperymenty na małpach. Uwalniają one szympansy, które są nosicielami śmiertelnego wirusa. Wirus rozprzestrzenia się po mieście, zarażając ludzi i zamieniając ich w agresywne zombie.

28 dni później Jim (Cillian Murphy), młody mężczyzna, budzi się ze śpiączki w opustoszałym szpitalu. Błądzi po ulicach wyludnionego miasta, gdzie atakują go zarażeni. Jima ratują Selina (Naomie Harris) i Mark (Noah Huntley), którzy zabierają go do bezpiecznego miejsca.

Jim, Selena i Mark postanawiają opuścić Londyn i poszukać schronienia na prowincji. Po drodze spotykają kolejnych ocalałych, w tym grupę pod wodzą Franka (Brendan Gleeson). Frank prowadzi grupę do bezpiecznego miejsca w Walii.

W Walii grupa ocalałych spotyka amerykańskiego żołnierza, który informuje ich, że epidemia rozprzestrzeniła się na cały świat. Żaden kraj nie jest w stanie jej powstrzymać.

Grupa ocalałych postanawia udać się do Irlandii, gdzie być może istnieje szczepionka na wirusa. W trakcie podróży udaje im się odnaleźć grupę innych ocalałych, którzy również udają się do Irlandii.

Ocalali docierają do Irlandii, ale okazuje się, że szczepionka na wirusa nie istnieje. Grupa postanawia schronić się w jednym z budynków.

Wkrótce potem do budynku dociera grupa uzbrojonych mężczyzn. Mężczyźni są przekonani, że ocalali są również zarażeni wirusem. Dochodzi do walki, w wyniku której ginie większość ocalałych.

Jim, Selena i Mark udaje się uciec. W ostatniej scenie filmu widać ich, jak płyną łodzią po oceanie.

Motywe

Walka o przetrwanie to główny motyw filmu. Ocalali z epidemii muszą walczyć o przetrwanie przed zarażonymi, którzy stanowią dla nich śmiertelne zagrożenie.

Zagrożenie ze strony innych ludzi to kolejny ważny motyw filmu. Ocalali nie tylko muszą walczyć z zarażonymi, ale także z innymi ludźmi, którzy mogą być równie niebezpieczni.

Kryzys moralny to kolejny ważny motyw filmu. Ocalali muszą podejmować trudne decyzje, które stawiają ich przed moralnym dylematem.

Technika filmowa

Film został nakręcony w czarno-białej kolorystyce, co nadaje mu surowego i realistycznego charakteru. Boyle wykorzystał również dynamiczną kamerę, która podkreśla napięcie i akcję filmu.

Ocena

28 dni później to film, który łączy w sobie elementy kina akcji, horroru i thrillera. Film jest dobrze zrealizowany i wciąga widza od pierwszej do ostatniej minuty. Boyle stworzył film, który jest zarówno przerażający, jak i poruszający.

Porównanie z innymi filmami

28 dni później można porównać do innych filmów o zombie, takich jak Noc żywych trupów (1968), Dzień żywych trupów (1978) czy 28 tygodni później (2007). Film Boyle'a wyróżnia się jednak m.in. realistyczną kolorystyką i dynamicznym montażem.

Podsumowanie

28 dni później to film, który warto obejrzeć. Jest to film dobrze zrealizowany, który wciąga widza i pozostawia w nim niezapomniane wrażenie.

Aktor Postać
Jim
Selena
Major Henry West
Hannah
Frank
Sierżant Farrell
Szeregowy Bedford
Szeregowy Jones
Szeregowy Mailer
Szeregowy Davis
Zarażony
Zarażony
Aktywistka
Aktywista
Kapral Mitchell
Mark
Szeregowy Clifton
Zarażony
Zarażony ksiądz
Naukowiec
Szeregowy Bell
Aktywista
Zainfekowane dziecko
Córka pana Bridgesa
Pan Bridges
Matka Jima
Ojciec Jima
Zarażony
Zarażony
Zarażony
Zarażony
Zarażony
Zarażony
Zarażony
Zarażony
Zarażony
Zarażona
Zainfekowany biegający po polu minowym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *